تمام 3 میلیون جمعیت دبی آزمایش DNA خواهند داد

تمام 3 میلیون جمعیت دبی آزمایش DNA خواهند داد

شهر دوبی در یک پروژه بلندپروازانه برای توقف و ریشه‌کن کردن اختلالات ژنتیکی می‌خواهد از تمام جمعیت خود آزمایش دی‌.ان‌.ای بگیرد. همه شهروندان ساکن شهر دوبی امارات به منظور ریشه‌کن کردن...

شهر دوبی در یک پروژه بلندپروازانه برای توقف و ریشه‌کن کردن اختلالات ژنتیکی می‌خواهد از تمام جمعیت خود آزمایش دی‌.ان‌.ای بگیرد.

همه شهروندان ساکن شهر دوبی امارات به منظور ریشه‌کن کردن اختلالات ژنتیکی مورد آزمایش دی‌.ان‌.ای قرار خواهند گرفت. این پروژه بخشی از برنامه شهر هوشمند است.

شهر دوبی قصد دارد از 3 میلیون جمعیت خود، در پروژه‌ای که هدفش بهبود سلامت شهروندان است، آزمایش دی‌.ان‌.ای بگیرد.

این بخشی از پروژه “دوبی 10X” امارات متحده عربی است که در نظر دارد تا در اسرع وقت به فناوری‌هایی که معتقد است 10 سال بعد به استاندارد تبدیل می‌شوند، دست یابد.

رسانه‌های محلی گزارش دادند که انجمن سلامت دوبی گفته است که پایگاه داده‌ای از ژن‌های همه شهروندان و حتی کسانی که تبعه امارات نیستند اما مقیم دوبی هستند، ایجاد خواهد کرد.

سپس یک هوش مصنوعی منحصر به فرد ایجاد خواهد شد که داده‌ها را تجزیه و تحلیل کرده و بیماری‌ها را پیش از وقوع،  پیش‌بینی می‌کند.

مسئولان این شهر می‌گویند که می‌خواهند روند تحقیق ژنتیک را معکوس کنند. وبسایت این پروژه گفت: به جای مطالعه ژنتیک بیمار مبتلا، هوش مصنوعی ما از طریق پایگاه داده می‌بیند چه کسانی تحت تاثیر قرار گرفته‌اند و به دنبال بیماران با مشخصات ژنتیکی مشابه می‌رود و کسانی که در معرض خطر هستند را شناسایی می‌کند.

این شهر همچنین با شرکت‌های داروسازی به منظور درمان شرایط ژنتیکی، همکاری خواهد کرد.

این پروژه اهداف بسیار جاه‌طلبانه‌ای دارد. هدف این شهر توقف و از بین بردن اختلالات ژنتیکی، پیشگیری از بیماری با ایجاد تغییرات در شیوه زندگی افرادی که در معرض خطر هستند، کمک به شخصی‌سازی روند درمان و همچنین تبدیل دبی به رهبر در پزشکی دی‌ان‌ای است.

کارشناسان می‌گویند این هدف بسیار بزرگی است که تلاش می‌کنند تا دی‌.ان‌.ای 3 میلیون نفر را آزمایش کنند.

حتی بریتانیا که یکی از قوی‌ترین برنامه‌های زیست‌شناختی(بانک زیستی) در جهان را دارد، تنها برای آزمایش دی‌.ان‌.ای نیم میلیون نفر از مردم بریتانیا برنامه‌ریزی کرده است.

محمد القاطمی، مدیر کل انجمن سلامت دوبی گفت: مرحله اول پروژه، جمع‌آوری نمونه‌های دی‌.ان‌.ای و ایجاد آزمایشگاه‌ها باید در دو سال آینده انجام شود.

هنوز مشخص نیست که چه نوع حفاظت از حریم خصوصی برای حفاظت از اطلاعات افراد وجود دارد. همچنین مشخص نیست که آیا الزامی برای مشارکت وجود خواهد داشت یا خیر.

یک مقام بهداشتی می‌گوید که این کشور دارای 220 بیماری مرتبط با اختلالات ژنتیکی است که 70 درصد موارد مرگ و میر کودکان قبل از 6 سالگی را تشکیل می‌دهند.

گفته می‌شود بیماری تالاسمی تقریبا نیمی از جمعیت امارات را تحت تاثیر قرار داده است. این بیماری در کشورهای خاورمیانه رایج است.

در حال حاضر در امارات متحده عربی انجام آزمایش سلامت قبل از ازدواج الزامی است که شامل غربالگری برای بیماری‌های ژنتیکی است تا زوج‌ها این اختلالات را به فرزندانشان منتقل نکنند.

بسیاری از کشورهای خاورمیانه از جمله عربستان سعودی و قطر نیز این طرح نظارتی را اجرا می‌کنند.

براساس یک مطالعه انجام شده در سال 2015، چنین برنامه‌هایی در زمینه کاهش ازدواج زوج‌هایی که در خطر هستند، موفق نیستند. اما بر این اساس، تعداد تولدها کاهش یافته است.

برنامه دوبی می‌تواند منجر به کشف مسائل مربوط به سلامتی باشد که به آن منطقه اختصاص دارد. همچنین می‌تواند چگونگی ارتباط عوامل محیطی با ژنتیک را مشخص نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمام حقوق برای مجله اوج صدا محفوظ است