كاليبره كردن باطری لپ تاپ + نشانه های خراب شدن باتری لپ تاپ

كاليبره كردن باطری لپ تاپ + نشانه های خراب شدن باتری لپ تاپ

تا حالا برایتان پیش آمده که حین استفاده از لپ تاپ، یک دفعه صفحه سیاه شود و دستگاه از کار بیفتد؟ این اتفاق شاید برای بسیار از ما رخ داده باشد. در لحظه اول همه ما شوکه می شویم. چرا که همه چیز سر جایش...

تا حالا برایتان پیش آمده که حین استفاده از لپ تاپ، یک دفعه صفحه سیاه شود و دستگاه از کار بیفتد؟ این اتفاق شاید برای بسیار از ما رخ داده باشد. در لحظه اول همه ما شوکه می شویم. چرا که همه چیز سر جایش قرار داشته و آخرین باری هم که وضعیت باتری را چک کرده بودیم، هنوز ۳۰ درصدی از شارژ آن باقی مانده بود.

پس چه اتفاقی رخ داده؟ پاسخ این سوال به کالیبره نشدن باتری برای مدتی طولانی باز می گردد. حتی اگر با باتری لپ تاپ خود به درستی رفتار کرده باشید و همه نکات مهم را رعایت کنید، باز هم در طول مدت استفاده از میزان ظرفیت آن کم می شود.

از این کاهش ظرفیت نیز به راحتی نمی شود با خبر شد. باتری سنج موجود در دستگاه هم نمی تواند چنین اطلاعاتی را در اختیارتان بگذارد. وظیفه آن نشان دادن میزان شارژ باقی مانده است و به نوعی برای کار دیگری طراحی شده.

اینجاست که کاهش ظرفیت باتری روی کار باتری سنج دستگاه نیز تاثیر می گذارد و باعث می شود تا آن هم در محاسباتش اشتباه کند. اما اینکه برای رفع این مشکل چه کار باید کرد، موضوعی است که می خواهیم در این مطلب راجع به آن صحبت کنیم.

چرا کالیبره کردن باتری یک امر واجب است؟

اگر می خواهید از باتری لپ تاپ خود به درستی مراقبت کنید، نباید بگذارید که شارژ آن کاملا خالی شود و سپس برای پر کردن حجم باتری اقدام کنید. به نوعی خاموش شدن لپ تاپ پس از هر بار استفاده، کار درستی نیست. این نکته بسیار مهمی است که باید به آن توجه کنید. حتی نباید بگذارید که شارژ دستگاه به حد خیلی پایینی برسد.

چرا که چنین رفتارهایی به راحتی روی عملکرد باتری سنج تاثیر می گذارند و میزان دقت آن را کاهش می دهند. البته چه خوش تان بیاید و چه نیاید، میزان ظرفیت باتری لپ‌تاپ پس از گذشت مدتی کاهش می یابد. دلایل زیادی هم برای این مسئله وجود دارد که از میان آن ها می توان به گرما، سالخوردگی و استفاده روزمره نیز اشاره کرد. اما می شود با انجام رفتاری درست، میزان طول عمر باتری را تا اندازه قابل توجهی افزایش داد.

اما به هر حال کاهش میزان ظرفیت باتری امری اجتناب ناپذیر است. پس از مدتی دیگر حجم باتری از ۱۰۰ درصد آغاز نمی شود و در نهایت به سمت صفر میل می کند. اما مسئله اینجاست که باتری سنج به هیچ عنوان نمی تواند این کاهش نامحسوس را تشخیص دهد.

مثلا ممکن است باتری سنج میزان شارژ باتری را ۳۰ درصد تخمین بزند اما در واقع یک درصد انرژی برای ادامه کار با لپ تاپ داشته باشید. اینجاست که یک دفعه لپ تاپ از کار می افتد و ناگهان خاموش می شود.

اما می توان با کالیبره کردن باتری از این اتفاق ناگهانی جلوگیری کرد. اشتباه نکنید! کالیبره کردن، عمر باتری را افزایش نمی دهد. بلکه باعث می شود تا دقت باتری سنج افزایش یابد و میزان درست شارژ باقی مانده را به نمایش بگذارد.

چگونه ظرفیت باتری لپ‌تاپ را بررسی کنیم؟

اگر کنجکاوید تا بدانید که میزان ظرفیت باتری لپ‌تاپ‌تان تا چه اندازه کاهش یافته است، می‌توانید از نرم‌افزار BatteryInfoView استفاده کنید.  با استفاده از اطلاعات بدست آمده از طریق این نرم‌افزار می‌توانید میزان کل ظرفیت باتری و ظرفیت فعلی آن را بررسی کنید.

