تير كشيدن سينه در شيردهی | جوش چركی روی نوک سينه | توده در سينه زنان شیرده | سفت شدن سينه در دوران شيردهی

تير كشيدن سينه در شيردهی | جوش چركی روی نوک سينه | توده در سينه زنان شیرده | سفت شدن...

دردناک شدن نوک سینه‌ها آن‌قدر در میان تازه‌مادران شیرده شایع است که ممکن است فکر کنید یک بخش طبیعی از شیردهی است و شما فقط باید با آن کنار بیایید، اما بهتر است بدانید که این طور نیست. دردی که ادامه داشته باشد، یک درد غیرطبیعی است و به دلیل عوامل مختلفی به وجود می‌آید. در این مطلب می‌توانید با درد غیرطبیعی نوک سینه هنگام شیردهی و عوامل ایجادکنندۀ آن و برخی موارد نیازمند مراجعه به پزشک برای برطرف کردن این مشکل آشنا شوید.

عوامل ایجاد درد در نوک سینه‌

عوامل زیادی می‌تواند باعث درد یا ناراحتی در نوک سینه شود. شایع‌ترین این عوامل شامل موارد زیر است:

چفت نشدن سینه در عمق دهان نوزاد: اگر طی چند روز یا چند هفتۀ اول شیردهی، کودک شما در طول شیردهی به اندازۀ کافی سینه را در دهان نگیرد، ممکن است دچار درد در نوک سینه شوید که این حالت به عنوان چفت شدن سطحی سینه در دهان شناخته می‌شود. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، کودک به جای مکیدن سینه، نوک سینه را می‌مکد که باعث درد و سپس آسیب به نوک سینه می‌شود. اگر متوجه شده‌ا‌ید که نوک سینۀ شما برجسته‌تر شده است یا اگر یک خط در وسط نوک سینۀ خود می‌بینید، به معنای آن است که کودک شما باید مقدار بیشتری از سینه را وارد دهانش کند. پزشکتان می‌تواند به شما یاد بدهد که کودک خود را در وضعیت درستی قرار دهید تا این مشکل را برطرف کنید.

آسیب ناشی از شیردوش: استفادۀ نادرست از شیردوش سینه می‌تواند باعث درد یا آسیب در نوک سینه‌ها شود. ممکن است کلاهک یا پوشش سینۀ شیردوش برای نوک سینۀ شما بیش از حد کوچک باشد. همچنین برخی از مادران به اشتباه درجۀ مکش را خیلی بالا می‌برند. بهتر است از یک پزشک یا ماما بخواهید به شما کمک کند تا یک شیردوشی مناسب را برای دوشیدن شیر انتخاب کنید.

عفونت برفک: اگر نوزاد شما برفک دهان دارد، ممکن است آن را به شما منتقل کند و باعث درد یا آسیب در نوک سینه شود. علائم برفک در مادران شیرده شامل خارش، قرمزی، براق و دردناک بودن و تیر کشیدن نوک سینه است که برای درمان برفک لازم است به پزشک مراجعه کنید. اگر بهبود پس از چند روز درمان ایجاد نشود، ممکن است پزشک احتمال اگزما بودن این عارضه را بررسی کند، زیرا اگزما نیز علائم مشابهی دارد.

چسبیدگی زبان به کف دهان در نوزاد: احتمال دیگر این است که کودک شما دچار عارضۀ چسبیدگی زبان به کف دهان است. در این عارضه‌، پوستی که زبان او را به کف دهان متصل می‌کند، کوتاه است یا بیش از حد معمول به سمت نوک زبان پیشروی کرده است. این عارضه می‌تواند باعث مشکلات شیردهی مثل درد در نوک سینه‌ها شود که می‌توان آن را به راحتی با یک عمل جراحی جزئی اصلاح کرد، پس اگر نوک سینه‌های شما دردناک است، پزشک یا ماما باید زبان کودک را نیز بررسی کند.

