جنگل زدایی چیست + مضرات جنگل زدایی | تحقیق در مورد جنگل زدایی

جنگل زدایی چیست + مضرات جنگل زدایی | تحقیق در مورد جنگل زدایی

جنگل‌زدایی به ریشه‌کنیِ درختان جنگلیِ یک منطقه یا زمین گفته می‌شود که در نتیجهٔ آن، تمام یا بخشِ بزرگی از درختان قطع می‌شود و پهنهٔ جدید به عنوانِ یک منطقهٔ غیرجنگلی موردِ استفاده...

جنگل‌زدایی به ریشه‌کنیِ درختان جنگلیِ یک منطقه یا زمین گفته می‌شود که در نتیجهٔ آن، تمام یا بخشِ بزرگی از درختان قطع می‌شود و پهنهٔ جدید به عنوانِ یک منطقهٔ غیرجنگلی موردِ استفاده قرارمی‌گیرد. تبدیلِ زمین‌های جنگلی به مزارع یا استفادهٔ شهری، نمونه‌هایی از جنگل‌زدایی است. حدود نیمی از جنگل‌های اصلیِ دنیا تا سال ۲۰۱۱ از بین‌رفته‌اند که بیشترِ آن‌ها در طولِ ۵۰ سالِ گذشته از بین رفته‌بودند. همچنین تا سال ۱۹۹۰ میلادی، نیمی از جنگل‌های بارانی دنیا نابود شده‌بودند. بیش از نیمی از جانوران و گیاهانِ جهان در جنگل‌های استوایی زندگی می‌کنند. جنگل زدایی (Deforestation)، به نابودی دائمی جنگل‌ها در راستای تبدیل کردن آنها به زمین‌هایی با کاربرد‌های دیگر گفته می‌شود و در حال حاضر یکی از مشکلات بزرگی است که جامعه بشری با آن روبرو است. بنابر گفته سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (FAO)، مطابق تخمین‌‌ها سالانه ۷.۳ میلیون هکتار از جنگل‌های جهان طی فرآیند جنگل زدایی از بین می‌رود. این رقم با وسعت کشور پاناما برابری می‌کند.

جنگل‌زدایی به دلایل گوناگونی از قبیل استفاده یا فروش درختان قطع‌شده به عنوان سوخت یا چوب، استفاده از جنگل برای چراگاه دام، ساخت مزارع یا شهرک‌ها به وقوع می‌پیوندد. حذف زیاد درختان بدون احیای جنگل کافی به زیستگاه صدمه وارد کرده و باعث کاهش تنوع زیستی شده‌است. جنگل‌زدایی نیز در جنگ به منظور محروم کردن دشمن از پوشش برای نیروهای خود و همچنین منابع حیاتی مورد استفاده قرار می‌گرفت. نمونه‌ای مدرن از این نوع جنگل‌زدایی عامل نارنجی توسط ارتش ایالات متحده در ویتنام در دوران جنگ ویتنام بود. مناطق زدوده‌شده از درخت معمولاً متحمل فرسایش خاک شدید شده و غالباً به سمت تنزل می‌روند. آمارهایی از پیامد‌های پدیده جنگل زدایی

بنابر گفته فائو تاکنون حدود نیمی از جنگل‌های گرمسیری نابود شده‌اند. مطابق اطلاعات نشنال جئوگرافی، جنگل‌ها امروزه تنها ۳۰ درصد از خشکی‌های جهان را شامل می‌شوند. بنابر اعلام بنیاد حیات وحش جهان (WWF) سالانه ۷.۵۷ میلیون هکتار از جنگل‌های جهان به کام نابودی کشانده می‌شوند. به عبارت ملموس‌تر هر دقیقه حدود ۲۷ زمین فوتبال در حال نابودی است. به گفته WWF حدود ۱۵ درصد از انتشار گازهای گلخانه‌ای متوجه پدیده جنگل زدایی است. بنابر اطلاعات دانشگاه مریلند، از دست رفتن پوشش درختی در سطح جهانی در سال ۲۰۱۶ به رکورد ۲۹.۷ میلیون هکتار رسید.

