علایم سنگ مثانه چیست + تشخیص سنگ مثانه

علایم سنگ مثانه چیست + تشخیص سنگ مثانه

سنگ مثانه چیست سنگ‌های مثانه، توده‌های سفت و سختی از املاح معدنی در مثانه شما می‌باشند. وقتی ادرار در مثانه شما تغلیظ می‌شود، باعث می‌گردد املاح موجود درادرار متبلور شده و سنگ‌های مثانه...

سنگ مثانه چیست

سنگ‌های مثانه، توده‌های سفت و سختی از املاح معدنی در مثانه شما می‌باشند. وقتی ادرار در مثانه شما تغلیظ می‌شود، باعث می‌گردد املاح موجود درادرار متبلور شده و سنگ‌های مثانه ایجاد شوند. ادرار تغلیظ شده و بدون حرکت اغلب در نتیجه تخلیه ناکامل مثانه شما می‌باشد. سنگ‌های مثانه همیشه باعث بروز علائم و نشانه‌ها نمی‌شوند و ممکن است در  طی انجام آزمایشاتی جهت شناسایی سایر مشکلات پی به وجود آنها برد.

بیشتر سنگ‌ها در اطراف یک جسم خارجی تشکیل می‌شوند که در مورد نحوه ورود آنها به مثانه فرضیه‌های گوناگونی وجود دارد اما آنچه مسلم است این است که تولید اکثر این سنگ‌ها از کلیه آغاز می‌شود. سنگ مثانه در صورت درشت بودن، باعث انسداد گردن مثانه می‌شوند.

شکل سنگ‌ها با هم متفاوت است، بعضی تقریباً کروی شکل هستند و تعدادی شکل نامنظم دارند. بعضی سنگ‌های مثانه آن‌قدر کوچک هستند که با چشم غیرمسلح دیده نمی‌شوند، از طرف دیگر اندازه بعضی سنگ‌ها قابل توجه و بسیار بزرگ است.

گاهی اوقات سنگ‌های مثانه کوچک به خودی خود از بین رفته و دفع می‌شوند، اما شاید نیاز باشد بعضی از آنها را با کمک پزشک از بدن خارج  کرد. سنگ‌های مثانه‌ای که درمان نشوند می‌توانند باعث ایجاد انواع عفونت و سایر عوارض گردند.

علایم سنگ مثانه

نشانه های بارز سنگ مثانه شامل ادرار کردن همراه با درد و منقطع و تکه تکه ادرار کردن و ادرار خونی در انتهای ادرار می باشد. گاه درد تیز یا مبهم با ورزش یا حرکات ناگهانی ایجاد می شود. درد شدید معمولا در انتهای ادرار یعنی زمانی که سنگ در گردن مثانه قرار می گیرد رخ می دهد. درد ممکن است با خوابیدن در حالت دراز کشیدن به پشت برطرف شود. درد ممکن است به نوک آلت تناسلی، کیسه بیضه، نشیمنگاه (پرینه) و گاه به کمر یا ران تیر بکشد.

owj seda

ممکن است بیمار به محض ایجاد شدن سنگ مثانه با علائم روبرو نشود. اما اگر سنگ مثانه را تحریک کند، علائمی به شرح زیر بروز می‌یابد:

 • ناراحتی یا درد در آلت تناسلی آقایان
 • تکرر ادرار یا دشواری در شروع ادرار کردن
 • جریان ادرار دیرتر از حد معمول از بدن خارج می‌شود.
 • احساس درد در ناحیه پایین شکم
 • درد و سوزش هنگام ادرار
 • وجود خون در ادرار
 • تیره رنگ بودن و عدم شفافیت ادرار
 • درد های زیر شکمی
 • در مردان، احساس درد در آلت تناسلی یا بیضه ها
 • تکرر ادرار
 • سخت ادرار کردن یا منقطع شدن جریان ادرار
 • ادرار تیره رنگ
 • مشکل در دفع ادرار یا قطع شدن و ایجاد وقفه در جریان ادرار

تشخیص سنگ مثانه

تشخیص سنگ مثانه می‌تواند از طریق آزمایش‌های زیر انجام شود:

معاینه فیزیکی: پزشک با لمس کردن ناحیه پایین شکم بررسی می‌کند که آیا مثانه بزرگ شده است و یا برای تشخیص بزرگی پروستات یک معاینه مقعدی انجام می‌دهد. همچنین هرگونه علائم و نشانه‌های حین ادرار بیمار نیز مورد بحث قرار می‌گیرد.