حباب شیر: آبدانک یا حباب شیر زمانی به وجود می‌آید که لایۀ نازکی از پوست روی دهانۀ یک مجرای شیر رشد می‌کند و باعث می‌شود شیر گیر بیفتد و منجر به انسداد مجرای شیر شود. این نوع تاول معمولاً شبیه یک نقطۀ سفید یا زرد بر روی نوک سینه بوده و ممکن است در آن نقطه و در پشت آن درد مشخصی ایجاد شود. ماما یا متخصص زنان می‌تواند این عارضه را با لایه‌برداری پوست آن ناحیه درمان کند. در غیر این صورت، ممکن است چند هفته طول بکشد تا خودبه‌خود درمان شود.

تاول نوک سینه: تاول نوک سینه یک تاول شفاف، زرد یا خونی روی نوک سینه است که در طول شیردهی باعث درد شدیدی می‌شود. علت این تاول، اغلب اصطکاک یا مکش ناشی از بد گرفتن سینه است. اندازه نبودن فلنج‌ها یا پوشش شیردوش سینه یا استفاده از درجۀ خیلی بالای شیردوش است، یک علت شایع دیگر برای ایجاد تاول است. یک دلیل کمتر رایج برای تاول نوک سینه ناشی از واکنش به پماد، کرم یا داروهای موجود روی نوک سینه است. پس لازم است استفاده از کرم یا داروهای نوک سینه را قطع کنید و به متخصص پوست مراجعه کنید تا نوع تاول را تعیین کند.

تبخال نوک سینه: اگر سابقۀ تبخال دارید، تاول نوک سینه ممکن است یک ضایعۀ تبخال باشد. در این صورت شیردهی را قطع کنید و به پزشک مراجعه کنید. اگر در دورۀ بروز تبخال روی نوک سینه یا اطراف آن به نوزادتان شیر بدهید، ممکن است تبخال را به نوزاد خود منتقل کنید. تا زمانی که درد برطرف شود و شیردهی از آن سینه بی‌خطر باشد، باید سینۀخود را بدوشید تا سطح تولید شیر خود را حفظ کنید و از ورم و احتقان پستان جلوگیری کنید. برای محافظت از کودک خود نیز شیر دوشیده‌شده را دور بریزید. اگر فقط یکی از سینه‌های شما مبتلا شده، شیردهی از سینۀ سالم بی‌خطر است.

عارضۀ وازواسپاسم: اگر چند ثانیه یا چند دقیقه پس از شیردهی نوک سینۀ شما رنگ‌پریده شود و درد شدیدی در آن شروع ‌شود و سپس به رنگ طبیعی خود بازگردد، ممکن است یک اسپاسم در رگ‌های خونی نوک سینه ایجاد شده باشد. این عارضه وازواسپاسم نام دارد و می‌تواند در اثر ضربه به نوک سینه، فشردن نوک سینه یا وجود قارچ روی نوک سینه ایجاد شود. پزشکتان می‌تواند علت اسپاسم را تعیین و آن را درمان کند.

owj seda

راه کارهایی برای کاهش درد سینه ها بعد از زایمان

• یک دوش آب گرم بگیرید.
• قبل از هر بار شیر دادن حوله گرم خیس ( مثلاً یک لیف حوله ای که در آب جوش فرو برده شده و چلانده شده باشد) را بر روی پستان هایتان قرار دهید ، این کار تورم سینه ها را کمتر می کند.
• قبل از شیر دهی مقدار کمی از شیر داخل هر پستان را بدوشید، یک پستان پر از شیر، در دهان گرفتن ، آن را برای نوزاد مشکل تر کرده و باعث می شود او دهانش را در جایی غیر از نوک پستان قرار دهد، پس مجبور خواهد شد برای خوردن شیر تقلا کند، که به درد پستان منجر خواهد شد.
• برای جلوگیری از درد سینه ها بعد از زایمان، ازسینه بند محفاظ مخصوص شیردهی استفاده کنید، بعضی از خانمها ترجیح می دهند حتی موقع شب از آن استفاده کنند.
• هر دو الی سه ساعت یکبار شیر بدهید، احساس درد باعث نشود که از شیر دادن خودداری کنید، هرچه بیشتر شیر دهید، درپستان هایتان احساس بهتری خواهید داشت.
• مایعات زیاد بنوشید تا بدنتان بتواند به اندازه کافی آب جذب کرده و روند تولید شیر ادامه یابد.
• در هر بار شیردهی ، پستان هایتان را عوض کنید.
• پس از شیر دادن یک حوله خیس خنک روی پستانتان قرار دهید، می توانید یخ خرد شده داخل یک نایلون فریزر یا یک بسته سبزیجات یخ زده را نیز امتحان کنید.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر در نوک سینه احساس درد داشتید، لازم است قبل از هر کاری به یک پزشک یا ماما مراجعه کنید، زیرا دردناکی نوک سینه ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد و شما و نوزادتان را دچار مشکلاتی کند. پزشک یا ماما می‌تواند به تشخیص علت درد شما کمک کند و هنگامی که مشخص شود چه چیزی باعث ایجاد درد شده، درمان اغلب ساده است. پس یادتان باشد که درد نکشید و بدانید که لازم نیست این درد را تحمل کنید و همچنان با درد به نوزادتان شیر بدهید، زیرا دوران شیردهی طولانی است و بی‌توجهی به درد در سینه و نوک سینه کمکی به هیچ‌کدام از شما نخواهد کرد.

