عمل پروتز سینه چیست + انواع پروتز سينه

عمل پروتز سینه چیست + انواع پروتز سينه

یکی از شایع ترین جراحی هایی که امروزه روی سینه انجام می شود، عمل جراحی پروتز سینه می باشد که هر ساله هزاران زن در سراسر دنیا این عمل جراحی را انجام داده و به نتایج مطلوب و موفقیت آمیزی دست می یابند. انجام این عمل، احساس رضایت زیاد از ماهیت زنانه را به بیمار باز می گرداند و بیمار این حس رضایتمندی خود را به شدت به دیگران توصیه می کند.

در عمل بزرگ کردن سینه، از پروتز برای تغییر اندازه و شکل سینه استفاده می شود.

  • كسانیكه از کوچک بودن سایز سینه خود رنج می برند و می خواهند سینه بزرگتری داشته باشند یعنی برای جبران کاهش حجم سینه بیمار، این عمل توصیه می شود.
  • كسانیكه می خواهند عدم تقارن و اختلاف سایز و اختلاف شكل دو سینه را اصلاح نمایند
  • همچنین كسانیكه بر اثر شیردهی و یا کاهش وزن، سینه های آنها شل شده و حالت افتادگی پیدا کرده است
  • افراد برای ترمیم پس از سرطان سینه، می توانند کاندیدای این عمل باشند.

عمل بزرگ کردن سینه هیچگونه محدودیت سنی ندارد، از زمانی که بلوغ سینه کامل شده باشد می توان اقدام به این عمل نمود.

برش در عمل پروتز
رایج ترین برش که در این عمل استفاده می شود حدود 6-4 سانتی متر و در چین زیر سینه است و با پوشیدن هر لباسی جای زخم مخفی می شود. عموما هر روشی که برای برش در جراحی استفاده می شود جای زخم یا اسکار را از خود به جا می گذارد که از بین رفتن کامل یا محو شدن آن نیاز  به گذشت زمان دارد اما جراح پلاستیک با توجه به تخصص خود ظریف ترین برش ها را ایجاد می کند.

بچه دار شدن و عمل پروتز سینه
برشی که در این عمل ایجاد می شود کوچک است و جراح با مهارت خود سعی می کند که هیچگونه آسیبی به غدد شیری اطراف نوک سینه نرسد و همچنین لازم به ذکر است که پروتز، در زیر بافت موثر در شیردهی قرار می گیرد و کوچکترین تاثیر نامطلوبی در تغذیه کودک نخواهد داشت. بیماران بسیاری هستند که قبل از بچه دار شدن این عمل را انجام داده اند و عمل پروتز در بارداری و شیردهی آنها اختلالی ایجاد نکرده است.

دوره نقاهت بیمار بعد از جراحی
مدت بهبودی در بیماران متفاوت است. اما عموما بیماران می توانند 1 تا 2 هفته بعد از جراحی به امور روزانه خود بپردازند و ورزش های سبک انجام دهند. بیمار در طی این 1-2 هفته در سینه خود احساس گرفتگی و درد خواهد داشت که برای درد به بیمار دارو تجویز می شود.

انواع پروتزها
پروتز های سینه دو نوع هستند: سالین و سیلیکون
پروتزهای سالینی پس از تعبیه با مایع (سرم ) پر می شود و کم هزینه بوده و به برش کوچکی نیاز دارد و در مقایسه با  پروتز سیلیکون خیلی طبیعی جلوه نمی کند و برای بیماران لاغر اندام نیز توصیه نمی شود.
پروتز های سیلیکونی حاوی ژل سیلیکون هستند و طبیعی تر به نظر می رسند و احتمال چین خوردگی این نوع پروتزها کمتر است. هزینه بیشتری نسبت به نوع قبل دارند و همچنین از برش بزرگتری برای جایگذاری استفاده می شود. پروتز البته با توجه به نوع در بیشتر بیماران 10 – 20 سال سالم باقی می ماند.

انتخاب اندازه پروتز
اندازه پروتز و میزان بزرگی سینه یک تصمیم کاملا شخصی برای شماست. پزشک شما با اندازه گیری آناتومی سینه و شنیدن نظر شخصی شما، کمک می کند بهترین تصمیم برای شما اتخاذ شود.

owj seda

آیا این عمل دردناک است؟
قراردادن پروتز سینه در پشت ماهیچه سینه ای همراه با درد بیشتری است. چون باید مقداری از ماهیچه بریده شود تا فضایی برای گذاشتن پروتز سینه باز شود. بیشتر زنان میزان متعدلی درد برای پنج روز اول دارند که نیاز به مسکن خواهندداشت. اگرچه بعد از یک هفته بیشتر زنان گفته اند بهبودی قابل توجهی در علائم و نشانه ها دارند و در حقیقت با هر نوع مسکن معمولی درد از بین برده اند.

