ایا ماهی قرمز ناقل بیماری پوستی است ؟ بیماری پوستی ماهی قرمز

ایا ماهی قرمز ناقل بیماری پوستی است ؟ بیماری پوستی ماهی قرمز

ماهی قرمز سفره هفت سین با این که با س شروع نمی شود اما جزء لاینفک سفره هفت سین به شمار می آید.

کودکان علاقه بسیار زیادی به ماهی قرمز دارند و دوست دارند تا با آنها بازی کنند. هر روز خبر های ضد و نقیضی در رابطه با بیماری زا بودن این ماهی ها به گوش می رسد؛ اما واقعا این ماهی ها بیماری زا هستند و یا خطری برای سلامت انسان ندارند؟

مسئول اداره مبارزه با بیماری‌های طیور، آبزیان و زنبورعسل اداره كل دامپزشكی استان زنجان گفت: ماهی قرمز و لاك‌پشت ناقل بیماری‌های سالمونلا و سل پوستی به انسان هستند.

مجید اسكندرپور: تاكنون در كشور گزارشی مبنی بر سرایت بیماری از طریق ماهی قرمز به انسان مشاهده و گزارش نشده است.
وی یادآورشد: باكتری سالمونلا در آب‌های آلوده فاضلاب‌ها و حاوی ضایعات گوشتی وجود دارد. در صورت استفاده از ضایعات گوشتی آلوده در غذای ماهی امكان انتقال آن وجود دارد.

اسكندرپور تأكید كرد: اگر ماهی قرمز ناقل سل پوستی باشد علائمی چون لاغری، بی‌اشتهایی، ریزش فلس‌ها، زخم روی بدن، پوسیدگی باله‌ها، بیرون‌زدگی چشم‌ها و بر آمدگی شكم در این آبزی مشاهده می‌شود.

مسئول اداره مبارزه با بیماری‌های طیور، آبزیان و زنبورعسل اداره كل دامپزشكی استان افزود: با وجود این علائم نیز باید بررسی‌های آزمایشگاهی صورت گرفته تا بروز بیماری سل ثابت شود.

اسكندرپور ادامه داد: این بیماری فقط هنگام تماس ماهی آلوده با پوست زخم شده دست به هنگام جابه‌جایی ماهی، به انسان منتقل می‌شود. برای پیشگیری از آن باید از دستكش استفاده كرد و پس از هر بار تماس با ماهی یا آب ماهی، دست‌ها را با آب و صابون شست. وی اظهار كرد: امید است با ساماندهی مراكز عرضه ماهی قرمز، عرضه آن در سطح استان زنجان به‌صورت بهداشتی انجام شود.

اسكندرپور تأكید كرد: همشهریان درتماس با ماهی حتماً از دستكش استفاده كنند و بعداز دستكاری آن دست‌ها را با آب وصابون شسته و برای ضد عفونی، ظرف نگهداری ماهی را با نمك طعام 3‌درصد به‌صورت دوره‌ای شست‌وشو دهند.

مسئول اداره مبارزه با بیماری‌های طیور، آبزیان و زنبور عسل اداره كل دامپزشكی استان گفت: شهروندان ماهی قرمز را از فروشگاه‌های آكواریومی دارای مجوز و پروانه معتبر از شبكه بهداشت خریداری كنند.
اسكندرپور اظهاركرد: برای جلوگیری از آلودگی ماهیان آزاد از رهاسازی ماهی قرمز در رودخانه‌ها پرهیز و فقط درمكان‌هایی كه شهرداری‌ها اعلام می‌كنند، اقدام به رهاسازی شود.

بهروز
مدیر وبسایت مجله اوج صدا - برنامه نویس آزاد هستم که در طراحی وبسایت های و اسکریپت های مختلف برای سیستم مدیریت محتوای وردپرس شروع به فعالیت کرده ام از نمونه کارهای من میتوان به یک افزونه در مخزن وردپرس و پوسته پرشین هیرو اشاره کرد. در صورتی که نیازمند طراحی وبسایت – اسکریپت – ویرایش کد وبسایت یا اسکریپت – ایجاد تغییرات در وبسایت و غیره… هستید میتوانید با من در ارتباط باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© کپی رایت 2019، تمام حقوق برای مجله اوج صدا محفوظ است.