owj seda

جوش چركی روی نوک سينه

وجود جوش در نوک سینه مسئله بسیار رایجی است. توجه کردن به جوش های این ناحیه از سینه می تواند برای برخی از افراد نگران کننده باشد اما معمولا جای نگرانی نیست. علل ایجاد جوش در نوک سینه در برگیرنده موارد زیر است:

 • آکنه
 • موهای درون روییده
 • تاول های شیر
 • غدد مونتگومری متورم
 • بهداشت شخصی
 • عفونت مخمری
 • آبسه پستان
 • سرطان سینه

در این مقاله سعی می کنیم انواع مختلف برآمدگی بر روی سینه و علل ایجادکننده آن ها را با هم مرور کنیم.

علت جوش روی نوک سینه:

جوش هایی که در نوک سینه یافت می شود ممکن است به همان دلایلی که جوش ها در سایر قسمت های بدن ظاهر می گردد، ایجاد شده باشد. هر چند برخی از جوش هایی که در نوک سینه ایجاد می شوند منحصر به فرد هستند.

آکنه:

همانند سایر قسمت های بدن، منافذ مسدود شده در این ناحیه نیز می تواند باعث ایجاد جوش شود. سلول ها و سبوم های مرده پوست، می توانند باعث ایجاد جوش در هر ناحیه ای از بدن شوند و نوک سینه از این قاعده مستثنی نیست. هورمون ها علت رایج بروز جوش در این ناحیه هستند. این هورمون ها و جوش های مرتبط در بخش های خاصی از دوره قاعدگی بروز می کنند. آکنه ممکن است به خاطر اصطکاک و سایش ناشی از لباس نیز ایجاد شده باشد. پوشیدن لباس شل و راحت می تواند به بهبود شرایط کمک کند. در موارد نادر،شرایطی به نام conglobata باعث ایجاد جوش در نوک سینه می شود. این جوش ها عمیق، ماندگار و برآمدگی های قرمز رنگی بر روی نوک سینه هستند. این ها باید توسط پزشک یا متخصص پوست شناسایی و تشخیص داده شوند. در مورد آکنه های ماندگار، پزشک می تواند دارو یا آنتی بیوتیکی را برای کمک به نشانه ها تجویز کند.

موهای درون روییده:

زمانی که فولیکول های مو در اطراف نوک سینه مسدود می شوند، باعث ایجاد برآمدگی شبیه جوش می گردند. برخی از اوقات ممکن است مو به سمت داخل رشد نماید. بیشتر این موهای درون روییده خود به خود بهبود می یابند اما در برخی از افراد باید نشانه های عفونت مورد بررسی قرار گیرد.

تاول های شیر:

بیشتر مادرانی که به فرزند خود شیر می دهند ممکن است متوجه برآمدگی بر روی نوک سینه خود شوند. با اینحال، چنین برآمدگی هایی بیشتر تاول های شیری هستند. تاول های شیر، برآمدگی های پر شده از مایع هستند. این موضوع ممکن است به خاطر تولید بیش از حد شیر، مکیدن نامناسب یا عفونت ایجاد شده باشد. اطمینان از اینکه مجرای شیر کاملا خالی شده است به افراد کمک می کند از بروز چنین شرایطی پیشگیری کنند. تمیز کردن ناحیه سینه بعد از شیر دادن هم می تواند تحریک آن را کاهش دهد. تاول های شیر باید به سرعت درمان شوند زیرا می توانند دردناک باشند و به مجرای مسدود شده بیانجامند.

