روش مقابله با گرگ و دفاع در برابر گرگ | تکنیک مبارزه با گرگ | تفاوت بین گرگ و گرگاس چیست ؟

روش مقابله با گرگ و دفاع در برابر گرگ | تکنیک مبارزه با گرگ | تفاوت بین گرگ و گرگاس...

گُرگِ خاکِستَری (نام علمی: ) یا بطور خلاصه گرگ، از پستانداران گوشتخوار است. این حیوان بومی اوراسیا و آمریکای شمالی است و بیشترین پراکندگی جغرافیایی را در بین تمام اعضای خانواده سگ‌سانان است. گرگ نیای وحشی سگ است. یعنی سگ‌ها از نسل نوعی گرگ هستند که بین ۱۸ تا ۳۲ هزار سال پیش اهلی شدند. ۳۷ زیرگونه از گرگ شناسایی شده که سگ اهلی، دینگو، گرگ خاوری، گرگ قرمز و گرگ ایرانی از جمله آنها هستند.

بیشتر گرگ‌ها به رنگ خاکستری با لکه‌هایی از رنگ‌های دیگر هستند اما رنگ‌های سفید، سرخ، قهوه‌ای و سیاه نیز در آنها دیده می‌شود. اندازه و وزن گرگ‌ها در نقاط مختلف بسیار متفاوت است. به این صورت که عموماً در عرض‌های جغرافیایی بالاتر (مناطق شمالی) گرگ‌ها جثه بزرگتری دارند.گرگ‌های ایرانی از کوچکترین انواع گرگ با میانگین وزن حدود ۲۵ کیلوگرم هستند اما گرگ‌های آلاسکا و کانادا و شمال روسیه بسیار بزرگترند. گرگ‌ها در مقایسه با خویشاوندان نزدیک خود همچون شغال زرد و کایوت بیشتر برای شکار جانوران بزرگ تخصص یافته‌اند. علاقه بیشتری به زندگی اجتماعی دارند و از زبان رفتاری غنی و پیچیده‌ای بهره‌مند هستند.

هسته اصلی گروه اجتماعی گرگ‌ها از یک خانواده متشکل از زن و شوهر و فرزندانشان تشکیل می‌شود که معمولاً در قالب گله‌ای از چند خانواده زندگی می‌کنند. گرگ به طور کلی یک شکارچی رأس هرم غذایی محسوب می‌شود و فقط انسان و در برخی نقاط ببر توانایی شکار آن را دارند. غذای اصلی گرگ‌ها با شکار سم‌داران بزرگ مثل انواع گوسفند وحشی، بز وحشی، آهو و گوزن تأمین می‌شود اما گاهی به سراغ حیوانات کوچکتر، دام‌های اهلی، لاشه و زباله‌های انسانی هم می‌روند. هرچند بسیاری از انسان‌ها از گرگ هراس دارند اما اغلب موارد حمله گرگ به انسان به گرگ‌های مبتلا به بیماری هاری مربوط می‌شود و حمله گرگ‌های سالم به انسان به ویژه انسان‌های بالغ غیرعادی است.

در طبیعت هیچ جانوری بی دلیل به انسان حمله نمی كند زیرا هر حمله نیازمند صرف انرژی زیاد است. اما آمار ها نشان می دهد در ایران تنها گونه ای كه بسیار به انسان حمله می كند گرگ است و این حمله با انگیزه شكار است و وقتی گرسنه باشد سراغ انسان می آید. بنابراین شاید بتوان گفت که گرگ ها خطرآفرین ترین حیوان برای طبیعت گردان در ایران هستند اما راه های مبارزه با آن ها بسیار ساده است:  استفاده از دستگاه های شوك صوتی، نترسیدن و كنترل ارادی فشار خون، افروختن مشعل و آتش در شب، همراه داشتن كمی باروت.

