بیماری فشار گوش چیست + درمان منیر گوش و رژیم غذایی بیماری منیر

بیماری فشار گوش چیست + درمان منیر گوش و رژیم غذایی بیماری منیر

بیماری مینیر چیست؟مینیر یك اختلال در گوش داخلی است با افزایش فشار مایع درونی گوش داخلی این بیماری عارض میگردد و در سنین ۲۰ تا ۶۰ سالگی بیشتر رخ میدهد. علت اصلی ناشناخته است ولی در زمینه اختلال...

بیماری مینیر چیست؟مینیر یك اختلال در گوش داخلی است با افزایش فشار مایع درونی گوش داخلی این بیماری عارض میگردد و در سنین ۲۰ تا ۶۰ سالگی بیشتر رخ میدهد. علت اصلی ناشناخته است ولی در زمینه اختلال ژنتیكی عوامل متعددی موجب بروز یا تشدید آن میشود.در این بیماری اختلال هوشیاری و سردرگمی غیر عادی است.

منيير چيست؟

بيماري منيير كه هيدروپس آندولنف نيز ناميده مي شود، اختلال در گوش داخلي است. اگر چه علت اين بيماري هنوز ناشناخته است، احتمالاً ناشي از يك اختلال در فشار مايع گوش داخلي است كه يكي از مهمترين و شايعترین دلايل سرگيجه واقعي در گوش داخلي به حساب مي آيد. اين بيماري در بيشتر موارد فقط يك گوش و در حدود 15% از بيماران هردو گوش را درگير مي كند. شروع بيماري به طور معمول در سنين بين 20 تا 50 سال و در بين زنان و مردان به طور مساوي رخ مي دهد.

owj seda

بیماری فشار گوش یکی از اختلالات شایع گوش می باشد که با حملات ناگهانی به گوش ایجاد می شود. این بیماری دارای علائمی مانند سرگیجه، وزوز گوش، کاهش شنوایی و احساس پری در گوش است. در این مقاله از اوج صدا اطلاعاتی در مورد بیماری فشار گوش آماده کرده ایم. پیشنهاد می کنیم که حتما این مقاله را مطالعه کنید و از دست ندهید. با ما همراه شوید.

معمولا چک قلبی ـ عروقی و چک مغز و اعصاب اولین قدمی است که برای بیمار انجام می‌شود. اگر دلیلی برای سرگیجه ناگهانی یافت نشود، ارزیابی گوش در اولویت قرار می‌گیرد. خیلی از بیماران باورشان نمی‌شود که این حمله ناگهانی و خطرناک، که ممکن است حتی بیمار را به زمین زده باشد، می‌تواند ناشی از اختلالی در گوش باشد.

سندرم منیر در اثر افزایش فشار گوش داخلی رخ می‌دهد. از آنجا که گوش داخلی مسئول حس شنوایی و تعادل است، بیماری منیر اغلب این توابع را تحت تاثیر قرار می‌دهد بنابراین علائمی مانند کاهش شنوایی، وزوز گوش (زنگ زدن در گوش) و سرگیجه بیشتر در بیماری منیر شایع است.

ممکن است این علائم در شدت متفاوت بوده و در طول دوره بیماری، نوسان داشته باشد. شیوع منیر در سنین 40 تا 60 سالگی بسیار بالاست. افزایش مایع گوش داخلی که آندولنف نامیده می‌شود، موجب بالارفتن فشار داخلی مایع گوش داخلی می‌شود. هنوز مشخص نشده این افزایش مایع علت این بیماری است یا منیر نتیجه بیماری دیگری است.

برای مثال بسیاری از بیماران دچار میگرن ممکن است علامت‌هایی شبیه منیر ایجاد کنند. از دیگر علت‌های این بیماری می‌توان به عفونت، آلرژی و ضربه به سر و استرس و اضطراب اشاره کرد.

