سوسک چیست – زندگی سوسک ها چگونه است – محل زندگی سوسک ها

سوسک چیست – زندگی سوسک ها چگونه است – محل زندگی سوسک ها

سوسک‌ها موجودات تکامل یافته‌ای هستند که پرسش‌ها درباره آن‌ها بی‌شمار است. آیا تاکنون از خودتان پرسیده‌اید که سوسک‌ها چطور می‌توانند از موانع بزرگ‌تر از جثه‌شان عبور کنند؟ آیا تاکنون به...

سوسک‌ها موجودات تکامل یافته‌ای هستند که پرسش‌ها درباره آن‌ها بی‌شمار است. آیا تاکنون از خودتان پرسیده‌اید که سوسک‌ها چطور می‌توانند از موانع بزرگ‌تر از جثه‌شان عبور کنند؟ آیا تاکنون به این فکر کردید که سوسک‌ها چطور از برخی طعمه‌هایی که برای آن‌ها می‌گذاریم، استفاده نمی‌کنند؟

سوسک‌ها بیش‌تر مدیون مغز هستند یا شکل ظاهری؟ سوسک‌ها به راستی موجودات عجیب و غریبی هستند. آن‌ها نه‌تنها زمین‌های ناهموار و ناصاف را با سرعت خیره‌کننده‌ای طی می‌کنند بلکه در عین حال مهارت باورنکردنی هم در پشت سر گذاشتن موانعی دارند که ارتفاع‌شان می‌تواند چند برابر طول قد و قامت یک سوسک باشد. بدن سوسک‌ها در نوع خود پیچیده است:

در ناحیه قفسه سینه سوسک‌ها سه قسمت وجود دارد که هر کدام از این قسمت‌ها واجد یک جفت پا است. هر کدام از این سه قسمت هم یک برآمدگی دارد که وظیفه آن کنترل هر جفت از پاها می‌باشد.

مغز و گره‌های قفسه سینه (ناحیه پیش قفسه سینه‌ای Prothoractic، ناحیه میان قفسه سینه‌ای Mesothoractic، ناحیه پشت قفسه سینه‌ای Metathoractic) واجد شمار کثیری از نورون‌های عصبی هستند. هر پای سوسک در بیش‌تر از ۷ درجه آزادی عمل کامل دارد جدای از این پاها می‌توانند به اندازه‌های گوناگون درآیند. برخی از مفاصل پاها خیلی پیچیده هستند و مجموعه‌ای از این مفاصل پیچیده در هر پای سوسک وجود دارد.

سوسک‌ها برای بقا سازگاری‌های گوناگونی به دست آورده‌اند. مطالعات دانشمندی به نام استاوداچر (Staudacher) در سال ۱۹۹۸م. یعنی درست ۱۷ سال پیش نشان داد که علیرغم تعداد کثیری از نورون‌ها یا سلول‌های عصبی که در مغز و گره‌های قفسه‌ سینه‌ای سوسک‌ها وجود دارد اما تنها تعداد معدودی از آن‌ها (تقریبا تنها ۲۵۰ نورون) به اعضای بدن بالاخص پاها می‌رسند. پرسشی که مطرح می‌شود این است: سوسک‌ها چطور می‌توانند این‌همه قابلیتی را که به واسطه آزادی عمل پاهایشان دارند، تنها با تعداد معدودی سلول عصبی کنترل کنند؟

فرض بر این است که سوسک‌ها وقتی حرکت می‌کنند، ابعاد موانع و اجسام سر راه‌شان را از طریق آنتن‌های روی سر تشخیص می‌دهند. اگر ارتفاع مانع روبرو از قد آن‌ها بیش‌تر باشد، آن‌گاه مغز به جای آنکه دستور تغییر مسیر را صادر کند به گره‌های قفسه سینه‌ای فرمان می‌دهد که شکل و موقعیت مفاصل شانه را تغییر دهند در نتیجه دو جفت پای جلویی بلند شده و بر روی مانع قرار می‌گیرد، در این ضمن پاهای میانی به سمت زمین فشار می‌دهند تا نیرو یا اصطلاحا فشار لازم را برای بلند شدن پاهای جلویی مهیا کنند.

