مینیسک زانو چیست | ورزش برای پارگی مینیسک زانو + درمان کشیدگی مینیسک زانو

مینیسک زانو چیست | ورزش برای پارگی مینیسک زانو + درمان کشیدگی مینیسک زانو

منیسک قسمتی از غضروف زانوست که به عنوان ضربه گیر و تثبیت کننده مفصل زانو عمل می کند. منیسک از ساییدگی استخوان ها به یکدیگر در ناحیه مفصل جلوگیری می کند. با این همه، پیچ خوردگی و چرخش زانو باعث پارگی آن می شود. در برخی موارد، یک تکه از غضروف پاره شده، جدا می شود و در مفصل زانو گیر می کند و باعث قفل شدن زانو می گردد. پارگی منیسک زانو در ورزش های برخوردی مانند فوتبال و در ورزش های غیر برخوردی که نیاز به پریدن دارند مانند والیبال، شایع است.

وقتی فرد موقع دویدن، یکدفعه مسیر خودش را تغییر دهد، منیسک پاره می شود و اغلب همانند سایر آسیب های زانو، همان لحظه رخ می دهد. پارگی مینیسک زانو بیشتر در ورزشکاران مسن رخ می دهد، زیرا با افزایش سن، مینیسک ضعیف می شود. بیش از 40 درصد افراد 65 ساله و مسن تر دچار پارگی منیسک می شوند.

هر آسیب یا پارگی در منیسک‌ها می‌تواند کارایی طبیعی زانو را مختل کند و باعث درد و تورم و خشکی در زانو شود. یک منیسک پاره شده باعث بی‌ثباتی زانو و ناتوانی در حرکت طبیعی زانو و ادامه درد می‌شود.

انواع پارگی مینسک زانو

آسیب های مینیسک از جمله آسیب های رایج می باشند و بیماری هایی مانند کریپتوس و قفل کردن مفاصل را رقم می زنند. به علت فقدان ذخیره خون، مینیسک آسیب دیده به خوبی بهبود نیافته و آسیب دیدگی آن روز به روز بدتر می شود. آسیب های مینیسک از تخریب داخلی ملایم تا پارگی های مشخص قابل دسته بندی است.  آسیب های مینیسک همانطوری که در ام آر آی مشاهده می شوند از یک سیستم درجه بندی مناسب برخوردار است که در ادامه به شرح این درجه بندی خواهیم پرداخت:

منیسک نرمال: مینیسک نرمال یک مثلث افقی است که به طور یکنواخت تیره با راس تیز می باشد.

درجه 1:  اینچنین پارگی هایی به عنوان یک ناحیه کانونی کوچک افزایش شدت سیگنال در تصاویر T2 وزن شناخته می شوند. در این پارگی ها، ناحیه دارای اختلال به سطح مفصل گسترش نمی یابد. در خصوص اهمیت بالینی این آسیب ها تردید وجود دارد ولی امکان پیشرفت این آسیب ها تا حد پارگی های جدی تر وجود دارد.

درجه 2  : اینگونه آسیب ها به عنوان نواحی خطی افزایش شدت سیگنال که اصلا به سطح مفصل گسترش نیافته اند مشخص می شوند. به لحاظ پیشرفت، این آسیب ها هم از نظر بالینی و هم از نظر اهمیت آن، مشابه پارگی های درجه 1 می باشند.

درجه 3 : این آسیب دیدگی ها به سطح مفصل گسترش یافته و با علائم آشکاری نظیر “صدای ترکیدن دادن” و “قفل کردن مفصل”  مرتبط است. احتمال پیشرفت این آسیب ها در صورت عدم درمان پارگی مینیسک زانو  تا حد پارگی های درجه 4 وجود دارد.

درجه 4 : از جمله مشخصات بارز آسیب های درجه 4 می توان به تکه تکه شدن مینیسک اشاره کرد. علاوه بر آن مانند پارگی های درجه 3 اغلب باعث ایجاد کریپتوس و قفل کردن مفصل می شوند.

owj seda

نشانه های پارگی منیسک چیست:

هر شخصی به صورت های مختلف تجربه مواجه شدن با این آسیب دیدگی ها را داشته است و فقط پزشکان متخصص می توانند این اختلال را به طور دقیق تشخیص دهند. اما در این جا تعدادی از علائم پارگی مینیسک رایج پارگی مینیسک زانو ذکر شده است:

