دلیل خارش ریش صورت چیست ؟ دلیل خارش ریش صورت + درمان

دلیل خارش ریش صورت چیست ؟ دلیل خارش ریش صورت + درمان

خارش ریش می تواند برای افراد ناراحت کننده و ازاردهنده باشد. این شرایط ممکن است در هر زمانی رخ دهد.  احساس خارش در این ناحیه از خفیف تا شدید متغیر است. این خارش ممکن است خود به خود برطرف شود یا اینکه نیازمند درمان های دارویی باشد.

چرا ریش می خارد ؟ سؤال خوبی است. قسمت اعظم جواب این است: زیرا شما می‌ تراشید. درست است. مو های ریش شما در طی سال‌ ها به وسیله تیغ ریش‌ تراشی شما تیز شده‌اند، و هنگامی که شروع به رشد می کنند، اذیت می‌ کنند. آن موهای دو سه چهار روزه، خیلی زمخت هستند.

نکته مهم : آن مو ها در حال رشد هستند زیرا باید رشد کنند ولی آنها شبیه به یک کودک نوپا عمل می‌کنند که در حال عبور از «دو سالگی وحشتناک» خود است. همچنین خشکی پوست هم به وجود می‌ آید که باید با آن دست‌ و پنجه نرم کرد. آن مو های جدید ریش، صورت شما را آن قدر خشک خواهد کرد که انسان احساس می‌ کند آنها در حال غبار گرفتن هستند.

ریش‌ همچنین می‌تواند خرده ریز هایی را به خود جذب کند. همانند کراوات مورد علاقه شما که بعضی اوقات تکه‌ هایی از ناهار شما را جذب می‌کند، ریش هم می‌ تواند گرد و غبار، پوست مرده، و ذرات غذا را به خود جذب کند. شما واقعاً نمی‌ توانید جلوی این کار را بگیرید. بنابراین دلایل اصلی این امر توضیح داده شدند. اکنون اجازه دهید که به چیزهای خوب و نحوه انجام یک مبارزه خوب بپردازیم.

درمان خارش ریش صورت

درمان پیشنهادی برای خارش ریش صورت:

از آنجایی که خارش ریش یک مشکل رایج در میان مردان است، روش های زیادی برای دست و پنجه نرم کردن با آن وجود دارد. برخی از روش ها تغییرات ساده در بهداشت و عادت های تمیز کردن صورت هستند. با اینحال اگر این خارش به خاطر مشکلات زمینه ای ایجاد شده باشد، پزشک ممکن است از داروهای تجویزی یا آنتی بیوتیک ها استفاده نماید. در ادامه برخی از روش های رایج برای تسکین خارش را با هم مرور می کنیم.

تمیز نگه داشتن صورت شستشوی منظم و مرتب ریش و صورت می تواند از تجمع آلودگی ها و باکتری ها در آن جلوگیری کند. اینکار شما را مطمئن می سازد که پوست چرب نخواهد بود.  ریش و صورت خود را هر روز با آب گرم و شوینده مناسب، شستشو دهید.

دوش گرفتن و حمام رفتن مکرر هر روز یا یک روز در میان دوش بگیرید. از آبی که بسیار داغ است استفاده نکنید و زیاد زیر دوش نمانید.

مرطوب کردن ریش

هنگامیکه ریش شما برای اولین بار در حال رشد است بدون شک شما خارش را در پوست خود تجربه خواهید کرد و دلیل این امر آن است که کیسه ای که شامل مو می شود نزدیک به فولیکول های مو دارای لبه تیزی هستند و همانطور که طول شفت مو شروع به رشد می کند این فولیکول ها باعث وارد آمدن خراش به پوست می شوند.

در نهایت ریشه های مو شروع به رشد خواهند کرد و در نهایت همانند این است که با لبه های سوزن برخورد می کنند.این امر باعث تحریک و ایجاد خارش در سطح ریش خواهد شد و در عرض دو تا سه هفته این حس خارش از بین خواهد رفت.در طول این مدت ریش خود را با استفاده از چند قطره روغن زیتون و روغن جوجوبا و یا حتی روغن بچه مرطوب کنید.

حتی می توانید از روغن های مخصوص ریش که در برخی از فروشگاهها عرضه می شوند استفاده کنید که بر لبه های تیز مو اثر گذاشته و خارش را به حداقل می رسانند.

شامپو کردن ریش

خارش در سطح ریش نشان می دهد که به تمیزی کامل احتیاج دارد در نتیجه صرفا شامپو را برای موهای سر استفاده نکنید بلکه می توانید از آن در شستشوی ریش خود نیز استفاده کنید. با این فراموش نکنید که نباید بطور منظم از شامپو برای ریش استفاده کنید زیرا برای ریش فرموله نیست. شما می توانید از یک شامپو بچه ملایم و یا صابون ریش دو تا سه بار در هفته استفاده کنید.

شما همچنین می توانید از محلول های ضدخارش ریش برای تمیز کردن آن استفاده کنید و به یاد داشته باشید که ریش خود را دو تا سه مرتبه در هفته بشویید و پس از مدتی متوجه خواهید شد که خارش آن از بین رفته است.

