چرا اسلام کامل ترین دین الهی است

چرا اسلام کامل ترین دین الهی است

دین ‏هاى الهى مانند پایه ‏اى تحصیلى و دوره‏ هاى درسى است، که با توجه به سطح بینش و توان مردم در یادگیرى و عمل کردن، خدا آنها را بر پیامبران نازل فرموده است. در زمان حضرت نوح مردم آگاهى بسیار کمى داشتند و نمى ‏توانستند دین اسلام را دریافت کنند بفهمند و عمل کنند. آنان مانند دانش ‏آموزان کلاس اول ابتدایى بودند، به این خاطر خداوند دین ساده و ابتدایى براى آنها انتخاب کرد، پس دین آنها کامل نبود.

اسلام نسبت به ادیان اصلی و پرجمعیت دنیا جدیدترین دین است و حدود یک میلیارد و هشتصد میلیون نفر پیرو دارد که دومین دین پرجمعیت دنیا به‌شمار می‌آید. اسلام سریع‌ترین دین از لحاظ گسترش و رشد در میان ادیان دنیا است. گستره جغرافیایی اسلام از غرب آفریقا تا جنوب شرق آسیا است، همچنین جوامع اقلیت‌های مسلمان نیز در سرتاسر جهان پراکنده هستند. اسلام دومین یا سومین دین پرجمعیت در اروپا و قاره آمریکا می‌باشد.
امروزه با پيشرفت علم و دانش، اطلاع داشتن از حوادث و رويدادها امري ضروري است. با گذشت زمان نيازهاي بشر نسبت به علوم مختلف بيشتر مي‌گردد و انسان بيشتر به موجوديت و گذشته خود پي مي‌برد. با کمي تامل و تحقيق درباره مسائل ديني متوجه مي‌شويم که نياز فطري انسان به دين، امري است کاملاً طبيعي و بشر براي شناخت خويشتن و رسيدن به اهداف والاي زندگي خود و نيز شناخت نسبت به آينده و زندگي پس از مرگ (معاد) از هيچ تلاشي فروگذار نيست.

اسلام در زبان عربی از ریشه (س-ل-م) است و معنی لغوی این ریشه «سالم شدن» و «رهایی یافتن از آفات» است. واژه «سلام» نیز مشتق شده از همین ریشه است. با توجه به معنی اسلام، «مسلم» (در فارسی: مسلمان) یعنی کسی که خدا را خالصانه و بی‌ریا می‌پرستد و اختیار خود را تسلیم امر و نهی او می‌کند
در دوره حضرت ابراهیم علیه السلام سطح آگاهى‏ هاى مردم بیشتر شد و مى ‏توانستند دین کامل‏ترى داشته باشند. پس دین حضرت ابراهیم از دین حضرت نوح کامل‏تر بود. این روند تا دین‏هاى حضرت موسى علیه السلام و عیسى علیه السلام ادامه پیدا کرد، تا در زمان حضرت محمد صلى الله علیه و آله و سلم مردم جهان به حدّى رسیدند که مى‏ توانستند کامل‏ترین دین را دریافت کنند. بدین خاطرخداوند مهربان دین اسلام را که کامل‏ترین دین بود براى مردم فرستاد.

پس همان گونه که دانش آموزان، سال به سال و دوره به دوره معلومات بیشترى مى‏ آموزند و کامل‏تر مى ‏شوند، دین‏هاى الهى نیز دوره به دوره کامل‏تر شدند، تا به دوره اسلام رسید و مسلمانان- این دانش آموخته گان دانشگاه اسلام به حدّى رسیدند که توانستند نقشه کامل و جامع مسیر خداشناسى یعنى قرآن را به دست بگیرند و با راهنمایى اهل بیت مسیر سعادت را طى کنند.

خداوند متعال در سوره آل عمران در آيه 85 مي‌فرمايد:

«وَمَن يَبْتَغِ غَيْرَ الإِسْلاَمِ دِينًا فَلَن يُقْبَلَ مِنْهُ وَهُوَ فِي الآخِرَةِ مِنَ الْخَاسِرِينَ؛ هرکسي به غير از اسلام به سراغ دين ديگري برود پس هرگز از او قبول نمي شود و او در قيامت از زيانکاران خواهد بود».

در اين آيه خدا با صراحت کامل اعلام مي‌دارد که هر کسي غير از دين اسلام را انتخاب کند و آن دين را بپذيرد قابل قبول نيست.

در اين آيه خداوند بعد از اينکه مردم را به دين اسلام دعوت کرد و با استدلال، اسلام را کاملترين دين دانست و همچنين بعد از جريان مباهله و همسويي با عقايد و کتاب‌هاي آسماني ديگر با صراحت کامل و به طور آشکار و بي پرده از نهايي بودن و کاملتر بودن اسلام سخن مي‌گويد. چرا که خداوند متعال سير تکاملي دين را بعد از فرستادن اديان مختلف در اسلام نهايي کرد.

همچنين منظور از اسلام در اين آيه، ديني است الهي که احکام و معارف آن بر سه پايه توحيد، معاد و نبوت استوار است. بنابراين اين آيه، خط بطلاني است بر ادياني که يا الهي نيستند يا اگر در دسته اديان الهي هستند با آمدن آخرين فرستاده الهي، ديگر منسوخ شده‌اند.

بهروز
مدیر وبسایت مجله اوج صدا - برنامه نویس آزاد هستم که در طراحی وبسایت های و اسکریپت های مختلف برای سیستم مدیریت محتوای وردپرس شروع به فعالیت کرده ام از نمونه کارهای من میتوان به یک افزونه در مخزن وردپرس و پوسته پرشین هیرو اشاره کرد. در صورتی که نیازمند طراحی وبسایت – اسکریپت – ویرایش کد وبسایت یا اسکریپت – ایجاد تغییرات در وبسایت و غیره… هستید میتوانید با من در ارتباط باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© کپی رایت 2019، تمام حقوق برای مجله اوج صدا محفوظ است.