 • درد زانو
 • ورم زانو
 • صدا کردن زانو موقع آسیب
 • به سختی خم و راست کردن پا از ناحیه زانو
 • قفل شدن زانو
 • ایجاد صدای تق تق زانو
 • درد در ناحیه زانو (مخصوصا زمانی که زانوی خود را در یک خط راست نگه می دارید)
 • سختی
 • تورم

علت پارگی منیسک

پارگی ناگهانی منیسک معمولا در حین ورزش ایجاد میشود. حرکاتی مانند چرخش تنه روی زانوی خم شده که موجب میشود ران روی ساق بچرخد و یا تکل خوردن در حین فوتبال میتواند موجب این پارگی شود.

وقتی که فرد روی یک زانوی خم شده ایستاده و پای دیگرش بر روی زمین نیست و در همین حال کل تنه و ران خود را بر روی درشت نی به سمت داخل میچرخاند و سپس زانو را راست میکند، منیسک داخلی در حین راست شدن زانو بین سطوح مفصلی کندیل ران و پلاتوی تیبیا گیر گرده و پاره میشود. در همین فرد اگر کل تنه و ران بر روی درشت نی به سمت خارج چرخیده باشد و سپس زانو صاف  مستقیم شود منیسک خارجی بین کندیل ران و تییا گیر کرده و پاره میشود. این حرکات در ورزش های فوتبال و اسکی بطور مکرر اتفاق میفتد و به همین خاطر در این دو ورزش احتمال آسیب منیسک زیاد است.

پارگی منیسک ها اکثرا در قسمت خلفی یا پشتی منیسک ایجاد شده و سپس میتواند به قسمت های دیگر آن هم گسترش یابد و این بدان علت است که معمولا قسمت پشتی منیسک است که در مکانیسمی که قبلا ذکر شد بین کندیل استخوان ران و پلاتوی تیبیا گیر کرده و پاره میشود. شیوع پارگی در هر دو منیسک داخلی و خارجی برابر است.

تشخیص پارگی مینیسک زانو

پزشک برای مقایسه زانوی آسیب دیده با زانوی سالم هر دو زانوی شما را معاینه می کند. پزشک زانوی آسیب دیده را برای بررسی و علائم پارگی مینیسک زانو از جمله ورم، التهاب و مایع داخل مفصل زانو را معاینه می کند. در صورتی که زانو قفل نکرده باشد، زانوی آسیب دیده شما را خم می کند و گرفتگی و صدا دادن زانو را بررسی می کند.

پزشک همچنین دامنه حرکتی زانوی شما را ارزیابی می کند تا متوجه شود زانوی شما نسبت به فشار حساس است یا خیر. در صورتی که نتایج معاینه شما نشان دهنده این باشد که دچار پارگی مینیسک شده اید، آزمایشات دیگری مثل تصویربرداری با اشعه ایکس، ام آر آی یا سی تی اسکن بر روی شما انجام می گیرد.

اگر بعداز معاینه مفصل زانو سه خصوصیت زیر یا بیشتر مشاهده شد، می توان از وقوع آسیب و پارگی مینیسک خارجی پا مطمئن شد:

–  وجود حساسیت در نقطه ای روی خط خارجی مفصل زانو.

–  وجود درد در هنگام باز شدن بیش از حد مفصل زانو در محدوده خارج خط مفصل زانو.

– وجود درد در زمان چرخش داخلی و نیز ناحیه تحتانی پا هنگامی که مفصل زانو در زوایای مختلف خم شده است.

–  وجود ضعف یا لاغر شدن عضله چهار سر ران. (عکسبرداری از مفصل (آرتوگرافی) تشخیص پارگی مینیسک خارجی را تأیید می کند)

چگونه خودمان می توانیم پاره شدن منیسک را تست کنیم؟

با این حرکات می توانید پاره شدن منیسک را تست کنید:

– زانو را با زاویه 90 درجه خم کنید.

– حالا ساق پای خود را به داخل و خارج بچرخانید.

اگر چرخش باعث ناراحتی داخل زانو شد می توانید آزمون پارگی منیسک را مثبت در نظر بگیرید. چرخش داخلی روی منیسک خارجی شما فشار وارد می کند و چرخش خارجی روی منیسک داخلی شما فشار می آورد. همچنین می توانید تست پارگی منیسک را کمی تغییر دهید تا فشار بیشتری بر منیسک وارد شود. می توانید بعد از چرخاندن ساق پا به داخل یا خارج زانو را هم باز و بسته کنید.