غدد مونتگومری متورم:

غدد مونتگومری غده پوستی نرمالی هستند که به عنوان برآمدگی بدون درد و کوچکی بر روی ناحیه پوست تیره اطراف نوک سینه ظاهر می شوند. هر فردی غدد مونتگومری را دارد هر چند این ها در برخی از افراد بیشتر ظاهر می شوند. این غده ها، روغن ترشح می کنند و به روان شدن پوست کمک می کنند. این ترشحات در عین حال می تواند شبیه چرکی باشد که از نوک سینه ترشح می شود.

غدد مونتگومری متورم زیاد شایع نیست و ممکن است به بارداری یا شیردهی مرتبط باشد.

بهداشت شخصی و فردی:

بهداشت فردی می تواند نقش مهمی در ایجاد جوش در نوک سینه داشته باشد. نوک سینه به طور مداوم با لباس در ارتباط است. شستشوی دیر به دیر بدن و لباس می تواند به پوست مرده، سبوم یا عرق اجازه دهد با پوست در تماس باشد. همین امر به ایجاد جوش می انجامد.

عفونت های مخمری:

جوش هایی که در کنار بثورات پوستی در این ناحیه ظاهر می شوند ممکن است نشانه ای از عفونت مخمری باشند. پوست ممکن است در این شرایط قرمز و خارش دار باشد.

محیط گرم و گاه تعریق زیر تی شرت ، می تواند شرایط خوبی برای عفونت قارچی یا رشد بیش از حد مخمر ها ایجاد نماید. عفونت های مخمری می توانند به سرعت گسترش یابند، بنابراین باید به سرعت تشخیص داده شوند. عفونت های مخمری و برفک را می توان باداروهای ضد قارچی درمان کرد.

آبسه نوک پستان:

برخی از اوقات چیزی که به عنوان جوش در نوک سینه ظاهر می شود می تواند نشانه ای از مشکلات عمیق تر همچون آبسه باشد. آبسه نوک پستان نواحی از چرک است که در بافت های سینه تجمع پیدا می کند. این ها ممکن است دردناک باشند و پوست احتمال دارد تغییر رنگ دهد یا متورم گردد. چنین ابسه هایی معمولا به خاطر ورم پستان درمان نشده ایجاد می شوند. در فردی که شیر نمی دهد، چنین مواردی ممکن است نشانه ضایعات بدخیم در این ناحیه باشد.

آبسه را می توان تخلیه کرد و آنتی بیوتیک را برای پیشگیری از عفونت مجدد تجویز نمود. در شرایط نادر، ممکن است نیاز به جراحی هم وجود داشته باشد.

سرطان سینه:

اگرچه این موضوع نادر است اما برخی از برآمدگی های جدید بر روی نوک پستان ممکن است نشان دهنده سرطان سینه باشد. اگر در مورد علل بروز این برآمدگی مطمئن نیستید حتما با یک پزشک مشورت کنید.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

در بسیاری از موارد، وجود جوش در نوک پستان جای نگرانی ندارد. منافذ مسدود شده، موهای موهای درون روییده و تاول های شیر معمولا خود به خود بهبود می یابند. سایر انواع برآمدگی ها مانند آبسه یا عفونت های مخمری ممکن است نیاز به درمان داشته باشند.

اگر برآمدگی روی سینه متورم، قرمز یا دردناک باشد باید به پزشک مراجعه کنید. این نوع برآمدگی ممکن است نشانه ای از عفونت یا عوارض دیگری باشد که نیاز به درمان دارد. توده های متورم عمیق زیر پوست می توانند نشانه ای از آبسه باشند که باید توسط پزشک تشخیص داده شوند. اگر علت برآمدگی های روی نوک پستان قابل شناسایی نیست حتما با یک پزشک متخصص مشورت کنید. برآمدگی هایی که تغییر شکل می دهند، در کنار توده های دیگر ظاهر می شوند، یا اگر تغییرات دیگری در بافت نوک پستان یا پستان وجود داشته باشد، ممکن است نشانه ای از سرطان سینه باشد. در چنین مواردی، فرد باید در اسرع وقت با پزشک مشورت کند.

