بیماری لثه چیست + نشانه های بیماری لثه + درمان بیماری لثه

بیماری لثه چیست + نشانه های بیماری لثه + درمان بیماری لثه

بیماری لثه چیست؟ دهان انسان مملو از باکتری می باشد. باکتری ها به همراه مخاط دهان و مواد درون آن روی دندان های فرد یک لایه بی رنگ ایجاد می کنند که حالت چسبنده دارد، به این لایهحس  گفته می شود. اگر...

بیماری لثه چیست؟ دهان انسان مملو از باکتری می باشد. باکتری ها به همراه مخاط دهان و مواد درون آن روی دندان های فرد یک لایه بی رنگ ایجاد می کنند که حالت چسبنده دارد، به این لایهحس  گفته می شود. اگر پلاک از روی دندان برداشته نشود، حالت سفت به خود می گیرد و جرم تشکیل می شود. برای پاکسازی پلاک ها می توان از نخ دندان و مسواک استفاده کرد، اما در صورت تشکیل جرم دیگر این راه کارگشا نخواهد بود و نیاز به جرم گیری توسط پزشک دارد. در صورتی که پلاک ها مدت زمان زیادی روی دندان بماند، جرم بیشتری تشکیل می شود و در نتیجه اسیب بیشتری متحمل دندان ها می گردد. درون پلاک ها و جرم ها باکتری هایی هستند که منجر به التهاب لثه می شوند که این وضعیت ژنژیویت نام دارد.

ژنژیویت مشکلاتی همچون التهاب و قرمزی لثه ها و در نهایت خونریزی لثه را در پی دارد و ممکن است در اثر این بیماری استخوان و بافت نگه دارنده دندان بیمار از بین برود. ژنژیویتهمان بیماری لثه است اما با شدت کمتر، که با مراجعه به دندانپزشک و استفاده از مسواک و نخ دندان رفع می شود.

در صورتی که بیماری ژنژیویت درمان نشود، پیشرفت می کند و منجر به پریودنتیت می شود، که در این حالت بافت اطراف دندان بیمار دچار التهاب می شود، این بافت از روی دندان های بیمار کنار می رود و پاکت هایی به وجود می آید. پاکت ها حفره هستند که می تواننند باعث تجمع باکتری و عفونت شوند. سیستم ایمنی بدن انسان با این تجمع و افزایش پلاک و باکتری مقابله می کند و این واکنش ها تبدیل به عفونت دهان می شوند و بدین ترتیب کم کم استخوان و بافت دندان تجزیه می گردد. اگر این مشکل رفع نشود، لثه، استخوان و بافت نگه دارنده دندان از بین می رود و باعث لق شدن دندان و افتادن آن ها می شود.

در صورت تشخیص هر یک از علائم بیماری لثه به دندانپزشک خود مراجعه کنید. خبرهای خوبی برای بیمارانی که به بیماری لثه مبتلا هستند، داریم. اگر از بیماری لثه رنج می برید و نیاز به جراحی دارید، اکنون احتمالا قادر هستید با دهان پر از گاز پانسمان و بخیه های پس از عمل خداحافظی کنید.

سازمان غذاو داروی آمریکا اخیرا درمان لیزر غیر تهاجمی را انجام داده که باعث می شود جراحی برای بیماری واقع در اطراف دندان راحت تر و با درد کمتری همراه باشد و بیش از 2000 دندانپزشک در سراسر کشورآن را مورد استفاده قرار داده اند. این درمان periolase MVP-7 نامیده شده و هدف آن استخوان و بافت بیمار با لیزر کوچک، کشتن باکتری ها برای برطرف کردن عفونت و تورم است. لیزر نیرومند آن لثه ها را تمیز می کند،محیطی که لازم است از آن در برابر پس روی لثه و بستن مجدد بافت لثه دفاع شود را می بندد.