برای مثال در تصویر زیر، ظرفیت باتری دستگاه در ابتدا 86,580 میلی‌وات ساعت بوده است. اما در حال حاضر، ظرفیت کامل آن 61,261 میلی‌وات ساعت می‌باشد. به زبان ساده‌تر، این باتری می‌تواند 70.8 درصد از آن‌چه که در روز اول توان داشته، انرژی ذخیره نماید.

برخی از باتری‌ها اطلاعات بیشتری را در اختیار این نرم‌افزار قرار می‌دهند. برای مثال، اطلاعاتی نظیر تعداد دفعات شارژ و خالی شدن باتری از این جمله هستند.

هر چند وقت یک بار باید باتری را کالیبره کنیم؟

تولید کنندگان نیز به موضوع کالیبره کردن باتری لپ تاپ ها اهمیت زیادی می دهند و بنا به پیشنهاد آن ها باید این کار را هر دو یا سه ماه یک بار تکرار کرد. به گفته آن ها این کار باعث می شود تا باتری سنج درصد دقیق تری از شارژ باقی مانده را به نمایش بگذارد.

البته اگر خیلی برای تان نمایش دقیق شارژ باقی مانده چندان اهمیتی ندارد، لازم نیست به توصیه گفته شده گوش دهید. اما با این اوصاف لپ تاپ تان با کلی مشکل جدی رو به رو خواهد شد.

به عنوان مثال زمانی که به لپ تاپ خود احتیاج مبرم دارید، به یک باره در مقابل تان خاموش می شود و از کار می افتد. اینجاست که می فهمید باید به توصیه تولید کنندگان خوب گوش می کردید.

owj seda

با این حال برخی لپ تاپ های مدرن امروزی نیازی به کالیبره شدن ندارند. به عنوان مثال اپل کالیبره کردن باتری را تنها برای مک های قدیمی که باتری شان از لپ تاپ جدا می شود، پیشنهاد داده است.

این در حالی است که به گفته اهالی کوپرتینو، نیازی به کالیبره کردن لپ تاپ های مدرن – آن هایی که باتری شان درون بدنه دستگاه تعبیه شده – این شرکت نیست. پس به همین منظور بهتر است پیش از کالیبره کردن باتری لپ تاپ خود، دستور العمل های مربوط به آن را مطالعه کنید.

یک اشتباه رایج در مورد باتری لپ تاپ

قطعا اگر شما هم برای خرید یک لپ تاپ به فروشگاه مراجعه کرده باشید،پس از خرید متوجه تذکرات فروشندگان برای حفاظت و استفاده صحیح از لپ تاپ شده اید.یکی از این تذکرات که دست به دست مانند ضرب المثل های عامیانه نقل میگرد،بیرون آوردن باتری لپ تاپ در هنگام استفاده از برق شهر است.از همین رو بسیاری از کاربران باتری لپ تاپ خود را در زمان استفاده از برق شهر بیرون آورده و بسیار هم خرسند از عمل به اصطلاح پیشگیرانه خود هستند.حال ما برای شما توضیح میدهیم که انجام این کار تا چه حد میتواند در طول عمر باتری و لپ تاپ شما موثر واقع شود.لپ تاپ ها همگی دارای باتری هایی از نوع داخلی و یا خارجی هستند.باتری های داخلی مانند مدل ها موجود در الترابوک ها،قابلیت جدا شدن از لپ تاپ نداشته و درون بدنه قرار دارند.اما اکثر نوت بوک های موجود در بازار دارای باتری های با قابلیت جدا سازی هستند.این باتری ها طبیعتا در هنگام قطع برق به کار گرفته میشوند.یک مدار سوئیچینگ دیجتال درون لپ تاپ وظیفه کنترل منبع ورودی (برق شهر یا باتری) را بر عهده دارد.علاوه بر آن درون بسیاری از باتری های موجود،یک برد الکترونیکی برای مدیریت باتری وجود دارد.این قطعه وظایفی مانند نگهداری و ارسال اطلاعات صحیح به لپ تاپ،کنترل برق باتری و عمل کالیبراسیون را بر عهده دارد.این برد الکترونیکی کوچک موظف به قطع جریان برق در صورت شارژ کامل است.یعنی در زمانی که نیازی به باتری نبوده و نوت بوک با برق شهر تغذیه میگردد،باتری عملا کوچکترین فعالیتی نداشته و در آوردن آن هیچ لزومی ندارد.بیرون آوردن باتری به جز مشکلات احتمالی مانند آسیب های فیزیکی،عمل رفرش (Refresh) را از باتری دریغ کرده و باعث کاهش عمر آن میگردد.علاوه بر اینها وجود باتری به طور مستمر درون نوت بوک،مانند یک UPS عمل کرده و در صورت قطع برق فورا وارد عمل میشود و از خاموشی ناگهان و فرسودگی قطعات جلوگیری میکند.