گرگ ها در دسته ده تایی و گروهی حمله می کنند.بنابراین حمله یک گرگ تنها نشان از گرگاس بودن آن است.(گرگاس حاصل آمیزش گرگ نر و سگ ماده است که وحشی تر و خطرناک تر از گرگ است و متاسفانه حوادث حمله آن به انسان در شمال شرق ایران زیاد اتفاق افتاده است.علت تنها بودن آن اینست که چون نژاد خالص نیست گرگ ها از ورود آن به گروه خودداری می کنند و از طرفی چون چوپان ها این امیزش را انجام داده اندو به علت ناتوانی در تربیت آن را رها کردند نسبت به انسان نترس می باشد).

سر گرگ در امتداد بدن آن است اما سگ سر خود را بالا می گیرد وگرگاس مابین این دو است.

رنگ گرگ از سفید و زرد و خاستری تا مشکی متغیر است و ملاک خوبی برای شناسایی نیست.

حمله گرگ به انسان بیشتر در زمستان است،در این فصل به علت افزایش آدرنالین خون وحشی تر میشوند،اما گرگاس بیشتر در بهار وتابستان حمله می کند.

گرگ ها در شرایط عادی مانند سگها پارس می کنندبه جز مواقع خبر کردن همدیگر برای شکار ،زمان مرگ هم نوعانشان و در هنگام جفت گیری زوزه می کشند! بنابر این گول نخورید و اگر از محیط روستایی فاصله دارید (در طبیعت) بدانید که صدای پارس برای گرگ است ونه سگ!

اندازه رد پای گرگ از سگ بزرگ تر است و ناخن های آن تیز تر وبلند تر .البته گرگ جوان رد پای کوچکتری دارد.

پینه های انگشتی گرگ بلند تر است و مانند پینه های انگشتی سگ به هم نزدیک نیست پس انگشتان میانی گرگ بیشتر از هم فاصله دارد.

1- به محض شناسایی گرگ در محیط آتش روشن کرده و مشعل همراه داشته باشید.

2- ترقه با صدای بلند را آماده در کنار خود داشته باشید.

3- هرگز از گروه جدا نشوید و در کنار هم بمانید.

4- با قدرت و محکم گام بردارید(گرگ هوشمند است و به دنبال فرد پیر ،ضعیف، ناتوان و زخمی است).

5- اگر صدای زوزه گرگ را در نزدیکی خود شنیدید بدانید که گرگ در حال خبر کردن دوستان برای شکار شماست و زمان شما محدود است پس سریعا فکر خود را بکار بندازید.

6- قبل از ورود به محدوده گرگ ها (جایی که احتمال وجود گرگ می باشد) از تنظیم کننده آدرنالین خون استفاده کنید.(مانند پسته و یا انگور ) زیرا گرگ بوی آدرنالین خون شما را می فهمد و از آن طریق پی به ترس شما می برد.

7- خنجر براق خود را به دست گرفته و حرکت کنید.گرگ هوشمند است و برق خنجر می تواند مدتی او را محتاط کرده و با فاصله از شما نگه دارد.

8-از خیره شدن به چشم گرگ پرهیز کنید. ارتباط چشمی برای گرگ ها نوعی دعوت به مبارزه محسوب می شود.

9-به گرگ پشت نکنید، این کار باعث تحریک آنها می شود و میل به حمله را در آنها بیشتر می کند.

10-سعی کنید با بلند کردن دستهایتان خود را بزرگتر جلوه دهید. حتی می توانید پیراهن و یا ژاکت خود را بالای سرتان بگیرید.

11-با بلندترین صدای ممکن رو به گرگ فریاد بزنید.

12-تخته سنگ و یا چوب اطراف را با قدرت تمام به سمت گرگ پرتاب کنید و به فریاد زدن ادامه دهید. البته مراقب باشید غاقلگیر نشوید.

13-بعد از انجام تمام کارهای بالا آرام آرام رو به عقب حرکت کنید. خیلی مراقب باشید سُر نخورید. افتادنتان روی زمین می تواند گرگ ها را به حمله تشویق کند.

