راهنمای انتخاب لامپ و سیستم روشنایی + راهنمای انتخاب لامپ LED

راهنمای انتخاب لامپ و سیستم روشنایی + راهنمای انتخاب لامپ LED

اغلب ما نمی‌دانیم موقع انتخاب لامپ مناسب برای خانه چه گزینه‌هایی پیش رو داریم و باید به چه نکاتی دقت کنیم؛ درحالی‌که این قضیه اهمیت خیلی زیادی دارد. فکرش را بکنید نور اتاق بچه‌ها باعث شده...

اغلب ما نمی‌دانیم موقع انتخاب لامپ مناسب برای خانه چه گزینه‌هایی پیش رو داریم و باید به چه نکاتی دقت کنیم؛ درحالی‌که این قضیه اهمیت خیلی زیادی دارد. فکرش را بکنید نور اتاق بچه‌ها باعث شده باشد حوصله درس خواندن نداشته باشند یا نور آشپزخانه باعث خستگی زودرس بزرگترها باشد! چنین چیزی اصلا عجیب نیست چون نور نقش مهمی در بروز حالت‌های مختلف روحی ما بازی می‌کند. به همین دلیل هم برایتان راهنمای انتخاب لامپ مناسب برای فضاهای مختلف منزل را فراهم کردیم که شامل شناسایی انواع نور، انواع فضاها و نور مناسبشان، انواع لامپ و وات مناسب برای روشنایی هر اتاق می‌شود.

لامپ کم مصرف چیست و چگونه کار می کند؟

لامپ کم مصرف یا (CFL) لامپ هایی هستند که شامل یک تیوب تخلیه گازی بوده که از جریان الکتریسته برای تحریک کردن بخار جیوه استفاده می کنند. اتم های برانگیخته شده جیوه اشعه ماوراء بنفش تولید کرده که با برخورد به فسفر داخل لامپ به نوری قابل رویت تبدیل می شود.

معایب و مزایای لامپ های کم مصرف

– طول عمر بالاتر نسبت به لامپ های رشته ای تقریبا هشت برابر (بین پنج تا ده هزار ساعت)

– بازدهی نور پنج برابر نسبت به لامپ های پرمصرف

– گفته می شود به دلیل وجود گاز جیوه که جز گازهای سمی محصوب می شود و همچنین ایجاد پرتوهای فرابنفش که این لامپ ها از خود ساطع می کنن برای سلامتی انسان مخاطره آمیز بوده و ایجاد سرطان می نمایند ولی این ادعا به طور کامل ثابت نشده ولی شکی نیست که این لامپ ها به هنگام شکستن گاز جیوه درون خود را آزاد کرده و این گاز برای سلامتی انسان مضر می باشد و توصیه می شود به هنگام شکستن این لامپ ها حداقل به مدت 20 دقیقه محل را ترک کنیدپ

راهنمای انتخاب لامپ و سیستم روشنایی

نکته اول؛ شناسایی انواع نور مناسب برای اتاق‌ها خوب است بدانید برای انواع لامپ ها تعریف‌های مختلفی تعیین شده است که به سه دسته اصلی تقسیم می‌شوند:

نور عمومی یا نور محیطی: این نور به عنوان نور کلی و سراسری اتاق عمل می‌کند. نور عمومی به عنوان نور طبیعی اتاق هم در نظر گرفته می‌شود و وظیفه روشن کردن کل فضا را دارد. نور لوستر، چلچراغ و دیوارکوب معمولا جزو دسته نور عمومی در نظر گرفته می‌شود.

نور وظیفه‌ای: این نور تحت عنوان نور کاری هم شناخته می‌شود و وظیفه دارد نور محیط کار یا محدوده‌ای را که در آن مطالعه می‌کنید، فراهم کند. نور چراغ مطالعه یا لامپ زیر کابینت از شناخته‌شده‌ترین نورهای وظیفه‌ای هستند. نور تاکید‌کننده: برجسته کردن و روشنایی بخشیدن به نقطه خاصی از منزل، وظیفه نور تاکیدکننده است. برای مثال ممکن است تابلوی نقاشی یا قاب عکس زیبایی داشته باشید که دلتان بخواهد با نورپردازی، روی آن تاکید ویژه‌ای کنید،؛ در این صورت باید سراغ نور تاکیدکننده بروید.

برای اینکه بتوانید نورپردازی مناسبی برای محیط داشته باشید، نورپردازی را دقیقا به ترتیب بالا انجام دهید. یعنی ابتدا نور کلی را برای فضای اتاقتان تعریف کنید. بعد سراغ نوری بروید که قرار است هنگام کار یا مطالعه کمکتان کند و سپس نوری را اضافه کنید که قرار است روی آثار هنری یا هر چیزی که برایتان اهمیت بیشتری دارد، تاکید کند.

