فیلترشدن تلگرام در اندونزی – علت فیلترینگ تلگرام در اندونزی چیست؟

فیلترشدن تلگرام در اندونزی – علت فیلترینگ تلگرام در اندونزی چیست؟

امار و ارقام پیام رسان تلگرام

در اکتبر ۲۰۱۳ تلگرام روزانه صد هزار کاربر فعال داشت که در ۲۴ مارس ۲۰۱۴ این تعداد به ۱۵ میلیون رسید.

در دسامبر ۲۰۱۴، تلگرام اعلام کرد که بیش از ۵۰ میلیون کاربر فعال دارد که روزانه بیش از یک میلیارد پیام تبادل می‌کنند. میزان تبادل پیام‌ها در بازه زمانی پنج‌ماهه دو برابر شد و به ۲ میلیارد پیام در روز رسید.در سپتامبر ۲۰۱۵، اعلام شد که تلگرام بیش از ۶۰ میلیون کاربر فعال دارد که روزانه ۱۲ میلیارد پیام با یکدیگر تبادل می‌کنند.در فوریه ۲۰۱۵، تعداد ثبت نام کنندگان در تلگرام به ۳۵۰ هزار کاربر در روز رسید و در مجموع روزانه بیش از ۱۵ میلیارد پیام در بستر این پیام‌رسان منتقل شد.

در سال ۲۰۱۷، تلگرام با حدود ۱۸۰ میلیون کاربر (ر ک بخش انگلیسی و روسی) هفتمین پیام‌رسان پرکاربرد شناخته شد. در این فهرست،پیام‌رسان فیس‌بوک و واتس‌اپ مشترکاً اول هستند. در سال ۲۰۱۸ تلگرام کاربران خود را بالغ بر ۲۰۰ میلیون اعلام کرد.در ایران، طبق نظرسنجی انجام‌شده از طرفِ ایسپا، تلگرام محبوب‌ترین پیام‌رسان است به‌طوری‌که در سالِ ۹۶، ۶۲٫۲ درصدِ ایرانیان عضوِ آن بوده‌اند.

فیلترینگ تلگرام در اندونزی به علت عدم توجه مدیر تلگرام به خواسته‌های این کشور اتفاق افتاد. دولت از حملات تروریستی از طریق تلگرام می ترسد. ارتباط تلگرام با تروریسم موضوع جدیدی نیست و پیش از این نیز بسیاری از دولت ها این موضوع را اعلام کرده بودند. هم اکنون نیز دولت اندونزی بیان کرده که در این پیام رسان راه های ساخت بمب آموزش داده شده و بنابراین از فعالیت این پیام رسان جلوگیری کرده است.

دلایل فیلترینگ تلگرام در اندونزی
علاوه بر ترویج خشونت و آموزش ساخت بمب در این پیام رسان، یکی دیگر از دلایل فیلترینگ تلگرام در اندونزی این است که تلگرام در این کشور هیچ مرکز و دفتر نمایندگی رسمی ندارد. همچنین از این برنامه به عنوان پوشش برای ترویج تعالیم تند و رادیکال در راستای اقدامات تروریستی استفاده شده است.

مسئولان این کشور از فراهم بودن بستری برای ارسال پیام‌های مخفیانه می ترسند، زیرا نفوذ در آن با وجود سیستم‌های امنیتی و رمزگذاری شده بسیار سخت است. وزیر ارتباطات و اطلاع‌رسانی اندونزی اعلام کرده است که تاکنون حدود ۵۰۰ صفحه در تلگرام شناسایی شده که علاوه بر آموزه‌های تند و رادیکال،‌ راه‌های ساخت بمب، نفرت از نیروهای پلیس را ترویج می‌کردند.

بهروز
مدیر وبسایت مجله اوج صدا - برنامه نویس آزاد هستم که در طراحی وبسایت های و اسکریپت های مختلف برای سیستم مدیریت محتوای وردپرس شروع به فعالیت کرده ام از نمونه کارهای من میتوان به یک افزونه در مخزن وردپرس و پوسته پرشین هیرو اشاره کرد. در صورتی که نیازمند طراحی وبسایت – اسکریپت – ویرایش کد وبسایت یا اسکریپت – ایجاد تغییرات در وبسایت و غیره… هستید میتوانید با من در ارتباط باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© کپی رایت 2019، تمام حقوق برای مجله اوج صدا محفوظ است.