بهترین هواپیما جنگنده دنیا + بهترین هواپیمای جنگنده جهان + عکس

بهترین هواپیما جنگنده دنیا + بهترین هواپیمای جنگنده جهان + عکس

هواپیماهای جنگی یکی از استراتژی های قوی برای هر دولت برای جنگ است، هواپیماهای جنگی با کیفیت اکثراً متعلق به کشورهای روسیه و آمریکا هستند، در این مطلب هواپیمای برتر جنگی از سراسر دنیا معرفی شده اند که این هواپیماها در دنیا به برترین و قدرتمندترین تبدیل شده اند. در ذهن ما معمولا سوال‌هایی درمورد اینکه بهترین و قدرتمندترین جنگنده های جهان متعلق به کدام کشور است، وجود دارد. مجله اوج صدا برترین جنگنده برتر هوایی دنیا که بر پایه مشخصاتی همچون جنگ افزار، سرعت، قدرت مانور و فناوری را در در این پست گردآوردی کرده است.

بی- 2 اسپریت بمبر؛ 2400 میلیون دلار

owj seda

این بمب افکن به قدری گران است که سنای آمریکا سفارش ابتدایی خرید این هواپیما را از 132 فروند به 21 فروند کاهش داد. شناسایی این بمب افکن از طریق شناسایی گرمایی، آکوستیکی، الکترومغناطیس، راداری و حتی دید چشمی بسیار مشکل است. قابلیت پنهان کار بودن این هواپیما این امکان را به آن می دهد تا با خطر کمتری به بمباران مواضع دشمن بپردازد. این هواپیما از سال 1993 تاکنون به عراق و افغانستان اعزام شده است.

اف- 22 رپتور استیلث جت؛ 350 میلیون دلار

هواپیماهای برتر نظامی جهان !طراحی این هواپیما به جنگ سرد بر می گردد و برای مقابله با پروژه هواپیمای رادارگریز شوروی طراحی شد. این هواپیمای ساخت شرکت لاکهید مارتین قدرتمندترین و پیشرفته ترین جنگنده موجود در دنیاست که علاوه بر ماموریت های معمول قادر است موشک های کروز را نیز هدف قرار دهد.
این هواپیما می تواند مسافت زیادی را با سرعت مافوق صوت حرکت کند و تقریبا از دید تمام رادارها پنهان بماند. در طراحی بدنه آن، هرگونه سطح ناهموار که باعث برگشت انعکاس امواج راداری می شود، حذف و به سطوحی بدون انحنا تبدیل شده اند. حتی ورودی های هوای موتورهای آن هم براساس اصل استتار طراحی شده اند.

سی-17 اِی گلوب مستر؛ 238 میلیون دلار

هواپیماهای برتر نظامی جهان !این هواپیما صرفا برای مقاصد نظامی طراحی شده است و نقش ترابری دارد. از این هواپیما برای فرستادن نیروها به مناطق جنگی، ایفای نقش آمبولانس هوایی و آماده رسانی هوایی استفاده می شود. هم اکنون 190 فروند از این هواپیما عملیاتی است.
این هواپیما از چهار موتور توربوفن استفاده می کند که قادر است 102 چترباز را با تجهیزات کامل با خود حمل کند. سی-17اِی گلوب مستر از سال 1993 برای اجرای عملیات در عراق و افغانستان استفاده شده است.

پی-8اِی پوسیدون- 290 میلیون دلار

هواپیماهای برتر نظامی جهان !این هواپیما توسط کمپانی بویینگ و بر پایه هواپیمای مسافری بویینگ-737 طراحی شده است. این هواپیما به منظور خدمت در نیروی دریایی و به منظور ایفای نقش ضدزیردریایی و شنود طراحی شده که قادر است اژدر، موشک، مین های دریایی و دیگر جنگ افزارهای دریای را با خود حمل کند.

ای-2 دی ادونسد هاوک آی؛ 232 میلیون دلار

owj seda

این هواپیمای فوق العاده گران قیمت درواقع یک ابزار هوایی بسیار مهم برای تجسس، شناسایی و کشف هدف به حساب می آید. ای- 2دی درواقع واپسین نسخه از هواپیمای ای-2هاو ک آی است که سامانه راداری قدرتمند و پیشرفته ای دارد که از توانایی تشخیص فوق العاده زیادی برخوردار است. دو نسخه آزمایشی از این هواپیما هم اکنون در اختیار نیروی دریای آمریکا بوده و نورث روپ گرومن، (کمپانی سازنده آن) سفارش هایی از هند نیز برای این هواپیما دارد.

