حکم شرعی بیت کوین – بررسی حکم شرعی بیت کوین در ایران

حکم شرعی بیت کوین – بررسی حکم شرعی بیت کوین در ایران

حکم شرعی بیت کوین در ایران مشخص شد. مراجع تقلید استفاده از بیت کوین و ارزهای رمزنگاری را برای معاملات حرام اعلام کردند. حکم شرعی بیت کوین در ایران مشخص شده است. بیت کوین محبوب ترین ارز دیجیتالی...

حکم شرعی بیت کوین در ایران مشخص شد. مراجع تقلید استفاده از بیت کوین و ارزهای رمزنگاری را برای معاملات حرام اعلام کردند. حکم شرعی بیت کوین در ایران مشخص شده است. بیت کوین محبوب ترین ارز دیجیتالی جهان است که تاکنون توانسته بیش از ۵۰ درصد سهم بازار ارزهای دیجیتالی را به خود اختصاص دهد. بسیاری از افراد از این ارز مجازی استفاده می کنند و آن را روشی مناسب برای معاملات می دانند اما باید گفت که استفاده از این ارز دیجیتالی مشکلاتی نیز دارد.

بیت کوین شبکه‌ای است که تحت کنترل هیچ‌کس نیست. یک شکل جدید از پول دیجیتال است و هیچ کس آن را کنترل نمی‌کند. پول‌های معمولی به وسیله بانک‌های مرکزی ایجاد می‌شوند؛ در واقع بانک‌های مرکزی تصمیم می‌گیرند این پول‌ها وجود داشته باشند تا به وسیله‌ آن از دولت اوراق قرضه خریداری کنند. بانک‌ها و شبکه پرداخت آن را به دقت کنترل می‌کنند تا بتوانند از امتیاز آن بهره‌مند شوند. آن‌ها دروازه‌های سیستم مالی هستند. این ارز رمزپایه این رویه را تغییر داده است.

Bitcoin یک شبکه پرداخت غیر متمرکز است؛ یعنی نه یک شخص و نه یک کمپانی روی فرایند تولید و تغییر قیمت آن هیچ کنترلی ندارند. به جای آن، هرکسی روی شبکه کنترل پول خود را بر عهده دارد و هرکسی می‌تواند با دانلود نرم افزار رایگان Bitcoin و اجرای آن روی کامپیوتر شخصی‌اش، روی سیستم مالی Bitcoin تاثیرگذار باشد.

همچنین بیت کوین یک نوع ارز دیجیتال است که به صورت مجازی ساخته و نگهداری می‌شود. کسی آن را کنترل نمی‌کند، چاپ نمی‌شود و به وسیله نرم‌افزاهای رایانه‌ای که در سراسر جهان مشغول حل مسائل ریاضی هستند، تولید می‌شود. این ارز دیجیتال اولین نمونه، از ارزهایی است که با نام ارزهای رمز پایه شناخته می‌شوند.

بررسی حکم شرعی بیت کوین در ایران یکی از موارد مهم در مسائل بانکی و مالی، توجه به شریعت اسلام و فقه اسلامی است. در زمینه تجارت و کسب و کار باید چارچوب‌های فقهی رعایت شود زیرا در اسلام بسیاری از امورات مالی حرام محسوب می‌شوند. علاوه بر این یکی از دغدغه‌های اصلی پژوهشگران حوزه پولی و بانکی به خصوص در حوزه‌های نوین، رعایت قوانین و مقررات اسلامی است. زیرا هدف این است که فناوری‌های جدید با قوانین بانکداری اسلامی مطابقت داشته باشند.

حجت‌الاسلام سیدعباس موسویان، که عضو شورای فقهی بانک مرکزی و نظریه‌پرداز بانکداری اسلامی است، در مورد حکم شرعی بیت کوین سخن گفت. وی اعلام نمود که اگر قرار باشد از دیدگاه اسلام به بررسی حکم شرعی بیت کوین پرداخت، باید گفت که در اسلام صرفا کالاهای حقیقی از جمله طلا یا سکه طلا، نقره یا سکه نقره، برنج، خرما، گندم، جو و نمک به عنوان پول شناخته می‌شوند، بنابراین بیت کوین یا نمونه‌های مشابه آن کالا نیستند.

وی به آیه قرآنی وَ لَنْ یَجْعَلَ اللَّهُ لِلْکافِرِینَ عَلَی الْمُؤْمِنِینَ سَبِیلًا به معنای و خداوند هیچ گاه برای کافران نسبت به جامعه مومن و با ایمان راه تسلط باز نخواهد کرد اشاره کرد و استفاده از بیت کوین را چون باعث می شود که پول مسلمان به جیب کافران برود، نامشروع و ناصحیح اعلام کرد. موسویان در مورد حکم شرعی بیت کوین تاکید کرد که معامله با بیت‌کوین و پول‌های مجازی از لحاظ شرعی اشکال دارد.

