ایا پای مرغ برای سگ خوب است ؟ | فوايد پای مرغ برای سگ

ایا پای مرغ برای سگ خوب است ؟ | فوايد پای مرغ برای سگ

تحقیقات پژوهشگران نشان داده، پای مرغ حاوی بسیاری از پروتئینها، ویتامینها و مواد معدنی حیاتی است که سگ قادر به تولید آنها نمیباشد.  رفع مشکلات استخوانی شایع نظیر پوکی و نرمی استخوان، پیشگیری و کمک به درمان آرتروز، ساییدگی مفاصل و ترمیم شکستگی های استخوانی و درمان اختلال عملکرد عضلانی ناشی از کمبود کلسیم و ویتامین د، از مهمترین خواص پای مرغ و فواید درمانی آن است.  بافت های حیوان حاوی مقادیرنسبتا زیادی ازپروتئین می باشد لذا سگ جهت زنده ماندن ورشد به پروتئین مناسب نیازدارد. درغیراینصورت حیوان لاغرو ضعیف با موهای ژولیده. شکننده وتیره وتارخواهد بود و اغلب دچارریزش مو می باشد. توانایی سگها جهت هضم پروتئین متفاوت می باشد. اگرچه سگها 5-0% پروتئین گوشت تازه وضمائم غذایی را جذب می کنند اما تنها 80- 60% پروتئین گیاهی برای آنها قابل هضم است. زیادی پروتئین گیاهی باعث دل درد یا اسهال می گردد. لذا هرگزسعی نکنید بطورناگهانی جیره غذایی حیوان را به غذاهای گیاهی تغییردهید. با توجه به اینکه مقدارگوشت مصرفی درتهیه غذای سگ یکسان نیست نمی توان مقدار گوشت مورد احتیاج برای مصرف سگهای دارای وزنهای مختلف رامعین ومشخص کرد ولی با توجه به جثه حیوان سگهایی که وزن آنها کمتراز10 کیلوگرم باشد حداقل روزانه 200 تا 300گرم گوشت درغذا آنها ضروری است. برای سگهایی که وزن آنها بالاتراز 10 کیلوگرم باشد مصرف 500 گرم گوشت درتغذیه آنها ضروری است.

چه نکاتی را باید هنگام غذا دادن به سگ ها رعایت کنیم؟

 • توله سگ ها فقط باید از شیر مادر تغذیه کنند و تا ۸ هفتگی کنار مادر باشند.
 • غذای نرم جامد را می توانید به همراه شیر مادر از ۴ هفتگی به بعد به توله سگ ها بدهید.
 • در صورت جدایی توله سگ از مادر، در شبانه روز ۵ وعده غذایی به او بدهید. ۲ وعده غذای گوشتی با آب و ۳ وعده شیر گاوی که ولرم باشد، به همراه بیسکویت یا نان به توله سگ بدهید. دقت کنید که حجم غذایی که در هر وعده به او می دهید، کم باشد.
 • توله سگ ها چون بین ۲ تا ۴ ماهگی رشد سریعی دارند بهتر است غذای توله سگ ۴ وعده در شبانه روز به آن ها غذا داد. ( ۲ وعده گوشتی و ۲ وعده شیر ولرم). هم چنین در این سن استخوان یا دنده مرغ به آن ها ندهید زیرا اسکلت مرغ برای سگ خوب نیست. اما استخوان مصنوعی برای تامین کلسیم جهت تقویت فک و تمیز شدن دندان ها مناسب است.
 • در سن ۴ ماهگی یک وعده شیر را از وعده های غذایی او حذف کنید.
 • در سن ۶ ماهگی نیز تنها دادن ۳ وعده یکی صبح و یکی غروب کفایت می کند.
 • در سن یک سالگی و بعد از دوران بلوغ توله سگ ها، دادن ۱ وعده غذایی ضروری و کافی می باشد. این وعده را می توانید در غروب به او بدهید. البته توجه کنید در صورت کم کردن تعداد وعده ها در شبانه روز، میزان غذا در هر وعده را افزایش دهید.
 • به خاطر اینکه نژادهای کوچک معده هایی کم حجم دارند، می توانید در شبانه روز ۲ وعده غذایی به آن ها بدهید.
 • در صورتی که سگ ماده آبستن می باشد، تا ۵۰ درصد بیش از مقدار طبیعی به غذا احتیاج دارند. مخصوصا سگ هایی که در ماه دوم آبستنی به سر می برند.
 • در صورتی که سگ شما بیمار است، غذای مورد نیاز وی را با حجم کمتر و در وعده های بیشتر در طول یک روز به او بدهید.
 • آب همیشه باید برای سگ موجود و نزدیک او باشد زیرا سگ ها آب زیادی از طریق مدفوع، ادرار و له له زدن از دست می دهند.
 • غذا را باید همواره در یک ساعت تعیین شده به سگ بدهید و تا ۲۰ دقیقه بعد بردارید تا به این روند عادت کند.
 • ظرف آب و غذای سگ باید از جنس استیل باشد و روزانه بشویید.
 • سعی کنید از مکمل های ویتامینی در وعده غذایی نیز برای سگ ها استفاده کنید.
 • سگی که بالغ است، باید ۱/۲۰ وزنش روزانه غذا بخورد.

