پایگاه داده‌ مخصوص هوش مصنوعی هواوی معرفی شد

پایگاه داده‌ مخصوص هوش مصنوعی هواوی معرفی شد

پایگاه داده‌ مخصوص هوش مصنوعی هواوی با نام GaussDB معرفی شد. هواوی یکی از بزرگ‌ترین تامین‌کنندگان زیرساخت‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات است. هواوی در مراسمی که در پکن...

پایگاه داده‌ مخصوص هوش مصنوعی هواوی با نام GaussDB معرفی شد. هواوی یکی از بزرگ‌ترین تامین‌کنندگان زیرساخت‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات است. هواوی در مراسمی که در پکن برگزار شد، از پایگاه داده مخصوص هوش مصنوعی با عنوان «GaussDB» رونمایی کرد. این فعالیت در راستای معرفی استراتژی جدید هواوی در زمینه هوش مصنوعی است که رشدی نوآورانه در سال‌های اخیر داشته است. هواوی توانسته اولین پردازنده هوش مصنوعی در موبایل را از سری پرچمدار گوشی های هواوی Mate 10 به دنیا معرفی کند و با توسعه آن، هم اکنون حتی در گوشی های میان رده این شرکت شاهد استفاده از این تکنولوژی هستیم. هواوی در کنار این پایگاه داده، استاندارد ذخیره‌سازی جدیدی با عنوان FusionStorage 8.0 هم معرفی کرده که بالاترین کارایی دارد. هدف از راه‌اندازی این پایگاه داده، بازتعریف زیرساخت داده از طریق استراتژی هوش داده پلاس (Data + Intelligence strategy) عنوان شده است. در این رویداد، دیوید وانگ مدیر اجرایی هواوی درباره اهمیت داده ها گفت:

بشر در حال ورود به عصر جهان هوشمند است. داده به عامل جدیدی برای تولید تبدیل شده و لحاظ کردن هوش در تحلیل داده ها باعث افزایش بهره‌وری می‌شود. دیتابیس‌های ناهمگون، هوشمند و همگرا به زیرساخت‌های کلیدی داده در حوزه‌های مالی، اداری و ارتباطات بدل خواهند شد.

هواوی یکی از بزرگ‌ترین تامین‌کنندگان زیرساخت‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات و دستگاه‌های هوشمند بوده که متعهد است جهانی هوشمند و کاملا متصل ایجاد کند. این شرکت با ادامه دادن سرمایه‌گذاری و نوآوری در زمینه‌ افزایش قدرت پردازش هوش مصنوعی و الگوریتم‌ها و داده‌های برچسب‌دارِ مختص این فناوری، توانسته به پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای در این حوزه دست پیدا کند. دیوید وانگ که همچنین سمت مدیریت بخش بازاریابی و استراتژی فناوری اطلاعات و ارتباطات هواوی را هم دارد، اضافه می‌کند:

پایگاه داده‌ GaussDB که مخصوص هوش مصنوعی است، قابلیت‌های هواوی کلود را تقویت خواهد کرد و قدرت پردازش ناهمگون را کاملا آزاد می‌کند که شامل معماری‌های x86 ،ARM ،GPU و NPU می‌شود. هدف ما این است که همچنان به استراتژی هوش مصنوعی‌مان ادامه دهیم و اکوسیستم پردازشی کامل و فراگیری پدید بیاوریم. ما به همراه شریک‌هایمان به حرکت به سوی جهان هوشمند ادامه خواهیم داد.

وی همچنین در این مراسم بار دیگر بر تصمیم هواوی برای پیشبرد صنایع هوشمند تاکید کرد، فعالیتی که از طریق نوآوری و با ایجاد اکوسیستم داده بر مبنای اصول اعتماد، همکاری و موفقیت مشترک با مصرف‌کنندگان و شریک‌ها ایجاد شده است.

نخستین پایگاه داده‌ مخصوص هوش مصنوعی

پایگاه داده‌ GaussDB دو دستاورد مهم دارد:

  • GaussDB نخستین پایگاه داده‌ای است که قابلیت‌های هوش مصنوعی را در چرخه‌ حیات دیتابیس‌های غیرمتمرکز گنجانده و این امکان را فراهم آورده که پایگاه داده بتواند فرآیندهای تعمیر و نگهداری، عیب‌یابی و رفع اشکال را به‌شکل خودکار انجام دهد. پایگاه داده GaussDB برای پردازش تحلیلی آنلاین، پردازش تراکنش آنلاین و پردازش ترکیبی تراکنشی/تحلیلی، از نظریه‌ بهینه‌سازی استفاده می‌کند تا نخستین الگوریتم تنظیم خودکار این صنعت را ایجاد کند و فرآیند تنظیم را تا ۶۰ درصد بهتر کند.
  • دومین دستاورد این پایگاه داده هم این است که به لطف فریم‌ورک پردازش ناهمگون، می‌تواند از توان پردازش غیرمتمرکز بهره بگیرد. پایگاه داده‌ GaussDB توانسته است در بنچ‌مارک TPC-DS از لحاظ عملکرد رتبه‌ اول را به دست بیاورد و ۵۰ درصد بهتر از میانگین این صنعت عمل کند.