owj seda

برخی از لپ تاپ های گیمینگ دارای دو اگزوز در پشت هستند که هوای گرم تولید شده توسط فن ها از این اگزور ها خارج میگردد.محل قرارگیری این خروجی های هوا گاها و در مواردی محدود،با محل نصب باتری ها تداخل داشته و یا نزدیک به آن قرار دارد.با در نظر گرفتن قدرت سخت افزاری این لپ تاپ ها،گرمای خروجی گاها ممکن است به درجه های بالایی رسیده و دمای باتری را نیز تحت تاثیر قرار دهد.در این صورت اگر دمای باتری به بیش از 55 درجه برسد،خروج باتری از محل خود ضروری بوده و بهتر است برای حفظ عمر آن باتری را از لپ تاپ جدا کنیم.به جز این مورد خاص خروج باتری از لپ تاپ هیچ توجیه علمی ندارد و بهتر است در جای خود باقی بماند.

چگونه در سطحی ابتدایی باتری لپ تاپ ها را کالیبره کنیم؟

کالیبره کردن باتری لپ تاپ ها خیلی هم پیچیده نیست. تنها باید بگذارید که شارژ باتری به بالاترین میزانش یعنی ۱۰۰ درصد برسد. سپس آن را از برق بکشید و به حال خود رهایش کنید تا شاٰرژ باتری به مرز اتمام برسد.

حال دوباره لپ تاپ را به برق متصل کنید تا میزان شارژ باتری کامل شود. با انجام همین کار ساده، باتری سنج مدت زمان شاٰرژ و دشارژ باتری را اندازه گیری می کند و راهی تازه ای را برای تخمین دقیق ظرفیت باتری در پیش می گیرد.

البته برخی از تولید کنندگان، نرم افزارهایی برای کالیبره کردن باتری در اختیار کاربر می گذارند که به کمک آن ها خیلی راحت تر می توان این کار ساده را انجام داد. این ابزار معمولا از پر بودن شارژ باتری اطمینان حاصل می کنند، تنظیمات مدیریت انرژی سیستم را غیر فعال می نمایند و در نهایت می گذارند تا شارژ لپ تاپ کاملا خالی شود.

از این رو مدارهای داخلی باتری از مدت زمان دقیق تخلیه شارژ مطلع می شوند و با روشی تازه به ارائه اطلاعات دقیق تر می پردازند. با این حال بهتر است پیش از شروع هر کاری حتما دستورالعمل های کارخانه را بخوانید. برخی از شرکت ها برای کالیبره کردن باتری راه حل های متفاوتی ارائه می دهند که باید به آن ها توجه کرد.

چگونه به صورت دستی باتری لپ تاپ ها را کالیبره کنیم؟

اگر تمایلی به استفاده از ابزارهای خاص ارائه نشده به منظور کالیبره کردن باتری لپ‌تاپ خود ندارید، می‌توانید از روش‌های دستی و معمول ان نیز استفاده کنید. به طور کلی روند انجام فرایند کالیبراسیون در هر شرایط کاملا مشابه و یکسان است. بدین منظور مراحل زیر را انجام دهید:

 • باتری لپ‌تاپ خود را کاملا شارژ کرده و به 100 درصد برسانید
 • اجازه دهید که باتری لپ‌تاپ‌تان چیزی در حدود یک الی دو ساعت استراحت کند (تا با فشار زیاد و تولید گرمای بیش از حد مواجه نشود).
 • وارد بخش “Power Management Settings” شوید و مانند تصویر زیر تنظیمات باتری دستگاه را به وضعیتی منتقل کنید که به محض رسیدن توان شارژدهی باتری دستگاه به مرز 5 درصد، لپ‌تاپ‌تان به طور اتوماتیک به وضعیت اسلیپ (Sleep) و یا هایبرنیت (Hybernate) منتقل شود.

owj seda

 • حال از باتری لپ‌تاپ‌تان استفاده کنید و این روند را تا زمانی ادامه دهید که باتری دستگاه کاملا دشارژ شده و لپ‌تاپ به وضعیت اسلیپ یا هایبرنیت منتقل شود.