اما چگونه متوجه می شوید که به بیماری لثه مبتلا شده یا در معرض خطر ابتلا به آن هستید؟ علائم فهرست شده در ذیل می توانند آن را بررسی نمایند، اما توجه به آنها و هر گونه تغییر در دندان یا لثه حائز اهمیت بوده و باید با دندانپزشک خود در میان بگذارید. در صورتی که بدون درمان رها شود، نه تنها سبب بیماری اطراف دندان می شود، بافت پشتیبان دندان را از بین می برد و همچنین ممکن است خطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش دهد.

خونریزی دهان اگر پس از مسواک زدن یا کشیدن نخ دندان در روشویی خون مشاهده کردید، نشانه ی آن است که مشکلی وجود دارد. خونریزی پس از شستشوی دهان، احتمالا نشانه ی ورم لثه است. ورم لثه یکی از اشکال خفیف بیماری لثه است که سبب خونریزی لثه خصوصا پس از مسواک زدن و غذا خوردن می شود. خوشبختانه این بیماری خیف با مسواک زدن و استفاده روزانه از نخ دندان و همچنین تمیز کردن منظم توسط پزشک معکوس می شود.

بوی بد دهان همه افراد در یکسری موقعیت ها دهانشان بوی بد می دهد، اما اگر قبلا شما را آزار نمی داده و بدتر نشده، می تواند نشانه ی بیماری لثه باشد. همیشه بویی دارد که اطرافیان متوجه می شوند، اکثرا بویی شبیه الکل یا سیب گندیده است. زمانی که باکتری به زیر بافت لثه کوچ می کند، جایی که مسواک و نخ دندان نمی تواند به آن برسد ممکن است بوی بد بوجود آید.

تغییر دندان ها برخی افراد متوجه فاصله کوچک بین دندان ها که قبلا وجود نداشته می شوند، یا دندنهای جلوی آنها متمایل به جلو یا عقب می شود، این تغییرات می توانند نشانه ی بیماری لثه باشند.

لثه های قرمز یا متورم لثه های قرمز، پف کرده یا نازک می توانند نشانه ی ورم لثه باشند. جهت جلوگیری از پیشرفت التهاب لثه حائز اهمیت است که آن را درمان نمائید. شکل جدی تر بیماری لثه باعث می شود لثه ها از دندان عقب نشینی کنند و شکل کیسه ای را پیدا کند که آلوده شده است.

تشکیل جرم دندان نوار چسبنده ای که روی دندان تشکیل می شود جرم نامیده می شود (ممکن است متوجه یک ماده ی سفید یا زرد رنگ در بین دندان ها یا در طول خط دندان شوید) این جرم می تواند پیشروی کرده و تارتار شود(سخت، رسوبات کلسیمی که باید توسط دندانپزشک برطرف شوند)با مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن منظم برطرف نمی شود.

دندان های حساس اگر حساسیت دندان های شما شروع شده است می تواند به این معنا باشد که شما خیلی محکم مسواک را به دندان های خود می کشید یا می تواند نشانه ی ابتلا به بیماری لثه باشد که از حالت خفیف پیشرفت کرده است. زمانی که بافت لثه کاهش می یابد، ریشه ی دندان که کمتر از مینای خارجی است و سبب حساسیت می شود، نمایان می گردد.

دندان های لق داشتن دندان لق برای بزرگسالان جالب نیست. اگر حس می کنید دندانتان زمانی که به آن زبان می زنید یا با انگشت آن را لمس می کنید، تکان می خورد بیماری التهاب لثه تان شدیدترشده است.

استرس مزمن استرس داشتن، لزوما به این معنا نیست که به بیماری پیشرفته ی لثه مبتلا شده اید؛ اما باتوجه به آکادمی آمریکایی پریودنتولوژی، استرس مزمن ممکن است خطر ابتلا به این بیماری را بالا ببرد زیرا مبارزه با عفونت ها از جمله التهاب لثه را برای بدن سخت تر می کند. اگر احساس ساییدگی می کنید و علائم دیگر را نیز دارید با پزشک خود صحبت کنید.

