کاخ سفید چیست + 12 حقیقت جالب از کاخ سفید

کاخ سفید چیست + 12 حقیقت جالب از کاخ سفید

در سال 1791، اولین رییس‌جمهور آمریکا محل ساخت و طرح نهایی کاخ سفید را تأیید کرد. در سیزده اکتبر 1792، ساختمان پی‌ریزی شد و تعدادی از فراماسون‌ها ساخت‌وساز را آغاز کردند. کاخ سفید (به انگلیسی: White...

در سال 1791، اولین رییس‌جمهور آمریکا محل ساخت و طرح نهایی کاخ سفید را تأیید کرد. در سیزده اکتبر 1792، ساختمان پی‌ریزی شد و تعدادی از فراماسون‌ها ساخت‌وساز را آغاز کردند. کاخ سفید (به انگلیسی: White House) محل کار و اقامت‌گاه رسمی رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا است. کاخ سفید در پلاک ۱۶۰۰، خیابان پنسیلوانیا، واشینگتن دی سی واقع شده‌است.

معمار این اقامتگاه جیمز هوبان می‌باشد که اصالتاً متولد ایرلند بود و طراحی آن را بر پایه معماری نئوکلاسیک پیاده کرد، مراحل ساخت و ساز از تاریخ ۱۷۹۲ تا ۱۸۰۰ ادامه یافت، هنگامی که توماس جفرسون در سال ۱۸۰۱ به این اقامتگاه منتقل شد (به همراه معمار بنجامین هنری لاتروب) تعدادی ستون‌های کوتاه را در زیر هر بال اضافه کرد که در جهت پنهان نمودن اصطبل و انبار انجام گرفت.

در طول تاریخ، کاخ سفید نام‌های متفاوتی داشته است: “کاخ ریاست جمهوری” ، “عمارت اجرایی” و “خانه رییس‌جمهور”. بااینکه 220 سال از ساخت این عمارت می‌گذرد، اما هنوز هم یکی از فوق‌العاده‌ترین ساختمان‌های دنیا است. در اینجا چند نکته جالب درباره کاخ سفید گفته‌شده که حتماً غافلگیرتان می‌کند.

1. “جورج واشنگتن” هرگز در کاخ سفید زندگی نکرد در سال 1791، اولین رییس‌جمهور آمریکا محل ساخت و طرح نهایی کاخ سفید را تأیید کرد. در سیزده اکتبر 1792، ساختمان پی‌ریزی شد و تعدادی از فراماسون‌ها ساخت‌وساز را آغاز کردند. جورج واشنگتن که در سال 1797 دوران ریاست جمهوری‌اش به پایان رسید و در سال 1799 فوت کرد، هرگز فرصت زندگی در “کاخ ریاست جمهوری” را پیدا نکرد. در سال 1800، “جان آدامز” و همسرش به کاخ نیمه‌تمام نقل‌مکان کردند و اولین زوجی بودند که در این کاخ زندگی کردند.

2. بزرگ‌تر از آنچه فکر می‌کنید بااینکه در مقایسه با کاخ‌های پهناور امروزی چندان برجسته به نظر نمی‌رسد، اما تا دوران پس از جنگ داخلی آمریکا، هنوز هم بزرگترین کاخ کشور بود. کاخ سفید 132 اتاق، 35 سرویس بهداشتی و 6 طبقه دارد. همچنین 412 درب، 147 پنجره، 28 شومینه، 8 راه‌پله و 3 آسانسور دارد.

3. توسط سربازان انگلیس به آتش کشیده شد در طول جنگ سال 1812، سربازان بریتانیایی به کاخ سفید حمله کردند (در سال 1814) و در اقدامی تلافی‌جویانه (سربازان آمریکایی ساختمان‌های شهر یورک در انگلستان را به آتش می‌کشیدند) آن را به آتش کشیدند. این آتش فضای داخلی و سقف کاخ را نابود کرد. رییس‌جمهور جیمز مدیسون دستور بازسازی فوری کاخ را صادر کرد و طراح اصلی “جیمز هوبان” را فراخواند. بازسازی در سال 1817 پایان یافت و رییس‌جمهور جدید “جیمز مونرو” در آن ساکن شد.

4. تا سال 1901 نام رسمی نداشت با اینکه کاخ سفید از سال 1800 مکان رسمی اقامت روسای جمهور آمریکا بود، اما تا سال 1901 نام رسمی نداشت. در این سال رییس‌جمهور “تئودور روزولت” نام کاخ سفید را به آن داد.5. “سافراجت ها” برای دو سال متوالی در برابر دروازه‌های کاخ سفید اعتراض کردند در تاریخ 10 ژانویه 1917 و با ریاست جمهوری “وودرو ویلسون”، گروهی از زنان به نام “مأموران خاموش” اعتراض در برابر کاخ سفید را آغاز کردند. این گروه نماینده‌ای از “حزب ملی زنان” بودند و گفتند تا زمانی که به زنان حق رأی داده نشود، دست از اعتراض بر‌نمی‌دارند.

آن‌ها 6 روز در هفته و به مدت دو سال و نیم در مقابل کاخ سفید تجمع می‌کردند. در این دوران بارها و بارها با آن‌ها بدرفتاری شد و حتی مورد ضرب و شتم قرار گرفتند، اما بازهم به اعتراض خود ادامه دادند. تا اینکه در 4 ژوئن 1919 متمم 19H تصویب شد و زنان حق رأی پیدا کردند.6. شایعاتی وجود دارد که کاخ توسط ارواح تسخیرشده است

گفته می‌شود تعداد زیادی از رییس‌جمهورها، بانوان اول، کارکنان و مهمانان در اتاق‌های کاخ “روح” دیده‌اند. روح “ابیگل آدامز” دیده‌شده که به سمت ضلع شرقی کاخ می‌رفته! بانوی اول “مری تاد لینکلن” به دوستانش گفته که “اندرو جکسون” را در حالتی عصبانی دیده که در سالن‌ها راه می‌رفته و ناسزا می‌گفته. البته مهم‌ترین شبح دیده‌شده “آبراهام لینکلن” است. بانوان اول کولیج، جانسون و روزولت اعلام کردند شبح او را دیده‌اند. حتی گزارش‌شده نخست‌وزیر بریتانیا وینستون چرچیل نیز در دوران اقامت در کاخ سفید در طول جنگ جهانی دوم، شبح لینکلن را دیده است.

