لمینت دندان چیست + انواع لمینت دندان + هزینه لمینت دندان

لمینت دندان چیست + انواع لمینت دندان + هزینه لمینت دندان

لمینت دندان چیست؟ لمینت دندان (هم لمینت سرامیکی و هم لمینت کامپوزیت دندان ) لایه ای است همرنگ دندان ها ، که برای اصلاح رنگ و یا اصلاح طرح دندان ها استفاده میشود. این روزها این درمان یکی از رایج...

لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان (هم لمینت سرامیکی و هم لمینت کامپوزیت دندان ) لایه ای است همرنگ دندان ها ، که برای اصلاح رنگ و یا اصلاح طرح دندان ها استفاده میشود. این روزها این درمان یکی از رایج ترین درمان های ترمیم زیبایی دندانپزشکی به شمار میرود.

انواع لمینت دندان

لمینیت ها 2 نوعند :

لمینت سرامیکی دندان ( روش غیر مستقیم ) : این لمينت دندان سرامیکی از جنس سرامیک یا در اصطلاح عامیانه تر از جنس چینی هستند. دارای ظاهری زیباتر بوده، ثبات رنگ بیشتری داشته و نسبت به لمینت های کامپوزیتی مقاوم ترند. این ونیرها پس از قالب گیری در لابراتوار ساخته میشوند. هزینه ی لمینت دندان با این روش در مقایسه با روش دیگر بیشتر است.

لمینت کامپوزیتی ( روش مستقیم ) : در مقابل لمینت سرامیکی ، كامپوزيت دندان قرار دارد که نسبت به لمینت سرامیکی تراش کمتری به دندان داده میشود (و حتی در مواردی که شرایط دندانی مناسب باشد بدون تراش انجام میشود) ، میزان پایش پذیری (براق تر شدن سطح) و عبور نور کامپوزیت دندان بیشتر است و تنوع رنگ بیشتری داشته (پس میتواند کاملا همرنگ دندانهای دیگر باشند). همچنین قیمت لمینت دندان با این روش ارزان تر از روش دیگر است. (رجوع شود به قیمت کامپوزیت دندان) در تصویر زیر میتوانید نمونه عکس لمینت دندان و وضعیت دندان ها قبل از ترمیم را مشاهده کنید. جهت مشاهده نمونه های بیشتر و سایر تصاویر لمینت دندان میتوانید به قسمت گالری تصاویر طراحی لبخند مراجعه نمایید.

برخی افراد از ترس درد و دشواری لمینت دندان از انجام این کار هراس دارند. می خواهیم به بررسی مراحل انجام لمینت دندان و معایب و مزایای این روش جراحی زیبایی بپردازیم. غالبا تغییر رنگ لمینت و حساس شدن دندان ها در میان آن ها بسیار مشاهده می شود.

لمینت دندان جایگذاری پوسته‌ای نازک ساخته شده از سرامیک یا مواد رزین کامپوزیت بر سطح دندان است. این عمل جهت زیباترشدن دندان‌ها بکار برده می‌شود. پایداری و عمر دو فرق مهم بین لمینت های سرامیکی و کامپوزیتی به شمار می روند.


قیمت لمینت هر دندان در سال 95

قیمت لمینت دندان هم مانند دیگر جراحی های زیبایی به عوامل گوناگونی بستگی دارد به همین خاطر در افراد مختلف به خاطر وسعت کار, جنس مواد اولیه, کیفیت مواد و… ممکن است کم و یا زیاد شود. از دیگر عواملی که می تواند بر قیمت لمینت دندان تاثیر بگذارد :

1 تجربه وسابقه ی کاری و تخصصی که دندان پزشک دارد 2 لیست و برنامه ی دندان پزشکان 3 شهری که می خواهید این کار را انجام دهید 4 سازمان و بیمه های درمانی طرف قرار داد 5 تجهیزات و مرغوبیت لوازم و همچنین مواد استفاده شده 6 میزان تعرفه ی دندان پزشکی 7 نوع و جنس لمینت ( کامپوزیتی یا سرامیکی ) 8 در صد آسیب دیدگی دندان

owj seda

تعرفه لمینت دندان در تهران با کامپوزیت از200 هزار تومان تا 800 هزار تومان بوده درحالی که قیمت لمینت سرامیکی دندان نسبتا بالاتر است. قیمت لمینت سرامیکی دندان چیزی در حدود 600 هزار تومان تا یک میلیون و پانصد هزار تومان برای هر دندان میباشد. به این ترتیب میتوان گفت هزینه کامپوزیت ونیر بسیار مناسبتر از هزینه لمینت سرامیکی دندان است.