آزمایش ادرار: ممکن است یک نمونه از ادرار گرفته شده و مقادیر میکروسکوپی خون، باکتری و مواد معدنی متبلور در آن بررسی شود. آزمایش ادرار به تعیین وجود عفونت در مجرای ادرار که می‌تواند دلیل یا نتیجه‌ی سنگ مثانه باشد، نیز کمک می‌کند.

owj seda

سی تی اسکن: در سی تی اسکن از تابش اشعه ایکس و کامپیوتر برای اسکن سریع و ارائه‌ تصاویر واضح از داخل بدن استفاده می‌شود. سی تی اسکن می‌تواند حتی سنگ‌های بسیار ریز را شناسایی کند و به عنوان یکی از حساس‌ترین آزمایش‌ها برای شناسایی تمام انواع سنگ مثانه در نظر گرفته می‌شود.

سونوگرافی: سونوگرافی که در آن جهت تصویرسازی امواج صوتی به اندام و ساختارهای داخل بدن ارسال می‌شود، می‌تواند به پزشک برای تشخیص سنگ مثانه کمک کند.

اشعه ایکس: تصویربردای با اشعه ایکس از کلیه، حالب و مثانه به پزشک برای تعیین وجود سنگ در سیستم ادراری کمک می‌کند. اما برخی از انواع سنگ‌ها در زیر اشعه ایکس قابل مشاهده نمی‌باشند.

روش های پزشکی برای درمان سنگ مثانه

جراحی برای سنگ مثانه

بعضی از اوقات، سنگ های مثانه ای که بزرگ هستند یا آنقدر سخت هستند که نمی توان آنها را خرد کرد، از طریق انجام عمل جراحی باز خارج می گردند. در این چنین مواردی، پزشک شکاف و بریدگی در مثانه شما ایجاد می کند و سنگ ها را مستقیماً خارج می نماید. ممکن است هر عاملی که علت به وجود آورنده سنگ ها بوده، در همین زمان اصلاح گردد.

owj seda

شکستن سنگ ها سنگ های مثانه معمولا توسط روشی با نام “سیستولیتولاپاکسی” در آورده می شوند. بدین منظور یک لوله (سیستوسکوپ) که به سر انتهایی آن یک دوربین وصل شده است، از راه مجرای ادرار به درون مثانه شما فرستاده می شود تا بتوان سنگ را مشاهده کرد. سپس پزشک توسط لیزر، سونوگرافی، یا یک وسیله مکانیکی سنگ را به تکه های کوچکی شکسته و آنها را از مثانه خارج می کند.

پیش از شروع این کار، برای عدم احساس درد، پایین تنه شما را بی حس می کنند (بیهوشی موضعی) یا حتی در بعضی موارد از بیهوشی کامل استفاده می کنند. از عوارض جانبی این روش می توان به عفونت دستگاه ادارای، تب، خراشیدگی مثانه و خونریزی اشاره کرد، هر چند که این موارد خیلی شایع نیستند. پزشکان معمولا برای جلوگیری از عفونت های احتمالی، قبل و بعد از این عمل به شما آنتی بیوتیک می دهند.

پس از یک ماه از این عمل، پزشک می تواند تایید کند که دیگر هیچ سنگی در مثانه شما وجود ندارد.