آزمون دوم پارگی منیسک به سادگی با فشار مستقیم بر مفصل در حالت 90 درجه می تواند به شما در تشخیص پارگی کمک کند. اگر منیسک شما آسیب دیده باشد وارد آمدن فشار مستقیم دردناک خواهد بود که نشانه ای مثبت برای تست پارگی منیسک است.

owj seda

عوارض عدم درمان پارگی مینیسک

مینیسک را می توان از نظر خون رسانی به دو قسمت بیرونی و داخلی تقسیم کرد. قسمت بیرونی مینیسک که به کپسول مفصلی زانو چسبیده است، عروق خونی را از آن دریافت می کند، ولی قسمت های مرکزی تر فاقد عروق خونی هستند. قسمت بیرونی چون خون رسانی دارد، پس در صورت آسیب دیدن قدرت ترمیم دارد، ولی این بدان معنی نیست که هر پارگی مینیسک زانو که در قسمت حاشیه ای آن باشد، ترمیم خواهدشد.

ترمیم مینیسک مانند جوش خوردن شکستگی نیاز به شرایطی دارد که تا مهیا نباشد صورت نمی گیرد. پس پارگی مینیسک حتی اگر در قسمت حاشیه ای آن باشد خود به خود ترمیم نمی شود، بلکه نیاز به درمان صحیح دارد. اگر پارگی مینیسک درمان نشود، پارگی کم کم بیشتر شده و ممکن است قسمت پاره شده، به صورت یک زائده در کنار مینیسک در داخل زانو مرتبا حرکت کرده و موجب شود زانو به طور مکرر قفل شده، یا با هر بار گیرکردن این زائده در بین دو استخوان زانو و سپس درآمدن آن از بین دو استخوان این احساس به فرد دست دهد که چیزی از زیر زانو در می رود و یا زانوی خود فرد از زیر بدنش در می رود.

درمان‌ بدون عمل جراحی

درمان پارگی منیسک زانو بدون جراحی برای رفع زانو درد  به شرح زیر می باشد:

 • استراحت:از انجام فعالیت‌هایی که باعث ایجاد آسیب دیدگی شده است برای مدت مشخص دوری کنید. در این حالت ممکن است پزشک به شما پیشنهاد دهد از چوب زیر بغل برای اجتناب از وارد شدن فشار و وزن بدن به زانوی خود استفاده کنید.
 • یخ: از بسته‌های یخ و آب سرد چند مرتبه در روز و هر بار به مدت 20 دقیقه استفاده کنید. دقت داشته باشید یخ را بطور مستقیم بر روی پوست خود قرار ندهید، و آن را در حوله بپیچید تا موجب سوختگی پوست نشود.
 • کمپرس و متراکم سازی: برای پیشگیری از ورم و التهاب بیشتر و از دست دادن خون، از بانداژ کمپرس قابل ارتجاع (کشی) استفاده کنید.
 • قرار دادن پا بر روی بلندی:برای کاهش التهاب و ورم در زمان استراحت پاها را بالاتر از قلب خود قرار دهید.
 • داروهای ضد التهاب غیراستروئید: داروهایی مثل آسپیرین و ایبوپروفن می‌تواند باعث کاهش التهاب ایجاد شده و درد زانو شود.
 • حرکت‌های ورزشی: تمرین‌های حرکتی تقویت عضله چهار سر ران می‌تواند در کاهش ورم و بازیابی کنترل عادی عضلات زانوی آسیب دیده مؤثر باشند.

علاوه بر موارد فوق برای درمان پارگی مینیسک زانو می‌توان از روش‌های طب سوزنی،ماساژ و …. استفاده کرد.

owj seda

عوارض جراحی مینیسک زانو

تمام جراحی‌ ها دارای خطرات و عوارض خاص خود هستند. ترمیم مینیسک یک روش درمانی ایمن است که نسبت عوارض مشاهده شده در آن 1.3% می‌باشد. رایج‌ترین عوارض مشاهده شده در این حالت مربوط به آسیب دیدگی اعصاب پوست است که بخش زیاد آن بدون نیاز به مراقبت‌های اضافی در طول سه ماه پس از عمل جراحی، درمان می‌شود. سفت شدن زانو، عفونت، و سایر مشکلات احتمالی از مسائل غیر عادی در این رابطه محسوب می‌شوند، اما همواره امکان مشاهده این عوارض در فرد وجود دارد. به هر حال یک متخصص حرفه ای جراحی می‌توانند با استفاده از تکنیک‌های خاص این خطرات را حداقل کنند.

