سگ ها می توانند بوی ترس انسان را حس کنند؟

سگ ها می توانند بوی ترس انسان را حس کنند؟

در جواب باید بگوییم، بله! سگ ها حداقل از دو راه می توانند ترس انسان را که با آنها مواجه می شود، درک کنند. نخست آنکه سگ ها به شدت نسبت به زبان بدن حساس هستند. این جانوران نیز همانند اجداد...

در جواب باید بگوییم، بله!

سگ ها حداقل از دو راه می توانند ترس انسان را که با آنها مواجه می شود، درک کنند.

نخست آنکه سگ ها به شدت نسبت به زبان بدن حساس هستند. این جانوران نیز همانند اجداد خود، گرگ های خاکستری، از غریزه های مورد نیاز برای شکار گروهی و سازمان دهی گله ای برخوردار هستند. برای این منظور، هر سگ باید از موقعیت خود آگاه باشد و بداند چگونه به رفتار دیگران واکنش نشان دهد. تمام این ویژگی ها در نحوه واکنش سگ ها نسبت به انسان ها نیز مشاهده می شود. انسان هایی که در مواجهه با سگ ها دچار ترس می شوند، اغلب عضلات خود را منقبض می کنند و به چشمان سگ خیره می شوند؛ واکنش هایی که ممکن است از جانب سگ به عنوان پرخاش و قصد حمله تفسیر شود.

راه دوم نیز به حس بویایی قدرتمند این حیوان باز می گردد. زمانی که ما دچار ترس می شویم، بیشتر عرق می کنیم و مواد شیمیایی متفاوتی روی پوست ما ترشح می شود. بنابراین بیراه نیست که بعضی ها می گویند سگ ها می توانند ترس انسان را بو بکشند.

عامل سگ هراسی را بشناسید

چرا برخی افراد از سگ‌ها می‌ترسند؟ در بیشتر موارد، این فوبیا به دلیل تجربه‌ای تلخ مانند حمله یا گاز گرفتن در کودکی شکل می‌گیرد. از آن موقع به‌بعد ذهن ناخودآگاه، دیدن هر سگی را با ترس و اضطراب مرتبط می‌سازد. این کُلیت دادن بیش از حد ذهن ناخودآگاه، سگ هراسی را فجیع جلوه می‌دهد. شخص مبتلا به این فوبیا هرگز از تعامل با سگ‌ها لذت نخواهد برد، ازمزیت‌های نگهداری از آنها بهره نبرده و عشق بدون قید و شرط این حیوان را تجربه نخواهد کرد، مگر اینکه بر این حس غلبه کند.

به آن‌ها نزدیک شوید

دقیقاً چگونه می‌توان ترس از سگ‌ها را مغلوب کرد؟ برخی افراد هیپنوتیزم یا درمان‌های گوناگون را امتحان می‌کنند، هرچند که راه‌های ارزان‌تری نیز وجود دارد. توصیه می‌کنیم بعضی مواقع به آن‌ها نزدیک شوید؛ نه در حدی که یک روتوایلر را در آغوش بگیرید، اما به‌تدریج سعی کنید به طرفشان رفته یا از کنارشان رد شوید.

دیدگاه خود را نسبت به سگ‌ها تغییر دهید

فیلم‌ و برنامه‌های مرتبط با سگ‌ها را تماشا کنید و برای شناخت بیشتر رفتار این حیوان مقالات مختلف را مطالعه کنید. در مرحله بعدی به سگ‌های کوچکی که با غلاده بسته شده‌اند نزدیک شده، و هرگاه احساس راحتی کردید به سمت سگ‌های بسته اما بزرگ‌تر بروید. بعد از آن با نزدیک شدن به سگ‌های بدون قلاده خود را به چالش بکشید. وقتی توانستید بدون ترس به چندین سگ نزدیک شوید یعنی تا رسیدن به هدف فقط چند گام مانده است.

قوانین نزدیک شدن به سگ‌ها را به یاد داشته باشید

خیلی مهم است که بدون اضطراب، تا حدی به سگ نزدیک شوید. باید اجازه دهید دست شما را بو بکشد ولی نباید ترس را حس کند. قبل از این کار نفس عمیق کشیده و آرامش خود را حفظ کنید. بایستید و دستتان را زیر پوزه‌اش نگه دارید. وقتی دستتان را بو کشید می‌توانید به آرامی چانه و سینه‌اش را نوازش کنید.

جلوی سگ خم نشوید

قبل از اینکه دست شما را بو بکشد از پشت به سگ نزدیک نشوید و خود را خم نکنید. اگر کوچک است بنشینید و دستتان را به سمتش دراز کنید تا بو بکشد. هرگز به چشم‌های سگ خیره نشوید، گردنش را لمس نکنید و دستتان را روی پوزه و بینی‌اش نگذارید. احتمال دارد این حرکات را با نشانه‌های حمله اشتباه کند. واکنش سگ به زبان بدن و احساسات‌ شما بستگی دارد. در صورتی که حرکاتتان دوستانه بوده و نترسید، خیلی راحت می‌توانید به سگ‌ها نزدیک شوید.

یک دیدگاه برای "سگ ها می توانند بوی ترس انسان را حس کنند؟" ثبت شده است

  1. سینا گفت:

    تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمام حقوق برای مجله اوج صدا محفوظ است