نظر سایر مراجع تقلید در مورد حکم شرعی بیت کوین

حضرت آیت الله مکارم شیرازی، آیت الله هاشمی شاهرودی،  آیت الله شبیری زنجانی، آیت الله نوری همدانی نظر خود را در مورد حکم شرعی بیت کوین اعلام کردند. آنها بیت کوین را دارای ابهامات زیاد دانستند و بیان نمودند که استفاده از آن جایز نیست. همچنین بیت کوین عاملی برای فساد اقتصادی عنوان شد و اعلام شد که مشکل شرعی دارد. آیت الله صادقی گلپایگانی نیز معامله با پول‌های دیجیتالی را حرام و در کل باطل اعلام کرد.

مقام معظم رهبری حضرت آیت الله العظمی خامنه ای:

دفتر معظم له در این زمینه اظهار نظری نداشه اند و نفیا و اثباتا نظری داده نشده است.

بدین معنا که نه حکم به حرمت میدهند و نه اجازه ی فعالیت را میدهند. لذا وظیفه مقلدین معظم له این است که:

از آنجا که بیت کوین، شبهه تحریمیه دارد، ورود به این معامله برای مقلدین معظم له حرام بوده و نباید وارد شوند یا میتوانند با رعایت الاعلم فالاعلم به مجتهد جامع الشرایط دیگری رجوع نمایند.

حضرت آیت الله العظمی سیستانی:

معظم له، فعالیّت مذکور را اجازه نمی دهند.

در نتیجه برای مقلدین معظم له ورود به این گونه معاملات حرام می باشد.

حضرت آیت الله العظمی شبیری زنجانی:

اگر اعتبار دریافتی ، در مقابل کار حلال داده شود و خلاف قانون نباشد، اشکال شرعی ندارد.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی:

با توجه به ابهامات زیادی که بیت کوین دارد معامله آن اشکال دارد.

آیا بیت کوین در ایران قانونی است؟

در ایران اظهار نظر قانونی در مورد بیت کوین نشده است و نه می‌توانیم آن را قانونی بدانیم و نه غیرقانونی اما در کشورهای دیگر دنیا نظرات در مورد معامله با بیت کوین متفاوت است؛ آمریکا: بیت کوین در آمریکا محدودیت خاصی ندارد و فقط در بیانیه‌های منتشر شده از طرف مراجع مختلف قانونی نسبت به خطرات و سو استفاده از بیت کوین هشدار داده شده است. در این کشور شرکت‌های بزرگی همچون مایکروسافت برای فروش محصولاتشان بیت کوین را قبول می‌کنند. چین: در این کشور شرکت‌های خصوصی و افراد معمولی می‌توانند در مبادلات خود از بیت کوین استفاده کنند اما استفاده از آن در سیستم مؤسسات مالی ممنوع است. آلمان: وزارت مالیه آلمان در سال 2013 بیت کوین را به عنوان یک واحد حسابداری که می‌تواند موضوع مالیات و مبادله قرار گیرد پذیرفت. روسیه: استفاده از بیت کوین در روسیه غیرقانونی است.

سخن اخر

بیت کوین در اوج بحران‌های مالی دهه گذشته و به عنوان یک جایگزین برای ارزهای تحت حمایت دولت‌ها متولد شد. سهامداران بیت کوین استدلال می‌کنند که بخشی از دنیای ارزهای مدرن، ساخته دست اقتصاد است که بانک‌های مرکزی برای افزایش رشد اقتصادی، آن ارز‌ها را چاپ می‌کنند. بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال مانند اتریوم، از لحاظ سود اقتصادی در جایگاه برابر یا حتی بهتر از رقبای سنتی و کاغذی خود قرار می‌گیرند. از آنجایی که بیت کوین یک ارز غیر متمرکز است، تحت تسلط هیچ بانک مرکزی یا دولتی نیست؛ به این معنی که افراد می‌توانند بدون واسطه در آن عمل کنند. بخشی از جذابیت بیت کوین به خاطر همین موضوع است. علاوه بر این، ارزهای دیجیتال تحت بستری به اسم بلاک چین قرار دارند؛ بلاک چین یک دفتر کل دیجیتالی است که نمی‌تواند تغییر کند و همه معاملات، مدارک وام‌ها یا تاریخچه دارایی‌ها در آن ثبت می‌شود که مهم‌ترین و مفیدترین جنبه قلمرو ارزهای دیجیتال محسوب می‌شود.

بیت کوین ارزی رسمی نیست. یعنی بیشتر مراجع قضایی از شما خواهند خواست که مالیات های مربوط به درآمد، فروش، حقوق و بهره سرمایه ای را روی آنچه که ارزش دارد، از جمله بیت کوین، بپردازید. مسئولیت حصول اطمینان از موارد مالیاتی و دیگر احکام قانونی یا مقرراتی که توسط دولت و یا شهرداریهای محلی وضع شده، بر عهده خود شماست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمام حقوق برای مجله اوج صدا محفوظ است