در بهترین حالتی که آسیب‌های وارد شده بسیار کم باشد، پارگی مینیسک زانو بدون جراحی می‌تواند ترمیم شده و به شکل عادی خود باز گردد اما این حالت به ندرت اتفاق می‌افتد. در شرایطی که مشکل بیمار وخیم تر باشد، مینیسک آسیب دیده در ادامه دچار پارگی بیشتر می‌شود و در نهایت غیر قابل ترمیم می‌شود. در این حالت بخش‌های پاره شده مینیسک به غضروف مفصلی آسیب وارد کرده و باعث تسریع ابتلا به آرتروز زانو می‌شود.

هزینه‌ و قیمت

پزشک جراح در مطب خود می‌تواند یک پیش بینی منطقی و مناسب از هزینه‌های جراحی منیسک زانو ، هزینه بیمارستان، هزینه بی حسی و میزان پوشش این هزینه‌ها توسط مؤسسات بیمه در اختیار شما قرار دهد.

پارگی مینیسک زانو را باید جدی گرفت زیرا عدم توجه به آن می تواند عوارضی را برای بیمار ایجاد کند، از جمله ابتلاء زودهنگام به آرتروز و زانودرد. بنابراین با مشاهده علائم و نشانه های ذکر شده در مقاله به پزشک مراجعه کنید تا درمان مناسب برای شما تجویز شود. به یاد داشته باشید که تنها جراح ارتوپد می تواند لزوم نیاز به جراحی برای درمان پارگی مینیسک زانو را تشخیص دهد. درمان پارگی مینیسک زانو با جراحی در ورزشکاران می تواند باعث بهبودی سریع و بازگشت به فعالیت های گذشته شود.

owj seda

تمرین شماره 1 برای درمان پارگی منیسک زانو:

تمرین سوم درمان پارگی منیسک برای افزایش ثبات زانو و قوزک پا طراحی شده است.

بعد از آسیب دیدن منیسک زانو ثبات زانوی شما اغلب کاهش پیدا می کند چون شکل هلالی منیسک نقش مهمی در ثبات زانو ایفا می کند بنابراین برای بازگرداندن این ثبات شما به آموزش زانوی خود نیاز دارید.

اتفاقی که حین این تمرین می افتد این است که عضلات اطراف زانو یاد بگیرند که واکنش سریع تری داشته باشند. به این ترتیب ماهیچه های شما از دست دادن ثبات ناشی از پارگی منیسک را جبران می کنند.

بایستید و مانند ویدئو یک پا را از زانو به سمت عقب خم کرده و زانوی پایی که رویش ایستاده اید را کمی به جلو خم کنید. این حالت را تا زمانی که می توانید نگه دارید. این حرکت را چند بار تکرار کنید. در صورتی که نمی توانید تعادل خود را حفظ کنید می توانید چند لحظه با گرفتن دیوار یا تکیه گاه با یک دست تعادل خود را حفظ کنید.

تمرین شماره 3 برای درمان پارگی منیسک زانو:

هدف از اولین تمرین ورزشی پارگی منیسک افزایش قدرت عضلات چهار سر ران است. این تمرین برای تقویت عضلات چهار سر ران بدون فشار بر زانو یا خم شدن زانو طراحی شده. چون فشار بر زانو آسیب وارد شده بر منیسک را  افزایش می دهد. بنابراین بهترین تمرین برای تقویت عضلات بالایی پا همین تمرین است.

حین انجام تمرین متوجه خواهید شد که انجام آن با پای آسیب دیده سخت تر از پای سالمتان است. علتش این است که این تمرین مستقیما بخش آسیب دیده را درگیر می کند.

تمرین را با 3 ست 10 تایی شروع کنید و 2 بار در روز انجامش دهید. سپس کم کم در طول زمان تعداد تکرارهای هر ست را به 15 تا و در نهایت 20 تا افزایش دهید. هنگامی که تکرار حرکت را افزایش دادید کم کم متوجه می شوید که درد کاهش پیدا می کند.