اولین سوال بعد از تصمیم گیری برای انجام لمینت این است که هزینه لمینت دندان چقدر است؟ علاوه بر آن علت تفاوت قیمت کامپوزیت دندان و قیمت لمینت دندان در مطبهای گوناگون چیست؟ برای پاسخ به سوالاتی از قبیل این که هزینه لمینیت دندان چیست و یا قیمت کامپوزیت دندان های جلو ، باید گفت بر اساس تعرفه قیمت لمینت دندان 95 در تهران، بستگی به نوع لمینت (لمینت سرامیکی یا کامپوزیت دندان) ، زمان صرف شده و بعضا منطقه دارد.

فرق کامپوزیت و لمینت چیست؟ قیمت ، میزان محافظه کارانه بودن ، برگشت پذیری روش، طول عمر مفید (لب پر شدن) و مقاومت در برابر رنگ پذیری تفاوت های این دو روش است. بزرگترین مزیت کامپوزیت ونیر محافظه کارانه تر بودن این روش نسبت به لمینیت سرامیکی است. دیگر تفاوت کامپوزیت و لمینت این است که قیمت کامپوزیت دندان مناسب تر از لمینیت سرامیکی است. با وجود این تفاوت قیمت لمینت دندان ، احتمال شکست و لب پر شدن، در لمینیتهای سرامیکی بسیار کمتر است و این مهمترین تفاوت لمینت و کامپوزیت است. از طرفی این انواع لمینیت سرامیکی دندان به رنگ پذیری مقاوم ترند. طول عمر مفید لمینیت سرامیکی بیشتر است. اما قابل برگشت هم نیست.

کدام روش لمینت دندان بهتر است؟ بهترین نوع لمینت چیست؟ کامپوزیت ونیر یا لمینت سرامیکی؟ در پاسخ به این سوالات باید به این نکته اشاره کرد که مکانیسم کلی هر دو ترمیم باندینگ دندان است یعنی یک ماده ای به نسج دندان میچسبد. علاوه بر آن هر دو روش، از روشهای خوب و به روز دنیاست.

بهترین مارک کامپوزیت دندان چیست؟ کامپوزیت های ژاپنی و آمریکایی از بهترین مارک های کامپوزیت دندان میباشند. البته قیمت هرکدم از این دو مارک متفاوت بوده و انتخاب هر کدام در هزینه نهایی اصلاح طراحی لبخند با کامپوزیت تاثیر میگذارد.

روش انجام کار به چه صورت است؟ یکی از مهم‌ترین سوالاتی که در این مورد مطرح می‌شود این است که در هنگام استفاده از لمینت دندان آیا دندان اصلی را باید تراش داد؟ جواب این سوال باز می‌گردد به نوع و شکل و فرم دندانی که قرار است بر روی آن کار شود. گاهی نیاز است تا کمی سطح دندان تراش داده شود و گاهی هم ممکن است اصلا نیازی به این کار نباشد. در کل اگر هم قرار باشد تراشی بر روی دندان‌ها ایجاد شود باید بدانید حجم آن نسبت به زمانی که می‌خواهید روکش بر روی دندان‌ها قرار دهید بسیار کمتر است.


معایب لمینت کردن دندان‌ها

لمینت کردن دندان‌ها می‌تواند دارای معایب و عوارض احتمالی زیر باشد:

  • اگر بشکنند یا ترک بردارند غالبا باید تعویض شوند .
  • اگر کمی تراش زیادتر از حد باشد و به عاج دندان برسد، باند ضعیفتری خواهد داشت و لمینت (لمینت) ممکن است زودتر بیفتد.
  • در دندان‌ها با پوسیدگی وسیع و یا پر کردگی‌های قدیمی کاربرد ندارد.
  • بعد از چسباندن لمینت بر روی دندان رنگ و شکل آن قابل تغییر نیست.
  • این روش درمان هزینه نسبتا گرانی دارد.

