زندگی نامه کارل فردریش گاوس – کارل فریدریش گاوس سلطان ریاضیات

زندگی نامه کارل فردریش گاوس – کارل فریدریش گاوس سلطان ریاضیات

241 سال از تولد کارل فریدریش گاوس (Carl Friedrich Gauß) ریاضیدان، ستاره‌شناس و فیزیکدان آلمانی می‌گذرد.

کارل فریدریش گاوس، 30 آوریل سال ‏ 1777 در شهر براونشوایگ آلمان متولد شد. او به عنوان یکی از برترین ریاضی‌دانان شناخته شده‌است. به دلیل تحقیقات و دستاوردهای بی‌مانند و بی‌شمار گاوس، به او لقب شاهزاده ریاضی‌دانان را داده‌اند. گاوس هم به ریاضیات لقب ملکه علوم را داده بود.

شناسنامه

زادروز: 30 آوریل 1777 میلادی (11 اردیبهشت 1155 خورشیدی)

زادگاه: Deutschland, Braunschweig (برانشوایگ آلمان)

درگذشت: 23 فوریه ی 1855 میلادی ( 4 اسفند 1234 خورشیدی)

پیشه: ریاضی دان، دانشمند، نقشه کش

ملیت: آلمانی

گاوس سلطان ریاضیات

گرچه گاوس شهزاده همه ریاضیدانان نامیده شده‌است؛ اجداد او از شاهی و شاهزادگی بسیار فاصله داشتند. وی از پدر و مادری بسیار فقیر در خانه‌ای فوق‌العاده حقیر در شهر براونشوایگ متولد شد. به گفته‌ وی مادرش روز دقیق تولدش را به خاطر نداشت، او تنها می‌دانست که تولد او چهارشنبه هشت روز قبل از عیدپاک بوده‌است.

نبوغ گاوس از دوران کودکی آشکار شد. گفته می‌شود که هوش سرشار او زمانی آشکار شد که در سه سالگی اشتباهی را که پدرش در محاسبه دارایی‌ها، بر روی کاغذ، انجام داده بود در ذهنش تصحیح کرد. داستان دیگری که درباره هوش بسیار او گفته می‌شود، آن است که آموزگارش، در دبستان، برای سرگرم کردن شاگردان به آنان گفت اعداد بین 1 تا 100 را با هم جمع کنند، گاوس خردسال پاسخ درست را تنها در چند ثانیه با به‌کارگیری یک بینش ریاضیاتی چشمگیر به دست آورد.

گاوس در حالی که هنوز یک نوجوان بود، به اکتشافات چشمگیری دست یافت، این زیرکی گاوس توجه حامی مالی وی را که دوک فرد نیاند برونسویک بود، جلب کرد و حضور وی را در کالج کارولین و دانشگاه گوتینگن  امکان‌پذیر کرد. از جمله اکتشافات او روش کمترین مربعات برای اداره داده‌های تجربی بود. در 30 مارس 1796 او در سن 19 سالگی با نشان دادن اینکه یک 17ضلعی با قاعده توسط پرگار و خط‌کش نامدرج قابل رسم است، توانست مشکلی را حل کند که 2000 سال قبل از آن فکر اقلیدوس (Eukleides) ریاضیدان یونانی را مغشوش کرده بود.

گاوس و اثبات های ریاضیات

گاوس نشان داد که یک n-ضلعی بدین صورت قابل رسم است اگر و فقط اگر n به صورتK  P1P2000Pt {displaystyle 2^{k}p_{1}p_{2}…p_{t}}2 نوشته می‌شود، وقتی K  >0 {displaystyle kgeq 0} و  {displaystyle p_{i}}Pi اعداد اول هستند به شکلm + 12.

در 10 ژوئیه گاوس نیز کشف کرد که هر عدد صحیح مثبت را می‌توان بصورت مجموع حداکثر سه عددمثلثی نوشت. سپس در دفترچه خود این کلمات معروف EUREKA. number = Δ + Δ + Δ را نوشت.

گاوس در رساله دکترا خود قضیه اساسی جبر را اثبات کرد. این قضیه مهم می‌گوید که هر چندجمله‌ای درجه n، با به‌شمار آوردن ریشه‌های تکراری، دارای n جواب است.

در سال 1799 گاوس ثابت کرد که C{displaystyle mathbb {C} }    (اعداد مختلط)  یک میدان بسته جبری است. این امر در آن زمان بسیار مهم بود و از این روی قضیه اساسی جبر نام‌گذاری شده‌است. گاوس تا آخر عمرش سه اثبات دیگر بر قضیه بنیادین جبر ارائه کرد. او مدتی مدیر رصدخانه گوتینگن بوده‌است.

owj seda

گاوس فیزیکدان هم بود و فرمول‌هایی در زمینه مکانیک و الکتریسیته هم دارد. فرمول او در مورد اجسام متقارن بسیار مسئله را ساده می‌کند و همراه قانون کولن در الکتریسیته کارساز است.