اف 35 لایتنینگ دو؛ 122 میلیون دلار

هواپیماهای برتر نظامی جهان !اف 35 لایتنینگ دو، درواقع پیشرفته ترین هواپیمای جنگنده جهان بوده و توسط کمپانی لاکهید مارتین به عنوان بخشی از برنامه جنگنده تهاجمی مشترک تولید شده است. سرمایه گذاران عمده و اصلی تولید این جنگنده نیز انگلیس و ایالات متحده آمریکا بودند و سایر کشورهای شریک نظیر ترکیه، هزینه های مازاد را تامین کردند. این جنگنده با همکاری تیم صنایع هوافضا به رهبری کارخانجات لاکهید مارتین با همراهی صنایع هواپیماسازی نورث روپ- گرومنو صنایع هوافضای بریتانیا به عنوان قطعه ساز اصلی طراحی و ساخته شد.
جنگنده اف 35 به نحوی طراحی شده است که دست کم تا سال 2040 به عنوان جنگنده طراز اول ضربتی در خدمت باقی بماند. ضمن اینکه این توانایی های افزوده شده، در کنار برد رزمی بیشتر نسبت به هواپیماهای پیشین به دست می آیند. توانایی رزم هوا به هوای این جنگنده پس از اف- 22 در مقام دوم قرار می گیرد.

جنگنده‌ میراژ 2000 (فرانسه)

owj seda

جنگنده میراژ 2000 شباهت زیادی به میراژهای 3، 5 و 50 دارد، اگرچه به هیچ وجه گونه‏‌ای دیگر از جنگنده‏ های میراژ 3، 5 و 50 محسوب نمی‏‌شود و این شباهت، تنها به‌دلیل بال دلتاشکل این هواپیماهاست. میراژ 2000 تماما یک هواپیمای جدید به حساب می‌آ‏ید که دارای سیستم‏‌های بسیار پیشرفته رهگیری می‌‏باشد. ماموریت دوم این هواپیما، انجام عملیات برعلیه اهداف زمینی است، بدین جهت، میراژ 2000 طیف گوناگونی از تسلیحات هوا به زمین را قادر است حمل کند؛ از جمله این تسلیحات می‌‏توان به موشک‏‌ها و بمب‏‌ها هدایت لیزری اشاره کرد. هواپیمای میراژ 2000 یک جنگنده چندماموریته ساخت کارخانجات هواپیماسازی داسو «Dassault Aviation» می‌‏باشد. این جنگنده در سال 1984 در نیروی هوایی فرانسه وارد خدمت شد، سپس کشورهای امارات، مصر، یونان، هند، پرو، قطر و تایوان، این هواپیما را به خدمت گرفتند.

در میراژ 2000 از یک موتور توربوفن با مصرف کم، ساخت اسنکما SNECMA M53-P2 استفاده شده است. این موتور کششی برابر 64 کیلونیوتن در حالت خشک و 98 کیلونیوتن در حال استفاده از پس‏‌سوز ایجاد می‌کند. ورودی‏‌های هوای موتور، به شکل نیم‏‌مخروطی بوده و هوا را به موتور که در مرکز بدنه تعبیه شده است، هدایت می‏‌کنند. بدین ترتیب، هوا به صورت مورب وارد موتور شده و فشار هوای کمتری بر موتور وارد وارد می‏‌شود و این باعث بهینه‌شدن هوای مورد نیاز موتور می‏‌شود و آن را تبدیل به یکی از قدرتمندترین جنگنده های جهان می‌کند.

جنگنده چنگدو جی ۱۰ (چین)

owj seda
چنگدو جی ۱۰ «Chengdu J 10» یک هواپیمای جنگنده چندمنظوره است که توسط شرکت چنگدوی چین برای ارتش چین طراحی و تولید شده است. هواپیمای جنگنده چنگدو جی ۱۰ که در غرب به نام «اژدهای نیرومند» معروف است، می‌تواند به طور همزمان به عنوان یک جنگنده و یک هواپیمای تهاجمی ایفای نقش کند. جی ۱۰ جنگنده‌ای است بال‌دلتا، که بال آن در انتهای ورودی موتور در قسمت انتهای بدنه نصب شده است و دارای کانارد در زیر کابین کمی متمایل به عقب است. این ترکیب بدنه شبیه دیگر جنگنده‌های نسل چهارم مانند رافال، تایفون و گرپین دارای همین ترکیب هستند که باعث افزایش چالاکی جنگنده در سطح قابل قبولی است.

کابین دارای عناصر دیجیتال مانند یک HUD بر روی پنل اصلی و سه نمایشگر رنگی چندکاره در درون کابین است. خلبان بر روی یک صندلی صفر ساخت چین قرار دارد و از یک سامانه نمایشگر بر روی کلاه خلبان بهره می‌برد. کابین همانگ با دوربین دید شبانه است. هواپیما دارای یک سامانه چهار‌کاناله پرواز دیجتال با سیم (FBW) برای پایداری در هنگام پرواز است.

