كم شنوايی چيست + علت کم شنوایی و دلیل کم شنوایی + درمان کم شنوایی

كم شنوايی چيست + علت کم شنوایی و دلیل کم شنوایی + درمان کم شنوایی

كم شنوايی چيست + علت کم شنوایی و دلیل کم شنوایی + درمان کم شنوایی محققان در تحقیقاتی که در خصوص کم شنوایی انجام  داده اند، متوجه این موضوع شده اند که کم شنوایی نه تنها بر از بین رفتن یک مکالمه...

كم شنوايی چيست + علت کم شنوایی و دلیل کم شنوایی + درمان کم شنوایی

محققان در تحقیقاتی که در خصوص کم شنوایی انجام  داده اند، متوجه این موضوع شده اند که کم شنوایی نه تنها بر از بین رفتن یک مکالمه خوب تاثیر گذار است بلکه می تواند عوارضی هم بر سلامت مغز افراد مسن داشته باشد.

در این مقاله به تاثیرات کم شنوایی بر سلامت مغز پرداخته ایم. با ما همراه شوید.

یافته ها نشان می دهد افراد مسن دچار کم شنوایی بیش از افراد مسن دارای شنوایی عادی مبتلا به زوال عقل می شوند. محققان اذعان می کنند میزان شنوایی از بین رفته رابطه مستقیم با افزایش ریسک زوال عقل دارد. ناشنوایی خفیف افزایش ریسک زوال عقل را دو برابر می کند، ناشنوایی متوسط با افزایش سه برابری زوال عقل همراه است و ناشنوایی شدید ریسک زوال عقل را پنج برابر افزایش می دهد. البته محققان دریافتند تنها حافظه تحت تاثیر شنوایی قرار نمی گیرد بلکه میزان تمرکز در افراد مسن دچار ناشنوایی هم کاهش می یابد.

عداد زیادی از کسانی که دچار کاهش شنوایی می شوند تصور می کنند که این مشکل غیر قابل بهبود است و بالعکس بعضی از افراد نیز فکر می کنند که این مشکل در هر صورت قابل درمان است و یا با استفاده از سمعک شنوایی آنها قابل برگشت است به همین منظور ما در این متن به طور خلاصه به بررسی انواع کم شنوایی ،علل به وجود آمدن آن ، راه های درمان ، علائم مبتلا شدن به کم شنوایی و … می پردازیم .

علل و انواع كم شنوايي

كم شنوايي مي تواند به دليل آسيب به هر كدام از سه قسمت گوش باشد.

اگر كم شنوايي ناشي از وجود مشكلي در گوش خارجي يا مياني باشد، به آن كم شنوايي انتقالي مي گويند و اگر در اثر آسيب به گوش داخلي باشد، كم شنوايي حسي-عصبي ناميده مي شود كه بيشترين نوع كم شنوايي از اين نوع است. در برخي افراد،  كم شنوايي تركيبي از هر دو حالت است كه كم شنوايي مختلط ناميده مي شود.

علل احتمالی کم شنوایی و دلایل

گوش خارجي

معمولا ميزان زياد جرم گوش (موم يا واكس) در گوش خارجي يا عفونت و التهابات كانال گوش مي تواند باعث آسيب به گوش خارجي شود. اينگونه اختلالات معمولا به راحتي قابل درمانند. فقط بايد قبل از اينكه باعث كم شنوايي شوند، برطرف گردند.

گوش مياني:

پاره شدن پرده گوش، عفونت و اتواسكلروز (سخت شدن و تجمع كلسيم در اطراف استخوان ركابي گوش كه مانع از حركت آن مي شود)، از آسيب هاي وارده به گوش مياني هستند.

بسياري از مشكلات گوش خارجي و گوش مياني  با دارو يا جراحي به طور موفقيت آميز قابل درمان هستند و اگر هم نباشند با استفاده از سمعك، فرد مي تواند از باقي مانده شنوايي خود به خوبي استفاده كند.

گوش داخلي:

اغلب كم شنوايي ها ناشي از آسيب به گوش داخلي است. دلايل اين آسيب ها شامل، افزايش سن، در معرض صداهاي بلند بودن، مصرف برخي داروها، بيماري هاي دوران كودكي، ژنتيك و صدمه و آسيب به سر است. در اين حالات، سلول هاي ظريف مويي در حلزون آسيب ديده و به اين ترتيب سيگنال هاي صدا به مغز منتقل نخواهد شد. در كل،آسيب به گوش داخلي، قابل برگشت نيست ولي با يك سمعك خوب مي توان به ميزان زيادي آن را جبران كرد.

