روکش دندان چیست + انواع روکش دندان و طول عمر مفید انها به همراه قیمت روکش دندان

روکش دندان چیست + انواع روکش دندان و طول عمر مفید انها به همراه قیمت روکش دندان

روکش دندان چیست ؟

روکش  یا به عبارت دیگر پروتز دندان ثابت ، که به انگلیسی  dental crown  نامیده میشود، یک کلاهک فلزی یا سرامیکی و یا ترکیبی از هر دوی آنهاست که بر روی دندانهای با تخریب گسترده گذاشته میشود ،تا علاوه بر حفاظت از آنها در برابر شکستن، عملکرد و زیبایی دندان نیز مجددا به آن باز گردانده شود.

گذاشتن روکش دندان بر روی دندان‌ها یکی از راه‌حل‌های بازسازی و ترمیم دندان و اصلاح طرح لبخند به شمار می‌رود. انتخاب این روش‌ ترمیم دندان به عواملی ازجمله تعداد دندان‌های باقیمانده در دهان و شرایط دندان‌ها بستگی دارد. در شرایطی مانند شکستن دندان، عصب‌کشی و یا در مواردی که دندان براثر پوسیده شدن از بین رفته است و پزشک مجبور است دندان را بردارد نیاز به روکش دندان است.

انواع روکش دندان و طول عمر مفید آن‌ها
در دندان‌پزشکی هیچ‌چیزی عمر مشخصی ندارد. عمر روکش‌ها و پرشدگی‌ها و … را نمی‌توان به‌طور دقیق و مشخص ذکر کرد. روکش‌های دندان انواع مختلفی اعم از ثابت و متحرک دارند و افرادی که از روکش دندان برای بازسازی و ترمیم دندان خود استفاده کرده‌اند باید بهداشت دهان و دندان را رعایت کنند تا بتوانند طول عمر روکش که معمولاً بین 8 تا 10 سال است را افزایش دهند. سؤالی که اکثر بیماران از متخصصین می‌پرسند طول عمر مفید روکش‌ها است که اگر افراد بهداشت دهان را رعایت کنند می‌توانند طول عمر روکش را به بالای 20 سال هم افزایش دهند اما این مورد بستگی به شرایط دهان و دندان هم دارد، مثلاً بیمارانی که محیط دهانشان پوسیدگی ایجاد نمی‌کند می‌توانند از روکش دندان خود بیست سال استفادهٔ مفید کنند. روکش‌ها در جنس‌های مختلفی در بازار موجود است که هرکدام طول عمر متفاوتی نیز دارد و شامل:

تمام فلز:

همانطور که از نام آن بر می آید تمام بخش پوشش دهنده دندان از فلز ساخته شده که بسته به نوع فلزات موجود در آلیاژ آن میتواند فلز سفید یا زرد باشد.

مزایا 

 • بهترین روکش دندان است. چرا که تراش دندان بسیار کمتر است، باعث سایش دندانهای مقابل نمیشود، ماندگاری بسیار بالایی دارد چون کاملا فیت دندان می شود.

معایب

 • تنها عیب آن ظاهر نازیبای آن است.

owj seda

تمام سرامیک:

همانطور که از نام آن بر می آید ، روکشهای تمام سرامیک به طور کامل از نوعی چینی مانند پرسلن ساخته شده است.

مزایا 

 • این روکشها در مقایسه با روکشهای pfm که روتین مطبهای دندانپزشکی است بسیار طبیعی تر به نظر میرسد چرا که فلزی در زیر آن به کار نرفته است.
 • لبه فلزی ناشی از روکشهای pfm معمول وجود ندارد.
 • اگر کسی به آلیاژهای موجود در فلز آلرژی داشته باشد ،میتواند این روکشها را مد نظر داشته باشد

معایب

 • ساختار این انواع روکش بسیار ضعیف است . بنابراین فقط در دندانهای قدامی که زیبایی مد نظر است مورد استفاده قرار میگیرد.

ترکیب سرامیک و فلز (PFM ):

آنچه که امروزه به عنوان روکش به صورت غالب در مطبهای دندانپزشکی استفاده میشود همین نوع روکش است.در واقع بخش فلزی دور تا دور دندان را پوشش میدهد و به عنوان بخش هسته ای استحکام روکش را سبب میشود و پرسلن یا چینی روی آن ،زیبایی روکش را منجر میشود. در واقع ترکیبی از زیبایی و استحکام.

