فواید شیر مادر + فواید شیر مادر برای نوزاد

فواید شیر مادر + فواید شیر مادر برای نوزاد

شیر مادر دارای فواید بی نظیری است و در سال باعث جلوگیری از مرگ یک میلیون کودک می شود. نوزدانی که شیر مادر خود را می خورند دارای 12 درجه ضریب هوشی بالاتر نسبت به نوزادانی هستند که از شیر خشک تغذیه...

شیر مادر دارای فواید بی نظیری است و در سال باعث جلوگیری از مرگ یک میلیون کودک می شود. نوزدانی که شیر مادر خود را می خورند دارای 12 درجه ضریب هوشی بالاتر نسبت به نوزادانی هستند که از شیر خشک تغذیه می کنند. همچنین شیر مادر باعث کاهش بیماری های عفونی، متابولیک و قلبی عروقی می شود.

تغذیه در 2 سال اول زندگی؛ امر اساسی برای سالم بودن طی زندگی است. تغذیه با شیر مادر تنهاترین، بهترین و سالم‌ترین تغذیه در این گروه سنی است.

تغذیه با شیرمادر در افزایش میزان بقاء، ایمنی، سایکولوژی، تغذیه، ضریب هوشی، کاهش بیماری‌ها و همچنین جلوگیری از مرگ‌ومیر و معلولیت، اختلالات خلقی ــ اجتماعی و بیماری‌ها نقش منحصر به فردی دارد.

تغذیه با شیرمادر در نیم ساعت اول تولد، از مرگ یک میلیون کودک در سال جلوگیری می‌کند. ضریب هوشی در این کودکان 12 درجه بالاتر از شیرخشک‌خوران است.

همچنین تغذیه با شیر مادر در کاهش محرومیت‌های خلقی ــ اجتماعی تأثیر گذاشته و در رشد و تکامل بهتر تأثیر مثبت دارد؛ همچنین در کاهش بیماری‌های عفونی، متابولیک، قلبی عروقی و بدخیمی در بچه‌های شیرمادرخوار تأثیر دارد.

تغذیه با شیرمادر 25 برابر بیماری‌های گوارشی و 5 برابر بیماری‌های تنفسی را کاهش می‌دهد. شیرمادر از بسیاری از بیماری‌ها از جمله آلرژی، دیابت، بیماری قلبی عروقی و بسیاری از بدخیمی‌ها در دوران بزرگسالی جلوگیری می‌کند.

براساس مطالعات موجود و کتاب مقدس قرآن تنهاترین تغذیه سالم و مفید در 2 سال اول تولد؛ شیر انسان است. در زندگی جنینی کودک از طریق بندناف مواد غذایی را دریافت و رشد و تکامل می‌کند و بعد از تولد بهترین تغذیه به‌جای بندناف؛ شیرمادر و بهترین جا برای مراقبت از وی آغوش مادر خودش است.

همچنین آکادمی اطفال آمریکا پیشنهاد می‌کند که کودکان بایستی به‌طور انحصاری در 6 ماه اول فقط از شیر انسان استفاده کنند و آن را تا 2سالگی همراه با تغذیه تکمیلی ادامه بدهند.

شیر مادر از ابتلای شیرخوار به هپاتیت جلوگیری می ‌کند

افراد در محیط زندگی با ویروس‌ های مختلفی در تماس هستند اما در خون مادران آنتی‌ کور ایجاد شده و به همین دلیل بدن آن ها در برابر انواع ویروس ‌ها مقاوم می ‌شود.

محافظت از بدن مادر در برابر انواع ویروس ‌ها، یکی از مزایای شیردهی به شمار می ‌‌رود ضمن این که شیر مادر مانع از ابتلای شیرخوار به بیماری ‌های ویروسی نظیر هپاتیت می ‌شود.