پدیده جنگل زدایی در چه مناطقی دیده می‌شود؟

جنگل زدایی در سراسر جهان رخ می‌دهد، اما جنگل‌های بارانی گرمسیری هدف اصلی این فاجعه زیست محیطی است. بر اساس اعلام نشنال جئوگرافی اگر این روند جنگل زدایی ادامه پیدا کند، تا ۱۰۰ سال آینده تمام جنگل‌های بارانی محو خواهند شد. مطابق اطلاعات GRID-Arendal، مرکز همکاری برنامه زیست محیطی سازمان ملل، کشورهای برزیل، اندونزی، تایلند، جمهوری دموکراتیک کونگو و بخش‌هایی از آفریقا بیشرین میزان رویارویی با پدیده جنگل زدایی دارند.

در این تصویر که به شهر ماندالا در کشور میانمار (برمه) تعلق دارد، دو گاو نر در حال کشیده قطعه چوب‌های بریده شده درخت ساج برمه‌ (Burmese Teak) هستند. هر کدوم از این قطعه چوب‌ها بر روی ارابه ۴ تن وزن دارند. با وجود اینکه بسیاری از کشور ها چوب درخت ساج برمه را ممنوع کرده‌اند، اما میانمار در حال حاضر ۷۵ تا ۸۰ درصد از چوب ساج جهان را تامین می‌کند. کشاوری ببر و بسوز (Slash-and-burn) در این کشور جنگل‌ها را مورد تهدید قرار می‌دهد.

در این بین اندونزی بیشترین میزان جنگل زدایی جهان را دارد. بر اساس یک مطالعه که در دانشگاه مریلند و موسسه منابع طبیعی انجام شده بود از قرن گذشته تاکنون، حداقل ۱۵.۷۹ میلیون هکتار از جنگل‌های این کشور نابود شده‌اند. اگر جنگل زدایی در طول نیم قرن گذشته به سرعت افزایش داشته است، اما همواره در طول تاریخ شاهد این پدیده بوده‌ایم. به عنوان مثال به گفته دانشگاه میشیگان، ۹۰ درصد از جنگل‌های بومی ایالات متحده از سال ۱۶۰۰ میلادی به این سو نابود شده‌اند. موسسه منابع جهانی (WRI) تخمین می‌زند که بخش عمده‌ای از جنگل‌های بومی باقی‌مانده در کانادا، آلاسکا، روسیه و حوضه شمال غربی رود آمازون واقع شده است.

چرا جنگل زدایی رخ می‌دهد؟

موارد بسیاری وجود دارند که به جنگل زدایی منجر می‌شوند. WWF گزارش می‌دهد که نیمی از درختان به طور غیرقانونی از جنگل‌ها ربوده شده و به عنوان سوخت مورد استفاده قرار می‌گیرند. از جمله دلایل معمول دیگر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • دسترسی به زمین بیشتر برای خانه‌سازی و شهرسازی
  • برداشت چوب در راستای تولید اقلامی تجاری نظیر کاغذ و لوازم خانگی و نیز خانه سازی
  • تولید برخی مواد که اقلام مصرفی گران قیمتی هستند، مانند روغن درخت خرما
  •  ایجاد فضا برای دامداری و پرورش احشام

بریدن درختان و سوزاندن آنها از معمول‌ترین روش‌ها در پدیده جنگل زدایی است. این فعالیت‌ها زمین را کاملا بایر می‌کنند و شیوه‌هایی بسیار بحث برانگیز هستند. ما شاهد قطع یکباره درختان در مقیاس وسیع و به صورت یکباره هستیم. به نقل از شورای دفاع از منابع ملی، یک متخصص جنگلبانی قطع درختان را “آسیبی زیست محیطی” می‌داند “که به جز فوران آتشفشان‌های عظیم هیچ نمونه طبیعی دیگری را نمی‌توان به آن تشبیه کرد.”

در این تصویر یک گله گاو در حال چریدن در ناحیه‌ای باقی مانده از جنگل‌های بارانی آمازون در ایالت روندونیا برزیل مشاهده می‌شود. چراندن گاو و احشام منجر به جنگل زدایی در بخش برزیلی آمازون شده است. این چارپایان هزاران مایل مربع از سرزمین‌های جنگلی غیرقابل جایگزین را نابود کرد‌ه‌اند. سوختن جنگل‌ها می‌تواند با سرعت زیاد و در سطح وسیع باشد، یا به صورت آهسته و با تکنیک ببر و بسوز (slash-and-burn) باشد. در این روش که به کشاورزی بدوی نیز شهرت دارد، قطعاتی از درختان، از زمین بریده و سوزانده می‌شود و سپس محصولات کشاورزی در زمین باقی مانده کشت می‌شود.