روی سطحی صاف به پشت دراز کشیده دست ها را کنار بدن قرار دهید زانوها را ثابت و صاف نگه دارید . پنجه پا به سمت داخل باشد و پای چپ را بالا بیاورید تا با زاویه حدودا 45 درجه  قرار بگیرد. سپس به آرامی پا را به حالت اول برگردانید. هر ست را برای هر دو پا تکرار کنید.

تمرین شماره 2 برای درمان پارگی منیسک زانو:

تمرین دوم درمان پارگی منیسک برای افزایش تحرک زانو طراحی شده. زمانی که منیسک در حال ترمیم است برای بازگشت عملکرد کامل زانو نیاز به بازگرداندن تحرک پا به طور کامل دارید. با این ورزش شما می توانید تحرک زانوی خود را بدون ایجاد خطر برای جراحت افزایش دهید.

هنگام انجام ورزش ممکن است کمی در زانوی خود احساس ناراحتی داشته باشید. با این حال نباید دردی که حس می کنید بیش از حد باشد. هر بار سعی کنید کمی مقدار حرکت زانو بیشتر شود.

روی صندلی نشسته و پا ها را به حالت عمودی روی زمین قرار دهید. پای سالم را مطابق ویدئو روی پای آسیب دیده گذاشته و زانوها را به طرف داخل صندلی تا جایی که می توانید خم کنید 10 ثانیه در همین حالت نگه داشته و سپس زانوها را باز کرده و پاها را به سمت جلو بکشید. این حرکت را چند بار تکرار کنید.

owj seda

تمرینات بعد از جراحی پارگی منیسک زانو

شرایط چند روز اول بعد از جراحی

در چند روز اول باید با چوب زیر بغل راه بروید چون نباید وزنتان را کامل روی زانوی آسیب دیده بیندازید و در عین حال راه رفتن بدون عصا هم ممکن نیست. اگر پارگی منیسک بریده شده باشد این مرحله 3 تا 7 روز طول می کشد. با این حال باز هم تا حدود زیادی به شرایط بدنی شما بستگی دارد. بعضی اشخاص اصلا با چوب زیر بغل راه نمی روند و بعضی هم تا 2 هفته از آن ها استفاده می کنند. اگر پارگی منیسک شما بخیه زده شده باشد توصیه می شود که تا 2 هفته از چوب زیر بغل برای راه رفتن استفاده کنید. در این مورد باید با پزشکتان مشورت کنید. بعد از چند روز حتی ممکن است بتوانید بانداژ حمایت کننده روی زانویتان را هم باز کنید.

شرایط چند روز بعد از جراحی

درست بعد از جراحی منیسک زانو می توانید تمرینات خود را شروع کنید. برنامه ورزشی اساسا همان تمرینات درمان پارگی منیسک بدون جراحی هستند که قبلا در موردشان بحث کردیم.

می توانید تعداد دفعات تمرین و فعالیتتان را بر اساس درد و ناتوانی ای که احساس می کنید افزایش دهید.

معمولا فعالیت های ورزشی را می توانید حدود 6 هفته بعد از جراحی شروع کنید. در صورت بخیه زدن پارگی منیسک این مدت ممکن است 4 تا 6 ماه طول بکشد.

حدود 90 درصد بیماران پس از جراحی پارگی منیسک به طور کامل بهبود پیدا می کنند.

فرایند بهبود بیماران

بیماران دچار پارگی جزئی مینیسک داخلی، می توانند مشکل خود را با روش های غیر جراحی حل نمایند و معمولا می توانند انتظار بهبودی را ظرف 2 تا 4 هفته داشته باشند.

بیماران دچار پارگی های متوسط که مشکل خود را به روش های غیر جراحی حل نموده اند می توانند ظرف 4 تا 6 هفته به ورزش و فعالیت های روزمره خود بازگردند

بهروز
مدیر وبسایت مجله اوج صدا - برنامه نویس آزاد هستم که در طراحی وبسایت های و اسکریپت های مختلف برای سیستم مدیریت محتوای وردپرس شروع به فعالیت کرده ام از نمونه کارهای من میتوان به یک افزونه در مخزن وردپرس و پوسته پرشین هیرو اشاره کرد. در صورتی که نیازمند طراحی وبسایت – اسکریپت – ویرایش کد وبسایت یا اسکریپت – ایجاد تغییرات در وبسایت و غیره… هستید میتوانید با من در ارتباط باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© کپی رایت 2019، تمام حقوق برای مجله اوج صدا محفوظ است.