مزایا

 • استحکام بالا تر در مقایسه با روکش سرامیکی دندان،
 • فیتنس خوب فلز با دندان ( عمر این روکشها از تمام فلزها کمتر و از تمام سرامیکها بیشتر است. )

معایب

 • سایش دندان مقابل در مواردی که گلیز روکش از بین رفته است.
 • احتمال ترک یا پریدگی چینی روکش.( اگر کم باشد ترمیم با کامپوزیت و اگر زیاد باشد تعویض روکش مدنظر قرار میگیرد. )
 • بعضی موارد فلز لبه روکش دیده میشود ، به ویژه بعد از تحلیل لثه که این اتفاق مهمی است به ویژه در دندانهای قدامی.
 • ضخامت بالاتری از دندان تراش میخورد.

روکش دندان

انواع روکشهای سرامیکی

 • روکش های سرامیکی فلزیروکش سرامیک فلزی جهت حصول استحکام و زیبایی دندان تواما با هم استفاده می شود که روکش های سرامیکی زیبایی و فلز استحکام را ایجاد می کنند .دقت شود نوع فلز مورد استفاده نیکل کروم یا فلزات دیگر می باشند که نوع فلز و سازگاری آن با لثه بسیار مهم است زیرا اگه این دو ناسازگار باشند لثه تغییر رنگ میدهد.
 • روکش طلا سرامیکاین نوع روکشها طلا بعنوان پوشش زیرین سرامیک بوده و از آنجایی که سازگاری طلا با لثه بیشتر بوده و دچار آلودگی نمی شود وهمچنین مقاومت به خوردگی طلا بالاست برای روکش دندان بسیار مناسب است.
 • روکش PFZاین نوع روکش از نوع روکش های سرامیکی فلزی است که بخش مرکزی فلزی بودن وبدین ترتیب استحکام لازم بدست آمده و بخش بیرونی روکش سرامیکی بوده و زیبایی بدست می آید. در این نوع روکش دندان جنس فلز مورد استفاده معمولا زیرکونیم میباشد زیرا زیرکونیم هم استحکام بالایی دارد و هم سازگاری مناسبی با دندانها دارد.
 • روکش های سرامیکی پرسلاینروکش پرسلاین زیبایی منحصر به فردی دارد که در درمانهای زیبایی دندان کاربرد فراوان دارد. استحکام این روکش ها کمتر بوده و در دندانپزشک زیبایی کاربرد دارد. البته نوع جدید این روکشها روکش دندان فول سرامیک مدرن است.
 • روکش های زیرکونیا

روکش های زیرکونیا دسته ای جدید از روکش های دندان محسوب می شود که دارای خصوصیات منحصر به فردی می باشند.روکش های زیرکونیا از زیرکونیم ساخته شده که ماده ی عایق محسوب می شود که مخصوصا در افرادی که نسبت به فلزات آلرزی دارند بهترین روکش محسوب می شود. روکش های زیرکونیا دارای مقاوت و استحکام بسیار بهتری هستند و از زیبایی بالایی برخوردارند. روکش های زیرکونیا با دندانهای طبیعی فرد بیشترین هماهنگی و تطابق را دارند. روکش های زیرکونیا دارای قیمت بالاتری نسبت به روکش های دیگر دارند ولی دارای استحکام بالاتر و زیبایی بالایی هستند . روکش های زیرکونیا به عنوان بهترین روکش های دندانی امروزی مطرح هستند.

عمر روکش‌های ترکیبی از روکش تمام فلز کمتر و از روکش تمام سرامیک بیشتر است.

owj seda

روش‌های کاهش طول عمر روکش دندان

بعدازاینکه روکش دندان دردهان بیمار قرار گرفت بهترین متخصص ایمپلنت اطلاعات مفید و توضیحاتی را درباره طریقهٔ مراقبت از روکش دندان به او گوشزد می‌کند. در حالت کلی روزی دو بار مسواک زدن و استفاده از تمیزکننده‌های بین دندان مانند برس دندان و خلال‌دندان و نخ دندان نیز برای بهداشت دهان و دندان پیشنهاد می‌شود. این روش‌ها باعث جلوگیری از پوسیدگی دندان و التهاب لثه می‌شود.

افرادی که روی دندان آن‌ها روکش دندان نصب‌شده است باید از میل کردن غذاهای سفت و جویدن ناخن و خوردن یخ اجتناب کنند زیرا باعث آسیب رسیدن به روکش می‌شود. افرادی که در خواب دندان‌قروچه می‌روند باید از این کار پرهیز کنند زیرا طول عمر روکش دندان کاهش پیدا می‌کند، این افراد باید از محافظ دندان هنگام خواب استفاده کنند. استفاده از دخانیات و مصرف سیگار و قلیان نیز باعث کاهش عمر روکش می‌شود.