اگر در این حالت به بدن یک سوسک نگاه کنید، متوجه تغییرات کلی در وضعیت و حالت قرارگیری اندام‌ها بالاخص پاها می‌شوید. از آن‌جایی که وضعیت مفاصل شانه در این شرایط کلا تغییر کرده پس قطعا پاها هم بالطبع آن‌ها خیلی تغییر کرده‌اند. در مرحله بعد پاهای جلویی کمی خم می‌شوند و مثل قلاب به مانع فشار می‌دهند و پاهای میانی هم در وضعیت کاملا کشیده قرار می‌گیرند.

گذر از موانع توسط سوسک‌ها بیش‌تر از آن‌که کار مغز باشد به فیزیولوژی و شکل ظاهری مربوط است. جالب این‌جاست که همه این کارها صرفا حاصل تغییر در مورفولوژی (ریخت‌شناسی) مفاصل پاهاست و نورون‌های عصبی جز آن فرمان اولیه بلند شدن نقش چندانی نداشته‌اند. منظور از ریخت‌شناسی یا مورفولوژی همان شکل ظاهری و فرم اندام‌های بدن در یک موجود زنده است.

در حقیقت مغز سوسک‌ها بیش‌تر وظیفه فرمان دادن به آن گره‌های قفسه سینه‌ای و تجزیه و تحلیل موقعیت را دارد در حالی که برای تغییر مورفولوژی تنها پارامترهای معدودی باید تغییر کنند. در نتیجه یک سوسک می‌تواند تنها با تعداد معدودی نورون و سلول عصبی هم که شده، مشکل گذر از موانع را به مدد مورفولوژی خاص بدن‌اش حل کند. شاید بتوان اینطور گفت که این راه‌حل از آنچه که تصور می‌کنید هم کم‌ ارزش‌تر است چرا که کاری را که در اصل مغز باید انجام دهد، مورفولوژی بدن انجام می‌دهد.

حس چشایی سوسک‌ها کم‌نظیر، بی‌اشتباه

سوسک‌ها توان زادآوری زیادی دارند یعنی اگر جمعیت آن‌ها مهار نشود، به راحتی خانه شما را پر می‌کنند. آن‌ها اغلب در برابر حشره‌کش‌ها ضعیف می‌شوند

اما استفاده از حشره‌کش‌های شیمیایی دو مشکل دارد:

سوسک‌ها بعد از مدتی به برخی از حشره‌کش‌ها عادت کرده و نسبت به آن‌ها مقاوم می‌شوند و دوم این که حشره‌کش‌ها حاوی مواد شیمیایی هستند که نه‌تنها برای بزرگسالان بلکه به طور اخص برای کودکان مشکل‌زا است. در سال ۱۹۹۳م. آمریکایی‌ها دریافتند که برخی از تله‌های سوسک در عمل تاثیری بر آن‌ها ندارند.

دهه‌ها مطالعه و تحقیق بر روی گونه‌های مختلف سوسک‌های خانگی نشان داد که عدم تمرکز سیستم چشایی سوسک‌ها خیلی بیش‌تر از ما انسان‌هاست. در حقیقت سوسک‌ها نه‌تنها از طریق ضمایم متعدد روی صورت‌شان بلکه حتی از طریق پاهای‌شان هم می‌توانند طعم و مزه را احساس کنند.