14-به هیچ وجه فرار نکنید، چون بدون تردید دنبالتان می کنند(گرگ‌ها حیواناتی بسیار پرطاقت و خستگی ناپذیرند. سرعت عادی آنها 8 كیلومتر در ساعت است ولی قادرند با سرعت 55 تا 70 كیلومتر و با پرش هایی حدود 5 متر به مدت 20 دقیقه بدوند و مسافت‌هایی حدود 200 كیلومتر را در یك شبانه‌روز با سرعت كمتر طی نمایند است)

1- گفته می شود که اگر گرگ برای دفاع از قلمروی خودش با شما برخورد کند و بصورت تصادفی جلوی شما ظاهر شد، به حالت جنینی روی زمین بخوابید تا با شما کاری نداشته باشد، اما اشتباه است چون این یک فرضیه از تمام فرضیه ها است :
زیرا اولا” گاهی گرگ ساعت ها شما را تعقیب می کند بدون آنکه متوجه شوید و وقتی یکباره با آن روبرو می شوید معلوم نیست بصورت تصادفی وارد قلمروی آن شدید یا به دنبال شکار شما بوده است. پس با خوابیدن روی زمین لقمه آماده نشوید!
ثانیا” شاید گرگ نباشد و گرگاس باشد و شما اشتباه تشخیص داده باشید و صرفا” قصد آن حمله باشد.
برای تست اینکه بدانید گرگ در اطراف شما هست و آن را نمی بینید ،کافیست که از گروه دور شوید و لنگ بزنید تا سر و کله آنها اطراف شما پبدا شود،البته اصلا” توصیه نمی کنم.

2- گفته می شود هنگام دیدن گرگ چهار دست و پا و سپس دو پا راه بروید و این روش را تکرار کنید تا گرگ منصرف از حمله شود،اما این روش باعث خطای گرگ در تشخیص شما بعنوان انسان شده و احتمال حمله افزایش پیدا می کند.

اگر سرجای خود بایستید ، در اغلب موارد و با کمی خوش شانسی گرگ ها شما را به حال خود رها می کنند، اما اگر ماندید ُ گرگ هم ماند این چند راهکار میگوییم تا شاید جانتان را نجات دهد:

1- ابتدا سعی کنید به آرامی و بدون توجه کردن به گرگ عقب نشینی کنید تا اگر وارد قلمروی آن شده اید منصرف شود و اگر منصرف نشد،با تکان دادن مشعل و پرت کردن سنگ و چوب و داد و فریاد برای شروع مبارزه خود را قدرتمند نشان دهید.
سپس خنجر را در دست راست بگیرید( اگر راست دست هستید) به شکلی که خم نوک آن به سمت پایین باشد.(در قسمت خرید خنجر گفتم کمی نوک آن خم باشد .زیرا برای مبارزه با حیوان مناسب تراست،
چون مبارزه با حیوانات بیشتر تن به تن است و با فرو کردن خنجر در بدن حیوان با این فرم خنجر و این روش به دست گرفتن خنجر (خم خنجر به پایین)شما تسلط و قدرت بیشتری خواهید داشت).

2- دست دیگر خود را (دست چپ) در کوله فرو کنید و انتهای کوله را از داخل بگیرید و یا لباسی به دور دست خود بپیچید و با نزدیک شدن گرگ دست چپ را جلوی دهانش بگیرید(مانند سگ که آستین و پاچه را می گیرد گرگ هم همین کار را خواهد کرد) و زمانی که حیوان در گیر دست چپ شما است ،حالا با خنجر (که نوک آن به سمت پایین است)در گردن حیوان فرو کنید.

3- اگر با خنجر نتوانستید کاری کنید و یا نداشتیدتنها راه شما اینست که با تمام قدرت کوله را یا پارچه دور دست را در دهان گرگ فرو کنید تا خفه شود.
باید بگویم کار بسیار سختی است.اما راه دیگری ندارید.
تمام کسانی که با گرگ درگیر شدند از این دو طریق توانستند نجات یابند. روش مبارزه تن به تن با گرگاس و سگ هم همین است.

4- فراموش نکنید که هوشمندی و قدرت در آن نیست که با حیوانات درگیر شوید، بلکه در رعایت کردن مراحل قبل است تا مجبور به مبارزه نشوید.

1– یک گرگ مذکر و یک مونث که با هم زوج میشوند معمولا تا آخرین نفس باهمند. آنها همسر و والد و مادر بسیار فداکاری هستند.