عوامل مؤثر بر طول عمر روکش دندان

افراد باید برای گذاشتن عصب‌کشی و ایمپلنت و گذاشتن روکش دندان به کلینیک ویژه دندانپزشکی مراجعه کنند تا با دقت روکش‌ها را بر روی دندان قرار دهند که این خود باعث افزایش طول عمر روکش می‌شود. عوامل زیادی بر طول عمر مفید دندان تأثیر می‌گذارند که می‌توان به رژیم غذایی، ترکیب بزاق دهان، مستحکم بودن دندان‌ها و فلوراید موجود در آب اشاره کرد.

از مهم‌ترین عوامل کاهش عمر روکش، مواد غذایی است که دارای کربوهیدرات و شیرینی و قند فراوان باشد و هرچه مصرف شیرینی و قند بیشتر باشد عمر روکش کاهش پیدا می کند و دندان‌ها سریع‌تر پوسیده می‌شوند. دندان‌های روکش شده احتیاج به مراقبت بیشتری دارند و افراد باید علاوه بر اینکه روزی دو بار مسواک می‌زنند از نخ دندان برای تمیز کردن لبه‌های روکش استفاده کنند.

owj seda

بهترین نوع روکش دندان کدام است ؟ 

 بهترین نوع روکشها، روکشهای تمام فلزی با فلزات قیمتی و به عبارتی روکشهای تمام طلا میباشند که زیبایی را تامین نمیکنند. بعد از آنها روکش دندان زیرکونیا در سطح بسیار بالایی از کیفیت میباشد.

آیا ممکن است روکش دندان نیاز به تعویض داشته باشد ؟

بله.در واقع روکش دندان ( dental crowns ) در مواقعی استفاده میشود که استحکام دندان با یک پر کردگی ساده تامین نمیشود.
روکش با پوشش کامل تاج دندان، در واقع از تاج دندان در مقابل شکستن تحت فشارهای ناشی از جویدن و … محافظت میکند. به این ترتیب نه تنها روکش دندان حفاظت بالایی را برای دندان فراهم می کند بلکه  عملکرد دندان را نیز بهبود بخشیده و زیبایی قابل قبولی را به بیمار هدیه میکند.
اما دلایل متعددی وجود دارد که بر اساس آنها نیاز به تعویض روکش وجود دارد از جمله: 
 • 1. پوسیدگیهای ثانویه در زیر روکش
 • 2. تحلیل لثه یا سایش های طوق دندان که منجر به نمایی نازیبا در دهان میشوند
 • 3. تغییر رنگ تدریجی دندانهای اطراف در طول سالها که منجر به مشخص شدن نمای روکش میشود.
 • 4. شکستن چینی روی روکش.
 • 5. در عین حال بعضی مواقع سمان مورد استفاده برای چسباندن روکش ( چسب روکش )به مرور شسته شده و روکش شل میشود که میتوان دوباره  آن را چسباند.

عمر یک روکش دندانی ( پروتز ثابت دندان ) چند سال است ؟

اصولا در یک حالت آرمانی دندانهای هر فرد تا پایان عمر او باید به او خدمت کند، اما متاسفانه عواملی از قبیل پوسیدگی ، شکستن دندان، بیماریهای لثه و ….باعث میشود ما  دندانهای سالم اولیه خود را از دست بدهیم.
در مورد روکش (پروتز ثابت دندانی ) هم وضع بر همین منوال است. قاعدتا اگر بعد از گذاشتن روکش شما بهداشت دهانی خوبی داشته باشید ، در عین حال مراجعه منظم به دندانپزشکتان جهت بررسی شرایط روکش را در برنامه خود قرار دهید، مسلما عمر روکش شما بیشتر میشود . و در صورت نیاز( موارد ذکر شده در بالا جهت تعویض روکش )، دندانپزشک به شما توصیه میکند که روکش دندان خود را عوض کنید.