اکثر پستانداران دریایی نمی‌توانند طعم‌های شیرین را تشخیص دهند چون شیرینی در رژیم غذایی آن‌ها وجود ندارد اما سوسک‌ها و برخی از گونه‌های تکامل یافته به حدی از این نظر پیشرفته هستند که نه فقط یک طیف شیرینی بلکه انواع گوناگون آن را به طرق مختلف آنالیز می‌کنند.

owj seda سوسک‌ها مجهز به یک جفت اندامک فرعی به نام (Paraglossae) در ناحیه زبان یا لب‌ هستند که البته در برخی دیگر از حشرات هم وجود دارد. دانشمندان دانشگاه دیویس دو سال پیش الکترودهای شیشه‌ای خیلی خیلی کوچکی را به اندامک‌های مویین روی (Paraglossae) سوسک‌ها چسباندند و از طریق آن واکنش سوسک‌ها را نسبت به طیف وسیعی از طعم‌ها از شیرین گرفته تا تلخ و تند مورد بررسی قرار دادند. بررسی سیگنال‌های الکتریکی که از طریق نورون‌ها به مغز مخابره می‌شد، نشان داد که طیف سیگنال‌ها در مورد طعم‌های شیرین خیلی با طیف سیگنال‌های طعم‌های تلخ تفاوت دارد.

کوبی اسکال (Coby Schal) یک حشره‌شناس و از محققان این پروژه مساله را این طور تشریح می‌کند: «سوسک‌ها موجودات واقعا خارق‌العاده‌ای هستند. به عنوان مثال اکثر پستانداران دریایی نمی‌توانند طعم‌های شیرین را تشخیص دهند چون شیرینی در رژیم غذایی آن‌ها وجود ندارد اما سوسک‌ها و برخی از گونه‌های تکامل یافته آن‌ها به حدی از این نظر پیشرفته هستند که نه فقط یک طیف شیرینی بلکه انواع گوناگون آن را به طرق مختلف آنالیز می‌کنند.»

سوسک‌ها از این طریق می‌توانند حتی طعمه‌هایی را هم که برای‌شان گذاشته می‌شود، شناسایی کنند. شواهد نشان می‌دهد که علت پس زدن برخی از طعمه‌ها توسط سوسک‌ها همین قابلیت تفکیک در مزه‌ها است و آن‌ها اگر ته مزه تلخ را حس کنند که البته در برخی از طعمه‌ها هم احساس می‌کنند، دیگر سراغ آن طعمه نمی‌روند. در نتیجه ما با موجوداتی خارق‌العاده سر و کار داریم. دانشمندان هنوز امید دارند که ادامه این تحقیقات بتواند آن‌ها را در یافتن راه حل بیماری‌هایی مثل دیابت و چاقی یاری کند. اسکال در خاتمه گفت: «شاید اگر ما انسان‌ها نیز چنین توان خارق‌العاده‌ای در تفکیک مواد مضر برای بدن‌مان داشتیم، می‌توانستیم از خودمان در برابر خیلی از بیماری‌ها محافظت کنیم.»

owj seda

اهمیت پزشکی مبارزه با سوسکها

سـوسـک ها از كثافات و غـذاهای فـاسد تغذیه می کنند، و به دفع مدفـوع روی غذا عادت دارند. ســوســکها با آلــوده كردن كـردن مـواد غذایی از طـریق عـوامـل بیمـاری زای مـوجود در توالت ها، زباله ها عامل انتقال بیماری می باشند و علاوه بر این واكنش های آلرژیك مانند ناراحتی پوستی، خارش، تورم پلك و ناراحتی های تنفسی و … هم ایجاد می كنند.

كاهش منابع غذا (راه‌حل‌هایی برای خلاص شدن از شر سوسک‌های خانه)

– قراردادن زباله ها در داخل كيسه هاي نايلوني غيرقابل نفود و سپس داخل سطل آشغال در دار – محکم کردن در كيسه زباله – نگهداری مواد غذايي در داخل يخچال يا داخل ظرف در دار – جمع آوری باقيمانده مواد غذايي در حين طبخ يا صرف غذا – تمیز کردن کابینتهای آشپزخانه – تمیز کردن كف آشپزخانه – شستشوی وسايل شستشوي ظروف غذا مثل سيم ظرفشوئي و اسكاچ پس از هر بار استفاده – تمیز کردن چربي موجود بر هواكش ها و ديوار – مسدود کردن درزها و شكاف هاي موجود بر ديوار ، كف ، سقف ، درزهاي ميان پله ها و … – بندکشی و پر کردن بندهاي موجود ميان كاشي ها ، کف و حاشيه قرنيزها

كاهش منابع آب :

– مجهز کردن كف شوي فاضلاب ها بخصوص كف شوي آشپزخانه با درپوش – تخلیه آب موجود در زير گلداني ها – شستشوی ظروف غذا در اسرع وقت – خشک کردن ظروف شسته شده – تعمیر شيرهاي آبی كه چكه مي كنند.

