فرق مودم با روتر چیست

فرق مودم با روتر چیست

در دنیای امروزی استفاده از تجهیزات شبکه بسیار فراگیر شده است در این میان شاید بعضی ها تفاوت مودم و روتر را ندانند وشاید فکر کنند که این دو هردویشان یک کار را انجام میدهند ولی این دو کاری کاملا...

در دنیای امروزی استفاده از تجهیزات شبکه بسیار فراگیر شده است در این میان شاید بعضی ها تفاوت مودم و روتر را ندانند وشاید فکر کنند که این دو هردویشان یک کار را انجام میدهند ولی این دو کاری کاملا متفاوت را انجام میدهند در این مقاله به شما خواهیم گفت که مودم و روتر چیست  و چه تفاوت هایی با هم دارند با مجله اوج صدا همراه باشید .

مودم (Modem)چیست؟

در تعریفی بسیار ساده و کوتاه مودم تبدیل کننده داده های دیجیتال به انولوگ و بر عکس است . یعنی چی؟

همانطور که میدانید کامپیوتر پردازشگر داده های دیجیتال است و فقط زبان صفر ویک را میشناسد در صورتی که سرویسی که شما از isp خود یا همون مخابرات میگیرید به صورت انالوگ فرستاده میشود وظیفه مودم تبدیل این داده ها به صورت قابل فهم برای کامپیوتر است و همین کار به طور برعکس یعنی تبدیل داده های دیجیتال کامپیوتر به انالوگ توسط مودم انجام میشود .مودم ها میتوانند از انواع رسانه های انتقالی به isp شما متصل شوند این رسانه میتواند کابل مسی فیبر نوری,ماهواره ای , یا هرگونه ی دیگر باشد.

روتر(Router) چیست؟

روتر یا مسیر یاب بیشتر در شبکه ها استفاده میشود و کار اصلی روتر اشتراک اینترنت بین کامپیوتر های تحت شبکه است روتر ها دارای یک ip استاتیک یا عمومی هستند که این ipبه تمامی کامپیوتر های تحت شبکه اختصاص داده میشود . و تمامی سرور ها توسط این ipبا شما ارتباط برقرار میکنند.ip استاتیک به ip گفته میشود که به صورت ثابت به ان شبکه اختصاص داده شده است و با خاموش و روشن شدن ip ان تغیر نمیکند در صورتی که در مودم با خاموش و روشن کردن ان  یک ip جدید در اختیار شما قرار میگیرد. ولی خود روتر به تنهایی قابل اتصال به اینترنت نیست و برای اتصال نیاز به یک کابل شبکه و یک مودم داریم.

مودم های ترکیبی چیست؟

مودم های ترکیبی و یا مودم روتر دستگاه هایی هستندکه کار مودم های معمولی و روتر هارا انجام میدهند .یعنی داده هارا میتوانند از ispدریافت کنند و بین کامپیوتر های تحت شبکه پخش کنند. طبیعتا این دستگاه ها از نوع قیمتی دارای قیمت بیشتری نسبت به مورم های معمولی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمام حقوق برای مجله اوج صدا محفوظ است