(توجه: دقت داشته باشید که اگر قصد دارید که شرایط باتری دستگاه را کالیبره کنید که از آن استفاده‌ای نمی‌کنید، می‌بایست تنظیمات بخش Power Management سیستم عامل ویندوز را در شرایط قرار دهید که در صورت عدم استفاده از دستگاه، لپ‌تاپ‌تان به طور اتوماتیک وارد وضعیت هایبرنیت یا اسلیپ نشود. سعی کنید که حتی تنظیمات مربوط به خاموش شدن اتوماتیک صفحه نمایش را نیز غیرفعال کنید. کاملا مشخص است که با فعال بودن این قابلیت‌ها، اگر لپ‌تاپ خود را رها کنید دستگاه به این وضعیت‌ها منتقل می‌شود و نهایتا باتری آن دشارژ نشده و فرآیند کالیبره کردن مختل خواهد شد.

owj seda

 • هنگامی که انرژی باتری لپ‌تاپ‌تان کاملا کاهش پیدا کرد و دستگاه به وضعیت هایبرنیت یا اسلیپ منتقل شد، آن را خاموش کنید و چیزی در حدود یک الی دو ساعت به آن فرصت استراحت کردن و خنک شدن را بدهید.
 • حال کابل شارژر را مجددا به دستگاه متصل کنید و منتظر بمانید تا باتری لپ‌تاپ‌تان فول شارژ شود. دقت داشته باشید که در این وضعیت می‌توانید همزمان از لپ‌تاپ استفاده نیز بکنید.
 • حال مجددا وارد بخش Power Options شوید و تنظیمات مد نظر و پیشین خود را اعلام نمایید.

owj seda

با انجام این مراحل در واقع شما به طور دستی باتری لپ‌تاپ خود را کالیبره کرده‌اید. حال اگز وضعیت باتری دستگاه را در بخش Toolbar سیستم عامل ویندوز بررسی کنید، اعداد و ارقام تخیمن زده شده‌ی دقیق‌تری را مشاهده خواهید کرد و دیگر لپ‌تاپ شما به طور ناگهانی خاموش نمی‌شود. بلکه پیش از خاموش شدن پیغام هشداری مبنی بر افت انرژی باتری را بر روی نمایشگر لپ‌تاپ شما ارائه خواهد کرد. دقت داشته باشید که به منظور کالیبره کردن باتری لپ‌تاپ حتما آن را از 100 درصد شارژ به 0 درصد رسانده و مجددا از 0 درصد به 100 برسانید.

چرا ظرفیت باتری کاهش می‌یابد؟

ظرفیت باتری‌ها به دلایل گوناگون کاهش می‌یابد. مواردی از جمله دما، میزان استفاده و طول عمر باتری بر کاهش ظرفیت آن تاثیر مستقیم دارند. اما نکته‌ای که حائز اهمیت می‌باشد این است که تمام باتری‌ها دارای عمر مخصوص هستند. این بدان معنی است که حتی اگر یک ثانیه هم از آن‌ها استفاده نکنید باز هم مجبور خواهید شد تا پس از گذشت مدت زمان معینی یک باتری جدید خریداری کنید.

نکته دیگر در مورد استفاده از باتری این است که چنانچه مدت زمان زیادی را صرف کارکردن با لپ‌تاپ می‌نمایید و به منبع مستقیم برق دسترسی دارید، بهتر است باتری را از دستگاه خارج کنید. زیرا گرمای حاصل شده از لپ‌تاپ یکی از دلایل مهم در کاهش طول عمر باتری است.