ویروس ‌های شایعی در سطح شهر وجود دارد، اما کودکانی که از شیر مادر تغذیه می ‌کنند کمتر به ویروس‌ های شایع مبتلا می ‌شوند ضمن این که شیر مادر، آنتی‌ کور بیشتری را در بدن شیرخوار ایجاد می‌ کند.

کاهش ابتلای شیرخوار به بیماری آنفلوانزا، سرماخورگی، فارنژیت و خروسک از دیگر مزایای تغذیه با شیر مادر است.

تغذیه با شیر مادر و محافظت در برابر عفونت‌های شایع

تغذیه انحصاری با شیرمادر از شیرخوار در مقابل عفونت‌ های شایع محافظت می ‌کند، تغذیه انحصاری با شیر مادر برای 6 ماه، فراوانی و شدت عفونت ‌های شایع را در یک سال اول زندگی کاهش می ‌دهد.

تغذیه با شیر مادر، عفونت ‌های حاد تنفسی (ARI) و عفونت حاد گوش داخلی (AOM) را در طول شیرخوارگی کاهش می ‌دهد. برای بررسی اثر تغذیه با شیر مادر روی فراوانی و شدت عفونت ‌های شایع در جمعیت شیرخوارانی که به خوبی واکسینه شده‌ اند، محققان به طورآینده‌ نگر 926 جفت مادر و شیرخوار را به مدت یکسال در “کرت” دنبال کردند.

عفونت ‌های شایع، AOM، ARI، عفونت مجاری ادراری، کونژنکتیویت، گاستروآنتریت و برفک تعریف شد.

کودکانی که با شیر مادر تغذیه می شوند در مقایسه با نوزادانی که شیشه

شیر می گیرند درد کمتری احساس می کنند

محققان شیرخوارانی را که در روزهای تصادفی انتخاب شده از اکتبر تا دسامبر 2004 و آوریل تا جولای 2005 متولد شده بودند، به طور متوالی وارد مطالعه کردند. شیرخوارانی که برای حداقل 6 ماه انحصارا تغذیه با شیر مادر داشتند کمتر از شیرخوارانی که تغذیه با شیر مادر نداشتند(یا تغذیه ‌شان به طور ناقص بوده است) احتمال مراجعه با عفونت ‌ها یا بستری شدن برای عفونت‌ ها داشتند. تغذیه با شیر مادر به طور ناقص در مقابل عفونت ها محافظت ‌کننده نبود.

بدین ترتیب یکبار دیگر یافته‌ ها از اثرات مفید تغذیه با شیر مادر حمایت می‌ کنند. یافته جدید مطالعه این بود که تغذیه با شیر مادر به طور انحصاری، و نه به طور ناقص، برای 6 ماه در مقابل بعضی از عفونت‌ های شایع محافظت می ‌کند. این که تغذیه با شیر مادر به طور ناقص، محافظت ‌کننده نیست، ناامید‌کننده هست ولی فواید بسیار تغذیه ‌ای و احساسی تغذیه با شیرمادر را نفی نمی ‌کند.

تغذیه با شیر مادر و کاهش بیماری سلیاک

کسانی که دچار بیماری سلیاک هستند در واقع قادر به تحمل گندم و گلوتن موجود در رژیم غذایی نیستند، اما افرادی که در زمان کودکی با شیر مادر تغذیه شده اند به نظر می رسد کمتر به این بیماری مبتلا می شوند.

به گزارش مدلاین پلاس محققان انگلیسی می گویند تغذیه با شیر مادر می تواند از ابتلا به سلیاک جلوگیری کند.

بررسی های این محققان نشان داده است ارتباط بین افزایش مدت تغذیه با شیر مادر و کاهش احتمال بیماری فوق در اکثر مطالعات انجام شده مشاهده شده است.

نتایج این ارزیابی همچنین نشان داده است احتمال بیماری سلیاک در میان کسانی که در زمان ورود گلوتن به رژیم غذایی شان تحت تغذیه با شیر مادر قرار داشتند 52 درصد کمتر بود.