در فیزیک او مقالاتی در زمینه نظریه لنزها و مویینگی و همراه با ویلهلم وبر ، فیزیکدان نامدار، برای ساخت دستگاه نوین مشاهده مغناطیس زمین و دگرگونی‌های آن، در ارتباط بود. نخستین مقاله او در زمینه الکترومغناطیس در سال 1833 میلادی چاپ شد. ابزارهایی که آنان اختراع کردند دستگاه انحراف مغناطیسی و مغناطیس‌سنج بایفیلار و تلگراف الکترومغناطیسی بودند.

گاوس به کمال در اخلاق و انسانیت باور داشت و نیز بسیار کوشا بود. او بسیار کم به نشر کارهایش می‌پرداخت، چرا که از انتشار کارهایی که رسیدگی و ویرایش نشده‌اند سر باز می‌زد که این هم هماهنگ با شعار کم ولی پربار اوست. گاوس مانند نیوتون اکتشافات خود را معمولاً چاپ نمی‌کرد؛ از این رو بسیاری از مسائلی که به او نسبت می‌دهند بعد از مرگش و از بین کاغذها پیدا شده‌اند و البته بسیاری از پیشرفت‌های مهم هم ازبین رفته‌اند. از سوی دیگر، گاوس را از آنجا که از ریاضیدانان جوانی که خواهان پیروی از او بودند، پشتیبانی نمی‌کرد؛ نکوهش می‌کنند. او بسیار کم و شاید هرگز، با ریاضیدان دیگری همکاری نکرد. گرچه گاوس چند دانشجو را پذیرفت؛ ولی همه بیزاری او از تدریس را می‌دانستند (گفته شده‌است که او تنها در یک سخنرانی علمی حضور داشت که در سال 1828 میلادی در برلین برگزار شد). چندین تن از دانشجویان او ریاضیدانانی نامدار شدند که ریچارد ددکیند ، بوهان دیریکله ، برنهارت ریمان ، فردریش بسل ، ارنست کومر ، فردیناند آیزنشتاین ، گوستاو شهوف  از آن دسته بودند. پیش از مرگ سوفی ژرمن گاوس اعطای مدرک افتخاری به ژرمن را پیشنهاد داد.

ماری سوفی ژرمن،  ریاضیدان فرانسوی بود که کارهای بزرگی در نظریه اعداد و هندسه دیفرانسیل انجام داد.  اعداد اول ژرمنبه نام اوست. وی در سال 1838 موفق به دریافت مدال کاپلی شد. مدال کاپلی، جایزه‌ای علمی است که هرساله توسط انجمن سلطنتی لندن به خاطر دستاوردهای برجسته، پژوهشی در هر رشته علمی از علوم فیزیکی گرفته تا علوم زیست‌شناسی اعطا می‌شود.

زندگی شخصی گاوس در سایه مرگ زودهنگام نخستین همسرش، یوآنا اوستاف ، در سال 1809 میلادی و در پی آن مرگ پسر یک ساله‌اش، لوییس ، در سال 1810 تاریک شده بود. این رویدادها گاوس را به چنان افسردگی فرو برد که هرگز نتوانست از آن رهایی یابد. او با یکی از دوستان همسرش که مینا والدک نام داشت ازدواج کرد، ولی این ازدواج دوم هم چندان فرخنده نبود. هنگامی که همسر دومش در سال 1831 میلادی پس از یک بیماری طولانی، درگذشت؛ یکی از دخترانش، ترزه ، نگهداری خانه و پرستاری از گاوس را تا پایان زندگی او پذیرفت. گاوس 6 فرزند داشت. کارل فریدریش گاوس در 23 فوریه سال 1855، در سن 77 سالگی به دلیل سکته قلبی در شهر گوتینگن  ایالت نیدرزاکسن آلمان چشم از جهان فرو بست.

بهروز
مدیر وبسایت مجله اوج صدا - برنامه نویس آزاد هستم که در طراحی وبسایت های و اسکریپت های مختلف برای سیستم مدیریت محتوای وردپرس شروع به فعالیت کرده ام از نمونه کارهای من میتوان به یک افزونه در مخزن وردپرس و پوسته پرشین هیرو اشاره کرد. در صورتی که نیازمند طراحی وبسایت – اسکریپت – ویرایش کد وبسایت یا اسکریپت – ایجاد تغییرات در وبسایت و غیره… هستید میتوانید با من در ارتباط باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© کپی رایت 2019، تمام حقوق برای مجله اوج صدا محفوظ است.