مرطوب کننده

در برخی از موارد با توجه به استفاده از یک شامپو یا مرطوب کننده یا نرم کننده همچنان ممکن است احساس خرش داشته باشید. این امر نشان دهنده آن است که پوست زیر ریش خشک مانده و نیاز به استفاده از یک مرطوب کننده احساس می شود. بنابراین جدای از نرم کننده مطمئن شوید که از مرطوب کننده ۳ تا ۴ مرتبه در هفته استفاده خواهید کرد تا احساس خارش شما در این نواحی کاهش یابد.

صابون مرطوب کننده

باقی ماندن مرطوب کننده بر روی ریش ممکن است باعث ایجاد ناراحتی در شما شود. بنابراین به جای استفاده از یک مرطوب کننده می توانید ریش خود را با استفاده از صابون مرطوب کننده شستشو دهید.

کرم هیدروکورتیزون

این محصول اساسا یک کرم ضدخارش است که ممکن است شما را از دست مشکل خارش رهایی بخشد. کرم های هیدروکوتیزون در تسکین احساس خارش موثر خواهند بود.

owj seda

کرم ضدقارچ

خارش ریش می تواند نشانه ای از عفونت قارچی باشد. یک شکل نادر از درماتوفیتوزیس وجود دارد که قارچ در مناطقی از صورت که دارای ریش است و مناطقی از گردن رشد می کند. با توجه به نوع عفونت مو شکننده می شود در نتیجه باید ریش را با کرم های ضدقارچ نظیر تربینافین و میکونازول درمان کرد. در موارد شدید درمان به شیوه خوراکی نیز پیش می رود تا مدت دو تا سه هفته.

کرم آکنه

مشکل می تواند موی فرور فته در پوست باشد که با توجه به شیوه ی نادرست اصلاح رخ خواهد داد. موی فرو رفته در پوست باعث ایجاد جوش در نواحی ریش می شود که در درمان آن باید از کرم های آکنه نظیر رتینوئید ، بنزوئیل پراکسید و یا اسید سالیسیلیک استفاده کرد. و در موارد شدید مصرف آنتی بیوتیک نیز توصیه می شود.

کارهای دیگر برای ریش بهتر

غذای سالم بخورید. غذای خاصی وچود ندارد که به رشد ریش کمک کند. اما مصرف یک رژیم غذایی متعادل و سالم به طور کلی برای موی و پوست شما مفید است. آیا باید مکمل‌های غذایی خاصی را مصرف کرد؟ برخی می‌گویند بیوتین، یک ویتامین از گروه ویتامین‌های B، موها را تقویت می‌کنند. اما شواهد قطعی درباره این تاثیر وجود ندارد. همیشه پیش از مصرف مکمل‌ها با دکترتان مشورت کنید.

خوب بخوابید. یک بررسی نشان داده است که کمخوابی رشد ریش را آهسته می‌کند. بنابراین اگر می‌خواهید ریش پرپشتی داشته باشید، مراقب برنامه خواب‌تان باشید.

موقع غذا خوردن مراقب باشید. چطور باید ناهارتان را از ریش‌تان دور نگهدارید؟ توصیه این است که لقمه‌های کوچک بردارید، و هر چند وقت یکبار صورتان را پاک کنید. بنابراین در رستوران درخواست دستمال سفره اضافی بکنید.

در نهایت باید گفت شاید برخی از این توصیه‌ها به رسیدن به ریش‌تان به نظرتان غیرضروری و وسواسی و متناقص با مردانگی به نظر برسد.

اما کارشناسان می‌گویند اگر مراقبت‌های لازم را از ریش‌تان بکنید، ریش‌تان حضور قدرتمندی خواهد داشت. ریش‌تان اولین چیزی است که به چشم مخاطبان می‌آیند. رسیدن به ریش ارزش این تاثیر را دارد.


به خاطر داشته باشید، لازم نیست در سکوت یا حتی با سر و صدا از این موضوع رنج ببرید. از ریش خود مواظبت کنید، حتی اگر فکر می‌کنید که به خاطر نوع خارش آن، ارزش این کار را نداشته باشد. آن را بشویید. سرِ موهای بلند آن را بزنید. به آن روغن ریش و غذای خوب برسانید. همین!

طولی نمی‌کشد که شما صاحب یک ریش پرپشت می‌شوید که می‌داند چطور شبیه به یک ریش رفتار کند!

بهروز
مدیر وبسایت مجله اوج صدا - برنامه نویس آزاد هستم که در طراحی وبسایت های و اسکریپت های مختلف برای سیستم مدیریت محتوای وردپرس شروع به فعالیت کرده ام از نمونه کارهای من میتوان به یک افزونه در مخزن وردپرس و پوسته پرشین هیرو اشاره کرد. در صورتی که نیازمند طراحی وبسایت – اسکریپت – ویرایش کد وبسایت یا اسکریپت – ایجاد تغییرات در وبسایت و غیره… هستید میتوانید با من در ارتباط باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© کپی رایت 2019، تمام حقوق برای مجله اوج صدا محفوظ است.