به گفته محققان مکانیسم دیگر که از طریق آن شیر مادر می تواند در برابر سلیاک اثر حفاظت بخش داشته باشد جلوگیری از عفونت های گوارشی در نوزادان است.

تغذیه با شیر مادر پیشگیری از چاقی بیش از حد

در تحقیقی که به تازگی انجام پذیرفته، مشخص شده است، هرچه دوران استفاده ی کودکان از شیر مادر طولانی ‌تر باشد و دیرتر خوردن غذاهای معمولی و جامد را آغاز کنند، احتمال ابتلا به چاقی در بزرگسالی برای آن ها کمتر است.

برای روشن شدن موضوع در مورد تغذیه دوران نوزادی و احتمال ابتلا به چاقی، دکتر کیم میکائلسون از دانشگاه کپنهاگ به همراه تیمش، گروهی مشتمل بر 5068 زن و مرد که بین سال‌ های 1959 و 1961 در کپنهاگ متولد شده بودند را مورد مطالعه قرار دادند.

او در این تحقیق دریافت که والدین، کودکان خود را از 4 ‌تا 6 ماهگی با غذاهای مختلف تغذیه می‌ کردند و برخی حتی زودتر اقدام به این کار کرده‌ اند. به طوری که نیمی از شرکت کنندگان در این تحقیق، تنها به مدت دو ماه و نیم از شیر مادر بهره برده‌ اند، در حالی ‌که نیم دیگر، در 5/3 ماهگی یا دیرتر شروع به خوردن غذاهای جامد کرده ‌اند.

بعضی از کودکان قبل از 6‌ ماهگی به غذایی غیر از شیر مادر و همچنین

مکمل ‌هایی احتیاج پیدا می ‌کنند، اما این قبیل مواد نباید قبل از 4 ماهگی

به بچه ‌ها داده شود

پس از یک سال، کودکانی که مدت زمان بیشتری با شیر مادر تغذیه شده بودند، میزان شاخص توده بدنی کمتری داشتند(شاخص توده بدن نشانگر مقدار چربی براساس قد و وزن است). ولی رابطه‌ ای میان مدت زمان شیر خوردن و میزان شاخص توده بدنی در بزرگسالی، نوجوانی و… یافت نشد. اما طی این تحقیق مشخص شد سنی که کودک شروع به تغذیه با غذاهای مختلف می ‌کند بر میزان شاخص توده بدنی در بزرگسالی تأثیر دارد.

آن گونه که دکتر میکائلسون بیان می ‌کند، احتمال مبتلا شدن به اضافه وزن در 42 سالگی به میزان 5 تا 10 ‌درصد به ازای هر یک ماه تاخیر در استفاده از غذاهای مختلف و مکمل ‌های غذایی کاهش می ‌یابد. او می‌ افزاید: “بعضی از کودکان قبل از 6‌ ماهگی به غذایی غیر از شیر مادر و همچنین مکمل ‌هایی احتیاج پیدا می ‌کنند، اما این قبیل مواد نباید قبل از 4 ماهگی به بچه ‌ها داده شود.”

شیر مادر؛ ضد وبای کودکان‌

کودکانی که از شیرمادر تغذیه می‌ کنند، کمتر به بیماری وبا مبتلا می‌ شوند؛ چرا که شیرمادر با هیچ آلودگی در تماس نخواهد بود.

مهم ترین نشانه ‌های وبا شامل تهوع، دل درد، دل پیچه، تب و نیز گودی دور چشم و همچنین تکرر دفع مدفوع و ادرار است که در اثر تماس دست آلوده با دهان و مصرف سبزیجات و آب آلوده همچنین خوردن غذاهایی که حشرات بر روی آن ها نشسته باشند، این بیماری به وجود می ‌آید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمام حقوق برای مجله اوج صدا محفوظ است