چرا روکش‌های دندانی استفاده می‌شوند؟

 1. برای اصلاح و تقویت دندان آسیب‌دیده
 2. برای از بین بردن ناراحتی
 3. بهبود ظاهر دندان (شامل رنگ، شکل و حتی ترازی دندان)
 4. برای پوشاندن دندان آسیب‌دیده یا پوسیده
 5. برای استفاده به عنوان انکر یا پل دندانی یا به عنوان یک روکش روی سطح دندان کاشته شده قبلی یا برای رفع فاصله دندانی
 6. برای بازسازی تاج دندان و حفاظت از آن در برابر آسیب‌های بعدی
 7. برای پوشاندن تاج‌های دندانی که تغییر رنگ داده‌اند یا نامرتب هستند.
 8. برای پوشاندن پردوام و مؤثر دندان‌های کاشته شده و تعویض شده با ظاهری طبیعی

این اقدامات درمانی چه مدت زمان می‌برد؟

شما حداقل به دو مرتبه ویزیت شدن نیاز دارید. در ویزیت اول، تیم دندانپزشکی، دندان را آماده می‌کنند، ماکت آن را می‌سازند، لبه‌های دندان را بررسی می‌کنند و روکش موقتی را روی آن نصب می‌کنند. در جلسه دوم، دندانپزشک روکش دائمی را نصب می‌کند. معمولاً بین این دو جلسه یک تا دو هفته فاصله می‌افتد.

سوالی که اغلب از متخصصین ارتودنسی پرسیده می‌شود، برای انجام  روکش دندان قبل از ارتودنسی یا بعد از آن است؟ پاسخی که اغلب توسط متخصصین ارتودنسی مجرب داده می‌شود مثبت است. به جز در صورت وجود سایر عوارض اصلاح دندان‌ها، مشکلی در سیم‌کشی دندان‌ها در حین وجود روکش یا بریج وجود نخواهد داشت.

owj seda

هزینه روکش کردن دندان

قیمت روکش دندان با نوع روکش و مواد مورد استفاده متغیر است. عواملی که در تعیین هزینه تأثیر دارند عبارتند از:

 • نرخ محلی (محل جغرافیایی)
 • نوع مواد و شرکت سازنده روکش
 • میزان تجربه و تخصص دندانپزشک
 • سایز، محل و شرایط دندان اصلی
 • نیاز به انجام درمان‌های تکمیلی مانند عصب‌کشی، پیوند استخوان یا پیچ‌های ایمپلنت
 • میزان پوشش بیمه‌ای خدمات دندان‌پزشکی و پرداخت‌های مشترک

اما بصورت تقریبی هزینه هر واحد روکش زیرکونیا بین 600 تا 900 هزار تومان و هزینه هرواحد روکش معمولی بین 500 تا  700 هزار تومان متغیر است.

هزینه‌های هر گونه عکس‌برداری به وسیله اشعه ایکس یا مشاوره‌های تخصصی جداگانه محاسبه می‌شود.

پس از استفاده از بریج و روکش دندان چه نکاتی را باید رعایت کرد؟

 • پس از استفاده از روکش دندان یا بریج بایستی معاینات ۶ تا ۱۲ ماه توسط دندانپزشک صورت گیرد.
 • عادت کردن به بریج یا روکش نیازمند گذشت زمان است بنابراین توصیه می شود در روزهای ابتدایی بیمار غذای نرم مصرف کند.
 • رعایت بهداشت پس از روکش یا بریج دندان لازم است جهت این امر استفاده نخ دندان و مسواک زدن توصیه می شود.
 • بیمار از غذاهای چسبنده که احتمال چسبیدن به روکش دندان دارد اجتناب کند.
 • در صورت حساس شدن دندان روکش شده به دندانپزشک مراجعه کرده تا مشکلات احتمالی حذف گردد.
 • معمولا دندان روکش شده عصب کشی شده است و از انجا که توسط روکش پنهان می شود لذا باید بهداشت ان کاملا رعایت شود و نگذاشت با پوسیدگی از بین برود.
 • ازانجا که روکش دندان توسط چسب مخصوص روی دندان قرار گرفته است ممکن است بوسیله شسته شدن دچار شل شدن یا لقی شود که بایستی سریعا به دندانپزشک مراجعه کرد.

امیدواریم این مطالب برای شما مفید واقع شود.

بهروز
مدیر وبسایت مجله اوج صدا - برنامه نویس آزاد هستم که در طراحی وبسایت های و اسکریپت های مختلف برای سیستم مدیریت محتوای وردپرس شروع به فعالیت کرده ام از نمونه کارهای من میتوان به یک افزونه در مخزن وردپرس و پوسته پرشین هیرو اشاره کرد. در صورتی که نیازمند طراحی وبسایت – اسکریپت – ویرایش کد وبسایت یا اسکریپت – ایجاد تغییرات در وبسایت و غیره… هستید میتوانید با من در ارتباط باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© کپی رایت 2019، تمام حقوق برای مجله اوج صدا محفوظ است.