از ویژگی‌های منیر، ناگهانی بودن حملات است. این حالت مدام در حال رخ دادن و ناپدید شدن است و حتی ممکن است ماه‌ها و سال‌ها بدون علامت در بدن باقی بماند. علامت‌های اصلی بیماری منیر عبارتند از سرگیجه، کاهش شنوایی، وزوز گوش، احساس پری در گوش و سرگیجه‌های چرخشی و تهوع و استفراغ. گاهی ممکن است برخی از این علائم وجود داشته باشد. نکته مهم آن است که گاهی فشار گوش رخ می‌دهد بدون این‌که تشخیص قطعی بیماری منیر وجود داشته باشد. در این موارد ممکن است درمان بموقع مانع از بازگشت سرگیجه شود.

گر چه درمان قطعی برای بیماری منیر وجود ندارد، اما می‌توان با برخی از درمان‌ها علائم آن را کنترل کرد. درمان بیماری منیر توسط متخصص گوش و حلق و بینی انجام می‌شود. بعضی از داروها نیز ممکن است تعداد حملات بیماری منیر را کاهش دهد. در موارد شدید که به دارو و دیگر تکنیک‌های غیرتهاجمی پاسخ نمی‌دهد، ممکن است عمل جراحی تجویز شود. داروهای ضد تهوع که به طور معمول برای تهوع و استفراغ استفاده می‌شود، می‌تواند به سرکوب سرگیجه کمک کند.

داروهای مورد استفاده در بیماری‌های حرکتی نیز ممکن است در این زمینه مفید باشد. دیورتیک با افزایش دفع آب از طریق ادرار می‌تواند در کاهش فشار مایع در گوش داخلی موثر باشد. این داروها ممکن است برای مدیریت بلند مدت بیماری استفاده شود.

کورتیکواستروئیدها نیز باعث کاهش التهاب شده و به نظر می‌رسد برای کاهش فشار مایع در گوش داخلی مفید باشد. با آنها نمی‌توان این بیماری را درمان کرد، اما در شدت علائم، کاهش ایجاد می‌کند. جنتامایسین هم یک آنتی بیوتیک است که ممکن است به کاهش شدت و طول مدت سرگیجه کمک کند. این دارو گاهی به صورت تزریقی نیز تجویز می‌شود. امروزه با پیشرفت فناوری، ارزیابی فشار گوش براحتی مقدور است. متخصصان شنوایی شناسی در کلینیک‌های تخصصی سرگیجه با استفاده از ابزارهای دقیق ارزیابی سرگیجه می‌توانند فشار گوش شما را ارزیابی کنند، بنابراین هر زمانی که علائم شبیه بیماری منیر را احساس کردید، می‌توانید با مراجعه به شنوایی شناس و متخصص گوش و حلق و بینی، اختلال گوش داخلی را تشخیص دهید.

هر چه زودتر به پزشک مراجعه کنید احتمال درمان شما افزایش می‌یابد و می‌توانید از وقوع سرگیجه‌های ناگهانی و حمله‌ای جلوگیری کنید.

owj seda

چه نوع درمان های خانگی و تغییر سبک زندگی می تواند برای جلوگیری از بیماری منییر پیشنهاد شود؟

1- به محض اینکه فرد احساس سرگیجه کرد بنشیند و یا دراز بکشد. در مواقعی که حملات سرگیجه به فرد وارد می شود از مواردی که این علائم را بدتر می کند، خودداری نماید، مانند هر گونه حرکت ناگهانی، ماندن در محیط با چراغ روشن، تماشای تلویزیون، مطالعه کردن و … . شواهد حاکی از آن است که در معرض نور بودن، علایم منییر را بدتر می کند.

2- پس از برطرف شدن علائم بیماری، بلافاصله فرد به فعالیت روزمره خود باز نگردد، بلکه مدتی استراحت کند و مطمئن شود که آیا تعادل خود را به دست آورده است یا نه.

3- به افرادی که سابقه حملات بیماری منیر را دارند توصیه می شود که در محیط های تاریک وارد نشوند و هنگام خواب، نور کمی را در اتاق خود روشن کنند تا اگر حمله سرگیجه صورت گرفت، احتمال افتادن و آسیب های وارده کاهش پیدا کند.

