پسوند nowruz. | پسوند دات نوروز به لیست دامنه ها اضافه شد

پسوند nowruz. | پسوند دات نوروز به لیست دامنه ها اضافه شد

امکان ثبت دامنه Nowruz. آغاز شده و فصل بهار بهترین فرصت برای ثبت بهترین نام با پسوند نـوروز است. این پسوند ( yourdomain.nowruz ) از اوایل اسفندماه به صورت عمومی در دسترس قرار گرفته است و با توجه به قوانین...

امکان ثبت دامنه Nowruz. آغاز شده و فصل بهار بهترین فرصت برای ثبت بهترین نام با پسوند نـوروز است. این پسوند ( yourdomain.nowruz ) از اوایل اسفندماه به صورت عمومی در دسترس قرار گرفته است و با توجه به قوانین آیکان ICAAN در مرحله اول آماده استفاده شرکت‌ها، سازمان‌ها و برندهای معتبر است.

شرکت پردیس میزبان به عنوان کارگزار انحصاری فروش پسوند دامنه .nowruz و .pars در ایران خواهد بود و عرضه رسمی پسوند دامنه نوروز (nowruz.) از (10 بهمن ماه 1396) به صورت جهانی آغاز و از طریق این شرکت در ایران عرضه خواهد شد.

در ابتدای این نشست دکتر ندا سلیمانی مشاور محصول شرکت پردیس میزبان با بیان این موضوع که از سال 2011 عرضه پسوندهای جدید اینترنتی در دنیا آغاز شده است، اظهار داشت: سازمان آیکن به عنوان یکی از متولیان رسیدگی و واگذاری پسوندهای اینترنتی در دنیا به دلیل این که فضای اینترنتی را گسترش دهد، پسوندهای جدیدی را به صورت تخصصی در دنیا راه اندازی کرده است.

وی افزود: شرکت های بین المللی طی مذاکره با سازمان آیکن در یک فرایندی انحصار فروش این دامنه ها را در اختیار می گیرند و اقدام به عرضه کاربران، شرکت ها و سازمان ها می کنند.

ندا سلیمانی با اشاره به این که بزرگترین سوال در فضای اینترنت این است که اینترنت را چه کسی کنترل می کند؟ گفت: مدل کنترل اینترنت در دنیا به صورت مدیریت ذینفع های چندگانه است و توسط نقش آفرینی چندین لایه مدیریتی کنترل و اجرا می شود.

وی ادامه داد: مدیریت اینترنت دارای چندین لایه مدیریتی است. در لایه اول کاربران، دولت ها و کسب و کارها وجود دارند. در لایه دوم تامین کنندگان فنی و در لایه سوم تدوین کننده های سیاست های اینترنت حضور دارند و در لایه آخر اپراتورها و سرویس دهندگان نقش آفرینی می کنند. بنابراین مدیریت اینترنت در دنیا در قالب سازمان های متعدد انجام می پذیرد.

مشاور محصول پسوند .nowruz ادامه داد: تمامی این سازمان های مدیریت کننده قالبا غیردولتی و در قالب NGO ها هستند و آیکن به عنوان یکی از نقش آفرینان این پروتکل وظیفه مدیریت و نظارت بر پسوندهای دامنه را دارد.

دکتر سلیمانی با بیان این که پسوندهای جدید جریان موتورهای جستجو را متحول خواهند کرد تصریح کرد: به دلیل این که این پسوندها ماهیت تخصصی و گروهی دارند، الگوریتم موتورهای جستجو اولویت را به دامنه هایی با پسوندهای تخصصی اختصاص می دهند که این مورد می تواند نیمی از راه سئو را تسهیل کند.

وی بیان کرد: یکی از مواردی که می توان با ایجاد پسوندهای جدید مانند .nowruz پیش می آید برداشتن محدودیت های انتخاب اسامی در پسوندهای قدیمی است و قابل ذکر است که پسوند .nowruz تنها مختص به ایرانیان نیست بلکه طبق آمارها 187 میلیون نفر در 11 کشور دنیا نوروز را به عنوان عید رسمی شان قرار داده اند؛ بنابراین طیف وسیعی از مردم می توانند از این دامنه استفاده کنند.


ثبت دامین با پسوند .nowruz برای همه امکان‌پذیر است، اما برای کسب و کارهای حوزه گردشگری، حراج‌های نوروزی و فروشگاه‌های اینترنتی مرتبط، موقعیت بسیار مناسب تری است؛ چراکه موتور های جستجو اولویت را به پسوندهای تخصصی می‌دهند و در نتیجه با داشتن این پسوند، شانس بیشتری برای دیده شدن دارند.

تاثیر پسوند دات نوروز در سئو سایت پسوندهای جدید جریان موتورهای جستجو را متحول خواهند کرد. به دلیل این که این پسوندها ماهیت تخصصی و گروهی دارند، الگوریتم موتورهای جستجو اولویت را به دامنه هایی با پسوندهای تخصصی اختصاص می دهند که این مورد می‌تواند نیمی از راه سئو را تسهیل کند.

یکی از مواردی که با ایجاد پسوندهای جدید مانند .nowruz پیش می‌آید، برداشتن محدودیت‌های انتخاب اسامی در پسوندهای قدیمی است. همچنین قابل ذکر است که “پسوند دات نوروز” تنها مختص به ایرانیان نیست، زیرا طبق آمارها ۱۸۷ میلیون نفر در ۱۱ کشور دنیا نوروز را به عنوان عید رسمی شان قرار داده‌اند، بنابراین طیف وسیعی از مردم می‌توانند از این دامنه استفاده کنند. درواقع به این دلیل که پسوند نوروز ماهیت تخصصی و گروهی دارد، موتور جستجو گوگل اولویت را به پسوندهای تخصصی می‌دهد؛ چراکه هر پسوند دامنه، متعلق به نوع خاصی از فعالیت‌ها بوده و اگر شما بتوانید دامنه‌ای انتخاب کنید که پسوند آن متناسب با فعالیت شما باشد، قطعا می‌توانید به نتایج خوبی در سئو دست پیدا کنید.

به طور مثال دامنه .org متناسب برای ارگان‌ها است و اگر برای یک سایت گردشگری انتخاب شود، موتورهای جستجوگر اولویت کمی را به این سایت با این دامنه اختصاص می‌دهند، اما پسوند نوروز (nowruz) که متناسب با فعالیت‌های گردشگری و فروشگاهی است، الویت اول موتورهای جستجو قرار می‌گیرد.

قیمت ثبت دامین با پسوندهای .nowruz در حال حاظر حدود 80 هزار تومان است و با توجه به موضوعیت آن و بحث تجاری و فرهنگی منحصر به فردی که دارد، این پسوند ارزش بسیار بالایی خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمام حقوق برای مجله اوج صدا محفوظ است