نکته دوم؛ کدام نور برای کدام اتاق مناسب است؟ بیایید فضای کلی خانه را به دسته‌های زیر تقسیم کنیم و ببینیم برای هر اتاق، چه نوری مناسب است:

هال و اتاق پذیرایی: علاوه بر نور عمومی استفاده از نور تاکیدکننده در یکی از گوشه‌های اتاق به شدت توصیه می‌شود. نور می‌تواند یک اثر هنری را تحت پوشش قرار دهد یا حتی یکی از صندلی‌های موجود را.

آشپزخانه: نور عمومی در اولویت قرار دارد و بعد نوبت به نور وظیفه‌ای می‌رسد که به‌خصوص بخش کانتر آشپزخانه، سینک یا هر جایی را که بیشتر با آن سر و کار دارید، روشن می‌کند.

اتاق خواب: معمولش این است که حتما نور وظیفه‌ای در اتاق خواب موجود باشد، به‌خصوص روی پاتختی‌ها. اگر دوست دارید اتاق را خیلی حرفه‌ای نورپردازی کنید به جای اینکه نور را به سمت تخت هدایت کنید به سمت کمد لباس‌ها انتقالش دهید.

سرویس بهداشتی: ممکن است انتخاب نور مناسب حمام و دستشویی کمی سخت باشد، چون به دقت نیاز دارد. برای مثال در مورد آینه به نور وظیفه‌ای نیاز دارید؛ اما اگر نور جای نامناسبی نصب شود باعث ایجاد سایه خواهد شد. به همین دلیل می‌توانید با استفاده از انواع لامپ های ال ای دی کم مصرف و هالوژن در کنار آینه نور مناسب را ایجاد کنید و از نور عمومی برای روشن کردن بقیه فضا بهره ببرید.

نکته سوم؛ کدام لامپ را انتخاب کنم؟ لامپ شما، منبع نور و روشنایی‌تان است. بنابراین نوع لامپی که می‌خرید تعیین می‌کند فضای خانه‌تان چطور به نظر برسد. با چهار مدل از محبوب‌ترین لامپ‌های موجود در بازار بیشتر آشنا شوید.

لامپ رشته ای: نوع نسبتا قدیمی و سنتی از لامپ‌ها را لامپ رشته ای تشکیل می‌دهد که این روزها کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند و جای خودشان را به گزینه‌های کم‌مصرف‌تر و ال ای دی ها داده‌اند. این نوع لامپ، نور درخشانی ایجاد می‌کند که باعث احساس راحتی و زیبایی بیشتر در فضای منزل می‌شود.

انواع لامپ های فلورسنت فشرده: لامپ فلورسنت فشرده یا CFLS ، ۷۵ درصد کمتر از لامپ‌های رشته‌ای انرژی مصرف می‌کند و عمرش هم طولانی‌تر است. تفاوت این لامپ‌ها با لامپ رشته ای این است که تناژ رنگی‌شان نسبتا سرد است و حاوی جیوه هستند. با اینکه میزان جیوه به کار رفته در این لامپ‌ها خیلی کم است؛ اما به معنی این نیست که نباید مراقب باشید. برای اطلاعات بیشتر در رابطه با خطرات لامپ فلورسنت میتوانید به این لینک مراجعه کنید.

ال ای دی: لامپ ال ای دی LED ، درست به اندازه لامپ فلورسنت به‌صرفه و اقتصادی است؛ به‌علاوه‌اینکه از نظر دوام، تقریبا سه‌برابر بیشتر از فلورسنت عمر خواهد کرد. از لامپ ال ای دی بیشتر به عنوان نور وظیفه‌ای استفاده می‌شود، چون نورش نسبت به فلورسنت مستقیم و تندتر است. جالب است بدانید نور ال ای دی شبیه نور خورشیدی لامپ رشته‌ ای است؛ اما کمتر داغ می‌شود. قیمت لامپ ال ای دی معمولا نسبت به فلورسنت گران‌تر خواهد بود.

لامپ هالوژن: لامپ هالوژن نوری سفید و مشابه نور طبیعی روز به فضای منزلتان خواهد داد. این نور به عنوان یک نور وظیفه‌ای عالی عمل می‌کند و مصرف انرژی‌شان ۱۰ الی ۲۰ درصد کمتر از نور رشته‌ای است.

