بزرگترین بیابان های جهان کدامند؟

بزرگترین بیابان های جهان کدامند؟


شاید جالب باشد بدانید که بیابان ها حدود یک سوم از مساحت کل قاره ها را در بر می گیرند. در ادامه با همراه باشید تا با ۵ مورد از بزرگترین بیابان های جهان آشنا شوید.

بیابان در حالت کلی به محلی گفته می شود که بارش سالانه در آن کمتر از ۲۵۰ میلی متر باشد. بیابان ها اکثرا پوشش گیاهی بسیار کمی دارند. برخی دیگر نیز تماما فاقد پوشش گیاهی هستند و زندگی جانوری در آن ها بسیار مخاطره آمیز است.
بیابان ها را می توان به دو دسته سرد و گرم تقسیم کرد. صحرای جنوبگان نمونه ای از یک بیابان بسیار سرد بوده که مساحت آن بالغ بر ۱۴ میلیون کیلومتر مربع است. صحرای بزرگ آفریقا نیز وسیع ترین بیابان گرم دنیا به شمار می رود. کلیه بیابان هایی که در ادامه با آن ها آشنا خواهید شد، سکونتگاه انسان های متعددی هستند. البته به غیر از صحرای جنوبگان که زندگی جانوری و گیاهی در آن وجود ندارد.

۵. بیابان عربستان

مساحت: ۲۳۳۰ هزار کیلومتر مربع
بیابان عربستان با مساحت بالغ بر ۲۳۳۰ هزار کیلومتر مربع، در رده پنجم فهرست بزرگترین بیابان های جهان قرار دارد. این بیابان در غرب قاره آسیا واقع شده و بخش عمده شبه جزیره عربستان را می پوشاند. این منطقه دارای آب و هوای شبه گرمسیری است و لذا در طول روز دمای بسیار بالایی دارد. البته در برخی فصول و به ویژه در شب، دما به شدت کاهش می یابد. گفته می شود میزان بارش سالانه در اکثر نقاط بیابان، تقریبا برابر با ۱۰۰ میلی متر است.

۴. بیابان استرالیا

مساحت: ۲۷۰۰ هزار کیلومتر مربع
بیابان های شبه گرمسیری استرالیا تقریبا ۱۸ درصد از مساحت کل قاره را در بر می گیرند. بیابان بزرگ ویکتوریا (بزرگترین بیابان استرالیا)، بیابان بزرگ سندی، بیابان تانامی و بیابان سیمپسون چند مورد از این بیابان ها هستند که در نواحی پست مرکزی و همینطور فلات غربی پراکنده شده اند. میزان بارش سالانه در این مناطق معمولا بیشتر از ۱۰۰ میلی متر است.

۳. صحرای بزرگ آفریقا

مساحت: ۹۲۰۰ هزار کیلومتر مربع
صحرای بزرگ آفریقا یکی دیگر از بزرگترین بیابان های جهان است و به نوعی وسیع ترین بیابان گرم دنیا نیز به حساب می آید؛ به طوری که در برخی فصول، دمای آن به ۳۸ تا ۴۰ درجه سلسیوس می رسد. این صحرا که عمده بخش های شمالی قاره آفریقا را پوشانده، از شمال به دریای مدیترانه، از جنوب به ساحل (منطقه ای بین صحرای آفریقا و ساوانای سودان)، از غرب به اقیانوس اطلس و از شرق به دریای سرخ متصل می شود. جالب است بدانید که در بخش های مرکزی و شرقی این بیابان هیچ گونه بارشی وجود ندارد. میانگین بارش سالانه در سایر بخش ها نیز کمتر از ۲۰ میلی متر است.

۲. کویر قطبی

مساحت: ۱۳۹۸۵ هزار کیلومتر مربع
کویر قطبی دومین بیابان بزرگ دنیاست که در قطب شمال واقع شده و بخشی از قلمروی کانادا، روسیه، فنلاند، سوئد، نروژ، ایسلند و آلاسکا را در بر می گیرد. میزان بارش سالانه در این منطقه نهایتا به ۵۰ سانتی متر می رسد. کویر قطبی دارای زمستان های بسیار سرد (۴۰- درجه سلسیوس) و تابستان های نسبتا خنک (حدودا ۱۵ درجه سلسیوس) است.

۱. صحرای جنوبگان

مساحت: ۱۴ میلیون کیلومتر مربع
جایگاه نخست در فهرست بزرگترین بیابان های جهان به صحرای جنوبگان تعلق دارد. این صحرا به لحاظ جغرافیایی در انتهای نیمکره جنوبی و در قاره قطب جنوب قرار گرفته است. صحرای جنوبگان تماما از یخ پوشیده شده و میزان بارش سالانه در آن حدود ۲۰۰ میلی متر است. در حال حاضر ساکنین این منطقه همگی موقت و غیر دائمی هستند.

بهروز
مدیر وبسایت مجله اوج صدا - برنامه نویس آزاد هستم که در طراحی وبسایت های و اسکریپت های مختلف برای سیستم مدیریت محتوای وردپرس شروع به فعالیت کرده ام از نمونه کارهای من میتوان به یک افزونه در مخزن وردپرس و پوسته پرشین هیرو اشاره کرد. در صورتی که نیازمند طراحی وبسایت – اسکریپت – ویرایش کد وبسایت یا اسکریپت – ایجاد تغییرات در وبسایت و غیره… هستید میتوانید با من در ارتباط باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© کپی رایت 2019، تمام حقوق برای مجله اوج صدا محفوظ است.