شاتل یکی از مشهورترین افرادش را از دست داد

شاتل یکی از مشهورترین افرادش را از دست داد

“جان یانگ”، فرمانده اولین ماموریت شاتل فضایی درگذشت. اولین ماموریت پروازی شاتل فضایی، یکی از مشهورترین افرادش را از دست داد. “جان یانگ” (John Young)، فضانورد سابق ناسا در سن 87 سالگی از...

“جان یانگ”، فرمانده اولین ماموریت شاتل فضایی درگذشت.

اولین ماموریت پروازی شاتل فضایی، یکی از مشهورترین افرادش را از دست داد.

“جان یانگ” (John Young)، فضانورد سابق ناسا در سن 87 سالگی از دنیا رفت. شهرت او به خاطر فرماندهی اولین ماموریت “شاتل فضایی” (Space Shuttle) و بردن فضاپیمای “کلمبیا” (Columbia) به مدار زمین در سال 1981 بود.

درهرحال، این ماموریت تنها یکی از مجموعه دستاوردهای اوست. یانگ، در اولین پرواز سرنشین دار فضاپیمای “جمنای” (Gemini)در سال 1965 حضور داشت (و یک پرواز را در سال 1966 هدایت کرد)، دو بار به ماه سفر کرد( از جمله قدم گذاشتن به ماه در ماموریت آپولو 16) و با کمک به طولانی کردن ذخایر فضاپیمای آپولو 13 ، نقشی اساسی در نجات آن داشت.

یانگ در ششمن و آخرین پرواز فضایی رکوردشکن خود، هنگامی که اولین نمونه آزمایشگاه فضایی را به مدار خارج از شاتل فضایی فرستاد، هم از فاجعه‌ای در اواسط پرواز جلوگیری کرد و هم هنگامی که یک واحد برق کمکی آتش گرفته بود، فرود آمد.

یانگ یکی از قدیمی‌ترین کارکنان ناسا بود. او 42 سال از عمر خود را در این سازمان گذراند و در سال 2004 بازنشسته شد.

به عبارت دیگر، یانگ، در طول دوران حرفه‌ای خود که در دوران “رقابت فضایی” (Space Race) آغاز و به تبدیل “ایستگاه فضایی بین‌المللی” (International Space Station) به یک پایگاه اصلی خاتمه یافت، شاهد تغییرات چشمگیری در پروازهای فضایی بود.

درگذشت یانگ، هم یک فقدان بزرگ و هم انعکاسی از چگونگی پیشرفت سریع سفر فضایی در یک دوره بی‌همتاست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمام حقوق برای مجله اوج صدا محفوظ است