نشانه های ازدیاد سموم در بدن چیست ؟

نشانه های ازدیاد سموم در بدن چیست ؟

اول تعریفی از سم داشته باشیم:

سم ماده‌ای است که دارای منشاء گیاهی، حیوانی یا شیمیایی بوده و از یک راه خاص یا راههای مختلف در مقادیر معینی باعث اختلال یا توقف فعل و انفعالات حیاتی انسان یا هر موجود زنده به‌طور موقت یا دائم می‌گردد. و ممکن است عوارض مختلفی به تناسب هرنوع سم و مواد بنیادی و تشکیل دهندهٔ آن در شخص و جانداران پدیدار شود اما عموماً به این صورت است.

استفراغ، اسهال و سرگیجه
تب غیرمعمول
ایجاد دمل، جوش و ضایعات جلدی غیرمعمول برروی پوست و مخاط مختلف بدن

در اثر آلودگی‌های محیط زیست و یا غذا‌هایی که در روی آتش پخته می‌شوند و یا غذا‌هایی که می‌سوزند سم وارد بدن می‌شود و اگر غذا‌های مناسب برای سم زدایی بدن خورده نوند این سم وارد کبد می‌شود و کل بدن را فرا می‌گیرد.

اینجا سوال پیش می‌آید که نشانه‌های ازدیاد سموم بدن چیست واز کجا بفهمیم که سم بدن افزایش یافته است.

خستگی دائمی زمانی که بدن به طور مداوم و بیش از توان خود کار می‌کند تا توکسین‌ها یا همان سموم انباشته شده در بافت‌ها را دفع کند، طبیعی است که بیش از اندازه نیز احساس خستگی کند. این احساس خستگی حتی با خوابیدن خوب نیز از بین نمی‌رود. توجه داشته باشید که خستگی، مشکل در تمرکز و نیاز مداوم به خوابیدن در ساعات غیرعادی می‌توانند نشان دهنده این باشند که بدن تان نیاز به کمک شما در جهت دفع سموم دارد.

اضافه وزن مداوم کاهش وزن همیشه کار چندان ساده‌ای نیست و نیاز به تلاش مداوم و رژیم غذایی و ورزش دارد. اگر به طور مداوم ورزش می‌کنید و تغذیه مناسبی دارید، اما باز هم وزن اضافه می‌کنید احتمالا دچار یک مشکل هورمونی شده اید. این شرایط می‌تواند ناشی از ازدیاد توکسین و سمومی باشد که از طریق مواد غذایی وارد بدن شده اند.سمومی که در خون تجمع پیدا می‌کنند، تاثیر مستقیمی روی سیستم عصبی دارند و واکنش‌های منفی مانند سردرد مداوم ایجاد می‌کنند. روده‌ها نقش موثری در فرآیند دفع توکسین‌ها از بدن دارند. بروز مشکل در دفع مدفوع و ایجاد یبوست می‌تواند ناشی از حبس شدن سموم زیادی در بدن باشد. این مسئله می‌تواند باعث ایجاد دل درد، التهاب و مشکل در جذب مواد مغذی موجود در مواد غذایی شود.

مشکلات پوستی، پوست یک ارگان گسترده و همچنین آینه سلامت بدن است. در واقع زمانی که سموم زیادی در خون و بافت‌های بدن انباشته شده باشد، پوست به خوبی آن را انعکاس می‌دهد. در این صورت آکنه، ضایعات پوستی و واکنش‌های آلرژیک بیان می‌کنند که بدن میزبان سموم زیادی شده است. علاوه بر این وجود گودی و سیاهی زیر چشم ها، اگزما و همچنین پسوریازیس نیز از جمله علائم انباشتگی سموم در بدن محسوب می‌شوند.

حرارت زیاد بدن و گرمای زیادی بدن می‌تواند یکی از علائم انباشتگی ترکیبات سمی در بدن باشد که کبد را وادار به کار بیش از اندازه می‌کند. این مسئله باعث افزایش تعریق می‌شود، چون بدن به دنبال راهی برای افزایش دفع توکسین‌ها از طریق پوست می‌گردد؛ بنابراین بدن زیادی عرق می‌کند.

سردرد‌های مداوم اگر با وجود رعایت بهداشت دهان و دندان همچنان نفس تان بد بو است، احتمالا از مشکلات گوارشی و تجمع سموم در کبد رنج می‌برید. سمومی که در خون تجمع پیدا می‌کنند، تاثیر مستقیمی روی سیستم عصبی دارند و واکنش‌های منفی مانند سردرد مداوم ایجاد می‌کنند. بافت‌های عصبی نسبت به مواد زاید بسیار حساس هستند؛ بنابراین جای تعجبی نیست که چنین درد‌هایی بروز کنند.

تجمع چربی‌های شکمی سم زدایی به کاهش وزن کمک می‌کند، چون این کار ترکیبات زایدی که باعث انباشتگی چربی‌ها به دور شکم می‌شوند را از بدن دفع می‌کند. توکسین‌ها روی سطح قند و کلسترول خون تاثیر می‌گذارند این مسئله نیز باعث افزایش چربی دور شکمی می‌شود.

بوی بد دهان یکی از مشکلات آزاردهنده برای خود فرد و دیگران است. اگر با وجود رعایت بهداشت دهان و دندان همچنان نفس تان بد بو است، احتمالا از مشکلات گوارشی و تجمع سموم در کبد رنج می‌برید.

سموم انباشته شده در بدن، محیط دستگاه گوارشی را با مشکل مواجه کرده و روند تکثیر باکتری در دهان، دندان‌ها و لثه‌ها را سرعت می‌دهد. از طرف دیگر با افزایش سموم در خون، روی زبان از لایه‌ای زردمانند پوشیده می‌شود که بوی بدی ایجاد می‌کند.

سنگ کیسه صفراسنگ کیسه صفرا می‌تواند در نتیجه تجمع ترکیبات اضافی در صفرا باشد. کبد برای سم زدایی از بدن شروع به تولید صفرای غلیظ تری در کیسه صفرا می‌کند. این مسئله نیز باعث افزایش روند سنگ سازی می‌شود.

بهروز
مدیر وبسایت مجله اوج صدا - برنامه نویس آزاد هستم که در طراحی وبسایت های و اسکریپت های مختلف برای سیستم مدیریت محتوای وردپرس شروع به فعالیت کرده ام از نمونه کارهای من میتوان به یک افزونه در مخزن وردپرس و پوسته پرشین هیرو اشاره کرد. در صورتی که نیازمند طراحی وبسایت – اسکریپت – ویرایش کد وبسایت یا اسکریپت – ایجاد تغییرات در وبسایت و غیره… هستید میتوانید با من در ارتباط باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© کپی رایت 2019، تمام حقوق برای مجله اوج صدا محفوظ است.