ویروس سرماخوردگی جدید 97

ویروس سرماخوردگی جدید 97

ویروس سرماخوردگی جدید 97، بیماری واگیردار مربوط به دستگاه تنفسی فوقانی است که عمدتاً بینی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. سرماخوردگی معمولاً با خستگی، احساس سرما، عطسه و سردرد آغاز می‌شود و با...

ویروس سرماخوردگی جدید 97، بیماری واگیردار مربوط به دستگاه تنفسی فوقانی است که عمدتاً بینی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. سرماخوردگی معمولاً با خستگی، احساس سرما، عطسه و سردرد آغاز می‌شود و با علائمی چون سرفه، گلودرد، آبریزش بینی و تب ادامه می‌یابد و معمولاً هفت تا ده روز بعد برطرف می‌شود و برخی علائم ممکن است تا سه هفته طول بکشد. بیش از دویست نوع ویروس عامل سرماخوردگی وجود دارد، با این حال راینو ویروس‌ها (که خود بیش از ۹۹ نوع مختلف شناخته‌شده هستند) متداول‌ترین عامل این بیماری هستند. ویروس‌های عامل بیماری می‌توانند تا مدت زمانی طولانی (برای راینو ویروس تا بیش از ۱۸ ساعت) در محیط زنده بمانند و ممکن است از دستان به چشمان و بینی که محل عفونت هستند، منتقل شوند. ویروس از طریق عطسه، سرفه و تماس با افراد یا اشیاء آلوده قابل انتقال به بدن است. برخی معتقدند که در معرض سرما قرار گرفتن باعث سرماخوردگی می‌شود و همین باعث شده که این نام را برای بیماری انتخاب کنند که البته این مطلب به اثبات نرسیده و رد شده‌است.

تفاوت آنفلوانزا و سرما خوردگی

اغلب مردم آنفلوانزا را با سرماخوردگی اشتباه می‌گیرند. این دو بیماری تشابهات بسیاری دارند، ولی تفاوت‌هایی هم بین آنها وجود دارد. در یک سرماخوردگی معمولی، بیمار ممکن است احساس ناخوشی و خشونت در گلو داشته باشد و دچارآبریزش یا گرفتگی بینی و سرفه شود؛ ولی علائم شایع آنفلوانزا عبارت‌اند از دوره‌های تب و لرز شدید، سردرد، درد عضلات و ضعف و بی‌حالی.

علائم معمول سرماخوردگی مثل سرفه و گلو درد معمولاً پس از فروکش کردن علائم یاد شده آشکارتر می‌شوند، اما آنفلوانزا معمولاً برعکس سرماخوردگی، شروع ناگهانی دارد و علائم بیماری مثل تب، سردرد و درد عضلات ۵ تا ۶ روز هم طول می‌کشد و سپس بهبود می‌یابد. ‏ گاهی آنفلوانزا سبب ایجاد عوارضی می‌شود که شایع‌ترین آن‌ها، ذات الریه یا عفونت ریه است. ذات الریه ممکن است براثرعفونت ریه یا خود ویروس رخ دهد و یا این که به دنبال ضعف بدن پس از ابتلا به آنفلوانزا به وسیله باکتری‌ها ایجاد شود و یا ترکیبی از هر دو باشد.

علائم ویروس سرماخوردگی

 • بالا بودن درجه حرارت بدن ( درجه حرارت بدن به مدت بیش از دو روز بیشتر از 8/37 درجه سانتی گراد باشد )
 • ابتلا به درد ناگهانی یا ترشح از یک یا دو گوش
 • احساس درد در گوش خود و ادامه آن به مدت بیش از چند روز
 • آبریزش و گرفتگی بینی بیش از 10 روز
 • سرفه همراه با خلط غلیظ و بدبوی زرد و سبز رنگ
 • گلودرد بیش از 48 ساعت به هنگام بلع غذا
 • حساسیت های پوستی یا جلدی غیر قابل توجیه
 • سفتی گردن همراه با سردرد مداوم
 •  درد در ناحیه سینوزیت ها، تب و ترشحات زرد یا سبز رنگ بینی که بیش از 48 ساعت طول بکشد
 • تب و لرز، سردرد، دردهای عضلانی از جمله کمردرد ، خستگی، سرفه (که ممکن است با خلط همراه باشد)
 • گلودرد، خشونت صدا، استفراغ. گلودرد خارش بدن کوفتگی

آنفلوآنزا در تمام سنین به غیر از دوران شیرخوارگی دیده می شود. شیوع ناگهانی انواع مختلف آنفلوآنزا تقریباً هر زمستان رخ می دهد و شدت آنها متفاوت است. همچنین کسانی که قبلاً دچار این بیماری نشده اند امکان بروز این بیماری دربدن انان بیشتراست.