1. شکاف‌ها و منافذ را مسدود کنید

شب‌ها که سوسک‌ها فعال می‌شوند شکاف‌ها و نقاط گرم و مرطوب آشپزخانه و دستشویی را بررسی کنید. برای این کار از یک چراغ قوه استفاده کنید. اگر با این حشرات بدقیبافه مواجه نشدید ممکن است با تخم‌ها، پوسته بدن و مدفوع آنها مواجه شوید. یادتان باشد که آنها علاوه بر جای گرم به دنبال غذا و آب نیز هستند. پس با حذف این دو مورد می‌توانید تا حدود زیادی این مشکل را حل کنید. بهتر است به جای استفاده از سم‌های مختلف تمامی شکاف‌های موجود در خانه را با سیمان ببندید. درز پنجره‌ها را نیز می‌توانید با درزگیرهای مخصوص ببندید. خمیر مخصوص بتونه نیز برای این کار بسیار مناسب است.

2. غذای سوسک بخرید

یک قسمت از پودر «اسید بوریک» که در داروخانه‌ها به نام «پودر سوسک کش» وجود دارد را تهیه کنید. آن را با مقدار کمی شکر و آرد مخلوط کنید. سهم آرد در این مخلوط نسبت به شکر و پودر سوسک کش باید ۲ به ۱ باشد. شکر در این مخلوط نقش طعمه را بازی می‌کند. آرد می چسباند و اسیدبوریک می‌کشد. این پودر را در هر جایی که احتمال رفت و آمد سوسک‌ها را می‌دهید، بریزید. مواظب باشید چرا که ممکن است بچه‌ها و حیوانات خانگی نادانسته از این مخلوط بخورند. در محل‌های خیس و نمدار این مخلوط را روی فویل آلمیونیومی قرار دهید تا به شکل خمیر در نیاید. این مخلوط برای اثرگذاری حتما باید به صورت خشک باقی بماند. این کار را دو هفته و هر هفته سه مرتبه تکرار کنید. به مرور دیگر سوسکی در خانه‌تان پیدا نخواهد شد.

3. بطری نوشابه یک تله مناسب برای سوسک‌ها

شما می‌توانید یک تله خوب برای به دام انداختن سوسک‌ها بسازید. برای این کار به بطری ۲ لیتری نوشابه گازدار، قیچی، چسب و آب میوه شیرین نیاز دارید. یک سوم بالای بطری را با استفاده از قیچی ببرید. سپس آن را وارونه کنید و سر و ته روی بطری قرار دهید. دور آن را با چسب خوب بچسبانید. قسمت قیفی شکل را از آب میوه پر کنید. سوسک‌ها بو کشیده و برای خوردن آبمیوه سراغ این تله می‌آیند اما نمی‌توانند از آن خارج شوند.

4. از محلول آب و صابون استفاده کنید

شاید تا به حال این روش را امتحان نکرده باشید ولی محلول آب و صابون برای از بین بردن سوسک‌ها بسیار مناسب است. این محلول را روی سر و بدن سوسک‌ها با اسپری بپاشید. اگر این کار را به درستی انجام دهید سوسک‌ها یک دقیقه بعد کشته می‌شوند. چرا که سوسک‌ها از طرق پوست خود نفس می‌کشند و این محلول منافذ تنفسی آنها را می‌بندد و باعث مرگ آنها می‌شود.

owj seda

حقیقت جالب درباره سوسک ها

سوسک ها برای بسیاری از ما موجوداتی چندش آور هستند ولی در واقع آنها آنقدرها هم بد و کثیف نیستند. ما درباره ی سوسک ها بیشتر به شما خواهیم گفت، شاید بعضی از این نکات نظرتان را عوض کند!

