فرش قرمز چیست – مد فرش قرمز

فرش قرمز چیست – مد فرش قرمز

فرش قرمز (red carpet) فرشی است برای مشخص کردن مسیری که سران کشورها و مقامات سیاسی باید در مراسم رسمی و تشریفاتی طی کنند پهن می‌شود. در دهه‌های اخیر گستردن فرش قرمز برای افراد مهم غیر حکومتی و ستاره‌های دنیای هنر نیز مرسوم شده‌است. به‌طور کل رنگ قرمز نماد شکوه و جلال است مُد فرش قرمز به مُدی گفته می‌شود که سلبریتی‌ها برای شرکت در مراسم مختلف مانند جشنواره‌ها، جایزه‌ها و فرش قرمز اکران فیلم‌ها به تن می‌کنند. لباس‌هایی که در مراسمی مانند اسکار یا گولدن گلوب پوشیده می‌شود، توسط رسانه‌ها مورد بررسی دقیق قرار می‌گیرد و همین مسئله باعث شده است که مراسم فرش قرمز به یکی از مهم‌ترین محل‌ها برای طراحان لباس و برند‌های مشهور برای عرضه محصولات خود بدل شود. به غیر مراسم عمومی مانند گلدن گلوب و اسکار، فرش قرمز‌های محدود مانند فرش قرمز مجله ووگ نیز تاثیر به سزایی در معرفی مد دارند.

سال‌های نخستین قرن بیستم میلادی بود که یکی از خطوط راه‌آهن آمریکا برای واگن مهمانان ویژه‌ی یکی از قطارهای لوکس خود که بین نیویورک و شیکاگو در رفت و آمد بود، از فرش قرمز استفاده کرد. فرشی که مهمانان ویژه با عبور از روی آن به سمت واگن‌هایشان راهنمایی می‌شدند. این‌که فرش قرمز نخستین بار چرا و چگونه مورد استفاده قرار گرفت، معلوم نیست اما می‌توان گفت که از دیرباز این رنگ برای نمایش شکوه و جلال به کار می‌رفته است. همین‌طور استفاده از فرش قرمز معمولا در خانواده‌های مرفه و سطح بالای جامعه -علی‌الخصوص در کاخ‌های سلطنتی انگلستان- رواج داشته؛ خط راه آهنی که از آن یاد شد، یکی از نمونه‌های به یاد ماندنی آن است. با گذشت سال‌ها، پهن کردن فرش قرمز در مراسم‌های مختلف از جمله استقبال از مقامات سیاسی و سران کشورها به امری معمول تبدیل شد. در دهه‌های اخیر علاوه بر این‌ها، فرش قرمز برای چهره‌های غیر سیاسی از جمله ستاره‌های دنیای هنر نیز پهن می‌شود. ستاره‌هایی که با قرار گرفتن بر روی آن توجه بسیاری را به خود جلب می‌کنند و اهمیت آن زمانی به چشم می‌آید که رسانه‌های مختلف به گزارش لحظه به لحظه آن می‌پردازند.

فرش قرمز ستاره‌های دنیای هنر

در دنیای سلیبریتی‌ها، فرش قرمز بیشتر در جشنواره‌ها و جایزه‌های مطرح هنری به چشم می‌آید. فرشی که تنها نقش راهنما برای مهمانان را ندارد، بلکه این فرش محلی برای درآمدزایی است. تولد فرش قرمز با نگاهی اقتصادی برای نخستین بار در جشنواره کن فرانسه اتفاق افتاد و پس از آن در اسکار عینا تکرار شد. کمپانی‌ها تولید پوشاک با پرداخت مبالغ قابل توجه، این اجازه را پیدا می‌کنند تا محصولات‌شان را بر تن ستارگان دنیای هنر به نمایش بگذارند، تا بدین صورت جشنواره برای خود، درآمدزایی کند. ماجرا به همین جا ختم نمی‌شود، می‌توان گفت این جشنواره برای طراحان مد و لباس از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. تا سال 1990 این بازیگران بودند که در جشنواره‌ها و جایزه‌های گوناگون از قبیل گلدن گلاب و اسکار، لباس خود را انتخاب می‌کردند و شاید به همین دلیل بود که در این مراسم‌ها و بر روی صحنه، هم لباس‌های رسمی به چشم می‌خورد و هم شلوارهای جین پاره پاره! در سال 2000 زمانی که هلی بری، بازیگر زن آمریکایی با لباسی متفاوت در گلدن گلاب حاضر شد، اتفاقی نو در فرش قرمز رقم خورد. آن هم نگاهی جدید به پوشش بازیگران بود. پوششی که تنها سلیقه شخصی افراد در آن دخیل نیست و صنعت مد و طراحان حرفه‌ای در آن حرف اول را می‌زنند. حالا فرش قرمز نه تنها محلی برای تبلیغات است بلکه به محلی برای رقابت میان طراحان و برندهای مطرح تبدیل شده‌است. شاید بد نباشد بدانید که در پایان هر کدام از این مراسم‌های نام آشنا، لیستی منتشر می‌شود که در آن بدپوش‌ترین سلیبریتی‌ها معرفی می‌شوند، لیستی که توسط نشریات و خبرگزاری‌های مختلف و بر اساس نظر مردم و اقبال عمومی تهیه می‌شود.