انواع کم شنوایی و راه های درمان آن :

کم شنوایی انتقالی :

در این کم شنوایی بیماران احساس انسداد و یا پری در گوش خود دارند و معمولا آرام صحبت می کنند زیرا صدای خود را بلند تر از حالت معمول در گوش خود احساس می کنند . کم شنوایی انتقالی ناشی از مشکل در گوش میانی یا خارجی است که این نوع کم شنوایی را می توان با دارو یا عمل جراحی درمان کرد .

کم شنوایی حسی عصبی :

این نوع کم شنوایی در اثر به وجود آمدن اختلال در عصب دهلیزی حلزونی است که این مشکل امکان دارد در درون مغز یا در اثر ناهنجاری های گوش داخلی به وجود آید . کم شنوایی حسی عصبی شایع ترین نوع کم شنوایی به حساب می آید و با دارو درمان نمی شود اما می توان با استفاده از سمعک تا حد زیادی از افت شنوایی را جبران کرد .

علائم کم شنوایی حسی عصبی :

افرادی که به این بیماری مبتلا می شوند معمولا بلند تر از حد معمول صحبت می کنند زیرا نمی توانند صدای خود و اطرافیان خود را به خوبی بشنوند .

افراد مبتلا به کاهش شنوایی حسی عصبی از صدای وزوز در گوش خود رنج می برند که این صداها معمولا در فرکانس هایی رخ می دهد که میزان شنوایی در این فرکانس ها کم شده است .

این دسته از بیماران با پدیده ای به نام رکروتمان روبرو می شنود به این معنی که صداهایی که شدت آنها در حد متوسط است برای این افراد به صورت خیلی بلند و آزار دهنده در می آید.

کم شنوایی آمیخته :

اگر کم شنوایی ناشی از دو حالت فوق ( کم شنوایی حسی عصبی و کم شنوایی انتقالی ) باشد ، کم شنواییِ آمیخته نامیده می شود.

کم شنوایی مرکزی :

این نوع کم شنوایی در اثر آسیب رسیدن به بافت های مغزی به وجود می آید . این دسته از بیماران نیز برای بهبود شنوایی از سمعک استفاده می کنند .

چه عواملی باعث می شود تا تاثیرِ درمان برای بهبود شنوایی کمتر شود :

  • تاخیر در شروع درمان
  • همراه بودن سرگیجه با کاهش شنوایی
  • کاهش شنوایی در فرکانس های پایین
  • محدودیت سنی ( در سنین خیلی پایین یا خیلی بالا )

owj seda

علل کاهش شنوایی :

  • عفونت : مانند سرخجه در زمان جنینی ، آنفولانزا ، سرخک ، اریون و …
  • بیماری های وراثتی : بیماری های وراثتی جزو مهم ترین علل کاهش شنوایی است که می تواند از بدو تولد یا حتی بعد از ۲۰ سالگی خود را نشان دهد.این دسته از افراد معمولا دارای یک سابقه مثبت فامیلی هستند.
  • ضربه : ضربه هایی مانند سیلی ، سوانح رانندگی ، برخورد اجسام مختلف به سر و گوش و… از جمله عواملی است که به گوش آسیب می رساند و ممکن است سبب آسیب های شدید به سیستم شنوایی شوند.
  • سر و صدا : از عوامل دیگری که می تواند به سیستم شنوایی آسیب برساند سر وصداهای بلند یا یکنواخت و طولانی است .

افرادی که در محیط های صنعتی مشغول به کار هستند بیش از همه در معرض ِ چنین صداهایی قرار دارند که ممکن است آسیب های جبران ناپذیری بر شنوایی آنها داشته باشد همچنین استفاده از هدفون به مدت طولانی و با صدای بلند نیز برای نوجوانان و جوانان تا حد زیادی سیستم شنوایی را در معرض خطر قرار می دهد.

و عوامل دیگر از جمله اختلالات سیستم عصبی ، اختلالات عروقی ، داروهایی که به سیستم شنوایی آسیب می زند ، منیر سارکوییدوز ، ام اس.

درمان کاهش شنوایی ناگهانی حسی-عصبی بر اساس علت بوجود آورنده آن است. در مورد کاهش شنوایی ناگهانی حسی-عصبی با علت نا شناخته بهترین درمان ثابت شده و موثر کورتون می باشد. درمانهای دیگری نیز مانند داروهای ضد ویروس توصیه شده اند که تاثیر اغلب آنها اثبات نگردیده است. شروع سریع درمان در این بیماری اهمیت بسزایی دارد طوری که تاخیر در شروع درمان بعد از بیست تا سی روز احتمال پاسخ دهی به درمان را به شدت می کاهد. بیماران باید توجه داشته باشند که در اولین فرصت ممکن به پزشک متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه نمایند و درمان بیماریشان آغاز گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمام حقوق برای مجله اوج صدا محفوظ است