1.   همه ی آنها بد و زیان آور نیستند. 

تنها یک درصد از گونه های روی زمین آفات هستند.

2.   نهایتا یک هفته می توانند بدون آب دوام بیاورند.

اگرچه آنها مدت زیادی بدون غذا می توانند زندگی کنند.

3.   هرچه می خواهید بگویید ولی در غذای شما سوسک هست.

پاها و شاخک های سوسک در هر قطعه شکلات، پنیر، کره بادام زمینی و پاپ کورن وجود دارد. اما نگران نباشید، این حقیقت حال به هم زن هست ولی خطرناک نیست! ( البته اگر به سوسک حساسیت نداشته باشید)

4.    یک سوسک یک هفته می تواند بدون سر زنده بماند.

زندگی آن به دهان یا بینی بستگی ندارد، چرا که می تواند از سوراخ های ریز دیگر قسمت های بدنش تنفس کند.

5.    سوسک ها در دوره ی ژوراسیک بر روی زمین وجود داشتند.

بدون شوخی سوسک ها بیش از 200 میلیون سال سن دارند!

6.    سوسک ها هر روز را بدون هیچ گونه خاطره از دیروزشان شروع می کنند.

این حقیقت به عنوان نتیجه ی آزمایش وانیل و نعنا به دست آمد. در این آزمایش به سوسک ها با موفقیت آموزش داده شد که نعنا را به وانیل ترجیح دهند، اما روز بعد آنها دوباره به سمت وانیل رفتند.

7.    وقتی لمسشان می کنید، خوششان می آید.

سوسک ها thigmotropic هستند. آنها دوست دارند خود را در جاهای تنگ فشار دهند، چرا که این کار احساس خوبی به آنها می دهد.

8.    باکتری های درون بدنشان ویتامین مورد نیازشان را تامین می کنند.

نوعی باکتری به نام Bacteroid در سلول های خاصی  در بدن سوسک ها وجود دارد که نسل به نسل منتقل می شود. این Bacteroid ها ویتامین و آمینو اسیدهای لازم برای ادامه حیات سوسک ها را تامین می کنند.

9.    سوسک ها برای افرادی که آسم یا آلرژی دارند، بد هستند.

آنها پروتئین تولید می کنند و باکتری هایی که باعث انتقال بیماری هاست  با خود حمل می کنند.

10.    سوسک ها منبع الهام دانش آموزانی از برکلی (Brekeley) شدند تا روباتی به نام دش (Dash) بسازند.

این ربات ممکن است مستقیم از ارتفاع 28 متری به زمین بیافتد و با سرعت 10 کیلومتر در ساعت راه برود. یک نفر می تواند از یک تلفن همراه این ربات را هدایت کند.

11.    یک سوسک ماده می تواند در یک مرتبه 400 سوسک به دنیا بیاورد.

سوسک ها تنها یک مرتبه جفت گیری می کنند، اسپرم در بدن سوسک ماده ذخیره شده تا در طول سال در صورت نیاز استفاده شود.

12.    پرورش سوسک در چین در حال طرفدار پیدا کردن است.

آنها خشک می شوند تا به عنوان منبع پروتئین در دارو و لوازم آرایشی استفاده شوند.

13.    سوسکی به نام Periplaneta Japonica فاجعه ی خانگی شهروندان نیویورک است.

نیویورکی ها توانستند گونه ی قبلی را با سرما از بین ببرند ولی این یکی در برابر سرما مقاوم است.

14.    سوسک ها سریع هستند.

با استفاده از شش پای خود سوسک ها می توانند 80 سانتی متر بر ثانیه حرکت کنند.

15.    سوسک های مناطق گرمسیری  بسیار بزرگ هستند.

