بریتانیا و امریکا به دنبال ساخت زیردریایی خودران

بریتانیا و امریکا به دنبال ساخت زیردریایی خودران

زیردریایی‌های جاسوس خودران قادر به ماندن در آب برای ماه‌ها هستند و ممکن است ایالات متحده و متحدان این کشور در سراسر جهان چنین...

زیردریایی‌های جاسوس خودران قادر به ماندن در آب برای ماه‌ها هستند و ممکن است ایالات متحده و متحدان این کشور در سراسر جهان چنین زیردریایی‌ها را به کار بگیرند. بنابر گزارشات جدید ایالات متحده و بریتانیا در تلاش برای توسعه‌ی این فناوری برای انجام مأموریت‌های نظارت، جمع آوری داده‌های زیر آب، بدون هیچ گونه خطر برای کارکنان انسانی هستند. در ایالات متحده، بوئینگ اخیرا Lockheed Martin را در به دست آوردن قرارداد ۴۶٫۷ میلیون دلاری نیروی دریایی ایالات متحده برای ساخت یک زیردریایی ربات با نام اورکا شکست داد. بوئینگ قبلا قراردادی را به ارزش ۲۷۴٫۴ میلیون دلار برای ساخت چهار عدد از این مدل ربات‌ها به دست آورد. انتظار می‌رود که این زیر دریایی‌ها تا پایان سال ۲۰۲۲ تکمیل شوند. اندازه ربات‌ها مشخص نشده است، اما بوئینگ قبلا یک نمونه‌ی اولیه از زیردریایی بدون سرنشین با طول ۵۱ فوت را مورد آزمایش قرار داده است. طبق گفته نیروی دریایی ایالات متحده، این زیردریایی می‌تواند به طور مستقل تا ۶۵۰۰ مایل دریایی از پایگاه، مورد استفاده قرار گیرد. برین کلارک، مدیر ارشد مرکز تحقیقات استراتژی و بودجه در واشنگتن به San Diego Union Tribune گفت:

 نیروی دریایی مایل است که پول زیادی را صرف به دست آوردن وسایل نقلیه بدون سرنشین، کند.  این اولین بار است که نیروی دریایی مقدار زیادی پول را صرف UUV (وسایل نقلیه بدون سرنشین زیر آب) با توانایی نظامی‌ و جنگی، می‌کند.

در همین حال در انگلستان، وزارت دفاع رقابت ۲٫۵ میلیون پوند (۳٫۲۵ میلیون دلار) را برای جذب پیشنهاداتی به راه انداخته که قادر به ارائه یک سیستم کاملا خودران با اندازه و توانایی وسایل زیردیایی با سرنشین است. این قرارداد در دهه ۲۰۲۰ به اجرا گذاشته خواهد شد. در صورت به ثمر نشستن، این طرح قادر به انجام عملیات به صورت مستقل برای حداقل سه ماه بوده و توانایی انجام عملیات تا حداکثر ۳۰۰۰ مایل دریایی از پایگاه اصلی خود خواهد بود. این زیردریایی همچنین باید قادر به حمل بار تا ۲ تن و توانایی جمع آوری اطلاعات پنهانی، گشت‌زنی از پیش برنامه ریزی شده مناطق برای شناسایی کشتی‌های مشکوک و گسترش سنسورهای دریایی زیر آب باشد. به گفته یکی از سخنگویان این بخش، زیردریایی‌های مستقل به احتمال زیاد سلاح حمل نخواهد کرد، اگرچه تصمیم نهایی برای آن گرفته نشده است. با این حال آنها به طور قطع  جایگزین زیردریایی‌های معمول در نیروی دریایی سلطنتی شود. سخنگوی Telegraph گفت:

این زیردریایی‌ها، ناوگان را تکمیل می‌کنند و جایگزین زیردریایی‌های شکارچی نخواهند بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمام حقوق برای مجله اوج صدا محفوظ است