جنگنده سوخوی ۳۰ (روسیه)

owj seda

سوخوی ۳۰ را مدل توسعه یافته سوخوی ۲۷ هم معرفی می‌کنند. نسل موفقی از جنگنده‌های این کمپانی روسی که در اروپا با نام فلانکر شناخته می‌شود و پرنده‌های قابل اتکای روس‌ها در نیروی هوایی کشورشان به شمار می‌آیند. گونه SM را شاید بتوان یکی از برترین مدل‌های جنگنده سوخوی 30 اس ام دانست. این مدل از جنگنده سوخوی 30 بر پایه مدل MKI که برای نیروی هوایی هند توسعه یافته است، ساخته شده و با این تفاوت که بخش عمده از قطعات غیر روسی که هندی‌ها در جنگنده‌هایشان نصب کردند در این مدل با نمونه‌های روسی جایگزین شده‌اند. امروزه جنگنده‌ های مدرن روسی نظیر Su-30، به سیستم‌های بسیار پیشرفته الکترواپتیکالی مجهز هستند.

به وسیله این سیستم‌ها، می‌توان اهداف را جستجو و پیدا کرد و بر رویشان قفل نمود. این سیستم همچنین می‌تواند به طور خودکار بر روی سطح زمین یا پهنه آسمان، به جستجوی اهداف پرداخته و آنها را با تسلیحات هدایت‌شونده، به راحتی مورد اصابت قرار دهد. از جمله سیستم‌های الکترواپیتکالی به کار رفته در Su-30 و MiG-29، می‌توان به جستجوگر مادون قرمز IRST اشاره کرد.

جنگنده میگ ۲۹ (روسیه)

owj seda

میگ 29 به بیشینه سرعتی در حدود 2/8 هزارمتر دست می‌یابد. میزان محموله قابل حمل نمونه‌های مختلف این جنگنده متفاوت است اما نمونه‌های اولیه آن نهایتا 3000 تا 3500 کیلوگرم تسلیحات جنگی شامل موشک‌های هوا به هوای میان‌برد راداری نیمه‌فعال و حرارتی و بمب‌های سقوط آزاد را حمل می‌کنند. در نمونه‌های بعدی، موشک‌های هوا به هوای فعال راداری، بمب‌ها و موشک‌های هوا به سطح هدایت شونده لیزری، اپتیکی و راداری نیز به فهرست تجهیزات این میگ اضافه شد. این هواپیما از سیستم ناوبری و ارتباطات جدیدتری استفاده می‌کند. مجهز به سیستم شناسایی دوست از دشمن است. کابین آن مجهز به نمایشگرهای ال سی دی چندمنظوره است و پردازشگر دیجیتالی آن با تسلیحات ناتو تطبیق داده شده است.

جنگنده ساب JAS 39 گریپین (سوئد)

owj seda

گرپین یک جنگنده چندمنظوره تک‌سرنشینه و تک‌موتوره است.د ارای بال دلتا و کانارد متحرک در کنار ورودی هوا است که باعث افزایش نیروی بالا برنده مثبتی می‌شود. اگرچه در ارتفاع کم باعث بی‌ثباتی می‌شود، ولی با کمک سامانه هدایت دیجیتال با سیم و نرم‌افزارهای مربوطه این مشکلات کاملا حل می‌شود و جنگنده پایداری کاملی دارد. گرپین جنگنده چالاکی است، گرچه نمی‌توان گفت به‌اندازه تابفون و یا سوخوی۳۰ ولی چالاکی خوب دارد. این جنگنده برای ۵۰ سال خدمت طراحی شده و کم‌هزینه‌تر از اف۱۶ و یا میراز ۲۰۰۰ است. جنگنده دارای استیک هدایت در وسط پای خلبان است و دارای سامانه هوتاس است. یک اچ یو دی بزرگ اطلاعات مورد نظر را جلوی چشم خلبان نمایش  می‌گذارد.

سه نمایشگر بزرگ رنگی چندکاره بزرگ وجود دارد که اطلاعات را بر روی آن نمایش در می‌آید و تعویض آن نیز بسیار آسان است. همچنین اطلاعات بر روی کلاه خلبان نیز به نمایش در می‌آید. در آینده تلاش خواهد شد تا برخی از سامانه‌های تایفون با گرپین هماهنگ شوند. از جمله سامانهفرامین صوتی تایفون که به خلبان اجازه می‌دهد برخی جنگ‌افزارها را با صدای خود فعال کند.