عوارض قابل انتظار عمل جراحی
ظاهر غیرقابل قبلو محل برش جراحی، خونریزی (تجمع خون)، عفونت، تاخیر در بهبودی محل برش جراحی، تغییر در حس سینه و نوک سینه که ممکن است موقت یا دائم باشد، ایجاد یک کپسول ضخیم در اطراف پروتز، نشت و یا پارگی جدار پروتز- چین خوردگی پوست روی پروتز، خطرات بی هوشی، تجمع مایع اطراف پروتز، درد که ممکن است ادامه دار باشد، ایجاد لخته وریدی که ممکن است باعث عوارض قلبی، ریوی گردد و احتمال نیاز به عمل مجدد مواردی هستند که باید مدنظرتان باشد.

بعضی بیماران کاملا حس سینه شان از بین می رود، برخی دیگر فقط کمی کاهش در حس سینه هایشان را گزارش کرده اند و بعضی حتی افزایش حس سینه را گزارش کرده اند. در اکثر موارد وقتی تغییر احساس سینه اتفاق می افتد، معمولا می باشد و به زودی از بین می رود و به مرور بهبود می یابد. طول دوره بهبودی گاهی تا هجده ماه به طول می انجامد.

اگر تنگی نفس، درد قفسه سینه، ضربان غیرطبیعی قلب داشتید بلافاصله به بیمارستان بروید زیرا ممکن است نیاز به جراحی مجدد باشد.

در چه مواردی از این روش نمی توان استفاده کرد؟
روش افزایش حجم سینه ها یا برای بازسازی سینه هائی که افتادگی شدید دارند مناسب نمی باشد و اگر شما بخواهید که همزمان سینه های شما بزرگ تر به نظر برسد و در سطح بالاتری قرار گیرد باید از جراحی (بالابردن سینه) و گذاشتن همزمان پروتز سینه استفاده نمائید. البته گاها این دو عمل را نمی توان همزمان انجام داد بلکه باید با فاصله انجام گیرد (انجام دو عمل جراحی با فاصله مشخص). جراح پلاستیک شما در تصمیم گیری شما را کمک خواهدکرد.

پروتز و سرطان سینه
هیچ مدرکی که نشان دهد پروتزهای سینه ایجاد سرطان در انسان می کند، وجود ندارد. شاید مهمترین موضوع در مورد پروتزهای سینه امکان به تاخیرافتادن تشخیص سرطان سینه با پروتزهای سینه سیلیکون و پرشده با آب نمک می باشد. هردوی این مواد حاجب هستند و اشعه و پرتوها را از خود عبور نمی دهند و مانع دیده شدن بافت اصلی سینه در جریان مامورگافی می شوند. اگرچه تکنیک های ماموگرافی در سالهای اخیر بهتر شده و پیشرفت کرده اند و رادیولوژیست می تواند تا جایی که ممکن است قسمتهایی از بافت اصلی سینه که زیر پروتز سینه پنهان است را ببیند.

مهم است بدانید 10 تا 20 درصد سرطان های سینه با اشعه ایکس قابل تشخیص و مرئی نیستند و بنابراین بیشتر سرطان های سینه هنوز هم توسط خود شخص یا با معاینات فیزیکی قابل تشخیص و کشف می باشند. زنی که پروتز سینه دارد باید همان برنامه ماموگرافی منظم که زنان دیگر دارند را داشته باشد. باید شخصی که کار رادیوگرافی را انجام می دهد را از وجود پروتزها مطلع کرد تا نماهای خاص برای رادیوگرافی مناسب انتخاب شود. در نتیجه پروتزهای سینه کار رادیولوژیست را سخت تر می کنند؛ هرچند مانع انجام آن نمی شوند.

بهروز
مدیر وبسایت مجله اوج صدا - برنامه نویس آزاد هستم که در طراحی وبسایت های و اسکریپت های مختلف برای سیستم مدیریت محتوای وردپرس شروع به فعالیت کرده ام از نمونه کارهای من میتوان به یک افزونه در مخزن وردپرس و پوسته پرشین هیرو اشاره کرد. در صورتی که نیازمند طراحی وبسایت – اسکریپت – ویرایش کد وبسایت یا اسکریپت – ایجاد تغییرات در وبسایت و غیره… هستید میتوانید با من در ارتباط باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© کپی رایت 2019، تمام حقوق برای مجله اوج صدا محفوظ است.