خاکستر باقی‌مانده از سوختن درختان برای تغذیه گیاهان کاربرد دارد و نیز بواسطه سوختن زمین، علف‌های هرز از میان رفته‌اند. هنگامی که پس از سال‌ها استفاده منابع غذایی خاک رو به کاهش رفت و علف‌های هرز مجددا سبز شدند، کشاورزان به منطقه‌ای جدید کوچ کرده و این فرآیند را تکرار می‌کنند.

جنگل زدایی و تاثیر آن بر تغییرات آب و هوایی جهان

جنگل زدایی به عنوان یکی از فاکتور‌های دخیل در تغییرات اقلیمی جهان برشمرده می‌شود. مایکل دیلی (Michael Daley) استادیار علوم محیط زیستی از کالج لیسل در شهر نیوتن ایالت ماساچوست،‌ مشکل شماره یک جنگل زدایی را تاثیر آن بر چرخه کربن جهانی می‌داند. به گفته دکتر دیلی، ملکول‌های گازی که در اتمسفر زمین تشعشعات مادون قرمز گرمایی را جذب می‌کنند، گازهای گلخانه‌ای نامیده می‌شوند. اگر گازهای گلخانه‌ای به مقدار کافی باشند، تغییرات آب و هوایی را منجر می‌شوند.

از نظر فراوانی ، گاز اکسیژن (O2) پس از نیتروژن، دومین گاز در اتمسفر زمین است. با این حال مادامی که گازهای گلخانه‌ای وجود داشته باشند، توانایی جذب تشعشعات مادون قرمز گرمایی را ندارد. دی اکسید کربن (CO۲) متداول‌ترین گاز گلخانه‌ای است. بر اساس اعلام سازمان حفاظت از محیط زیست (EPA)، دقیقا ۸۲.۲ درصد از کل گازهای گلخانه‌ای تولید شده توسط ایالات متحده را گاز کربن دی اکسید شامل می‌شود. در این میان سودمندی درختان به چشم می‌آید. مطابق آمار وب‌سایت GreemPeace حدود ۳۰۰ میلیارد تن کربن، یعنی ۴۰ برابر انتشار گازهای گلخانه‌ای سالانه بواسطه سوخت‌های فسیلی در درختان ذخیره شده است. جنگل زدایی درختان نه تنها میزان کربن ذخیره شده را کاهش می‌دهد، بلکه منجر به آزاد شده گاز CO۲ در هوا می‌شود. به این دلیل که با مرگ درختان، ذخیره کربن آنها آزاد می‌شود.

راهی برای مقابله با جنگل زدایی بسیاری گمان می‌کنند که برای مقابله با جنگل زدایی، مردم باید درختان بیشتری بکارند. شاید سعی در کاشت حجم وسیعی از درختان می‌تواند به مرتفع شدن مشکلات جنگل زدایی بیانجامد، اما همه آنها را حل نخواهد کرد.

مضاف بر جنگل زایی، تکنیک‌های دیگری نیز وجود دارند که با جنگل زدایی مقابله و آن را کاهش می‌دهند. از جمله آنها می‌توان به سوق دادن جوامع انسانی به سوی تغذیه گیاهی اشاره کرد. این موضوع نیاز انسان به زمین برای پرورش دام را کاهش می‌دهد.

وبسایت دیده‌بان جهانی جنگل پروژه‌ای را برای مقابله با جنگل‌زدایی از طریق افزایش آگاهی آغاز کرده است. این نهاد از تکنولوژی ماهواره‌ای، داده‌های در دسترس، جمع آوری اطلاعات برای تشخیص و هشدار دادن به دیگران در مورد جنگل زدایی استفاده می‌کند. جامعه آنلاین‌ آنها همچنین مشوق به اشتراک گذاری تجربه‌های شخصی و اثرات منفی جنگل زدایی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمام حقوق برای مجله اوج صدا محفوظ است