جنگنده‌ اف ۲۲ رپتور (آمریکا)

owj seda

جنگنده برتری هوایی F-22 Raptor، به عنوان نسل جدید شکاری‌های نیروی هوایی آمریکا و برای مقابله با تهدیدهای هوایی در قرن بیست‌ و‌ یکم ساخته شد. F-22 Raptor هواپیمای جنگنده نسل پنجم ساخت ۲ کمپانی بسیار بزرگ Lockheed Martin و Boeing است که از فناوری پنهان‌کاری و رادارگریز (Stealth) استفاده می‌کند. آمریکا تنها کشوری است که دارای این هواپیما است و بنا‌به تصمیم کنگره ساخت نسخه صادراتی آن انجام نشده است. حتی بزرگترین و اصلی‌ترین هم‌پیمانان آمریکا، یعنی انگلیس، کانادا و استرالیا نیز در صورت درخواست، این جنگنده را نخواهند داشت. این جنگنده به هیچ وجه فروشی نیست. موتورهای به کار رفته در این هواپیما قابلیت کنترل دمای گاز خروجی برای کاهش خط اثر حرارتی دارد که مشابه این تکنولوژی فقط در بمب افکن رادارگریز بی-2 اسپیریت بکار رفته است و حتی جنگنده نسل پنجمی سوخو پک فا هم دارای این تکنولوژی پیچیده نیست.

رپتور یکی از معدود هواپیماهایی است که از قابلیت ابرپیمایش (سوپرکروز) برخوردار است، یعنی می‌تواند بدون روشن کردن پس‌سوز موتور در سرعت‌های مافوق‌صوت پرواز کند. اف-۲۲ از قاعده «دید اول-شلیک اول» پیروی می‌کند، یعنی این جنگنده قبل از اینکه هواپیمای دشمن او را بر روی صفحه رادار خود تشخیص دهد، شناسایی کرده، به سمت او شلیک کرده و زودتر هم از منطقه جنگ دور می‌شود.

جنگنده اف ۱۸ سوپرهورنت (آمریکا)

owj seda

این جنگنده به سفارش نیروی دریایی آمریکا به عنوان جایگزینی برای جنگنده F4 فانتوم، و هواپیماهای تهاجمی A4 اسکای‌ هاوک و A7 کرسر و به عنوان مکملی برای جنگنده رهگیر F14 ساخته شد. اولین پرواز آزمایشی اف-۱۸ در سال ۱۹۷۸ انجام شد و از سال ۱۹۸۳ وارد فعالیت رسمی در نیروی دریایی آمریکا شد. در مجموع ۱۴۸۰ فروند از این هواپیما در مدل‌های آ، بی، سی و دی ساخته شده و به کشورهای کانادا، استرالیا، کویت، فنلاند، اسپانیا و سوئیس هم صادر شده است. حداکثر سرعت اف-۱۸ در ارتفاع ۱۲۱۹۰ متری به ۱۹۱۵ کیلومتر در ساعت می‌رسد. برد عملیاتی آن با دو موشک هوابه‌هوای کوتاه‌برد ایم-۹ حدود ۲ هزارکیلومتر و شعاع عملیاتی آن در ماموریت‌های هوا به هوا ۷۴۰ کیلومتر است.

نیروی محرکه هواپیما را دو موتور توربوفن ساخت شرکت جنرال الکتریک تامین می‌کنند. سوپر هورنت از نظر توان پروازی برتر بود، ولی از نظر الکترونیک با هورنت فرقی نداشت؛ حتی دارای همان رادار ای پی جی ۷۳ بود ولی در واقع برنامه این بود تا سوپر هورنت تولید شود و طی مراحل مختلف خدمت ارتقا یابد.

جنگنده یوروفایتر تایفون (اتحادیه اروپا)

owj seda

یوروفایتر تایفون یک جنگنده‌ی دوموتوره‌ی چندمنظوره و هواپیمای جنگی اصلی اتحادیه‌ی اروپا و ناتو است. تایفون بزرگ‌ترین برنامه‌ی نظامی اروپا است که آغازکننده‌اش، چهار کشور مهم اروپایی یعنی آلمان، اسپانیا، ایتالیا و بریتانیا بودند. در سال ۲۰۱۱، یوروفایتر در جریان انقلاب لیبی، برای اولین بار در یک عملیات نظامی به کار گرفته شد تا از پرواز هواپیماهای لیبیایی بر فراز آسمان آن کشور جلوگیری کند. در حال حاضر ۴۰۲ جت یوروفایتر ساخته شده و به خدمت نیروهای هوایی اتریش، ایتالیا، آلمان، اسپانیا، بریتانیا، عمان و عربستان سعودی در آمده‌اند. یوروفایتر را هم‌چنین نسخه‌ی اروپایی گران‌قیمت‌ترین سلاح آمریکایی‌ها، یعنی اف-۳۵ لایتنینگ ۲ می‌نامند.

جنگنده داسو رافال (فرانسه)

owj sedaاین هواپیمای بال مثلثی بیش از 15 متر طول دارد، دهانه بال آن به 11 متر می‌رسد، مساحت ناخالص بال آن نزدیک به 46 مترمربع است و سکان افقی آن که غلتش حول محور عرضی را کنترل می‌کند، به صورت دو بالچه در جلو واقع شده است و در عوض، در قسمت انتهای هواپیما هیچ‌گونه سطح کنترلی مشاهده نشده و بال‌ها تا انتهای خروجی‌های موتور امتداد یافته‌اند. همین مساله باعث شده تا رافائل یکی از قدرت قدرتمندترین جنگنده های جهان باشد. پیشرفته‌ترین توپ هوایی جهان بر روی این جنگنده نصب شده و هر چند تجهیزات نصب شده روی کلاه خلبان یک نقطه ضعف در این جنگنده به شمار می‌رود، اما به طور کلی خلبان‌ها از رابط کاربری آن بسیار راضی هستند.

