اگر گوشی در اب افتاد چه باید کرد

اگر گوشی در اب افتاد چه باید کرد

اگر به درستی و با دانش لازم با گوشی های آب خورده برخورد شود، تعمیر آن ها غیر ممکن نخواهد بود. البته ما مدعی نیستیم که هر گوشی آب خورده‌ای 100 درصد تعمیر می‌شود، اما توصیه می‌کنیم شانس خود را برای...

اگر به درستی و با دانش لازم با گوشی های آب خورده برخورد شود، تعمیر آن ها غیر ممکن نخواهد بود. البته ما مدعی نیستیم که هر گوشی آب خورده‌ای 100 درصد تعمیر می‌شود، اما توصیه می‌کنیم شانس خود را برای تعمیر آن امتحان کنید!

اما چطور باید نسبت به تعمیر گوشی موبایل آب خورده وارد عمل شد؟ در این وضعیت سرعت عمل شما نقش بسیار مهمی را ایفاء می‌کند، یعنی باید هرچه سریع تر اقدامات لازم را انجام دهید تا گوشی شما از حادثه به وجود آمده نجات پیدا کند. هرچه سریع تر مراحلی که در ادامه مقاله به منظور تعمیر گوشی موبایل آب خورده شرح می‌دهیم را طی کنید، شانس احیای گوشی هم بیشتر می‌شود.

بسیاری از صاحبان گوشی‌های هوشمند وقتی که گوشی‌شان در آب می‌افتد کار گوشی را دیگر تمام شده می‌دانند، برخی دیگر صبر می‌کنند تا فردا گوشی را پیش تعمیرکار ببرند یعنی وقتی که دیگر خیلی دیر شده است! این در حالی است که می‌توان با چند اقدام فوری به داد گوشی رسید و از خراب شدنش جلوگیری کرد. اولین کار‌هایی که پس از خیس شدن گوشی انجام می‌دهید نقش به سزایی در حفظ گوشی دارد.

اقدامات اورژانسی برای گوشی موبایل آب خورده

  • اولین کاری که باید برای گوشی موبایل آب خورده و خیس خود انجام دهید این است که اگر روشن است بدون معطلی خاموشش کنید. حالا یا با فشردن دکمه پاور یا اینکه مستقیما باطری‌اش را در بیاورید. هر کاری سریع‌تر نتیجه می‌دهد همان را انجام دهید. نکته: هرگز پس از افتادن گوشی‌تان در آب روشنش نکنید یا صفحه‌اش را چک نکنید. هر چه بیشتر با گوشی کار کنید احتمال سالم ماندنش کمتر می‌شود.

  • دومین کاری که باید بکنید این است که اگر گوشی کاوری دارد آن را در آورده و پشت گوشی را باز کنید. سپس تمام اجزایی که می‌توان از گوشی جدا کرد مثل سیم کارت، کارت حافظه و باطری را از گوشی درآورید و با کمک یک پارچه نخی که جذب بسیار خوبی دارد به آرامی داخل گوشی و بیرون گوشی را خشک کنید.

پس از درآوردن اجزای گوشی داخلش را با یک دستمال نخی خوب خشک کنید.

  • سومین قدم شما برای نجات گوشی‌ خیس شده‌تان باید این باشد که آن را به همان شکل (که پشتش باز شده و باطری و سیم‌کارت و … از آن خارج شده) در یک گونی برنج بگذارید. توجه داشته باشید که برنج خیلی خورد شده‌ای را برای این کار انتخاب نکنید. این اقدام بخاطر آن است که برنج خاصیت جذب رطوبت دارد. شما باید یکی دو روز گوشی موبایل‌تان را در میان برنج‌ها رها کنید تا رطوبتش به خوبی جذب شود.

سپس گوشی را درون یک گونی برنج بیندازید و برای یکی دو روز به همان وضعیت رهایش کنید.

  • بعد از اینکه گوشی موبایل آب خورده را از گونی برنج بیرون آوردید، بگذارید چند ساعت در معرض هوای تازه باشد. سپس خودتان خیلی ملایم پشت گوشی را فوت کنید تا اگر گرد و غباری از برنج باقی مانده آن هم رفع بشود.
  • حالا می‌توانید باطری و سیم‌کارت را روی گوشی انداخته و آن را روشن کنید. اگر روشن نشد گوشی را به شارژرش وصل کنید. چون احتمالا شارژ باطری خالی شده باشد. گوشی شما به احتمال زیاد روشن خواهد شد.

کار‌هایی که نباید با گوشی خیس انجام دهید

  • همانطور که در همان ابتدای مقاله اشاره کردیم اصلا نباید با گوشی کار کنید. حتی یک لحظه! فقط باید بدون معطلی آن را خاموش کنید.
  • اصلا گوشی را به قصد اینکه قطرات آب از آن خارج شود تکان ندهید یا فوت نکنید. چون نه تنها بی‌فایده است بلکه ممکن است آب وارد منافذ عمیق‌تری از گوشی بشود.

کارهایی که نباید با گوشی خیس و آب خورده‌تان انجام دهید: اصلا از مکنده‌هایی چون جارو و دمنده‌هایی چون سشوار استفاده نکنید.

  • از گرما برای خشک کردن گوشی‌تان استفاده نکنید. بخار آب به اجزای داخلی گوشی‌تان نفوذ می‌کند و به کل باید قید موبایل عزیزتان را بزنید. پس گزینه‌هایی همچون سشوار را از ذهن‌تان پاک کنید.
  • از دمنده‌ها یا مکنده‌ها استفاده نکنید. وسایلی همچون جاروبرقی معلوم نیست چه بلایی سر وسیله شما می‌آورد. بهتر است یک نی پلاستیکی ظریف بردارید و خودتان درون آن ملایم فوت کنید. اگرچه این کار هم فایده چندانی ندارد و در شرایطی که آب وارد منافذ گوشی شده باشد، رطوبت را به عمق بیشتری هل می‌دهد. شاید اگر بتوانید خودتان نقش یک مکنده خیلی ضعیف با نی را انجام دهید بهتر باشد!

در نهایت برای‌تان آرزو می‌کنیم خوش شانس باشید و پس از انجام دادن اقدامات اورژانسی بالا گوشی موبایل‌تان سالم باشد. سالانه حدود 880 هزار انگلیسی به خاطر افتادن موبایل در آب اعصابشان را خرد می کنند. اگر برای شما این اتفاق افتاد خونسردی خود را حفظ کنید و با آرامش راه های بالا را تست کنید. بعد هم نتیجه را همین جا بیان کنید تا دیگران هم استفاده کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمام حقوق برای مجله اوج صدا محفوظ است