فشردگی یا سایش دندان ها اگر در هنگام خواب یا بیداری دندان هایتان را به هم فشار می دهید یا می سایید احتمالا خطر ابتلا به بیماری لثه را افزایش می دهید. این کارها نیروی بیش از حدی بر روی بافت های پشتیبان وارد کرده و ممکن است سبب نابودی آن شود.

عادت سیگار کشیدن مطالعات نشان می دهند که افراد سیگاری جرم دندان بیشتری نسبت به افرادی که سیگار نمی کشند دارند. بعلاوه، تنباکو به دندان و لثه ها آسیب می زند، سبب ورود عفونت های باکتریایی به لثه و در نهایت منجر به بیماری لثه می شود.

پنج درمان طبیعی عمده برای بیماری‌‏های لثه

این پنج شیوه طبیعی درمان بیماری لثه را امتحان کنید تا  بزودی شاهد نتایج خوب آنها باشید :

نخ دندان « یک  تا دو مرتبه در روز »

نخ‌‏دندان به حذف غذاهای باقی‌‏مانده از لابلای دندان‌‏ها کمک کرده و درنتیجه از رشد باکتری‌‏های مضر جلوگیری می‌‏کند.

اسانس‌‏های میخک و درخت چای « پنج میلی‌‏لیتر- دو بار در روز »

اسانس میخک و درخت چای را روی لثه خود بمالید و یا دندان‌‏های‌‏تان را با آنها مسواک بزنید، زیرا به دلیل خواص ضد باکتری خود از التهاب لثه جلوگیری کنند. می‌‏توانید برای رقیق کردن آنها از روغن‌‏های حامل مثل روغن نارگیل استفاده کنید.

کوآنزیم Q10 « ۱۰۰ میلی‌‏گرم در روز »

می‌‏تواند تاثیری التیام‌‏بخش بر التهاب لثه داشته باشد.

ویتامین ث « هزار میلی‌‏گرم ، دوبار در روز »

ویتامین ث کمک می‌‏کند لثه‌‏ها محکم‌‏تر شده و بافت سالمی تشکیل شود.

چای سبز« یک تا سه فنجان در روز »

پلی‌‏فنول‌‏های موجود در چای سبز با التهاب لثه مبارزه می‌‏کنند، البته قبل نوشیدن آن، مطمئن شوید که شیرین نیست.

درمانی جالب با روغن نارگیل

شیوه‌‏ای از درمان‌‏های سنتی برای دندان وجود دارد « عمدتا در طب هندی »، که با کمک روغن‌‏هایی مثل روغن نارگیل انجام می‌‏شود و می‌‏تواند برعلیه التهاب لثه عمل کرده و سلامت لثه و دندان را تقویت کند.هر روز، در یک قاشق مرباخوری روغن نارگیل، دو قطره اسانس ضد باکتریایی، مثل میخک بریزید و به مدت پنج تا ۲۰ دقیقه، در دهان‌‏تان بچرخانید. سپس آن را بیرون ریخته و با آب گرم دهان خود را بشویید. صبح‌‏ها بلافاصله بعد از بیدار شدن از خواب، زمانی خوبی برای انجام این کار است.

دکترجاش اَکس، یک دکتر طب طبیعی، متخصص تغذیه بالینی و نویسنده پراشتیاقی است برای کمک به مردم، تا به آنها بگوید که چطوربه‌‏جای دارو، از غذای مناسب برای سلامتی بیشتر بهره ببرند. او به‌‏تازگی دو کتاب در همین مورد نوشته است؛ به نام‌‏های « Eat Dirt » و« Gut Repair Cookbook ». او یکی از بزرگترین وب سایت‌‏های سلامتی را نیز راه‌‏اندازی کرده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمام حقوق برای مجله اوج صدا محفوظ است