owj seda

فرش قرمز از نوع وطنی و غیر وطنی

اجرای مراسم فرش قرمز در جشنواره‌های مطرحی نظیر برلین، کن و ونیز با جایزه‌هایی چون اسکار و  گلدن گلاب متفاوت است و این تفاوت به خاطر زمان برگزاری این دو است. در جایزه‌های مطرح به دلیل انجام تنها یک مراسم چند ساعته، فرش قرمز یک‌بار پهن می‌شود که هنرمندان با پیاده شدن از ماشین‌ها و حرکت بر روی فرش قرمز راهی سالن اصلی مراسم می‌شوند. در مراسم اسکار، فرش قرمز توسط برجسته‌ترین طراحان آماده می‌شود و تمامی مدعوین بر روی این فرش قدم می‌گذارند. این فرش با طنابی مخمل به دو قسمت تقسیم شده است و نامزدها در سمت چپ فرش حرکت می‌کنند تا خبرنگاران بتوانند با آن‌ها گفت‌و‌گو کنند و سایر مهمانان از سمت راست فرش حرکت می‌کنند. مهمانان بر روی فرش اجازه ایستادن ندارند و باید بدون وقفه حرکت کنند و تنها کسانی که کیف‌های حاوی اسامی برنده‌ها را در دست دارند، می‌توانند هرچقدر که می‌خواهند بر روی فرش قرمز بدون حرکت بایستند. پهن کردن فرش قرمز روزها زمان می‌برد. صاف کردن سطح خیابان، برافراشتن سایبان بر فراز فرش قرمز در صورت احتمال بارش باران، ممنوعیت عبور و مرور در مسیر فرش قرمز از چندین روز پیش از برگزاری، پوشاندن مغازه‌ها با پرده قرمز، تعطیل کردن فروشگاه‌های بولوار هالیوود در روز اجرای مراسم و … اما در جشنواره‌هایی نظیر کن که بازه زمانی بیش از یک روز دارند، فرش قرمز در افتتاحیه، اختتامیه و اکران هر فیلم پهن می‌شود. در مراسم افتتاحیه و اختتامیه تمامی هنرمندان حاضر می‌شوند و در قسمت اکران فیلم‌ها، تنها عوامل آن فیلم حضور می‌یابند. روند عبور از روی فرش قرمز در جشنواره هم، شبیه به جایزه‌هایی مثل اسکار است و هنرمندان به سالن اصلی راهنمایی می‌‌شوند.

بهروز
مدیر وبسایت مجله اوج صدا - برنامه نویس آزاد هستم که در طراحی وبسایت های و اسکریپت های مختلف برای سیستم مدیریت محتوای وردپرس شروع به فعالیت کرده ام از نمونه کارهای من میتوان به یک افزونه در مخزن وردپرس و پوسته پرشین هیرو اشاره کرد. در صورتی که نیازمند طراحی وبسایت – اسکریپت – ویرایش کد وبسایت یا اسکریپت – ایجاد تغییرات در وبسایت و غیره… هستید میتوانید با من در ارتباط باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© کپی رایت 2019، تمام حقوق برای مجله اوج صدا محفوظ است.