owj seda

تزریق واکسن چقدر ضروری است؟

به حرف کسانی که می گویند تزریق واکسن باعث شده به آنفلوآنزا مبتلا شوند، گوش نکنید. ویروسی که داخل واکسن به کار رفته مرده است و قابلیت تکثیر ندارد. مشاهدات اخیر نشان می دهد که واکسیناسیون در گذشته به این معنا بوده که تا سال ها و تا پیش از هماهنگی با ویروس های جدید، ویروس آنفلوآنزا شدت داشته است. این یافته ها نشان می دهد که تزریق واکسن آنفلوآنزا تأثیر محافظتی شگرفی در جلوگیری از ابتلا به ویروس داشته باشد. متاسفانه واکسن آنفلوآنزا به طور کامل قادر به ایجاد مصونیت و جلوگیری از ابتلا به بیماری نیست و افرادی که واکسن تزریق می کنند تا 60 درصد نسبت به بیماری مقاوم می شوند. انگلیسی ها بالاترین آمار واکسیناسیون در برابر ویروس آنفلوآنزا را به خود اختصاص داده اند به طوری که بیش از 70 درصد اشخاص بالای 65 سال در این کشور تحت تزریق واکسن ویروس آنفلوآنزا قرار می گیرند. از زمان تزریق تا اثربخشی و ایجاد مصونیت آن حدود دو هفته زمان لازم است و کودکان بیشترین تاثیر را از آن می گیرند. در کودکان به جای تزریق واکسن، قطره حاوی ویروس ضعیف شده آنفلوآنزا خورانده می شود.

owj seda

گونه‌هایی که تاکنون در ایران نبوده است

برای اولین بار هم برخی از گونه‌های جدید ویروس آنفلوآنزا را که تا به حال در ایران وجود نداشت، شاهد بودیم. به‌عنوان مثال یک گونه از آنفلوآنزای نوع B است که گونه‌ای به نام «ویکتوریا» است که قبلا در واکسن آنفلوآنزا بود و فرد آن را تزریق می‌کرد اما در حال حاضر علاوه بر گونه «ویکتوریا» یک گونه جدید به نام «یاماگاتا» شیوع پیدا کرده که در واکسن هم وجود ندارد و به همین دلیل حتی ممکن است افرادی که واکسن آنفلوآنزا را تزریق کرده‌اند، هم به این گونه از آنفلوآنزای نوع B مبتلا شوند. این ویروس در واکسن منظور نشده بود اما در گردش است. البته ممکن است در سال‌های آینده، واکسن چهار ظرفیتی وارد شود که این‌گونه آنفلوآنزا را هم در خودش دارد.

اواسط ماه گذشته رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت اعلام کرد که تا به حال موردی از آنفلوانزای پرندگان در انسان نداشته‌ایم و آنفلوانزای فصلی هیچ ربطی به مصرف مرغ، تخم‌مرغ و گوشت نداشته و ندارد. آنفلوآنزای فصلی با شروع فصل سرما در کشور شروع می‌شود و خیلی غیرمعمول نیست.

اما از آنجایی که شیوع آنفلوانزای فصلی در همین فصلی است که در آن به سر می‌بریم، برخی گروه‌ها در صورت ابتلا به آنفلوانزا در معرض خطر بیشتری هستند و این گروه‌های شامل این افراد هستند؛

 • سالمندان یا افرادی که یک بیماری زمینه‌ای مثل بیماری‌های قلبی، ریوی، نارسایی کلیه، نارسایی کبد و دیابت کنترل نشده دارند
 • در این میان، بیماران سرطانی که تحت درمان هستند و کسانی که داروهای سرکوب‌کننده سیستم ایمنی دریافت می‌کنند
 • خانم‌های باردار در صورت ابتلا به آنفلوآنزا در معرض خطر بیشتری قرار دارند

توضیحات بیشتر درباره این بیماری این است که آنفلوآنزا ممکن است از زمان آغاز اولین علائم تا پنج تا هفت روز آلوده‌کننده باشد، از طرفی عدم شست‌وشوی مکرر دست، زنجیره انتقال عفونت‌های ویروسی دستگاه تنفسی فوقانی از فرد مبتلا به بقیه افراد را ایجاد می‌کند، بنابراین اگر می‌خواهیم به آنفلوآنزا مبتلا نشویم با افراد دست ندهیم، روبوسی نکنیم و دست‌ها را مکررا بشوییم.

با همه اینها آنطور که مسئولان گزارش داده‌اند به نظر می‌رسد امسال شیوع بیماری آنفلوآنزا در کشور در حد انتظار است اما موارد منجر به بستری افزایش یافته و البته تاکنون هیچ موردی از آنفلوآنزای پرندگان ثابت ‌شده در کمیته کشوری آنفلوآنزا مطرح نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمام حقوق برای مجله اوج صدا محفوظ است