افزایش صدای لپ تاپ در ویندوز 10

افزایش صدای لپ تاپ در ویندوز 10

شاید تا به حال خیلی به صدای ویندوز خود فکر نکرده باشید، ولی ویندوز 10 گزینه‌های بسیاری برای سفارشی سازی آن در خود جای داده است تا بتوانید از تمام پتانسیلش بهره ببرید. در این مطلب انواع ترفندها و...

شاید تا به حال خیلی به صدای ویندوز خود فکر نکرده باشید، ولی ویندوز 10 گزینه‌های بسیاری برای سفارشی سازی آن در خود جای داده است تا بتوانید از تمام پتانسیلش بهره ببرید. در این مطلب انواع ترفندها و نکات لازم برای داشتن تجربه‌ی صوتی بهتر را با شما به اشتراک می‌گذاریم.

۱. تغییر جلوه‌های صوتی

ویندوز به شما این امکان را داده است تا تمام صداهای آن را تغییر دهید تا به تجربه‌ای شخصی‌تر از این سیستم‌عامل دست یابید. برای باز کردن تنظیمات این بخش، از کلیدهای «Windows key + I» استفاده کنید و سپس از طریق بخش «Personalization» به قسمت «Themes» رفته و بعد روی «Sounds» کلیک نمایید. راه دیگر باز کردن این پنجره، راست کلیک بر روی علامت بلندگو در نوار وظیفه و انتخاب گزینه‌ی «Sounds» است. از لیست کشویی «Sounds Scheme» برای جابه‌جایی بین گزینه‌های پیشفرض خود ویندوز استفاده نمایید. همچنین می‌توانید گزینه‌ی «No sounds» را برگزینید، تا به طور کلی صداهای ویندوز قطع شوند. در لیست «Program Events» گزینه‌هایی را مشاهده می‌کنید. با انتخاب هر کدام از این موارد و استفاده از لیست کشویی «Sounds» یا گزینه‌ی «Browse» در پایین صفحه، می‌توانید هر صدایی را به آن اختصاص دهید. پس از پایان کار خود روی «OK» کلیک نمایید.

۲. تنظیم جداگانه‌ی صدای هر نرم‌افزار

با کلیک کردن برروی علامت بلندگو در نوار وظیفه، می‌توانید صدای کلی سیستم را تنظیم کنید. ولی این گزینه برای مدیریت جداگانه‌ی صدای هر نرم‌افزار مناسب نیست. برای این که بتوانید صدای هر نرم‌افزار را به صورت جداگانه تغییر دهید، بر روی علامت بلندگو راست کلیک کرده و گزینه‌ی «Open Volume Mixer» را انتخاب نمایید. در پنجره‌ای که باز می‌شود امکان مدیریت جداگانه‌ی صدای هر نرم‌افزار را خواهید داشت. اگر ترجیح می‌دهید که این کار را سریعتر و با رابط زیباتری انجام دهید، نرم‌افزار «EarTrumpet» را از فروشگاه مایکروسافت دانلود نمایید. پس از نصب این نرم‌افزار، آن را اجرا کرده تا به طور خودکار یک بخش پیشرفته در نوار وظیفه برای مدیریت صدای نرم‌افزارها باز شود. آیکون نرم‌افزار را کشیده و در نوار وظیفه رها کنید تا برای همیشه آن جا بماند. اگر می‌خواهید آیکون پیشفرض بلندگو را حذف کرده و همیشه از «EarTrumpet» استفاده کنید، بر روی نوار وظیفه راست کلیک کرده و گزینه‌ی «Taskbar Settings» را انتخاب نمایید. در اینجا گزینه‌ی «Turn system icons on or off» را زده و «Volume» را روی «Off» قرار دهید.

۳. تغییر خروجی صدا در ویندوز

اگر چندین دستگاه صوتی نظیر بلندگو یا هدست به سیستم خود متصل کرده باشید، ممکن است به طور منظم نیاز به جابه‌جایی بین آن‌ها داشته باشید. برای این کار، ابتدا روی علامت بلندگو در نوار وظیفه کلیک کنید. روی فلش رو به بالا کلیک کرده و از درون لیست موجود، دستگاه صوتی خروجی مورد نظر خود را برگزینید. یکی دیگر از روش‌های انجام این کار، استفاده از نرم‌افزار سبک و رایگان «Audio Switcher» است. با استفاده از این ابزار می‌توانید برای هر کدام از دستگاه‌های صوتی خود، کلیدی روی کیبورد در نظر بگیرید. با این روش، قادر هستید در هر لحظه، هر دستگاه صوتی که می‌خواهید برای خروجی صدای سیستم مشخص کنید. در زبانه‌های «Playback» و «Recording» تمام دستگاه‌های ورودی و خروجی صوتی خود را مشاهده می‌کنید. با راست کلیک بر روی هر گزینه می‌توانید آن را به عنوان خروجی یا ورودی پیشفرض تنظیم کرده و یا کلید میانبر برای آن تعریف نمایید. با استفاده از بخش تنظیمات نرم‌افزار قادر هستید آن را برای باز شدن همزمان با ویندوز تنظیم کنید.