در کنار لامپ‌های معمول داشتن چراغ قوه در منزل به عنوان یک نور وظیفه‌ای سیار توصیه می‌شود. انواع بهترین چراغ قوه ها گزینه‌های مناسبی هستند برای وقت‌هایی که نور وظیفه‌ای ثابت موجود در منزل کفاف کاری را که باید انجام دهید، نمی‌دهد یا به علت ثابت بودن، نقطه مد نظرتان را روشن نمی‌کند.

نکته چهارم؛ لامپ چند وات بگیرم؟ می‌رسیم به مرحله آخر؛ اینکه قدرت روشنایی لامپ برای هر اتاق چقدر باشد؟ جواب این سوال به سه مسئله ربط پیدا می‌کند:

بزرگی فضای اتاق رنگ دیوارها میزان روشنایی مورد نظر خودتان!

اگر دنبال راه حل ساده‌تری می‌گردید که ربطی به ابعاد اتاق و دو گزینه دیگر نداشته باشد؛ راهنمای زیر به کارتان می‌آید. معمولا نور مناسب برای هر یک از فضاهایی که در ادامه می‌خوانید، در‌صورتی‌که لامپ شما ال ای دی باشد، چیزی در حدود اندازه‌ای است که رو‌به‌رویشان نوشته شده است:

آشپزخانه: ۶۰ الی ۱۰۰ وات سرویس بهداشتی: ۴۰ تا ۶۰ وات اتاق خواب: ۳۰ الی ۶۰ وات اتاق نشیمن: ۳۰ الی ۶۰ وات اتاق پذیرایی: ۶۰ الی ۷۵ وات نکته: این اندازه‌ها تقریبی هستند و از واحد «لومن» به وات تبدیل شده‌اند.

انتخاب لامپ‌ ال‌ای‌دی(LED) خوب

به هنگام خرید یک لامپ ال‌ای‌دی تنها کافیست به چند نکته ساده توجه داشته باشید. این نکات برای تمام محصولات ال‌ای‌دی قابل استفاده و استنباط است. در این نوشته سعی بر آن شده حتی‌المکان از کلمات و اصطلاحات ساده استفاده شده تا از پیچیدگی مطلب کاسته شود. برای یک انتخاب خوب در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

شدت روشنایی شدت روشنایی یا لومن(Lumen) به مقدار نوری که یک لامپ(منبع روشنایی) تولید می‌کند٬ گفته می‌شود. یکی از ملاک‌های هزینه در تولید یک لامپ ال‌ای‌دی٬ رسیدن به لومن بالاتر می‌باشد. به طور متوسط لامپ‌های ال‌ای‌دی باید بین ۸۰ تا ۹۰ لومن در هر وات، نور تولید کنند. به عنوان مثال: یک لامپ ال‌ای‌دی ۱۰ وات باید حدوداً ۸۵۰ لومن نور تولید کند. حال چندین نکته در این بخش شایان ذکر است.

امکان تولید ال‌ای‌دی با لومن بالاتر نیز ممکن است. اما بنا بدلایلی (که در این مطلب نمی‌گنجد) طول عمر ال‌ای‌دی پایین خواهد آمد. لومن بالاتر یعنی تولید گرمای بیشتر. که برای دفع آن نیاز به خنک کننده‌های آلومینومی می‌باشد، در نتیجه هزینه‌ی نهایی محصول را بالا خواهد برد. شما به عنوان یک خریدار باید به این نکته توجه داشته باشید که یک ال‌ای‌دی با شدت روشنایی بالا نه تنها هرگز ارزان نیست بلکه سبک هم نیست! چرا که آلومینیوم بکار رفته در محصول باعث سنگینی آن خواهد شد.

همچنین همیشه از فروشندگان بخواهید که لامپ ال‌ای‌دی را برای شما روشن کرده به سمت زمین یا دیوار بگیرند. چرا که بعضی از لامپ‌ها دارای لنز بوده و فروشنده با انداختن نور در چشم شما سعی در اغوا کردنتان دارد.

اندیس نمود رنگ (CRI) اندیس نمود رنگ در یک تعریف ساده، یعنی تشخیص رنگ ها! چشم انسان به کمک نور خورشید می‌تواند تمام طیف‌های رنگی را تشخص دهد. لذا نور خورشید را مبنا قرار داده و به آن عدد ۱ (یا ۱۰۰ درصد) را اختصاص داده‌اند. اما در سیستم‌های روشنایی ال‌ای‌دی رسیدن به این عدد بسیار سخت و پر هزینه است. به طور معمول شرکت‌های معتبر جهانی، کمیت‌های استانداردی را برای محیط‌های مختلف بکار می‌برند. بطور مثال شرکت اسرام آلمان برای لامپ‌های ال‌ای‌دی تجاری خود از اندیس ۰.۹ (یا ۹۰ درصد)٫ برای لامپ‌های خانگی از اندیس ۰.۸ (یا ۸۰ درصد) و برای لامپ‌های خیابانی از اندیس ۰.۷ (یا ۷۰ درصد) بهره می‌برد.