owj seda

سفت شدن سينه در دوران شيردهی

التهاب موضعی سینه در زنان شیرده با درد سینه، تب و احساس كسالت و بیماری همراه است و دیده می‌شود و حدود یك درصد افراد مبتلا نیاز به بستری شدن در بیمارستان پیدا می‌كنند.
علل و عوامل التهاب سينه
التهاب معمولا به دلیل اشكال در شیردهی است. سابقه التهاب سینه در شیردهی قبلی، عدم تخلیه كامل سینه و تجمع شیر در سینه دیگر، ترك و زخم نوك سینه از علل این بیماری هستند. در این حالت میكروب‌ها از طریق نوك سینه وارد شده و در بافت پستان ایجاد عفونت می‌كنند كه اگر این التهاب سریعاً درمان نشود، ممكن است تبدیل به آبسه سینه شود. احتمال تبدیل التهاب سینه به آبسه در خانم‌های چاق و سیگاری بیشتر از افراد عادی است.

علل احتقان پستان

 • فراوانی شیر
 • تاخیر در شروع تغذیه با شیر مادر
 • خوب نگرفتن پستان توسط شیرخوار
 • تخلیه شدن به طور مکرر پستان
 • محدود کردن زمان شیردهی

راه های پیشگیری از احتقان

 • شروع تغذیه با شیر مادر بلافاصله بعد از زایمان
 • اطمینان از وضعیت گرفتن صحیح پستان
 • تشویق در جهت نامحدود کردن زمان و دفعات تغذیه

تشخیص و درمان التهاب سينه

این عارضه با علائم بالینی تشخیص داده می‌شود. معمولا سینه به طور یكطرفه مبتلا شده و قرمز، متورم، سفت و دردناك است. تب بالای 3/38 درجه سانتی‌گراد وجود دارد و فرد احساس بیماری، كوفتگی عضلات و حالتی شبیه لرز و آنفلوانزا دارد. در مراحل اولیه معمولا این علائم خفیف‌اند و در مراحل بعد علائم شدت بیشتری پیدا می‌كنند و حتی ممكن است غدد لنفاوی زیر بغل متورم و دردناك شوند. برای تشخیص نیاز به آزمایش خون نیست.

اگر در آزمایش خون این افراد به طور واضح گلبول‌های سفید بالا رفته و نوتروفیل‌ها افزایش ‌یابند، عامل بیماری التهاب سینه در اغلب موارد باكتری استرپتوكوك گروه A است لذا درمان آنتی بیوتیكی علیه استرپتوكوك لازم است. درمان علامتی هم باید انجام شود. برای كم كردن درد سینه می‌توان از كمپرس نوك سینه، ماساژ سینه و مصرف مسكن‌های ضد التهابی مثل بروفن یا استامینوفن استفاده كرد. زخم نوك سینه را با آنتی‌بیوتیك موضعی همراه با داروی ضد التهاب كه معمولا به صورت پمادهای تركیبی در بازار هستند می‌توان درمان كرد.

اگر پس از اقدامات فوق و درمان با آنتی‌بیوتیك به مدت سه روز علائم بالینی بهتر نشد، لازم است از بیمار سه آزمایش كشت شیر و سونوگرافی سینه صورت گرفته و فرد بیمار در بیمارستان بستری گردد. دوره درمان آنتی‌بیوتیكی 14-10 روز است. اگر درمان كامل نشود، احتمال عود وجود دارد. سونوگرافی برای تشخیص افتراقی التهاب سینه از آبسه كاربرد دارد. توجه به این نكته ضروری است كه در تمام مدت درمان لازم نیست مادر شیردهی به نوزاد را قطع كند.

owj seda

باور غلط درباره توده های سینه

هنگامی که متوجه وجود توده‌ای در پستانتان می‌شوید، طبیعی است که نگران شوید، اما زود نتیجه‌گیری نکنید. بهترین کار مراجعه به پزشک است. برای شروع، بهتر است ببینید که آیا اسیر ۸ باور نادرست دربارۀ توده‌های پستانی که در ادامه ذکر شده هستید یا خیر.