همچنین این جنگنده مثل تمام ناونشین‌ها در سرعت‌های پایین بسیار آرام است؛ تا حدی که می‌توان آن را حین انجام عملیات با پایین‌ترین سرعت‌های معمول در نبردهای هوایی نزدیک، مطیع و حرف گوش کن نگاه داشت. این در حالی است که معمولا در سرعت‌های پایین به دلیل کاهش سرعت جریان هوا روی سکان‌ها، کارآیی فرامین به شدت افت می‌کند و هواپیما از فرمان خلبان تبعیت کمتری نشان می‌دهد.

جنگنده اف ۳۵ لایتنینگ ۲ (آمریکا)

owj sedaجنگنده‌ی F35 تا به حال ۱/۵ تریلیون دلار هزینه برای ایالات متحده به همراه داشته، اما قرار است ترسناک‌ترین هواپیمای نظامی ساخته‌شده به دست بشر باشد. این هواپیما را می‌توان برای نبردهای نزدیک، پشتیبانی و بمباران هوایی به کار برد و قابلیت‌های پنهان‌کاری، قدرت مانور بسیار زیاد و توانایی‌اش در بلند شدن و فرود آمدن روی ناوهای هواپیمابر را هم نباید فراموش کرد. با این حال، این هواپیما هنوز راه زیادی در پیش دارد و مشکلات فنی در همه‌ی قسمت‌های آن، از نرم‌افزار گرفته تا موتورش، علاوه بر طولانی‌تر کردن فرآیند ساخت، موجب سرسام‌آور شدن هزینه‌هایش هم شده است.

البته این پایان ماجرا نیست، این هواپیما در پشتیبانی هوایی نزدیک هم عالیست و می‌تواند جایگزین گزینه‌های موجود مثل A10 شود. با همه‌ی این اوصاف، بیش از ۱۷۰۰ فروند از این هواپیما به سفارش ایالات متحده در حال ساخت است. چه دوست داشته باشیم چه نداشته باشیم، اف-۳۵ تا سال‌های سال، پرچم‌دار هواپیماهای جنگی ایالات متحده و یکی از قدرتمندترین جنگنده های جهان خواهد بود.

جنگنده F15 Eagle

این جت توانایی پرواز در ارتفاع 10،000 متر با حداکثر سرعت 1650 مایل در ساعت را داراست. F-15 جنگنده ای است که برای حفاظت از مرز گزینه بسیار مناسبی است. این جنگنده می تواند در ایران یک جت کارآمد باشد که متاسفانه به دلیل تحریم های نهایی شاهد پرواز آن در آسمان خودی نخواهیم بود. اف-۱۵ جنگنده اصلی آمریکا برای مراقبت از مرزهای هوائی این کشور است. استفاده از دوموتور قدرتمند توربوفن با قدرت ۲۹۰۰۰ پوند کشش (۱۳۱۵۴کیلوگرم) در ثبت اوج‌گیری و شتاب و دارا بودن یک سازه هوایی قوی که حاصل هزاران ساعت مطالعه و بررسی‌های رایانه ا ی وانجام آزمایش‌ها تونل باد بوده و نیز استفاده از سطوح فرامین پروازی قوی که قابلیت پرواز را در این هواپیما خارق‌العاده ساخته است؛ همچنین استفاده از سامانه هوایی دیجیتال ونصب یک رادار با برد بلند حدود۱۰۰مایل (۱۶۰کیلومتر) در اف-۱۵ و به کار گیری آخرین نوع رادار برد متوسط واستفاده از موشکهای هوا به هوای اسپارو وکوتاه برد حرارت یاب سایدوایندر و مجهز شدن این جنگنده به توپ سرعت بالا، از آن یک عقاب با سرعت بالا ساخته‌است. توسعه جنگنده اف-۱۵ با تولید هواپیماهای جدید روسی در سال ۱۹۶۷ هم‌زمان گردید و این در حالی بود که در همان زمان جنگنده‌های اف-۴در ویتنام در گیر بودند؛ در واقع تحت این شرایط، نیروی هوایی ایالات متحده به طور جدی ساخت جنگندهٔ اف-۱۵را آغاز نمود. جنگنده Silent Eagle آخرین نمونه تولیدی از این جت است که بسیار پیشرفته و توانمند است اما مشتری چندانی برای آن پیدا نمی شود. بین 6 الی 7 کشور مانند عربستان، کره جنوبی و اسرائیل از مشتریان این جت هستند.