نکاتی برای افزایش طول عمر باتری‌های لپ‌تاپ

 • همیشه اول دوشاخه را به پریز برق بزنید، سپس فیش آداپتور برق را به لپ‌تاپ متصل کنید. یک دلیل ساده برای آن وجود دارد؛ زیرا وقتی دوشاخه را به پریز متصل می‌کنید، برقی که به طور ناگهانی وارد می‌شود داراي نوسان است. اما وقتی اول دوشاخه به برق متصل شده باشد، بعد از چند لحظه کوتاه، برق توسط آداپتور از AC به DC تبدیل و نوسان آن گرفته می‌شود.
 • وقتی می‌خواهید باتری جدیدی را به کار گیرید، دفعه اول کاملا از باتری استفاده کنید؛ طوری که سیستم شما خاموش شود. سپس اجازه دهید باتری ۱۲ ساعت در حالت شارژ بماند (حتی اگر شارژ آن کامل شد، باز هم بگذارید تا ۱۲ ساعت در شارژ باشد.) سپس از آن استفاده کنید.
 • تصور عامه این است که باتری‌ها را تا زمانی که شارژ آنها به طور کامل تخلیه نشده‌ است نباید به شارژ زد. یا اینکه هر چند وقت یک‌بار باید این باتری‌ها کاملا شارژ و دشارژ(تخلیه) شوند، اما این تصورات اشتباه است. حتی این کار صدمه بیشتری به باتری وارد می‌کند و از عمر آن کم می‌کند.در واقع این مساله در مورد باتری‌های نیکل صدق می‌کند، ولی در باتری‌های قابل شارژ لیتیوم یونی که در لپ‌تاپ‌ها نیز استفاده می‌شوند، نباید تا زمان اتمام شارژ صبر کرد و می‌توان هر موقع آن را به شارژ متصل کرد.
 • در مکان‌هایی که می‌توانید لپ‌تاپ خود را به برق متصل کنید، سعی کنید از باتری استفاده نکنید و به جای آن سراغ آداپتور AC لپ‌تاپ بروید.
 • تنظیمات ذخیره انرژی را که در سیستم ‌عامل وجود دارد در بالاترین حالت خود قرار دهید.
 • اگر درخشش نور صفحه‌نمایش خیلی برای کار شما مهم نیست، آن را کاهش دهید.
 • ابزارهایی را که استفاده نمی‌کنید غیرفعال کنید. به عنوان مثال زمانی که از مودم وایرلس یا بلوتوث استفاده‌ای ندارید، آنها را خاموش کنید.
 • تنظیمات اتوماتیکی مانند چک‌کننده هجی کلمات (spell checker) یا محاسبه خودکار (autorecalculate) را غیرفعال کنید. فعال بودن این موارد به دلیل تکرار و تعداد محاسبات باعث افزایش مصرف باتری می‌شوند. پس حتما به دنبال غیرفعال این موارد بروید.
 • سعی کنید ابزارهایی مانند برخی از گوشی‌ها را که قابلیت شارژ شدن از طریق USB دارند با لپ‌تاپ شارژ نکنید.
 • اگر شما یک باتری دیگر دارید، آنها را به طور مشترک استفاده کنید. به این صورت که یک بار از باتری اول و بار دیگر از باتری دوم استفاده کنید.

 • هیچ‌گاه از شارژرهای دیگر مدل‌ها و برندهای لپ‌تاپ استفاده نکنید، زیرا مقدار ولتاژ و شدت جریان آنها متفاوت است و به باتری و لپ‌تاپ شما صدمات جبران‌نا‌پذیری وارد می‌کند.
 • اگر کاری برایتان پیش آمد و باید چند دقیقه از لپ‌تاپ استفاده نکنید، آن را به حالت Hibernate ببرید.
 • سعی کنید در یک لحظه کمترین برنامه ممکن در حال اجرا باشد.
 • هر از چندگاهی لپ‌تاپ را با آداپتور به برق متصل کنید و سپس عملیات Defragment هارددیسک را انجام دهید. Defrag کردن باعث می‌شود اطلاعات مرتبط با هم، داخل هارد در کنار یکدیگر قرار بگیرند و هنگامی که آنها فراخوانی می‌شوند، کمترین زمان و حرکت مکانیکی هد هارد دیسک انجام بگیرد و در نتیجه انرژی کمتری مصرف شود.
 • اگر می‌خواهید برای مدت خیلی طولانی (مثلا چند هفته) از باتری استفاده نکنید، آن را از لپ‌تاپ خود جدا کنید. البته باید شارژ آن ۴۰ درصد باشد و سپس آن را جدا کنید. همچنین توجه داشته باشید که باید باتری را در مکانی به دور از رطوبت قرار دهید. در کل دمای بسیار مناسب برای نگهداری آن بین صفر تا ۱۰ درجه سانتی‌گراد است.
 • سعی کنید باتری را در کمترین دمای ممکن نگهداری و استفاده کنید. (اگر از باتری لپ‌تاپ خود خسته شده‌اید و می‌خواهید از بین برود، در یک روز داغ و مرطوب تابستانی، لپ‌تاپ خود را که به آن باتری نیز متصل است، در داخل ماشین خود جا بگذارید.)
 • این نکته را مد نظر قرار دهید که ابزارهای خارجی غیرضروري را به لپ‌تاپ وصل نکنید. ابزارهای USB (مانند موس) باتری لپ‌تاپ‌تان را خالی مي‌کنند.
 • رم سیستم را افزایش دهید. این کار به شما اجازه مي‌دهد تا به جای اینکه سیستم مرتب از حافظه مجازی استفاده کند، پردازش‌ها را بیشتر با رم انجام دهید.
 • اتصالات باتری را تمیز نگه دارید.
 • از خرید باتری کارکرده جدا خودداری کنید، چرا که معمولا باتری‌های کارکرده عمر چندانی ندارند.

امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمام حقوق برای مجله اوج صدا محفوظ است