4- اگر در حین حملات بیماری منیر تعادل بدنی خود را از دست می دهید، سعی کنید از عصا استفاده کنید تا آسیب های احتمالی وارده به خود را کاهش دهید.

5- اگر مبتلا به بیماری منییر می باشید و شغلی دارید که با ماشین آلات سنگین و خطرناک کار می کنید، توصیه می شود که نوع فعالیت خود را تغییر دهید، زیرا احتمال آسیب رساندن به خود و دیگران با این ماشین آلات وجود دارد.

6- اگر سابقه حملات منیر را دارید، به کارفرمای خود بگویید. به افرادی که با آنها ارتباط دارید مانند همسر، فرزند، همکاران و .. بگویید که چه کارهایی را می توانند در جهت بازگرداندن شما به شرایط عادی بعد از حمله منییر انجام دهند. البته در درجه اول خونسردی خود را حفظ کنند و سپس به کمک شما بیایند.

7- اگر سابقه ابتلا به منییر را دارید، از قرار گرفتن در بلندی، روی نردبان و غیره خودداری کنید.

8- از رفتن به ورزش هایی مانند شنا به صورت تنهایی جدا خودداری کنید. حتما کسی را همراه خود ببرید و او را از بیماری خود آگاه کنید و شیوه مواجهه صحیح با حمله منییر را به او آموزش دهید تا در صورت نیاز، شما را یاری دهد.

9- حتی المقدور رانندگی نکنید، اما اگر مجبور به رانندگی هستید، در صورت مشاهده علایم حمله منییر، ماشین را متوقف کنید و از فرد دیگری بخواهید رانندگی کند.

10- مکان زندگی خود را از وجود اشیای ناامن پاک کنید مثل شیشه برنده، زیرا اگر حمله به شما دست دهد، زمان کافی برای دوری از اشیای خطرناک وجود نخواهد داشت و ممکن است به شما آسیب جدی وارد شود.

بین ابتلا به بیماری میگرن و بدتر شدن علائم منیر رابطه وجود دارد. بنابراین با کنترل میگرن، احتمال ابتلا به بیماری منیر را کاهش دهید 11- توصیه می شود به متخصص تغذیه مراجعه کنید تا رژیم غذایی متناسب با بیماری تان را برای شما تجویز کند و اصول لازم برای بهبود کیفی غذای شما را برایتان بگوید.

12- رعایت اصول رژیم غذایی مناسب و پیروی از تغذیه اصولی می تواند گام موثری در جهت کاهش حملات تکرار شونده این بیماری باشد، مثلا مصرف نمک باید در این بیماران کنترل شود و از غذاهای آماده و بیرونی کمتر استفاده کنند.

13- از مصرف کافئین خودداری کنند، زیرا علائم این بیمای را بدتر می کند و علاوه بر آن صدای وزوز گوش ایجاد شده را بدتر می کند .

14- از مصرف سیگار جدا خودداری کنند، زیرا نیکوتین سیگار، علائم بیماری منیر را بدتر می کند.

15- استرس و اضطراب خود را کنترل کنید. مطالعات مختلف نشان داده که هر چقدر میزان استرس را در خود بهتر مدیریت کنید، شدت علائم بیماری کاهش می یابد. اگرچه سخت به نظر می رسد، اما روش هایی برای کنترل استرس وجود دارد.

16- به صورت منظم ورزش کنید. علاوه بر به دست آوردن شادابی و سلامتی، استرس خود را می توانید با ورزش کردن کنترل کنید.

17- از مواد آلرژی زا دوری کنید. برخی از مطالعات رابطه مستقیمی بین مواد آلرژی زا و بیماری منییر را نشان می دهد. اگر موادی را که به آنها آلرژی دارید را تا حدی می شناسید باید از آنها دوری کنید.

18- درباره بیماری میگرن اطلاعات کلی به دست آورید و سعی کنید با شناخت علایم آن، از ابتلا به بیماری میگرن پیشگیری کنید. بین ابتلا به بیماری میگرن و بدتر شدن علائم منیر رابطه وجود دارد. بنابراین با کنترل میگرن، احتمال ابتلا به بیماری منیر را کاهش دهید.