GaussDB از آرایش‌های مختلف، از جمله آرایش محلی و آرایش ابری اختصاصی و عمومی، پشتیبانی می‌کند. این پایگاه داده می‌تواند روی هواوی کلود طیف کاملی از خدمات ذخیره‌سازی داده را ارائه کند و نیاز مشتریان مختلف در حوزه‌های مالی، اینترنت، تدارکات و آموزش را برآورده کند.

فضای ذخیره‌سازی غیرمتمرکز با بهترین عملکرد در جهان

جهان هوشمند معیارهای مربوط به کارایی، مقیاس و مدیریت‌پذیری سیستم‌های ذخیره‌سازی را بالاتر خواهد برد. در پاسخ به این نیاز، FusionStorage 8.0 سه قابلیت جدید ارائه کرده است:

  • FusionStorage 8.0 توانسته بالاترین عملکرد ذخیره‌سازی غیرمتمرکز در جهان را ارائه کند. در بنچمارک SPC-1، عملکرد خواندن/نوشتن FusionStorage 8.0 در هر گره به عدد ۱۶۸۰۰۰ IOPS رسیده است. به این ترتیب، برای نخستین بار در جهان، امکان استفاده از ذخیره‌سازی غیرمتمرکز برای کاربردهای تجاری حساس فراهم آمده است.
  • دوم این‌که FusionStorage 8.0 توانسته همزمان از پروتکل‌های Block ،File ،Object و HDFS پشتیبانی کند و این امکان را فراهم بیاورد که یک سیستم ذخیره‌سازی واحد بتواند کل یک پایگاه داده را مدیریت کند.
  • سومین قابلیت این سیستم ذخیره‌سازی هم این است که در تمام چرخه‌ مدیریت ذخیره‌سازی از هوش مصنوعی بهره گرفته است.

اکوسیستمی بر مبنای همکاری و موفقیت مشترک

هواوی زیرساخت داده را از محاسبه و ذخیره‌سازی تا پردازش دگرگون کرده است. هواوی با بازتعریف معماری ذخیره‌سازی به بهینه‌سازی سیستم‌های ذخیره‌سازی کمک رسانده و در مسیر ذخیره‌سازی هوشمند پیش‌قدم شده است. همچنین پلتفرم پردازش داده‌ جدید باعث خواهد شد که تجزیه‌وتحلیل داده‌ها هوشمندتر شود و داده‌های ارزشمند سریع‌تر مشخص شوند. تاکنون راه‌حل‌های GaussDB و FusionInsight برای کلان‌داده‌ها در ۶۰ کشور و منطقه‌ مختلف به‌کار گرفته شده‌اند و به بیش از ۱۵۰۰ مشتری خدمات‌رسانی کرده‌اند. این دو راه‌حل را بیش از ۵۰۰ شریک تجاری هواوی به‌کار گرفته‌اند. در حوزه‌های مختلفی از جمله مالی، ارتباطات راه دور، انرژی، سلامت، تولید و حمل‌ونقل از این راه‌حل‌ها بهره گرفته شده است. هواوی کلود سیزده سرویس پایگاه داده راه‌اندازی کرده که یکی از آن‌ها خدمات ذخیره‌سازی داده‌ها روی ابر برای مشتریان صنعتی است. هواوی با تکیه بر اصول همکاری و موفقیت مشترک، فعالانه با مشتریان و شریک‌های خود همکاری می‌کند تا اکوسیستمی از پایگاه داده و سیستم ذخیره‌سازی پدید بیاورد. برای دستیابی به این هدف، هواوی شراکت بلندمدتی با تامین‌کنندگان نرم‌افزار مستقل (از قبیل iSSTech ،DCITS ،DHC Software ،E-Hual ،Yonyou و AsiaInfo) برقرار کرده است تا کاربرد داده‌ها در بازارهای اختصاصی را بهتر دنبال کند. در «چشم‌انداز جهانی صنعت» هواوی آمده است که حجم جهانی داده از ۳۲.۵ زتابایت در سال ۲۰۱۸ به ۱۸۰ زتابایت در سال ۲۰۲۵ افزایش خواهد یافت. تقاضای شرکت‌ها برای پردازش هوش مصنوعی هر سه ماه دو برابر می‌شود و مقبولیت هوش مصنوعی تا سال ۲۰۲۵ به ۸۰ درصد ارتقا خواهد یافت. هواوی با نگاه به جهان هوشمند آینده، به سرمایه‌گذاری و نوآوری ادامه خواهد داد و با همکاری شریک‌های خود زیرساخت داده را از نو تعریف خواهد کرد. هدف هواوی و این شرکت‌ها این است که اکوسیستم کاملی برای پردازش غیرمتمرکز ایجاد کنند و صنایع هوشمند را به واقعیت تبدیل کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمام حقوق برای مجله اوج صدا محفوظ است