مزایای لمینت کردن دندان‌ها

لامینت های سرامیکی، اگر به خوبی ساخته شوند، می توانند نور را به شکلی بسیار طبیعی انعکاس داده و ظاهری بسیار واقعی داشته باشند.مزیت دیگر ونیرهای سرامیکی سطح شیشه مانند غیرقابل نفوذ آن ها است که در برابر لک زدن مقاوم می باشد. در مقابل، موادی مانند باندینگ دندان عموماً در طول زمان لک زده یا بدرنگ می شوند.

owj seda

مواردی که می توانیم از لمینت دندان استفاده کنیم از لمینت دندان برای موارد زیر استفاده می شود: 1 استفاده از لمینت برای بستن فواصل دندانی 2 استفاده از لمینت برای پوشاندن لکه هایی ( لکه های مادر زادی ) که روی دندان وجود دارد 3 استفاده از لمینت برای دندان هایی که تمایل به سمت زبان دارند 4 استفاده از لمینت برای دندان هایی که لب پر یا شکسته شده اند. 5 استفاده از لمینت برای اصلاح به هم ریختگی های خفیف یا متوسط دندانی

مواردی که نمی توانیم از لمینت دندان استفاده کنیم بعضی از افراد و یا بعضی از دندان ها قابلیت استفاده از لمینت را ندارند, مانند: 1 کسانی که در خواب عادت به دندان قروچه دارند. 2 دندان هایی که ضخامت مینای آن ها به اندازه ی کافی نباشد 3 افراد بهداشت دهانی کمی دارند 4 افرادی که سایش دندانی دارند یا عادت به فشردن دندان ها به روی هم دارند 5 دندان هایی که به سمت لب ها هستند 6 افرادی که دچار بهم ریختگی های شدید دندانی هستند

آیا بعد از قرار دادن لمینت روی دندان باز هم دندان دچار پوسیدگی و فرسایش می شود؟ خیلی از بیماران به این خیال هستند که بعد از انجام دادن لمینت , چون لمینت روی دندان های آنها چسب می خورد به عنوان محافظی عالی برای دندان محسوب می شود و دیگر دندان ها آسیب نمی بینند. اما نظر دندان پزشکان چیز دیگری است. به نظر آنها بعد از انجام دادن لمینت باز هم دندان ها در معرض آسیب دیدگی یا پوسیدگی قرار دارند. ( دندانی که روی آن لمینت کار گذاشته شده است به همان اندازه در معرض آسیب دیدگی قرار دارد و پوسیده می شود که دندان طبیعی می پوسد) برای جلوگیری از پوسیدگی دندان در این شرایط باید بهداشت دهان و دندان به طور مرتب و کامل رعایت شود. در غیر این صورت باعث ایجاد پلاک های میکروبی روی دندان و در نهایت پوسیدگی دندان می شود. افرادی که دچار این مشکل می شوند باید دندان هایشان را از پشت ترمیم کرد.


معایب و عوارض لمینت کردن دندان‌ها

ناپایداری در رنگ آخرین رنگ سطح دندان به عوامل مختلفی وابسته دارد. سایه‌ی لمینت، رنگ دندان و رنگ مواد اتصال دهنده بر روی رنگ لمینت دندانی که دندان‌پزشک وصل کرده است اثر می گذارند. اگر دندانپزشک این سه مورد را در نظر بگیرد احتمال دارد رنگ دندان لمینت شده با رنگ دندان‌های دیگر نواحی آن یکی نباشد.

حساسیت دندان‌ها برای جای گذاری لمینت بر سطح دندان بهتر است دندان‌پزشک شما مقداری از مینای سطح دندان را تراش دهد. به همین دلیل دندان‌های شما حساس تر خواهند شدو در حین خوردن مواد غذایی گرم یا سرد با درد مواجه شوید در صورتی که دندان‌پزشک بخش زیادی از لایه‌ی بیرونی دندان را جدا کند احتمال دارد عصب‌های زنده‌ی درون دندان در آخر از بین بروند.

ولی اگر با توجه به هزینه لمینت دندان این کار را انجام داده اید بهتر است بدانید که لازم است اقداماتی انجام دهید تا بتوانید این ترمیم درمانی را به درستی مراقبت کرده و آسیبی به بدان وارد نکنید .جدای از این که باید نکات  بهداشت دهان و دندان را به درستی رعایت کنید باید در صورت بکار بردن دستگاه های جرم گیر با توجه و دقت زیادی  این کار  را انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمام حقوق برای مجله اوج صدا محفوظ است