19- اگر الکل مصرف می کنید، حتما نسبت به ترک آن اقدام کنید، زیرا مصرف الکل محرک قوی برای ابتلا به بیماری منییر و تشدید علایم آن محسوب می شود.

owj seda

رژیم غذایی بیماری منیر

غذاهاي مفيد:

* ماهي هاي روغني، تخم مرغ، شير و گوشت داراي يد هستند. کمبود خفيف تا متوسط يد با کاهش شنوايي رابطه اي مستقيم دارد. طي مطالعه اي که در کشور چين بر روي کودکاني که در مناطق دچار کمبود يد زندگي مي کردند، انجام شد، مشاهده گرديد شنوايي اين کودکان با مصرف نمک يد دار بهبود مي يابد.

* جگر، شير پرچربي، تخم مرغ و ماهي هاي روغني داراي ويتامين A هستند. کانال حلزوني گوش داراي غلظت بالاي ويتامين A است و براي عملکرد صحيح خود به اين ويتامين نياز دارد. بنابراين کمبود ويتامين A مي تواند موجب بيماري هاي گوش مياني شود.

منابع بتاکاروتن مثل زردآلو و انبه و ساير ميوه و سبزيجاتي که داراي رنگ هاي زرد و نارنجي هستند، در بدن به ويتامين A تبديل مي شوند و در سلامت دستگاه شنوايي موثرند.

* علاوه بر نور آفتاب که مهم ترين منبع تامين ويتامين D مي باشد، زرده تخم مرغ و کره منابع غذايي غني از اين ويتامين هستند. سطح پايين ويتامين D در افراد مبتلا به اتواسکلروز(رسوب فسفات کلسيم در گوش) مشاهده شده است. اين بيماري مشکلي در گوش مياني است که منجر به ناشنوايي مي شود.

* گوشت، حبوبات، غلات سبوس دار، غذاهاي دريايي، مغزها و دانه ها از منابع غني روي مي باشند. غلظت هاي بالايي از “روي” معمولا در نواحي حسي گوش مياني وجود دارد. صداي وزوز يا زنگ گوش با غلظت پايين روي ارتباط دارد.

owj seda

غذاهاي مضر:

شکر، عسل، قند، شربت و به طور کلي غذاهاي داراي شکر و قند، مي توانند موجب بيماري هاي گوش مياني شوند که از طريق توليد بيش از حد انسولين و به دنبال آن کاهش سريع قند خون ممکن است اين امر رخ دهد. به دنبال کاهش سطح قند خون، هورمون هاي ضدانسولين مثل آدرنالين ترشح مي شوند که باعث کاهش گردش خون و انقباض رگ هاي خوني در اندام هاي مختلف بدن از جمله گوش مي گردند.

آزمايش بيماران مبتلا به سندرم منير نشان داده است که اين افراد داراي سطح بالاي انسولين هستند و به محض آنکه اين افراد تحت رژيم هاي پروتئيني و کم کربوهيدرات قرار گرفتند، سرگيجه آنها کنترل شده و شنوايي بسياري از آنها بهبود پيدا کرد.

سيب زميني، نان، کلوچه، کيک، بيسکوييت و ساير مواد کربوهيدراتي (قندي – نشاسته اي) در افراد مبتلا به سندروم منير بايد در حد اعتدال مصرف شوند، زيرا اين مواد نيز در افزايش سريع قند خون نقش دارند.

در مقابل، موادي که فيبر بيشتري دارند (مثل ميوه و سبزيجات) و غلات سبوس دار که به آهستگي جذب بدن مي شوند، براي اين افراد بهتر هستند.

خرما، آلو و انواع توت داراي ترکيباتي شبه آسپيرين به نام ساليسيلات ها هستند و افراد دچار وزوز و زنگ گوش به اين مواد حساس مي باشند.

