میکرولیتیازیس بیضه چیست

میکرولیتیازیس بیضه چیست

سنگ های بسیار ریز یا میکرولیتیازیس (microlithiasis) بیضه، حالت ناشایعی است که عمدتا به طور اتفاقی با استفاده از امواج ماوراصوت (ultrasound) تشخیص داده می شود. بیماری در سال 1970 توسط گارت، پرایب (Priebe,Garret) گزارش شد. میزان شیوع در افرادی که با شکایت درد کیسه بیضه تحت بررسی با امواج ماوراصوت قرار گرفته اند، حدود 6/0 درصد است. میکرولیتیازیس بیضه، ناشی از ویژگی آهکی شدن (snow storm testis) ریز و منتشر در نسج بیضه ها است که در امواج ماوراصوت به صورت کانون های پر پژواک، منقوط و متعدد و بدون سایه صوتی خلفی مشخص می شود. همراهی آن با بیماری های مختلف از جمله نهان بیضگی (Cryptorchidism)، بدخیمی ها و بیمارهای غیر بدخیم ذکر شده است.

در میکرولیتیازیس بیضه، خطر بروز بدخیمی 21 برابر می گردد. به علت همراهی میکرولیتیازیس بیضه با بدخیمی بیضه، این بیماری مدنظر محققان قرار گرفته است. لذا در بیماران مبتلا به میکرولیتیازیس بیضه آموزش معاینه کیسه بیضه توسط خود فرد و بررسی سالانه با امواج ماوراصوت جهت بیماریابی پیشنهاد می گردد. در این گزارش پسر بچه ای 14 ساله با میکرولیتیازیس بیضه چپ معرفی می گردد که سابقه عمل جراحی تثبیت (orchiopexy) بیضه راست ناشی از نهان بیضگی داشته است.

انواع میکرولیتیازیس:

نوع اول) میکرولیتیازیس کلاسیک بیضه (CTM) نوعی است که درتصاویرسونوگرافی شامل 5 ذره است و درتضاد با میکرولیتیازیس محدود (LTM)است که مناسب این طبقه بندی نیست.

بررسی شیوع میکرولیتیازیس در یک گروه بدون داشتن هرگونه علامت، نشان داده شده است که TM درمیان حدود 5٪ از مردان بدون علامت رخ می دهد.  ارتباط میکرولیتیازیس با سرطان بیضه دراین گروه بیش از 40٪ بوده است.

دو زیرمجموعه برای میکرولیتیازیس بافت شناسی وجود دارد.  اینطورتصورمی شود که یکی ازاین دو نوع به گردش سریع سلولی هماتوکسیلین بدن متشکل از سنگ های آهکی  بی شکلی مربوط است که ارتباط بیشتری با تومور سلول های جنسی دارد.

نوع دوم) نوع دوم زیرگروه کلاسیک نام دارد که با نهان بیضگی و تومورسلول های جنسی همراه است. تومورها و بیضه درغیر این صورت طبیعی است.  بیماری زایی TM نامشخص است.

سلول های سرتولی مسئول فاگوسیتوز(سلول خواری) باقی مانده درون لوله ها هستند. بنظرمی رسد که سنگ های آهکی درنتیجه وجود نقص دراین فرایند بوجود می آیند. مشخص نیست که آیا میکرولیتیازیس موجب رشد تومورمی شود ویا اینکه بخشی ازاختلالاتی است که در نهایت به سرطان منجر می شود.

بیماری هایی مانند بیماری بیضه،  سندرم داون،  ناباروری، میکرولیتیازیس ریه و تومور سلول های جنسی دررابطه با میکرولیتیازیس محدود می باشند. سایربیماریها مانند سرطان پستان و سرطان تیروئید درارتباط با سرطان بیضه هستند.  همچنین گسترش سرطان بیضه نیزبا میکرولیتیازیس محدود TM مرتبط است. نمونه برداری ازبیضه بیماران مبتلا به میکرولیتیازیس درافرادی که به ارکیکتومی رادیکال مبتلا هستند لازم می باشد. انجام معاینات فیزیکی به اضافه سونوگرافی غربالگری سالانه برای افراد مبتلا به میکرولیتیازیس توصیه می شود.

آیا میکرولیتیازیس با سرطان بیضه درارتباط است؟

مطالعاتی انجام شده است که گواهی برارتباط میان میکرولیتیازیس بیضه و سرطان بیضه را است.  بااین حل،  اینکه میکرولیتیازیس بیضه بتنهایی عامل خطری برای سرطان بیضه محسوب می شود هنوزبه اثبات نرسیده است.

معمولاً میکرولیتیازیس بیضه درمردانی که برای مشکلاتی مانند ورم و  درد بیضه و یا ناباروری سونوگرافی شده اند ،  بطوراتفاقی دیده شده است. این طور بنظر میرسد که ارتباط اندکی میان میکرولیتیازیس بیضه و سرطان بیضه وجود دارد.  البته شواهد حاکی ازاین است که میکرولیتیازیس بیضه بسیارشایعترازسرطان بیضه است.  محققان به این نتیجه رسیده اند که بعید بنظرمی رسد میکرولیتیازیس بیضه عامل افزایش خطرابتلای یک مرد سالم به سرطان بیضه باشد. درصورتی که به میکرولیتیازیس بیضه مبتلا هستید،  سابقه بیماری خود را دراختیارپزشک معالج قراردهید تا بتواند تصمیمات لازم را اتخاذ کند.

بهروز
مدیر وبسایت مجله اوج صدا - برنامه نویس آزاد هستم که در طراحی وبسایت های و اسکریپت های مختلف برای سیستم مدیریت محتوای وردپرس شروع به فعالیت کرده ام از نمونه کارهای من میتوان به یک افزونه در مخزن وردپرس و پوسته پرشین هیرو اشاره کرد. در صورتی که نیازمند طراحی وبسایت – اسکریپت – ویرایش کد وبسایت یا اسکریپت – ایجاد تغییرات در وبسایت و غیره… هستید میتوانید با من در ارتباط باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© کپی رایت 2019، تمام حقوق برای مجله اوج صدا محفوظ است.