وجود توده در پستان نشانۀ سرطان است.
اغلب توده‌های یافت‌شده در پستان (حدود ۸ مورد از ۱۰ مورد) سرطانی نیستند. در بیشتر موارد، این توده‌ها کیست یا فیبروآدنوما (زایده‌های ناهنجار غیر سرطانی) هستند. برخی از توده‌ها نیز در دوره‌های قاعدگی خانم‌ها ایجاد می‌شوند و از بین می‌روند. فراموش نکنید که صرفاً با حس کردن یا لمس کردن چیزی، نمی‌توان ماهیت آن را تشخیص داد. اما به‌هر حال مهم و لازم است که بدن خود را به‌خوبی بشناسید و متوجه تغییرات آن شوید. در این صورت، حتی اگر به سرطان مبتلا شده باشید، با تشخیص زودهنگام می‌توانید زندگی خود را نجات دهید!

اگر در پستانتان توده‌ای وجود دارد، اما نتیجۀ ماموگرافی‌تان نرمال است، دیگر جای نگرانی نیست.
این تصور نادرست است. در چنین حالتی شما به تست‌های بیشتر مانند اِم آر آی، سونوگرافی یا ماموگرافی‌های پیگیری نیاز دارید تا توده دوباره بررسی شود. حتی ممکن است لازم باشد از توده نمونه‌برداری شود تا ماهیت آن مشخص گردد. پزشکان نیز در چنین مواردی بررسی‌های دوره‌ای منظم را پیشنهاد می‌کنند.

توده‌های سرطانی پستان هیچ‌وقت دردناک نیستند.
لزوماً این‌طور نیست! اگرچه سرطان‌های پستان همیشه دردناک نیستند، اما نباید فکر کنید که دردناک بودن توده، یعنی سرطانی نبودن آن! برای نمونه، سرطان التهابی پستان که نشانه‌هایی مانند سرخی، تورم و داغی در پستان به‌همراه دارد، ممکن است همراه با درد باشد.

اگر در دوران شیردهی، توده‌ای در پستان ظاهر شد، سرطانی نیست.
اگرچه شیردهی احتمال ابتلا به سرطان پستان را کاهش می‌دهد، اما آن را منتفی نمی‌کند. اگر در دوران شیردهی متوجه وجود توده‌ای در پستانتان شدید، آن را نادیده نگیرید و بهتر است با سونوگرافی بررسی شود.

در دوران جوانی، توده‌ای که در پستان رشد می‌کند، سرطانی نیست.
این‌طور نیست! در هر سنی، اگر متوجه توده‌ای در پستانتان شدید، حتماً به پزشک مراجعه کنید. اگرچه اغلب خانم‌های یائسه یا بالای 50 سال به سرطان پستان دچار می‌شوند، اما ممکن است خانم‌های جوان‌تر نیز به آن مبتلا شوند.

احتمال سرطانی‌بودن توده‌های بزرگ بیشتر است تا توده‌های کوچک.
توده‌های پستان ممکن است اندازه‌های گوناگون داشته باشند، اما اندازۀ آن‌ها بر سرطانی بودن یا نبودنشان تأثیری ندارد. هر زمان که متوجه توده‌ای جدید یا غیرعادی، حتی اگر کوچک، در پستان خود شدید، به پزشک مراجعه کنید. گاهی توده‌های کوچک ممکن است سرطان‌های تهاجمی باشند.

اگر به فاصلۀ کوتاه از ماموگرافی، وجود توده‌ای را حس کردید، می‌توانید یک سال صبر کنید تا نوبت ماموگرافی بعد برسد.
اگر مدت کوتاهی پس از انجام آخرین ماموگرافی، حتی اگر نتیجۀ آن نرمال بود، متوجه وجود توده‌ای شدید، حتماً به پزشکتان مراجعه کنید. برخی از سرطان‌ها ممکن است در ماموگرافی مشخص نشوند، به‌ویژه اگر بافت پستان متراکم باشد یا توده در جایی غیر سرراست، مانند نزدیک زیر بغل، باشد. البته، پس از بررسی‌های تشخیصی لازم، اگر مورد مشکوکی یافت نشد، پزشک ممکن است انتظار و مراقبت را به شما توصیه کند.