2– گرگ ها نمیتوانند محافظ های قابل اعتمادی باشند و جای سگ را پر کنند، چون از چیزهای غریبه میترسند و به جای پارس کردن، مخفی میشوند.

3– دسته‌ی گرگ‌ها مایل نیستند در یک محیط‌ بمانند. آن‌ها در هر روز نزدیک به ۲۰ کیلومتر مسافرت می‌کنند.

4– گرگ‌ها بصورت گروهی زندگی میکنند. آن‌ها برای پیوستگی با سایر کسان گروه‌شان زوزه می‌کشند. محققان متوجه شده اند که آن‌ها اغلب برای افرادی از گروه زوزه می‌کشند که وقت بیشتری را با آن‌ها می‌گذرانند.

5– گرگ ها روی پنجه شان میدوند، این حالت سبب میشود بتوانند راحت متوقف شوند و دور بزنند. ۴ انگشت روی پاهای پشتی و ۵ انگشت روی پاهای جلو دارند.

6– گرگ ها بالغ بر ۲۰۰ میلیون سلول بویایی دارند، در صورتی که انسان ها تنها ۵ میلیون سلول بویایی دارند. آنها میتوانند بوی سایر حیوانات را از فاصله ی نزدیک به ۱٫۵کیلومتری حس کنند.

7– گرگ ها قدرت فوق العاده ای در فک خود دارند که توان آن معادل ۱۰۰۰ تن بر متر چهارگوش است! (قدرت فک یک سگ عظیم الجثه ۵۰۰ تن بر مترمربع است).

8–  گرگ‌ها با برجا گذاشتن بو مثلا از راه ادرار یا مدفوع در یک راه میتوانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

9– گرگ های قرمز از معدود نژادهایی است که در معرض انقراض است و امروزه تنها ۲۰ لغایت ۸۰ قلاده گرگ قرمز وجود دارد.

10– توله گرگ‌ها پس از ۶ ماه از تولد به شکارچی تبدیل می‌شوند و بعد از ۲ سال بالغ به حساب می‌آیند. گرگ ها به طور متوسط بین ۴ لغایت ۸ سال در طبیعت زنده می‌ماند.

11– سگ ها غذای لذیذ ای برای گرگ ها محسوب میشوند. در جنگ بین گرگ ها و سگ ها، تنها بزرگترین سگ از نژاد قفقازی شانس زنده ماندن در مقابل گرگ ها را دارد

12– هر جایی که گرگ هست حتما کلاغ سیاه هم همان جا هست. کلاغ ها میدانند اگر گرگ ها را تعقیب کنند هیچگاه گرسنه نمیمانند، چون گرگ ها همیشه چندی از غذایشان را باقی میگذارند.

کلام اخر:

امیدوارم هیچوقت این صحنه و لحظه برای شما بوجود نیاید ولی اگر زمانی با این خطر روبرو شدید قطعا با دانستنی های بالا و هوش خود میتوانید جان خود را نجات دهید.

بهروز
مدیر وبسایت مجله اوج صدا - برنامه نویس آزاد هستم که در طراحی وبسایت های و اسکریپت های مختلف برای سیستم مدیریت محتوای وردپرس شروع به فعالیت کرده ام از نمونه کارهای من میتوان به یک افزونه در مخزن وردپرس و پوسته پرشین هیرو اشاره کرد. در صورتی که نیازمند طراحی وبسایت – اسکریپت – ویرایش کد وبسایت یا اسکریپت – ایجاد تغییرات در وبسایت و غیره… هستید میتوانید با من در ارتباط باشید.

2 پاسخ دادن به “روش مقابله با گرگ و دفاع در برابر گرگ | تکنیک مبارزه با گرگ | تفاوت بین گرگ و گرگاس چیست ؟

  1. سید رضا گفت:

    من یکبار با یه گرگ روبرو شدم و کمی بهم نگاه کرد، خداروشکر منصرف شد و برگشت

  2. صور اسرافیل گفت:

    بسیار مفید بود تشکر.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© کپی رایت 2019، تمام حقوق برای مجله اوج صدا محفوظ است.