اپل استور برای ایرانیان فیلتر شد – مساله به تحریم‌های آمریکا در مورد ایران باز می‌گردد

اپل استور برای ایرانیان فیلتر شد – مساله به تحریم‌های آمریکا در مورد ایران باز می‌گردد

کاربران آیفون در ایران امروز متوجه شدند که دیگر دسترسی به اپ استور ندارند. طبق گزارش bleepingcomputer بنظر می‌رسد که اپل کاملا ایران را بلاک کرده است. در حالی که اپل گوشی‌هایش را در بازار ایران به...

کاربران آیفون در ایران امروز متوجه شدند که دیگر دسترسی به اپ استور ندارند. طبق گزارش bleepingcomputer بنظر می‌رسد که اپل کاملا ایران را بلاک کرده است. در حالی که اپل گوشی‌هایش را در بازار ایران به فروش نمی‌رساند و اپ استور هم در ایران فعالیتی ندارد، ایرانیان همچنان می‌توانند تولیدات اپل را از کشورهای دیگر وارد کنند. از آنجایی که اپل به صورت رسمی در ایران فعالیت نمی‌کند، دسترسی کاربران به فروشگاه اپ استور هم با مشکلاتی همراه بود؛ اما همیشه راهی برای اتصال به این فروشگاه وجود داشت و ایرانی‌ها می‌توانستند به قسمت‌هایی از این فروشگاه دسترسی پیدا کنند که برای دیگر کشورها باز بود. حالا بنظر می‌رسد که اپل این راه گریز را بسته و هر گونه ترافیک اطلاعات که از داخل ایران باشد را مسدود کرده است.

هنوز مشخص نیست که چه چیزی باعث این تغییر شده است اما می‌شود حدس زد که مساله به تحریم‌های آمریکا در مورد ایران باز می‌گردد. تحریم‌هایی که سال گذشته ترامپ، رییس جمهور آمریکا آنها را تشدید کرد. اپل هنوز درباره این تغییرات بیانیه‌ای منتشر نکرده است.

اگر این ممنوعیت دائمی باشد صاحبان گوشی‌های iOS در ایران مجبور خواهند شد که مسیر ترافیک اینترنت‌شان را از به روش‌های مختلف تغییر دهند. با این روش کاربر وانمود می‌کند که اهل کشور دیگری است و به این ترتیب می‌تواند به اپ استور دسترسی داشته باشد. اما این نکته را هم درنظر بگیرید که این روش استفاده از دستگاه‌های اپل را در ایران دشوار خواهد کرد. کاربرانی که امروز تلاش کردند در ایران به اپ استور دسترسی پیدا کنند پیامی به این مضمون دریافت می‌کنند که:«اپ استور در کشور یا منطقه‌ای که شما هستید در دسترس نیست.»

اپل در سال گذشته برخی از برنامه‌های ایرانی را از فروشگاه اپ استور حذف کرد. در واقع اپل اپیکلیشن‌هایی را حذف کرد که در آن تبادلات مالی انجام می‌شد. در ماه تابستان امسال هم تعدادی از پرمصرف‌ترین اپلیکیشن‌ها را از اپ استور حذف کرد از جمله آن‌ها می‌توان به یک سرویس تحویل غذا و یک سرویس حمل و نقل اشاره کرد. در آن دوره اپل پیامی به توسعه‌دهندگان اپلیکیشن در ایران داد و گفت: «طبق قوانین تحریم آمریکا، اپ استور نمی‌تواند میزبان شما باشد و اپلیکیشن‌های شما را پخش کند یا با آنها کسب و کاری انجام بدهد.»

یک دیدگاه برای "اپل استور برای ایرانیان فیلتر شد – مساله به تحریم‌های آمریکا در مورد ایران باز می‌گردد" ثبت شده است

  1. بهنام گفت:

    لعنت به اپل، از خرید گوشی اپل پشیمونم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمام حقوق برای مجله اوج صدا محفوظ است