یکی از گونه ها در استرالیا 33.5 گرم  وزن دارد. سوسک های اشپزخانه ی شما در برابر این سوسک ها با نمک به نظر می رسند.

16.    مثل سگ های پاولوف (dogs of Pavlov) سوسک ها هم شرطی می شوند.

قبل از گرفتن یک جایزه ی شیرین، بوی نعنا و وانیل به مشام سوسک ها رسید. در نهایت هر وقت بوی نعنا یا وانیل می آمد دهان سوسک ها آب می افتاد!

17.    سوسک های بزرگتر لزوما خطرناک تر نیستند.

سوسک های ریز می توانند آفات خطرناکی باشند در حالی بزرگتر ها بی خطرند.

18.    سوسکی که در تاریکی می درخشید!

این سوسک Luchihormetica Luckae  نام دارد و در سال 1939 در اکوادر کشف شد، این گونه اکنون منقرض شده چرا که محل زندگی اش توسط یک اتشفشان نابود شد.

19.    تمیز کردن، سوسک ها را دور نمی کند.

سوسک ها به آب و غذا جذب می شوند و نه گرد و خاک.

20.    سوسک ها همه چیز می خورند.

آنها حتی از خوردن پوست حیوانات مرده، آشغال و یا مدفوع  صرف نظر نمی کنند. غذای شما هم البته برایشان مناسب است.

owj seda

سوسک‌ها باعث شیوع این بیماری‌ها می‌شوند:

اسهال: به گزارش سازمان بهداشت جهانی، سوسک‌ها حامل جانداران زنده‌ای هستند که باعث شیوع اسهال می‌شوند. باکتری‌هایی مانند باکتری اشریشیا کلی، سالمونلا، شیگلا و آئروموناس توسط پا و بدن سوسک‌ها حمل شده و در مسیر حرکت آنها پخش می‌شوند. سوسک‌ها باکتری‌های موسوم به سودوموناس را در داخل روده‌هایشان دارند. این عوامل سوسک‌ها را به منبعی برای پخش باکتری‌های اسهال‌زا تبدیل کرده‌اند.

گاستروآنتریت‌ یا ورم معده و روده: گاستروآنتریت‌ یک عفونت حاد است که باعث اسهال، استفراغ و گرفتگی عضلات معده می‌شود و اغلب با تب همراه است. مصرف آب و غذای آلوده به باکتری‌های آلکالی‌ژنز فکالیس، پروتئوس، سودوموناس و سالمونلا باعث ابتلا به این عارضه می‌شود. سوسک علت اصلی انتقال این عوامل بیماری‌زا هستند. این باکتری‌ها را به وسیله مدفوع و پوست سوسک‌ها در محیط اطراف پراکنده می‌شوند. امری که باعث آلودگی آب و مواد غذایی موجود در آشپرخانه خواهد شد.

مسمومیت غذایی: نوعی اختلال گوارشی است که توسط باکتری‌هایی مانند مارسسنس، کلستریدیوم پرفرنژنس و سالمونلا شیوع پیدا می‌کند. سوسک‌ها این باکتری‌ها را در بدن خود حمل می‌کنند.

تب تیفوئید یا حصبه: این بیماری توسط باکتری‌های سالمونلا تیفی شیوع پیدا می‌کند که به واسطه سوسک‌ها در محیط پراکنده می‌شوند. به گزارش سازمان بهداشت جهانی، این باکتری یکی از علل اصلی شیوع حصبه است. وقتی سوسک‌ها بر روی مدفوع آلوده به این باکتری راه می‌روند، آن را به سایر نقاط نیز منتقل می‌کنند. سوسک‌ها می‌توانند باکتری سالمونلا تیفی را به غذا، مواد خام و سطوح پخت و پز در آشپزخانه منتقل کنند.