جنگنده Saab JAS 39 Gripen

هشتمین جت انتخابی این مجموعه به عنوان برترین های جهان، Saab JAS 39 Gripen است. ساب ۳۹ گریپن (به سوئدی: Saab 39 Gripen) جنگنده چندمنظوره سبک و تک‌موتوره است که توسط شرکت سوئدی ساب سوئد طراحی و تولید گردیده‌است. گریپن (به معنی شیردال) که در ۱۹۸۸ برای اولین بار به پرواز درآمده بود، در سال ۱۹۹۷ به نیروی هوایی سوئد پیوست و جایگزین جنگنده‌های ساب ۳۵ دراکن و ساب ۳۷ ویگن شد. این هواپیما در سال‌های بعد به کشورهای آفریقای جنوبی، تایلند، جمهوری چک و مجارستان هم فروخته شد.  گریپن جت مافوق صوتی با سرعت بیش از دو ماخ است که مثل جنگنده‌های قبلی شرکت ساب از طراحی بال‌مثلثی و بدون دم همراه با کانارد بهره می‌برد. مدل‌های تازه‌تر ساب ۳۹ به تجهیزات سوخت‌گیری هوایی هم مجهز شده‌اند و مدل‌های صادراتی آن سازگاری قابل توجهی با استانداردهای ناتو دارند. این جنگنده از یک موتور ولوو-فلایگموتور نیرو می‌گیرد که از موتور آمریکایی جنرال الکتریک اف۴۰۴ اقتباس شده است. موتوری که در جنگنده‌های اف-۱۸ هورنت هم نصب شده‌است.  نیروی هوایی سوئد به تازگی سفارش خرید جدیدترین مدل گریپن را داده‌است که از یک موتور ارتقایافته با نام اف۴۱۴جی و رادار آرایه فازی فعال بهره می‌برد. در این مدل که با نام سوپر گریپن یا گریپن ان‌جی شناخته می‌شود، ظرفیت سوخت داخلی هواپیما هم به طور قابل توجهی افزایش یافته‌است. در مدل های جدید این جت، امکان شلیک به سمت اهدافی در پشت سر نیز میسر شده است!

جنگنده MIG-35

میگ-۳۵ (نامگذاری در ناتو Fulcrum-F) جنگنده چندمنظوره با هدف ایجاد برتری هوایی است که توسط شرکت میکویان گورویچ در روسیه طراحی و ساخته شده است. این هواپیما از ترکیب و ارتقای دو ورژن میگ ۲۹ (MiG-29M/M2 و MiG-29K/KUB) ساخته شده است که آنرا به عنوان یکی از برترین جنگنده‌های نسل ++۴ مطرح کرده است. اولین پیش نمونه این جنگنده بنام MiG-29M2 اصلاح شده مدل اثبات گر تکنولوژی بود، بیش از 10 نمونه دیگر تاکنون از این جنگنده ساخته شده است و در حال حاضر در معرض آزمایش‌های گسترده قرار دارد. میگ -۳۵ برای اولین بار بطور رسمی در سطح بین‌المللی در نمایشگاه هوانوردی Aero India ۲۰۰۷ معرفی شد. میگ -۳۵ در ۲ مدل، تک کابین و ۲ کابین ساخته می‌شود که مدل ۲ کابین آن بنام میگ -۳۵ دی نام دارد. این جنگنده تا حد زیادی از نظر آویونیک و سیستم‌های سلاحی بهبود پیدا کرده بویژه رادار جدید (AESA) و همچنین طراحی منحصر به فرد سیستم مکان یاب نوری (OLS) این جنگنده را از سیستم زمینی کنترل رهگیری (GCI) بی‌نیاز کرده و قادر ساخته تا برای ماموریت‌های مختلف به شکل مستقل عمل کند. روسیه ۵ فروند از نسخه آزمایشی این هواپیما را در اختیار دارد این هواپیما جایگزین میگ-۲۹ در ناوگان این کشور خواهد شد. : با توجه به اولین رونمایی این هواپیما در نمایشگاه هوایی ۲۰۰۹ Aero India و برنامه‌های نظامی گسترده میان دو کشور روسیه و هند احتمال دارد که هند یکی از مهمترین خریداران این هواپیما باشد. هنوز به طور دقیق نمی دانیم که MIG-35 با کدام جت های غربی مقایسه خواهد شد! آیا روسیه جهان را غافلگیر می کند؟