۴. درایور کارت صدای خود را بروزرسانی کنید

اگر با صدای ویندوز خود مشکلی نظیر قطعی یا پایین بودن کیفیت آن دارید، می‌توانید درایور صدای خود را بروزرسانی کنید. برای این کار، کلیدهای «Windows key + X» را زده و وارد «Device Manager» شوید. بر روی گزینه‌ی «Audio inputs and outputs» دو بار کلیک کنید تا باز شود. در اینجا به دنبال دستگاه صوتی مشکل‌دار خود بگردید، سپس بر روی آن راست کلیک کرده و گزینه‌ی «Update driver» را بزنید. در این بخش بر روی «Search automatically for updated driver software» کلیک نمایید تا ویندوز به طور خودکار به دنبال درایور مناسب برای شما بگردد. اگر روش بالا مشکلتان را حل نکرد، مراحل قبلی را تکرار کرده، ولی این بار به جای «Update driver» گزینه‌ی «Uninstall device» را بزنید. پس از آن سیستم خود را ری‌استارت کنید تا ویندوز برای نصب مجدد درایور تلاش کند. اگر این روش هم مشکلات شما را حل نکرد، به سایت سازنده‌ی کارت صدای خود رفته و درایور مناسب را به صورت دستی از آنجا دریافت نمایید. اگر باز هم با صدای ویندوز خود مشکل داشتید، بر روی علامت بلندگو در نوار وظیفه راست کلیک کرده و گزینه‌ی «Troubleshoot sound problems» را بزنید. مراحل را دنبال کرده تا ویندوز مشکل شما را به طور خودکار شناسایی و حل کند.

۵. فعال‌سازی گزینه‌های بهبود صدا در ویندوز

ویندوز در خود تعدادی گزینه برای بهبود کیفیت صدای سیستم جای داده است که می‌توانید بر روی دستگاه‌های خروجی صدای خود پیاده سازی کنید. برای شروع، بر روی علامت بلندگو در نوار وظیفه راست کلیک کرده و گزینه‌ی «Playback devices» را بزنید. روی دستگاهی که قصد ایجاد تغییرات در آن را دارید دو بار کلیک کنید تا باز شود، سپس به زبانه‌ی «Enhancements» بروید. برای این که بتوانید فورا تغییرات ایجاد شده را مشاهده نمایید، گزینه‌ی «Immediate mode» را فعال نمایید. اینک می‌توانید هر نوع تغییراتی که می‌خواهید در صدای ویندوز ایجاد کنید. گزینه‌هایی نظیر «Virtual Surround» و «Loudness Equalization» را در اینجا می‌بینید که با کلیک بر روی هر کدام، ویندوز توضیحات بیشتری راجع به آن‌ها را در اختیارتان قرار خواهد داد.

رفع مشکل بی صدا شدن سیستم پس از نصب ویندوز 10

مرحله اول: ابتدا بر روی آیکون صدا که در نوار وظیفه (taskbar) و در سمت راست قرار دارد کلیک راست نمایید و از منوی ظاهر شده گزینه Playback Devices را انتخاب کنید. مرحله دوم: وسیله ای را که از آن به عنوان خروجی صدا استفاده می کنید (معمولا اسپیکر) را انتخاب کنید و با دو بار کلیک کردن بر روی آن، پنجره مربوط به ویژگی های آن را باز کنید. مرحله سوم: به قسمت Advanced مراجعه کنید و مقدار بیت ریت (bit rate) را به یکی از مقادیر 24bit/44100 Hz یا 24bit/192000Hz (بسته به مشخصات اسپیکرتان) تغییر دهید. مشکل برخی از کاربران تا همین مرحله حل می شود، ولی اگر مشکل همچنان پا برجا بود در ادامه روش دیگری نیز ارائه شده است که می توانید آن را هم امتحان کنید: مرحله اول: منوی استارت را باز کرده و در قسمت جستجو، عبارت Device Manager را وارد کرده و پس از یافتن، آن را اجرا نمایید. مرحله دوم: با کلیک بر روی مثلث کوچک کنار عبارت Sound and audio devices، زیر شاخه های مربوط به آن را باز کنید. مرحله سوم: در این مرحله، درایور صوتی دستگاه خود را انتخاب کرده و بر روی آن کلیک راست نمایید. سپس با کلیک بر روی دکمهuninstall، درایور مربوطه را حذف کنید. مرحله چهارم: در نهایت بر روی گزینه Scan for hardware changes کلیک نمایید تا آخرین نسخه درایور کارت صوتی به صورت خودکار نصب شود. حال با طی مراحل بالا، باید اسپیکر رایانه شما همانند حالت عادی قادر به پخش فایل های صوتی باشد. در صورتی که همچنان هیچ صدایی از اسپیکر یا هر وسیله خروجی صوتی ای که استفاده می کنید، پخش نمی شود تنها راهی که می توانید امتحان کنید، دانلود درایور صوتی متناسب با ویندوز 10 از وب سایت شرکت سازنده کارت صوتی رایانه و نصب آن می باشد. امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمام حقوق برای مجله اوج صدا محفوظ است