نوپو چیست ؟ اشنایی با پلیس نوپو | نیروهای ویژه پاد وحشت

نوپو چیست ؟ اشنایی با پلیس نوپو | نیروهای ویژه پاد وحشت

نوپو که نام اختصاری نیروهای ویژه پاسداران ولایت، در اصطلاح بین‌المللی نیروهای ویژهٔ پاد وحشت می‌باشد، یکی از نیروهای یگان ویژه نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران است که برای رهایی گروگان، برخورد و خنثی‌سازی عملیات تروریستی و سرکوب شورش‌های شهری استفاده می‌شود. اعضای نوپو به دلیل داشتن یونیفورم سیاه رنگ به سیاه‌جامگان نیز معروف شده‌اند.

رایج‌ترین باور نادرست در مورد نوپو، تلقی آن به عنوان «یگان ویژه نیروی انتظامی ایران» باشد. این در حالی است که واحد نوپو یگان ویژه پلیس نیست و «یکی از» زیرمجموعه‌های آن محسوب می‌شود. نیروهای ویژه پلیس، در سه یگان «موسی بن جعفر»، «امام خمینی» و «امیرالمؤمنین» سازماندهی شده‌اند که نوپو، زیرمجموعه آخری محسوب می‌شود.

مأموریت واحد نوپو، در رهایی گروگان و مقابله با عملیات‌های تروریستی خلاصه می‌شود و مأموران این واحد برای آمادگی هرچه بیشتر، آموزش‌های ویژه‌ای شامل چترریزی، تیراندازی، پرش از ساختمان، راپل، غواصی، سکان داری، پرواز با پاراگلایدر و همچنین دوره‌هایی موسوم به آبی و خاکی را پشت سر می‌گذارند.

روش شگل گیری پلیس نوپو در ایران

قبل از پیروزی انقلاب ایران در سال ۱۳۵۷، مأموریت‌های رهایی گروگان و ضدتروریستی در اختیار تیپ ۶۵ نوهد قرار داشت و تشکیل آن نیز به زمان قبل از انقلاب بازمی‌گردد که ۳۳ نفر از افراد تیپ ۶۵ توسط کارشناسان خارجی، انتخاب شدند و تحت آموزش قرار گرفتند اما بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، این نیاز در نیروی انتظامی دیده شد تا نیروهای ویژه‌ای (نوپو) با هدف انجام «مأموریت‌های رهایی گروگان و ضدتروریست» آموزش دیده شوند. نوپو در سال ۷۴ به شکل منسجم‌تری درآمد و در سال ۷۶ وظیفه مقابله با تیم‌های تروریستی به این واحد سپرده شد که کمیته بازنشستگان تیپ ۶۵ نوهد نیز در آموزش این نیروها، کمک بسیاری در ابتدای امر داشتند و ادامه این راه توسط خود نیروهای انتظامی جمهوری اسلامی ایران طی شد.

به صورت کلی وظایف اصلی این یگان به شرح زیر است:

1.رهایی گروگان
2.دستگیری تروریست ها
3.حفاظت از شخصیت های مهم در صورت نیاز
4.حفاظت ویژه از شخص رهبر در شرایط بحرانی
5.دستگیری قاچاقچیان و اشرار
6.دستگیری ارازل و اوباش ها سطح یک(بسیار خطر ناک) که مجهز به سلاح گرم هستند

فرماندهان پلیس نوپو در ایران چه کسانی هستند؟

سرهنگ محمود محمودی تا سال ۱۳۹۱
سرهنگ محمد طراقیه تا تیر ۱۳۹۳
سرهنگ حسین امجدیان از ۳۱ تیر ۱۳۹۳ تا فروردین ۱۳۹۵
سرهنگ دوم محسن ابراهیمی از ۲۹ فروردین ۱۳۹۵ تا کنون

owj seda

نحوه جذب نیرو و آموزش‌های تخصصی در این واحد چگونه است؟

نیروهای نوپو نیروهای فوق‌تخصصی و ویژه‌ای هستند که از میان برترین‌های یگان ویژه که این نیروها نیز خود برترین‌های نیروی انتظامی هستند با توجه به ملاک‌ها و معیارهایی خاص انتخاب می‌شوند البته دواطلبان پیوستن به واحد نوپو یگان ویژه، بسیار زیاد هستند، ما از میان داوطلبان گزینش لازم را برای عضویت در این واحد به عمل می‌آوریم. ناگفته نماند، پیوستن به نیروهای نوپو نیازمند گذر از مراحل مختلف و موفقیت در آزمایشات و امتحانات بسیاری است که مهم‌تر از تمامی آن‌ها، التزام و پایبندی عمیق به اعتقادات مذهبی و ولایت فقیه است. چرا که لازمه موفقیت در مأموریت‌های ما ایمان و اعتقاد قوی است تا اعضای این نیرو بتوانند در شرایط حساس و مأموریتی خود همچون رهایی یک گروگان بی‌گناه از دست گروگانگیران، بتوانند به راحتی بهترین انتخاب ممکن را داشته باشند و در صورت لزوم از جان خود برای آزادی گروگان‌ها، مایه بگذارند.