جنگنده 6- J-10

کشور پهناور و پر جمعیت چین شدیدا به دنبال تقویت ناوگان هوایی خود حتی در سطح دریا است. برنامه های اصلی چین از کار بر روی موشک های دوربرد بر روی ناو و هواپیماهای جنگی متمرکز شده است. از جمله این پروژه ها جت جنگنده J-10 است که در اختیار نیروی هوایی این کشور قرار گرفته است. چنگدو جی-۱۰ یک هواپیمای جنگنده چند منظوره است که توسط شرکت چنگدوی چین برای ارتش چین طراحی و تولید شده است. این هواپیما، که در غرب به نام اژدهای نیرومند معروف است، می‌تواند به طور هم ‌زمان به عنوان یک جنگنده و یک هواپیمای تهاجمی ایفای نقش کند. این هواپیما برای اجرای عملیات در هرگونه شرایط آب و هوایی در شب و روز طراحی شده است.  طراحی این هواپیما در اواخر دهه ۱۹۸۰ به عنوان پاسخی به دو جنگنده میگ-۲۹ و سوخو-۲۷ شوروی و با الهام گیری و تکامل جنگنده چنگدو جی-9 آغاز شد. جی-۱۰ در سال ۱۹۹۸ اولین پرواز خود را انجام داد و تولید انبوه آن از سال ۲۰۰۲ آغاز شد. پاکستان هم سفارش ۱۵۰ فروند از این جنگنده را داده است که ۳۶ فروند نخست در سال ۲۰۱۲ تحویل شد. ورودی هوای موتور آن در بخش زیرین جای گرفته است و اطلاعات و شایعاتی به دروغ از آن منتشر شده بود. این جت نمی تواند در برابر جت های پیشرفته ی بلوک شرق و غرب عرض اندام کند؛ با این وجود در مدل های دیگر یک حریف مناسب و چابک است که به سرعت هم به حالت حمله می رسد.

جنگنده Sukhoi Su-35

پنجمین جت قرار گرفته در لیست Aviationcv نیز یک شوالیه روسی است. سوخوی 35 هم یکی از گزینه های مناسب برای شرایط اقلیمی و استراتژیک ایران بود که بسیار است با فروش آن موافقت شود. ایران همچنان در حال رایزنی برای خرید جت های سوخوی 30 است که بعید است کارایی چندانی در برابر جت های مدرن غرب نشان دهند. این محصول یک جنگنده تک کابینه و تک‌سرنشین، دو موتوره، چند منظوره با قابلیت مانور بالا و ساخت کشور روسیه است. سوخو-۳۵ در سازمان ناتو تحت عنوان فلانکر-ای نامیده می‌شود. بیش از ده فروند از این هواپیما توسط روسیه ساخته و تعدادی توسط تیم نمایش هوایی شوالیه‌های روسیه به‌کار گرفته شده‌است. این جنگنده به بسیاری از کشورها از جمله برزیل، هند و کره جنوبی پیشنهاد شده‌است. در دهه ۱۹۸۰، سوخو به دنبال ارتقاء جنگنده با کارایی بالا سوخو-۲۷ خود بود که نتیجه در بهبود خواص آیرودینامیکی سوخو-۳۵ نمود یافت و این جنگنده دارای مانور پذیری بالاتر، برد بیشتر و موتور قویتر گشت و افزایش چشمگیری در بهبود وسایل الکترونیکی و ارتباطات هوایی خود پیدا کرد. اولین پیش‌نمونه سوخو-۳۵ که از تغییر تولید سوخو-۲۷ ساخته شده بود، نخستین پروازش را در ژوئن ۱۹۸۸ انجام داد. سوخو-۳۷ مدل توسعه یافته جنگنده سوخو-۳۵ است که دارای قابلیت تغییر سمت رانش است و سوخو-۳۵بی‌ام توسط سازنده آن به عنوان نسل ++۴ هواپیماهای جنگنده طبقه‌بندی شده‌است. در سال ۲۰۱۰ خط تولید مدل‌های جدید این جنگنده تحت عنوان سوخو-۳۵اس در روسیه راه‌اندازی گردید.