هشدارها

1- اگر پس از انجام اقدامات کنترل کننده بیماری منیر و تغییر سبک زندگی، باز هم فرد از مشکلات این بیماری رنج می برد، بنا به صلاحدید پزشک گزینه جراحی برای او ارائه می شود. روش جراحی برای موارد شدید این بیماری به کار می رود.

2- متاسفانه هیچ راه پیشگیری شناخته شده ای برای جلوگیری از ابتلا به بیماری منییر وجود ندارد، اما درمان سریع عفونت گوش و سایر اختلالات مرتبط با گوش داخلی می تواند مفید باشد.

3- عوارض استفاده از برخی داروها می تواند علایم مشابه با بیماری منییر را ایجاد کند و یا نشانه های بیماری منییر را بدتر نماید، برای مثال، برخی داروهای ضد تشنج، داروهای ضد افسردگی، آنتی هیستامین ها، داروهای ضد روان پریشی و آرام بخش ها این گونه هستند. بنابراین اگر با مصرف این داروها علایم مشابه با منییر به شما دست داد، حتما با پزشک خود مشورت کنید تا در صورت صلاحدید او، داروی دیگری را برای شما تجویز کند.

owj seda

درمان بیماری منییر

درمان در بیماری منیر ابتدا به صورت درمان طبی و دارویی و نهایتاً درمان جراحی است.

از نظر درمان بهتر است به بیمار اطمینان و آرامش دهیم. تجویز یک آرامبخش گاهی به بهبود بیماری کمک می‌کند. اعتقاد بر این است که غذای فرد بی نمک باشد و به جای نمک طعام از کلرور پتاسیم یا کلرور آمونیوم استفاده شود. گاهی اسیدنیکوتینیک نیز مؤثر است. برخی داروهای گروه آنتی هیستامین نیز ممکن است مؤثر واقع شوند. البته همه این موارد بعد از معاینه بیمار بایستی توسط پزشک معالج و در صورت لزوم تجویز گردد.

رژیم غذایی در این زمینه توصیه می‌شود که در آن مایعات، محدود نیست، اما از آشامیدن آب به مقدار زیاد خودداری شود. پروتئین محدود نیست، اما کلسیم در موارد نیاز و سدیم خوراکی بسیار کم مصرف شود. تمام غذاها بدون نمک مصرف شوند و از تخم مرغ، گوشت و نان بی نمک می‌توان به طور دائم در رژیم غذایی استفاده کرد.

در صورتی که به درمان‌های دارویی پاسخ منفی داده شود و حملات ناتوان کننده سرگیجه ادامه یابد، از درمان جراحی استفاده می‌شود.

هنگام سرگیجه فرد باید بنشیند یا هنگام درازکشیدن، چشم‌ها را باز نگه دارد و به یک نقطه خیره شود. بیماری که دچار سندرم منیر است ممکن است به علت سرگیجه‌های متناوب به زمین بیفتد و اتفاقا همین عارضه، علامت مهم و برجسته بیماری می‌باشد. بیمار احساس می‌کند که اشیاء دور سرش می‌چرخند و اغلب دچار تهوع و استفراغ می‌شود. بیمار همراه با سرگیجه، دچار عرق ریزی زیاد خواهد شد حملات سرگیجه ممکن است بین چند دقیقه تا حتی چند ساعت طول بکشد و با وزوز گوش و کاهش شنوایی همراه باشد. شروع سرگیجه‌ها ناگهانی است و گاهی شدت سرگیجه به حدی است که بیمار قادر به راه رفتن و ایستادن نیست. همچنین تشویق بیمار به نوشیدن مایعات و پرهیز از مواد کافئین‌دار مانند نوشابه‌ها، قهوه، چای پررنگ و نهایتاً بهبود وضعیت روانی و اجتماعی در این بیماران با انجام اقدامات موثر توصیه می‌شود.

یک دیدگاه برای "بیماری فشار گوش چیست + درمان منیر گوش و رژیم غذایی بیماری منیر" ثبت شده است

  1. ویشکا معصومی گفت:

    بسیار مفید بود تشکر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمام حقوق برای مجله اوج صدا محفوظ است