نکات مهم:

1 – پای مرغ را نباید به تنهایی بعنوان وعده غذایی به سگ داد زیرا از ارزش غذایی پائینی برخوردار بوده و ایجاد یبوست می کند . در صورت امکان به 1 الی 2 وعده در هفته محدود شود .

2 – پای مرغ را ابتدا بشویید سپس به مدت 40 دقیقه بپزید پس از اینکه سرد شد تمامی استخوانها و ناخن و پوست پای مرغ را دور بریزید. از این پس این مخلوط را تازه باید با مواد دیگر مخلوط کنید تا ارزش غذایی داشته باشد.

3 – مصرف زیاد پای مرغ می تواند سبب یبوست شدید ، اختلال در رشد ، اختلال در باروری و کمبود تغذیه ای شود پس در مصرف ان زیاده روی نکنید. همچنین درهرصورت توصیه می شود حتما غذای حیوان را بصورت پخته به آن بدهید که به این ترتیب احتمال آلودگی کاهش می یابد وباعث اسهال الهضم شدن آن می گردد.

با نحوه تمیز کردن پای مرغ آشنا شوید

خواص زیادی در پای مرغ گنجانده شده است و شما اگر قصد استفاده از پای مرغ در غذاهایتان را دارید باید:

1- ابتدا پاهای مرغ خریداری شده را به خوبی تمیز کنید.آموزش تصویری تمیز کردن پای مرغ

2 – داخل قابلمه آب و نمک بریزید و روی حرارت قرار دهید وقتی آب به جوش آمد پاهای مرغ را اضافه کنید.

آموزش تصویری تمیز کردن پای مرغ

3- پس از اینکه 5 دقیقه جوشید از روی حرارت بردارید و با آب سرد آبکشی کنید.

آموزش تصویری تمیز کردن پای مرغ

4- ناخن ها را جدا کنید.

آموزش تصویری تمیز کردن پای مرغ

5 – پوست زرد رنگ روی پاهای مرغ را جدا کنید، بخش تیره رنگ کف پای مرغ را با چاقو جدا کنید.

آموزش تصویری تمیز کردن پای مرغ

6 – پس از اتمام کار، پاهای مرغ را بشویید و ان را برای مصراف خود استفاده کنید.

پای مرغ حتما باید پخته شود

همانطور که گفتیم سعی کنید حتما غذای حیوان را بصورت پخته به آن بدهید که به این ترتیب احتمال آلودگی کاهش می‌یابد و باعث سهل‌الهضم شدن آن می‌گردد. پخته شدن غذا باعث می‌شود خطرات برخی از بیماری‌ها کاهش یابد. برخی از انگل‌ها از جمله توکسوپلاسما می‌توانند از طریق خوردن گوشت خام منتقل گردند. همچنین برخی از میکروب‌ها مثل سالمونلا در ضایعات خام طیور دیده می‌شوند. پخته شدن باعث لذیذتر شدن غذا نیز می‌شود. غذاهای منجمد را نیز باید گرم نمود و سپس به مصرف حیوان رساند. زیرا می‌توانند باعث اختلالات گوارشی گردند.

بهروز
مدیر وبسایت مجله اوج صدا - برنامه نویس آزاد هستم که در طراحی وبسایت های و اسکریپت های مختلف برای سیستم مدیریت محتوای وردپرس شروع به فعالیت کرده ام از نمونه کارهای من میتوان به یک افزونه در مخزن وردپرس و پوسته پرشین هیرو اشاره کرد. در صورتی که نیازمند طراحی وبسایت – اسکریپت – ویرایش کد وبسایت یا اسکریپت – ایجاد تغییرات در وبسایت و غیره… هستید میتوانید با من در ارتباط باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© کپی رایت 2019، تمام حقوق برای مجله اوج صدا محفوظ است.