دوازده امام چه کسانی هستند + اسامی دوازده امام معصوم به ترتیب

دوازده امام چه کسانی هستند + اسامی دوازده امام معصوم به ترتیب

چهارده معصوم، عنوانی است از سوی شیعیان دوازده‌امامی برای چهارده نفر از بزرگان این شاخه از تشیع به کار می‌رود. چهارده معصوم در اصطلاح دوازده امامیان، شامل محمد، دخترش فاطمه زهرا و دوازده امام شیعه می‌شود. شیعیان قائل به این هستند که تمام چهارده معصوم دارای صفت عصمت هستند. در برخی روایات شیعه چهارده معصوم معادل اهل بیت دانسته شده‌است.

اسامی امامان به ترتیب

owj seda

دانلود عکس

owj seda

دانلود عکس

معصوم يعني كسي كه داراي عصمت است. عصمت در لغت به معناي بازداشتن و نگاه داشتن از گناه‌ است و معصوم به اصطلاح كسي است كه از ابتدا تا انتهاي عمر خود گناه نكرده باشد. چهارده معصوم عنواني است كه شيعيان دوازده امامي براي چهارده نفر از بزرگان شاخه ي تشيع انتخاب كردند كه شامل حضرت محمد (ص) , حضرت فاطمه ي زهرا (س) , و دوازده امام مي باشد. در بعضي از روايات شيعه چهارده معصوم را همان اهل بيت در نظر مي گيرند.

جایگاه امامان نزد شیعه

آموزه امامتِ امامان دوازده‌گانه از اعتقادهای بنیادی شیعه اثنا عشری است و در منابع روایی، احادیث متعددی از رسول اکرم(ص) و ائمه(ع) در تأیید آن موجود است. مفسران و متکلمان شیعه برآن‌اند که در قرآن کریم نیز به صورت کنایه به امامت امامان اشاره شده است که می‌توان به آیه اولی الامر، آیه تطهیر، آیه ولایت، آیه اکمال، آیه تبلیغ و آیه صادقین اشاره کرد.

طبق اعتقاد شیعه اثنا عشری، دوره امامت امامان دوازده‌گانه با رحلت رسول اکرم(ص) در ۱۱ق و به امامت رسیدن حضرت علی(ع) آغاز شده، و بدون قطع شدن تاکنون ادامه یافته است. از ۲۶۰ق، پس از درگذشت امام حسن عسکری(ع) و انتقال امامت به فرزند ایشان، امام مهدی(ع)، امامت از حالت ظهور به حالت غیبت تبدیل شده، و دوره بلند امامت آن حضرت به طور کامل در حال غیبت بوده است.

بهروز
مدیر وبسایت مجله اوج صدا - برنامه نویس آزاد هستم که در طراحی وبسایت های و اسکریپت های مختلف برای سیستم مدیریت محتوای وردپرس شروع به فعالیت کرده ام از نمونه کارهای من میتوان به یک افزونه در مخزن وردپرس و پوسته پرشین هیرو اشاره کرد. در صورتی که نیازمند طراحی وبسایت – اسکریپت – ویرایش کد وبسایت یا اسکریپت – ایجاد تغییرات در وبسایت و غیره… هستید میتوانید با من در ارتباط باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© کپی رایت 2019، تمام حقوق برای مجله اوج صدا محفوظ است.