درمان دارویی

عموماً سنگ های مثانه باید بیرون آورده شده و از بین بروند. اگرسنگ کوچک باشد، ممکن است پزشک به شما توصیه کند هر روز مقادیر زیادی آب، جهت کمک به دفع سنگ از بدن بنوشید. هرچند، چون اغلب سنگ های مثانه به علت عدم توانایی مثانه در تخلیه کامل ادرار به وجود می آیند، عبور و دفع خود به خودی سنگ ها بعید به نظر می رسد. تقریباً در تمامی موارد نیاز به خارج کردن سنگ ها از بدن می باشد.

روش های خانگی و گیاهی برای درمان سنگ مثانه

هیچ کدام از مطالعات پزشکی تایید نکرده اند که داروهای گیاهی می توانند 100% سنگ های مثانه را بشکنند، زیرا این سنگ ها به شدت سخت و محکم هستند.

در نظر داشته باشید که در رابطه با سنگ های مثانه همیشه با دکتر خود مشورت کنید، ولی موارد زیر میتواند برای پیشگیری و یا بهتر شدن درمان سنگ کلیه به شما کمک کند.

owj seda

سیر سیر عفونات داخلی را برطرف و التهابات روده را خاموش می کند، اعم از اینکه مزمن باشد یا حاده و سنگ کلیه را از بین می برد.

لیمو

لیمو دارای خواص ادرارآور است و در معالجۀ سنگ کلیه نیز مفید است.

برگ درخت گلابی و پوست سیب درختی

صد گرم از برگ درخت گلابی و پوست سیب درختی را که خشک شده و به اندازه مساوی با یکدیگر مخلوط شده است دم بکنید و بخورید نتایج مفیدی خواهد بخشید.

شلغم سنگ های کلیه و مثانه را خرد می کند. اگر با دستگاه های آب میوه گیری یا رنده و فشار آب شلغم را بگیرند به علت داشتن ویتامین «آ» و همچنین داشتن گوگرد داروی مؤثری برای سنگ مثانه است.

اشک مو

هنگام بهار وقتی شاخه های زیادی درخت مو را می زنند از مقطع آن مایعی بیرنگ، بی بو، بی طعم خارج می شود که معروف به اشک مو می باشد، کسانی که سنگ کلیه و یا سنگ مثانه دارند هر روز ناشتا یک قاشق قهوه خوری از این مایع را بخورند سنگ کلیه و یا مثانۀ آن ها برطرف خواهد شد.

سیاه دانه

خوردن سیاه دانه با آب و عسل برای سنگ مثانه و کلیه مفید است.

گیاه زبان گنجشک

برای دفع سنگ مثانه می توان از گیاه زبان گنجشک استفاده کرد . به این ترتیب که برگ زبان گنجشک را دم کنید و به حالت یک نوشیدنی مدام آن را میل کنید. همچنین میتوان دم کرده زبان گنشجک با گیاه پنیرک و عسل را دایما میل کرد. این نوشیدنی نیز در دفع سنگ مثانه و سنگ کلیه موثر است.

owj seda

پیشگیری سنگ مثانه

سنگ‌های مثانه معمولاً در اثر یک شرایط زمینه‌ای که پیشگیری از آن سخت است بوجود می‌آیند، اما می‌توان احتمال ابتلا به آنها را با رعایت نکات زیر کاهش داد:

بررسی علائم غیر طبیعی ادراری: تشخیص و درمان زودهنگام بزرگی پروستات یا دیگر مشکلات اورولوژی می‌تواند خطر ابتلا به سنگ مثانه را کاهش دهد.

نوشیدن مقادیر زیادی آب: نوشیدن مایعات بویژه آب به مقدار زیاد می‌تواند به پیشگیری از تشکیل سنگ مثانه کمک کند زیرا مایعات موجب رقیق شدن مواد معدنی موجود در مثانه می‌شوند. میزان آب مصرفی بستگی به سن، اندازه، وضعیت سلامتی و میزان فعالیت دارد. برای تعیین میزان مناسب مایعات مصرفی خود با پزشک مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمام حقوق برای مجله اوج صدا محفوظ است