7. خرس، توله ببر و دیگر حیوانات وحشی در کاخ سفید البته بسیاری از روسای جمهور آمریکا حیوانات خانگی معمولی و رایج مانند سگ و گربه داشتند، اما تعدادی هم از حیوانات مزرعه پسند یا عجیب‌وغریب نگهداری می‌کردند. جان اف کندی حیواناتی مانند پرندگان، همستر، خرگوش، سگ، گربه و اسب را وارد کاخ سفید کرد. توماس جفرسون دو توله خرس و مارتین ون بورن دو توله ببر داشت که از طرف سلطانِ عمان به او هدیه داده شده بود. کنگره رییس‌جمهور را وادار کرد آن‌ها را به باغ‌وحش بفرستد. ویلیام هنری هریسون بز نر و یک گاو ماده داشت. جیمز بوکانان یک جفت عقاب سرسفید داشت. گروور کلیولند علاوه بر توله‌سگ، اسب و ماهی، در محوطه کاخ سفید مرغ هم نگهداری می‌کرد.

8. برای رنگ‌آمیزی کاخ به چندین تن رنگ نیاز است درست همانند هر کاخ تاریخی دیگری، کاخ سفید نیز به تعمیر و نگهداری مداوم نیاز دارد. اما برخلاف بسیاری از دیگر کاخ‌ها، برای رنگ‌آمیزی کاخ سفید به 570 گالن (حدود 3 تن) رنگ نیاز است.

9. مرکز فرماندهی مخفی زیرِ ضلع غربی؟ در سال 2010، کارگران ساختمانی مشغول به کندن حفره‌ای بزرگ مقابل ضلع غربی کاخ شدند. این پروژه کاملاً محرمانه بود و در اطراف آن حصارهای بلند و سبزرنگ کشیده بودند. دو سال بعد، حصارها برداشته شد و حفره درست مثل روز اول سنگفرش شده بود. گفته‌شده بود این پروژه برای تعمیر و به‌روزرسانی تأسیسات آب و برق در ضلع غربی بوده است. اما تردد کامیون‌های متعدد سوءظن بسیاری از شهروندان کنجکاو و تئوری پردازان توطئه را برانگیخت: آیا مرکز فرماندهی مخفی که طرحش اولین بار 50 سال پیش پیشنهاد شد، بالاخره اجرایی شده است؟

10. لج و لج بازی بااینکه معمولاً انتقال قدرت میان رئیس‌جمهور فعلی و منتخب مصالحت آمیز صورت می‌گیرد، اما موارد مخالفی نیز وجود داشته. درحالی‌که برخی رییس‌جمهورها از صحبت با رییس‌جمهور منتخب خودداری کرده‌اند (سال 1932، انتقال قدرت از هوور به‌روزولت)، برخی دولت‌ها نیز به شوخی‌های بی‌ضرر متوسل شده‌اند. قبل از وارد شدن دولت جورج دبلیو بوش به کاخ سفید در سال 2001، کارکنان کلینتون حدود 20 هزار دلار به کاخ سفید آسیب زدند.

آن‌ها حرف “W” را از نزدیک به 60 کیبورد کامپیوتر در کاخ جدا کردند و به دیوارها چسباندند. همچنین کارکنان کاخ دستگیره‌ی درب‌ها را جدا کردند، در کشوی میزها ماده‌ای چسبناک و لزج ریختند، و حدود 100 خط تلفن را بر روی یک شماره تنظیم کردند تا همگی باهم زنگ بخورند.

11. بیش از 3 هزار نفر کارمند تمام وقت زمانیکه رییس‌جمهوری کاخ سفید را ترک می‌کند، کارکنانش نیز از آنجا می‌روند. رییس‌جمهور جدید باید تقریباً 3300 شغل تمام‌وقت را پر کند که اصلاً کار راحتی نیست. تعداد افرادی که پاره‌وقت برای کاخ کار می‌کنند یا افرادی که توسط واحد اجرایی استخدام شده‌اند بسیار بیشتر از این تعداد می‌شود. در دفتر ریاست جمهوری 500 نفر، در دفتر معاون رییس‌جمهور حداقل 100 نفر، دفتر نظامی حدود 1300 نفر و دفتر مدیریت و بودجه نزدیک به 500 نفر کار می‌کنند. همچنین بیش از 500 مأمور سرویس مخفی و حدود 200 کارمند در امور حفاظت از رییس‌جمهور مشغول به کار هستند.

12. سنگ بنای اصلی ناپدیدشده است یکی از جالب‌ترین اسرار در کاخ سفید، ناپدید شدن سنگ بنای اصلی است. تنها بیست‌وچهار ساعت پس از نصب آن در سال 1792، سنگ بنا به همراه لوح برنجی‌اش ناپدید شد. از آن زمان تاکنون کسی آن را ندیده است. فراماسون‌ها برداشتن سنگ را تکذیب کردند و رییس‌جمهورهای زیادی ازجمله روزولت و ترومن تلاش کردند آن را بیابند؛ اما هیچ‌ یک موفق نشدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمام حقوق برای مجله اوج صدا محفوظ است