زمان پایان کار یاهو مسنجر – نوستالژی قدیمی پس از 20 سال به کار خود پایان داد

زمان پایان کار یاهو مسنجر – نوستالژی قدیمی پس از 20 سال به کار خود پایان داد

یاهو مسنجر ، پیام‌رسانی که سال‌ها قبل تنها وسیله ما برای برقراری ارتباط از طریق اینترنت بود، برای همیشه به کار خود پایان داد. با پایان کار یاهو مسنجر برای همیشه، باید با یکی از...

یاهو مسنجر ، پیام‌رسانی که سال‌ها قبل تنها وسیله ما برای برقراری ارتباط از طریق اینترنت بود، برای همیشه به کار خود پایان داد. با پایان کار یاهو مسنجر برای همیشه، باید با یکی از نوستالژیک‌ترین ابزارهای اینترنتی خداحافظی کنیم.

بعد از 18 سال ارائه سرویس، Yahoo اعلام کرد که قصد دارد از تاریخ 5 آگوست، مسنجر قدیمی خود را که برای اولین بار در سال 1998 شروع به کار کرد، مسدود و این سرویس را لغو نماید. احتمالا بسیاری از کاربران از شنیدن این خبر که یاهو مسنجر حتی تا چند ماه و چند روز پیش نیز قابل دسترس بود، متعجب می‌شوند! این کاربران محو استفاده از ابزارهای نوین ارتباط‌رسانی بر بستر اینترنت شده و یاهو مسنجر را به طور کامل از یاد برده بودند. به خاطر همین بی‌توجهی‌ها نیز یاهو مسنجر در نهایت به گورستان رفت و باید برای همیشه با آن حدافظی کنیم!

علت خاموش شدن یاهو مسنجر

بر اساس اعلام یاهو، این برنامه در روز هفدهم ژولای (بیست و هفتم خرداد)، بعد از 20 سال سرویس‌دهی بسته خواهد شد. این شرکت که در سال 2017 توسط اپراتور ورایزن خریداری شد، درباره دلیل متوقف کردن کامل فعالیت یاهو مسنجر هنوز صحبتی به میان نیاورده است، اما نیازی به این کار نیز احساس می‌شود، چرا که دلیل کاملا واضح است!

دلیل تصمیم گیری یاهو برای از کار انداختن سرویس ارتباطی‌ قدیمی‌اش، برای بسیاری از کارشناسان مبهم و سوال برانگیز است اما حداقل این کمپانی سعی کرده با انتشار بیانیه‌ای کوتاه علت این تصمیم گیری را مشخص کند. کمپانی یاد شده در این بیانیه‌ گفته است:

«ما میدانیم که طرفداران وفاداری در سراسر دنیا داریم که هنوز از یاهو مسنجر برای صحبت با دوستانشان استفاده می‌کنند چرا که این سرویس جز اولین سرویس‌ها و اپلیکیشن‌هایی به شمار می‌رود که به چت و گپ دوستانه یا کاری اختصاص دارند. با این حال از آنجایی که چشم انداز ارتباطات گروهی در حال تغییر است، ما تصمیم گرفته‌ایم که ابزار ارتباطی جدیدی بسازیم تا بتواند تمامی خواسته‌‌های کاربران را به راحتی فراهم آورد.»

خبر خوب برای کاربران سرویس قدیمی این است که آنها می‌توانند تا شش ماه آینده، لیست کامل چت‌ها و گفتگو‌هایشان را با کامپیوتر یا هر گجت دیگری دانلود کنند. علاوه بر این آنها هنوز قادرند با Yahoo ID خود از سرویس‌های دیگر این شرکت نظیر ایمیل و Fantasy استفاده کنند.

تعدد پیام‌رسان‌های موبایل و مخصوصا کراس پلتفرم، که می‌توان آن‌ها را بر روی هر دستگاهی و در هر جایی استفاده کرد، عرصه را برای یاهو مسنجر تنگ کرد و طی سال‌های اخیر آن را به مرز خفگی رساند و در نهایت نیز سبب مرگ آن شد.

یاهو مسنجر

یاهو در حال حاضر مشغول تست نسخه بتای اپلیکیشنی با نام Squirrel است، اما نکته ناراحت‌کننده اینجاست که بعد از معرفی این برنامه در ماه گذشته، کمتر از 5 هزار نفر آن را دانلود کرده‌اند که با روزگار در اوج قرار داشتن یاهو مسنجر فاصله بسیار زیادی دارد. این در حالی است که برنامه یاهو مسنجر طی آخرین ربع سال 2017 نزدیک به 500 هزار مرتبه دانلود شده بود!

یاهو در جریان معرفی برنامه Squirrel گفت آن‌ها با اطمینان می‌دانند هنوز کاربران وفاداری دارند، افرادی که از اولین روزهای عرضه یاهو مسنجر از آن استفاده کرده‌اند. این شرکت اعلام کرد از آنجایی که چشم‌انداز ارتباطات، سال‌ها است به میزان زیادی در مقایسه با گذشته تغییر کرده است، آن‌ها بر روی ارائه ابزارهای جدید و هیجان‌انگیز دیگری تمرکز کرده‌اند تا نیازهای کاربران را بهتر از قبل پوشش بدهند.

مسنجر یاهو را باید جزو اولین پیام‌رسان‌های تاریخ دانست که محبوبیت آن تا چندین سال قبل مثال‌زدنی بود. اما بعد از ظهور گوشی های هوشمند و افزایش دایره کاربرد آن‌ها و در ادامه معرفی پیام‌رسان‌هایی همچون واتس اپ، فیس بوک مسنجر، اسنپ چت و تلگرام، زیر سایه آن‌ها گم شد. البته دلیل این اتفاق را باید به خاطر عقب ماندنش از نرم افزارهای یاد شده عنوان کرد. اگر درون یاهو مسنجر نیز قابلیت‌هایی همچون برترین پیام‌رسان‌های امروزی پیاده‌سازی می‌شد، کاربران به هیچ عنوان آن را ترک نمی‌کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمام حقوق برای مجله اوج صدا محفوظ است