اگر در خانواده‌تان سابقۀ سرطان پستان ندارید، احتمالاً تودۀ رشد یافته در پستانتان بی‌خطر است.
بسیاری از خانم‌ها فکر می‌کنند چون سابقۀ فامیلی سرطان پستان ندارند، در معرض خطر ابتلا به آن قرار ندارند. اما این تصور نادرست است. بر اساس آمار ارائه‌شده از سوی انجمن آمریکایی سرطان، کمتر از ۱۵ درصد مبتلایان به سرطان پستان، سابقۀ خانوادگی ابتلا به آن را دارند. بنابراین، چه در خانواده‌تان سابقۀ ابتلا به این بیماری را دارید چه ندارید، در صورتی که متوجه وجود توده‌ای در پستان خود شدید، به پزشک مراجعه کنید.

owj seda

نکاتی مفید برای مادران شیرده

1) هیچ وقت نوک پستان را با زور از دهان نوزاد نکشید بلکه با تحریک گونه های نوزاد و فشار آرام روی فک پایین، او را از ادامه مکیدن منصرف کنید و پستان را به آرامی خارج کنید.

۲) اگر موقع شیردادن احساس درد شدید در نوک پستان دارید، لازم است نوزاد را جدا کنید و تغییر حالت دهید.

۳) در ابتدای شیردهی از پستانی شیر دهید که کمتر ناراحت است و سپس از پستان مشکل دار.

۴) مقداری شیر یا کرم های مخصوص نوک پستان که حاوی لانولین و آب است به محل بمالید. شیر شما موجب ترمیم ترک و زخم ها می شود و باکتری های موجود را از بین می برد. پس از شیر دادن یک قطره از شیر خود را روی نوک پستان بمالید و اجازه دهید خشک شود.

۵) نوک پستان ها را روزانه با آب گرم بشویید و از مصرف صابون اجتناب کنید. اگر زخم نوک پستان خیلی عمیق است لازم است از کرم های محافظت کننده استفاده کرده و به طور موقت از آن پستان شیر ندهید ولیکن مطمئن باشید که پستان را به خوبی تخلیه می کنید. در عرض چند روز، زخم و ناراحتی نوک پستان ها از بین خواهد رفت و اگر از بین نرفت، باید حتما به وسیله پزشک خود، ویزیت شوید.

۶) اگر مقدار شیر بیش از نیاز نوزاد است، می توانید از پمپ های مخصوص (شیردوش) نیز کمک بگیرید.

۷) از کمپرس سرد در فواصل شیردهی استفاده کنید و اگر نوک مجرای شیری مسدود است با استراحت، کمپرس گرم، حمام گرم، ماساژ مجرای مسدود و شیردهی از همان پستان کمک کنید که مجرا دوباره باز شود. کمپرس سرد پس از شیردهی کمک کننده است.

۸) با هر وعده شیردهی وضعیت کودک را تغییر دهید (خوابیده به پهلو، در آغوش گرفتن یا قرار دادن بالش زیر پستان) دفعات شیردهی را زیاد و مدت آن را کوتاه کنید.

۹) در صورتی که درد زیاد است ۳۰ دقیقه پیش از شیر دادن از یک مسکن استفاده کنید.

۱۰) اگر دچار خون ریزی از نوک پستان زخم شده شدید، به پزشک خود اطلاع دهید تا لوسیون های مناسب را به شما معرفی کند. با این کار رطوبت کافی به نوک پستان رسیده و از خشکی آن جلوگیری می شود.

بهروز
مدیر وبسایت مجله اوج صدا - برنامه نویس آزاد هستم که در طراحی وبسایت های و اسکریپت های مختلف برای سیستم مدیریت محتوای وردپرس شروع به فعالیت کرده ام از نمونه کارهای من میتوان به یک افزونه در مخزن وردپرس و پوسته پرشین هیرو اشاره کرد. در صورتی که نیازمند طراحی وبسایت – اسکریپت – ویرایش کد وبسایت یا اسکریپت – ایجاد تغییرات در وبسایت و غیره… هستید میتوانید با من در ارتباط باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© کپی رایت 2019، تمام حقوق برای مجله اوج صدا محفوظ است.