برای فهمیدن اندیس نمود رنگ (CRI) یک لامپ ال‌ای‌دی تنها راه اسنتباط آن، توجه به مشخصات روی جعبه است. در صورتی که بر روی جعبه این مشخصه نوشته نشده باشد، بدیهی است که از مقدار اندیس نمود رنگ پایینی بهره می‌برد.

امکان دفع حرارت تمام محصولات ال‌ای‌دی گرما تولید می‌کنند. همان طور که در بخش شدت روشنایی به آن اشاره شد، یک لامپ ال‌ای‌دی باید برای دفع حرارت تولید شده از یک سیستم مهندسی‌شده بهره ببرد. بطور معمول خنک کننده‌های آلومینیومی بهترین گزینه برای دفع این حرارت می‌باشند. زمانی که می‌خواهید یک لامپ ال‌ای‌دی بخرید، می‌توانید بسادگی از وزن آن متوجه آلومینیوم بکار رفته در آن شوید. در صورتی که لامپ ال‌ای‌دی از هیج سیستم خنک کننده‌ای استفاده نکند، می‌توان به یقین گفت که آن لامپ بعد از مدت کوتاهی خواهد سوخت یا کم نور خواهد شد.

owj seda

گارانتی گارانتی مهمترین بخش این مطلب می‌باشد. چرا که متاسفانه بسیاری از فروشندگان در هنگام عرضه این محصول از گارانتی آن بسیار تعریف می‌کنند، اما به هنگام خرابی جنس معیوب به بهانه‌های مختلف از تعوض آن خودداری می‌کنند. نکاتی که باید در رابطه با گارانتی یک محصول در نظر داشت بشرح زیر است:

۱- یکی از تبلیغاتی که در رابطه با لامپ های ال‌ای‌دی می‌شود، طول عمر بالای آن‌ها مانند ۲۵ هزار ساعت یا حتی ۵۰ هزار ساعت می‌باشد. با یک ضرب و تقسیم ساده می‌توان به راحتی فهمید که یک لامپ ال‌ای‌دی بفرض ۸ ساعت استفاده در روز باید چندین سال کار کند. پس گارانتی‌های ۶ ماهه یا حتی یکساله تنها یک روش بازار یابی برای جلب مشتری است. پیشنهاد می‌شود تنها لامپ‌های ال‌ای‌دی با حداقل گارانتی ۲ سال را انتخاب کنید.

۲- محصولی را خریداری کنید که رسما روی آن تاریخ گارانتی ذکر شده باشد. هرگز فاکتور خرید را بعنوان گارانتی قبول نکنید. چرا که هم نگه داشتن یک فاکتور برای ۲ سال سخت است٫ هم فاکتور فروشندگان متفرقه نمی‌تواند یک گارانتی معتبر باشد و حتی ممکن است بعد از یکسال آن فروشنده فعالیت صنفی خود را متوقف کرده باشد.

۳- محصولات شرکت های معتبر را خریداری کنید. براحتی می‌توانید با پرسجو از چند فروشگاه شهرت یک شرکت را بررسی کرد و همچنین اطلاعاتی از نحوه گارانتی محصول بدست آورید.

قیمت با توجه با مطالب بالا، مشخص است لامپی که تمام نکات مثبت فوق را داشته باشد، ارزان نخواهد بود. همچنین از قدیم گفته‌اند که هیچ ارزانی‌ای بی‌حکمت نیست. لذا توصیه ما به شما خریداران محترم این است که برای خرید لامپ ال‌ای‌دی یکبار هزینه کنید، خوب هزینه کنید، و چندین سال استفاده کنید. ما پیشنهاد می‌کنیم برای یک انتخاب خوب، نگاهی به محصولات روشنایی مکس لایت داشته باشید.

مطلب فوق را می‌توان به نکات زیر خلاصه کرد:

لامپ ال‌ای‌دی باید حداقل دارای 80 لومن بر وات قدرت روشنایی داشته باشد. اندیس نمود رنگ آن بالای0.8 ( 80 درصد) باشد. حتما دارای یک سیستم خنک کننده، مانند آلومینیوم باشد. دارای حداقل گارانتی 2 سال با درج تاریخ روی محصول باشد.

امیدواریم این نوشته برای شما مفید واقع شود و در انتخاب یک محصول خوب به شما کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمام حقوق برای مجله اوج صدا محفوظ است