عفونت منتقله از باکتری‌های مقاوم به دارو: مطالعه منتشر شده در مجله مقاومت به دارو و کنترل عفونت نشان می‌دهد که دستگاه گوارش و بدن سوسک‌ها محل زندگی خطرناک‌ترین باکتری‌ها می‌باشد. بر اساس یافته‌های محققان، گفته می‌شود که باکتری‌های کلبسیلا اکسی‌توکا، کلبسیلا پنومونیه، سیتروباکتر، انتروباکتر، استرپتوکوک و باکتری استافیلوکوکوس که به دارو مقاوم هستند، در بدن سوسک‌ها زندگی می‌کنند (تعداد این باکتری‌های مقاوم به دارو به 12 عدد می‌رسد). اما آنچه که این مطالعه را بیش از پیش مهم جلوه می‌دهد، این یافته است که کودکان بیش از سایر افراد در معرض دریافت این باکتری‌های بیماری‌زا قرار دارند.

کرم‌های روده: سوسک‌ها حامل لارو و تخم کرم‌های انگلی هستند؛ از این رو، به عنوان عامل اصلی رشد کرم‌های روده در کودکان شناخته می‌شوند. این انگل‌های بیماری‌زا که در قالب کرم‌های قلاب‌دار، کرم کروی، کرم سوزنی و کرم نواری زندگی می‌کنند، می‌توانند اعضای خانواده و به خصوص کودکان را به انواع بیماری‌های گوارشی، توقف رشد و کم خونی مبتلا کنند.

عفونت و التهاب مجاری ادراری: سوسک‌ها حامل باکتری‌های کلبسیلا، انتروکوکوس و آلکالی‌ژنز هستند؛ باکتری‌هایی که باعث شیوع عفونت و التهاب مجاری ادراری می‌شوند.

عفونت زخم: بریدن دست در محیط خانه یک امر رایج است. اما آیا می‌دانید سوسک‌ها حامل جاندارانی هستند که باعث عفونت این زخم‌ها می‌شوند؟ عفونت باعث گندیدگی زخم‌ها شده و می‌تواند به قانقاریا و مرگ فرد قربانی منجر شود. یافته‌های به دست آمده از یک مطالعه جدید نشان می‌دهند که علاوه بر باکتری‌های مقاوم به دارو، این جانداران نیز باعث ابتلا به قانقاریا می‌شوند. علاوه‌براین، باکتری‌های اشریشیا کلی و سالمونلا نیز موجب شیوع بیماری‌های سپتی می‌شوند.

اسهال خونی: این بیماری به علت شیوع یک عفونت باکتریایی یا ویروسی در روده بزرگ ایجاد می‌شود. اسهال خونی باعث افزایش دفعات اجابت مزاج و آبکی شدن مدفوع فرد مبتلا می‌شود. این بیماری به علت شیوع شیگلا دیسانتری توسط سوسک‌‌ها منتقل می‌شود.

واکنش‌های آلرژیک: شاید باورش سخت باشد، اما سوسک‌ها نیز باعث آلرژی می‌شوند. به گزارش سازمان بهداشت جهانی، بزاق، ترشحات و پوست بدن سوسک‌ها حاوی صدها عامل آلرژی‌زا است که به انواع واکنش‌های آلرژیک از قبیل درماتیت (التهاب، قرمز شدن و خارش پوست)، خارش، تورم پلک‌ها و اختلالات تنفسی منجر می‌شوند.

آسم: باکتری‌هایی که سوسک‌ها با خود حمل می‌کنند، برای افراد مبتلا به آسم و سایر اختلالات تنفسی بسیار خطرناک هستند؛ این باکتری‌‌ها باعث افزایش تعداد حملات آسم و تشدید ذات‌الریه و اختلالات تنفسی می‌شوند. این عارضه بیش از همه برای کودکان خطرناک است، چون باعث عود حملات آسم و آتوپی می‌شود.

امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

یک دیدگاه برای "سوسک چیست – زندگی سوسک ها چگونه است – محل زندگی سوسک ها" ثبت شده است

  1. تقی زاده گفت:

    مورد 7 رو حال کردم باهاش .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمام حقوق برای مجله اوج صدا محفوظ است