owj seda

از نظر مهارت‌های تکنیکی و شرایط جسمی، داوطلبان باید چه شرایطی را دارا باشند؟

فیزیک جسمی متناسب و آمادگی بدنی بسیار بالا جزو شرایط اولیه است که اگر داوطلبان موفق به داشتن این موارد شوند به مرحله سنجش روحی و شرایط شخصیتی می‌رسند که در این مرحله نیز تست‌های مختلف شخصیتی از این افراد گرفته می‌شود که شامل تست‌های شخصیت، روان‌شناسی و هوش است. دقت عمل در انجام این تست‌ها بسیار مهم است چراکه موفقیت در مأموریت‌های این واحد، نیازمند ثبات شخصیت، روان سالم و هوش بسیار بالای مأموران این واحد است و مأموران نوپو باید بتوانند در کم‌ترین زمان ممکن با استفاده از این داشته‌های شخصیتی و بهره‌گیری از آموزش‌های حرفه‌ای بهترین تصمیم‌گیری لازم را داشته باشند؛ تصمیم‌گیری‌هایی که قطعاً به جان خود، همکاران و گروگان‌ها وابسته است.

در مرحله بعد انتخاب شدگان باید بتوانند از مصاحبه، موفق بیرون بیایند و پس از این موفقیت در یک آزمون علمی، میزان دانسته‌های علمی آن‌ها محک زده می‌شود. لذا اگر داوطلبی موفق به گذراندن تمامی این مراحل شد، به عنوان «هنرآموز» وارد واحد نوپو می‌شود و تحت آموزش‌های تخصصی قرار خواهد گرفت.

owj seda

يگان‌هاي ويژه چه آموزش‌هايی میبینند؟

با توجه به وظايف حساسي که برعهده يگان ويژه ناجا گذاشته شده، آمادگي نيروهاي اين يگان‌ها و آموزش‌هايي که به آنان ارائه مي‌شود هم از حساسيت بالايي برخوردار است.

ماموران يگان‌هاي ويژه تحت آموزش‌هاي تقويت جسماني شامل ورزش‌هاي رزمي، دفاع شخصي و کوهنوردي، زندگي در شرايط سخت همچون کوير و کوهستان، نحوه به کارگيري تجهيزات انفرادي ضداغتشاش و آموزش‌هاي تخصصي استفاده از سلاح و تجهيزات ضد اغتشاش قرار مي‌گيرند. همچنين تاکتيک‌هاي ضد اغتشاش، کمک‌هاي اوليه و امدادرساني، اسکي، چتر بازي و رانندگي تخصصي با خودرو و موتورسيکلت نيز به ماموران اين يگان‌ها آموزش داده مي‌شود. علاوه بر اين آموزش‌ها، اصول مختلفي نيز در سازماندهي يگان‌هاي ويژه مورد توجه قرار مي‌گيرد. از سوي ديگر آمادگي تکنيکي، تاکتيکي و رزمي، سرعت عمل و قدرت تحرک و جابه جايي، افزايش ظرفيت و توانمندي بالقوه و بالفعل در انجام ماموريت‌ها، بهره مندي از فن‌آوري و تجهيزات جديد و پيشرفته، قابليت انعطاف، صبر و خويشتنداري در حوادث، شجاعت، اقتدار و از خودگذشتگي و مقابله با اغتشاشات با حداقل خسارت جاني و مالي از اصولي هستند که در سازماندهي يگان‌هاي ويژه مورد توجه قرار گرفته است.

owj seda

پلیس نوپو در ایران به چه تجهیزاتی مجهز میباشد؟

جانشين فرمانده يگان ويژه ناجا در مورد امكانات تخصصي اين پليس با بيان اينكه تمامي امكانات مورد استفاده در اين يگان بومي‌سازي شده است، مي‌گويد: وسايلي همچون لباس ضد ضربه، فشنگ ساچمه‌زن، انواع گازها و پرتاب‌كننده‌ گازها جملگي توليد داخل بوده و قابل رقابت با نمونه‌هاي خارجي است. تجهيزات يگان‌هاي ويژه پاسداران ناجا از مطالعه و تحقيق در مورد تجهيزات تخصصي پليس‌هاي ضد اغتشاش و يگان‌هاي ويژه کشورهاي مختلف، تهيه شده است. تا به حال اکثر نيازمندي‌هاي اين يگان‌ها از قبيل انواع خودروها، تجهيزات انفرادي مانند کلاه ايمني، ماسک، سپر، لباس، ضد ضربه، تجهيزات رهايي گروگان، خودرو آبپاش و اقلام عمده آمادي که بخش قابل توجهي از آنها در داخل کشور تهيه و توليد شده، تامين و در اختيار آنها قرار گرفته است.