جنگنده Dassault Rafale

جنگنده Dassault Rafale را می توان یک جت کم نظیر دانست! این جت می تواند در نقش درگیری های هوایی، هوا به زمین، ضد رادار، بمباران، درگیری با اهداف زرهی، حمله به کشتی و… استفاده گردد! داسو رافال هواپیمای جنگنده دوموتوره چندمنظوره فرانسوی است که توسط شرکت هوانوردی داسو طراحی شده و ساخته می‌شود. داسو این هواپیما را جنگنده‌ای همه‌منظوره با قابلیت پنهان‌کاری نسبی توصیف کرده که قادر است همزمان وظایفی همچون برتری هوایی، بمباران اهداف زمینی، شناسایی و مأموریت‌های بازدارندگی اتمی را ایفا کند.  این هواپیما در سال ۱۹۸۶ اولین پرواز خود را انجام داده و از سال ۲۰۰۱ وارد فعالیت رسمی در ارتش فرانسه شد. هند، مصر و قطر سه کشوری هستند که قرارداد خرید این جنگنده را امضاء کرده‌اند و چندین کشور هم در حال بررسی رافال برای انتخاب جنگنده جدید خود هستند. از جمله کشورهایی که Dassault Rafale را در دست بررسی دارد، فنلاند است. فنلاند به فرانسه اعلام کرده است که تمامی جزئیات این جنگنده را ارائه دهد. رافال جنگنده‌ای کاملا ملی است که از یک بدنه پروازی کاملا جدید با طراحی فرانسوی و نیروی محرکه، اویونیک، و سلاح‌های فرانسوی استفاده می‌کند. با توجه به اندازه نه چندان بزرگ نیروهای مسلح فرانسه تنها راه برای اقتصادی کردن این پروژه این بود که جایگزینی برای تمام جنگنده‌های موجود این ارتش باشد؛ یعنی از جنگنده‌های باستانی ووت اف-۸ کروسادر نیروی دریایی گرفته تا هواپیماهای تجسسی استراتژیک میراژ آی‌وی‌پی و همین‌طور جنگنده‌های چندمنظوره میراژ ۲۰۰۰ و میراژ اف-۱ و جنگنده ضربتی سپکت جگوار همگی در نهایت با رافال جایگزین شوند. فرانسه، مصر، امارات متحده عربی و هند مشتریان این جت هستند. مساحت بال هواپیما ۴۶٫۵ متر، بارگیری بال آن ۳۰۶ کیلوگرم بر متر مربع، و طول آن ۱۵٫۳ متر است و به یک توپ مسلسل ۳۰ میلی‌متری جیات 30/719B با ۱۲۵ گلوله مجهز است.

جنگنده F-35 Lightning II

جنگنده مورد نظر یک هواپیمای جنگنده چندمنظوره نسل پنجم است که اکنون تحت آزمایش و توسعه نهایی قرار دارد. اف-۳۵ هواپیمایی پنهان‌کار، تک‌سرنشین و تک‌موتوره است که در وهله اول برای مأموریت‌های هجومی هوابه‌سطح طراحی شده اما توانایی انجام مأموریت‌های شناسایی و دفاع هوایی را نیز دارد. اف۳۵ سه مدل اصلی دارد: اف-۳۵ ای با توان نشست و برخاست متعارف، اف-۳۵ بی با توان برخاست کوتاه و نشست عمودی و اف-۳۵ سی با توان ناونشینی. در تاریخ ۳۱ جولای ۲۰۱۵ اولین اسکادران از جنگنده های اف-۳۵ بی ‍پس از انجام آزمایش‌ها بسیار برای بکارگیری در اختیار سپاه تفنگداران دریایی ایالات متحده آمریکا قرار گرفت و همچنین در ۲ آگوست ۲۰۱۶ اولین اسکادران از جنگنده های اف ۳۵ ای جهت حضور در میدان نبرد تحویل نیروی هوایی آمریکا شد. F-35 در ابتدای کار مشکلات فراوانی داشت؛ سیستم عامل و نرم افزار آن یک برنامه خیره کننده است اما در برخی موارد مانند توپ گاتلینگ و… دچار مشکلات نرم افزاری بود. اسرائیل از جمله نخستین تحویل گیرندگان این جنگنده است و اتفاقا درست چند روز پیش بود که مجددا تعدادی از آن را از آمریکا دریافت کرد. در حال حاضر اسرائیل به مدرن و برترین نیروی هوایی منطقه مبدل شده است. همچنین کشور ژاپن نیز به زودی چند فروند دیگر از F-35 را دریافت می کند. ایالات متحده آمریکا طرح خرید و به‌کارگیری ۲٬۴۵۷ فروند اف-۳۵ را تا سال ۲۰۳۷ و در خدمت نگه داشتن این جنگنده تا سال ۲۰۷۰ میلادی را دارد. این جنگنده مورد استفاده هر سه واحد نظامی ایالات متحده یعنی نیروی هوایی، نیروی دریایی و سپاه تفنگداران قرار خواهد گرفت.کلاه خلبانی جنگنده اف-۳۵ به عنوان اولین جنگنده ایست از یک نمایشگر بهره می‌برد این نمایشگر اطلاعاتی که قبلاً در نمایشگر هاد وجود داشت را در جلوی دید خلبان نمایش می‌دهد.

بهروز
مدیر وبسایت مجله اوج صدا - برنامه نویس آزاد هستم که در طراحی وبسایت های و اسکریپت های مختلف برای سیستم مدیریت محتوای وردپرس شروع به فعالیت کرده ام از نمونه کارهای من میتوان به یک افزونه در مخزن وردپرس و پوسته پرشین هیرو اشاره کرد. در صورتی که نیازمند طراحی وبسایت – اسکریپت – ویرایش کد وبسایت یا اسکریپت – ایجاد تغییرات در وبسایت و غیره… هستید میتوانید با من در ارتباط باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© کپی رایت 2019، تمام حقوق برای مجله اوج صدا محفوظ است.