يک يگان کنترل اغتشاشات مقدار زيادي جنگ افزار و تجهيزات در اختيار دارد که به طور خاص براي عمليات ضد اغتشاش طراحي و ساخته شده است. برخي از جنگ افزار‌ها و تجهيزاتي که براي کنترل اغتشاشات از آنها استفاده مي‌شود، شامل تفنگ پرتاب گاز، تپانچه گاز، دستگاه‌هاي پرتاب گاز، نارنجک دستي اشگ آور و اسپري اشک آور است. در كنار اين‌ها مهمات سلاح‌هاي کنترل اغتشاش نيز شامل نارنجک پرتابي اشک آور با چاشني‌هاي ضربتي و الکترونيکي، نارنجک باتومي، فشنگ گازي، فشنگ ساچمه ريز، فشنگ پلاستيکي، مشقي و نارنجک دستي اشک آور، سپرهاي حفاظتي، کلاه حفاظتي، باتوم ضد شورش، ماسک ضد گاز، جليقه ضد ضربه و ضد گلوله، بي‌سيم خودرويي و دستي، دوربين چشمي ديد در روز و شب، ساک حمل تجهيزات، دستگاه نشانه روي ليزري، تجهيزات چک و خنثي‌سازي مواد منفجره، نورافکن و کپسول اطفاي حريق هم براي اين ماموران در نظر گرفته شده است.
owj seda

تفاوت پلیس نوپو با نیروهای ویژه تیپ 65 (نوهد) چیست؟

تیپ ۶۵ نیروهای ویژه هوا دریا (با نماد اختصاری نوهد) معروف به کلاه سبزهای ارتش ایران یکی از هفت یگان تکاور نیروی زمینی ایران و از زبده‌ترین نیروهای ویژه ارتش جمهوری اسلامی ایران است که در سال ۱۳۷۱ به تیپ ۶۵ تغییر نام داد. مأموریت اصلی این تیپ جنگ ناهمتراز تعریف شده‌است. محل استقرار این تیپ در افسریه شرق تهران، مسلط بر مسیر شرقی جاده سمنان و مسیر شمالشرقی جاده شمال است. پرسنل این تیپ افرادی گزیده از پرسنل لشکر ۲۳ نوهد سابق هستند. این افراد با طی کردن آموزش‌های ویژه و تخصصی در طول خدمت، قادر به انجام عملیات‌های ویژه در داخل خاک ایران و خارج از آن هستند. در واقع این تیپ در سال ۱۳۴۹ تحت نام تیپ ۲۳ نیروهای ویژه هوا دریا (ن.و.ه.د) توسط سرلشکر خلبان منوچهر خسروداد تأسیس گردید و هرساله نیروهای مخصوص زبده را تربیت و آماده خدمت از مرزهای زمینی و خاکی ایران می‌نمود و بعدها این یگان از تیپ به لشکر ارتقا یافت.در حال حاضر تیپ “نوهد” به عنوان یکی از زبده‌ترین نیروهای نظامی در جهان است و در مسابقات دوره کوهستان سال 2014 روسیه مقام سوم را کسب کردند.

به صورت کلی وظایف اصلی این یگان به شرح زیر است:

دوره تخصصی الکترونیک و مخابرات
دوره چتربازی
ورزش‌های رزمی
دوره آموزش تک تیرانداز
رنجری و تکاوری
دوره سقوط آزاد
دوره رهایی گروگان
تروریست و ضد تروریست
دوره جنگ شهری
دوره کوهستان
جنگ‌های نامنظم
دوره پاراگلایدر
دوره پاراموتور
دافوس
دوره چریکی
دوره غواصی و نجات غریق
بهداری و عملیات روانی
خنثی‌سازی بمب
اغتشاشات و ضد اغتشاشات شهری

در طول دوره آموزشی این نیرو، ۵ آموزش عمده به نیروها داده می‌شود:

1-آموزشهای ویژه تخریب
2-اطلاعات و عملیات
3-بهداری
4-مخابرات
5-سلاحهای انفرادی و جمعی

owj seda

owj seda

owj seda

owj seda

owj seda

owj seda

امیدواریم این مقاله برای شما مفید واقع شود.

بهروز
مدیر وبسایت مجله اوج صدا - برنامه نویس آزاد هستم که در طراحی وبسایت های و اسکریپت های مختلف برای سیستم مدیریت محتوای وردپرس شروع به فعالیت کرده ام از نمونه کارهای من میتوان به یک افزونه در مخزن وردپرس و پوسته پرشین هیرو اشاره کرد. در صورتی که نیازمند طراحی وبسایت – اسکریپت – ویرایش کد وبسایت یا اسکریپت – ایجاد تغییرات در وبسایت و غیره… هستید میتوانید با من در ارتباط باشید.

3 دیدگاه برای “نوپو چیست ؟ اشنایی با پلیس نوپو | نیروهای ویژه پاد وحشت” ثبت شده است

 1. عشق نوپو گفت:

  من امتحان ورودی دادم برام دعا کنید قبول بشم.

  • عشق پلیس گفت:

   انشاالله قبول میشی
   منم عاشق شغل پلیسی هستم و درآینده ای نزدیک امتحان ورودی میدهم

 2. Nopo گفت:

  عاشق پلیس نوپو ام ولی به دلایلی نتونستم وارد این یگان بشم، واقعا ناراحتم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© کپی رایت 2019، تمام حقوق برای مجله اوج صدا محفوظ است.