ارتودنسی نامرئی چیست | روش ارتودنسی نامرئی و هزینه ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی چیست | روش ارتودنسی نامرئی و هزینه ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی جز مواردی است که می تواند زیبایی را برای دندان ها به وجود بیاورد البته منظور این نیست که فقط برای زیبایی کاربرد دارد بلکه می تواند از پوسیدگی و مشکلات دندان نیز جلوگیری نماید. برخی از افراد دوست ندارند که دستگاه های ارتودنسی در دهانشان مشخص باشد به همین دلیل از ارتودنسی نامرئی استفاده می نمایند.

در روش ارتودنسی نامرئی از یک سری قالب های پلاستیکی شفاف استفاده می شود.

در این روش از نیروی ثابتی برای حرکت دادن دندان ها به صورت موثر استفاده شده و هر دو هفته یکبار تعویض می شود.

پلاک های اینویزیلاین شباهت زیادی به محافظ های سنتی دهان دارند که از یک پلاستیک شفاف ، سبک و نازک ساخته می شود.

پلاک های اینویزیلاین در تمام طول شبانه روز بجز هنگام مسواک زدن و نخ دندان کشیدن باید استفاده شود.در مدتی که پلاک ها پوشیده و تعویض می شوند ، دندان ها را به تدریج حرکت داده تا زمانی که نتایج مورد نظر بدست آید.

بسیاری از بزرگسالان که مشکلات بایت یا کجی دندان دارند از صاف کردن دندان هایشان خودداری می کنند فقط به این دلیل که نمی خواهند در محل کارشان براکت هایی که شبیه مسیر راه آهن هستند بپوشند.اینویزیلاین توانسته است این مشکل را حل کند.پلاک های اینویزیلاین تقریبا نامرئی هستند و در واقع استفاده از آنها خیلی راحت است طوری که بسیاری از افراد خیلی زود فراموش می کنند که آن را پوشیده اند.

روش ارتودنسی

از ارتودنسی برای افرادی استفاده می شود که به زیبایشان اهمیت میدهند. این مورد جز بهترین ها است که می توان به استفاده از آن هر گونه ناهنجاری های دندان را برطرف نمود. این ارتودنسی از پلاک های بی رنگ و شفافی تهیه می شود که به وسیله تصویربرداری های سه بعدی برای بیمار ساخته می گردد.

البته با نام  ارتودنسی ژله ی نیز شناخته می شود که برای کودکان هم مناسب است چون معمولا کودکان دچار ناهنجاری های پیچیده ی نمی باشند و اگر به موقع به آنان رسیدگی شود خیلی زود رفع خواهند شد.

در این روش می توان بدون اینکه دهان آسیب ببیند یا زخمی ایجاد شود ارتودنسی را برای کودکان انجام داد و زمانی که می خواهند غذا بخورند آن را دربیاورند و بعد دوباره روی دندان ها بگذارند.البته بزرگسالانی که دچار ناهنجاری های دندان و دهان هستند و آنها که از گذاشتن براکت ها و سیم بیزارند نیز می توانند از این روش استفاده کنند.

مزایای ارتودنسی نامرئی

استفاده از این سیستم اصلاحی پیشرفته مزایای متعددی دارد که مهم‌ترین آنها به شرح زیر است:

  • استفاده از تکنولوژی کد کم برای طراحی پلاک نامرئی
  • حق انتخاب
  • جلب توجه نکردن ارتودنسی نامرئی و پلاکهای شفاف
  • متحرک بودن
  • سهولت تمیز کردن پلاک

بیمارانی که تحت درمان با ارتودنسی نامرئی هستند، اعتماد به نفس خود را در روابط اجتماعی حفظ می‌کنند. پلاک ارتودنسی نامرئی به راحتی داخل دهان جا می‌گیرد، رسا بودن بیان را از بین نمی‌برد و شیوه گفتار را مخدوش نمی‌کند.

معایب پلاک‌های ارتودنسی نامرئی

1- پلاک‌های ارتودنسی نامرئی برای درمان تمام مشکلات دندانی مناسب نیست و گاهی لازم است برای اصلاح ناهنجاری‌های شدیدتر از بریس‌های فلزی استفاده کرد.

2 -هزینه ارتودنسی نامرئی به دلیل استفاده از تکنولوژی پیشرفته و مواد مرغوب بالا است. به علاوه پلاک‌ها باید هر دو هفته یک بار تعویض شود، که این کار برای برخی بیماران کلافه کننده است.

3- اهمال در استفاده از پلاک‌ها زمان درمان را طولانی‌تر می‌کند یا به عدم موفقیت آن می‌انجامد. حال آن که مشکل فراموشی در استفاده از پلاک در درمان با بریس‌های فلزی ثابت پیش نمی‌آید.

4- با توجه به این که متحرک است نیاز به همکاری بیمار دارد.

5- بسیاری از مشکلات دندانی شدید و اسکلتال ( استخوانی) با این روش قابل حل نیست.

6- هزینه ارتودنسی نامرئی از مدل های دیگر ارتودنسی خیلی بیشتر  است.

7- احتمال گم شدن پلاک وجود دارد.

8- بیشتر برای بزرگسالان استفاده می شود.

آیا ارتودنسی نامرئی برای من مناسب است ؟

از آنجایی که اینویزیلاین برای خیلی از افراد مناسب می باشد اما همه ی مشکلات ارتودنسی را نمی تواند درمان کند.شما باید توسط یک متخصص ارتودنسی ارزیابی شوید تا مشخص شود آیا کاندید خوبی برای اینویزیلاین هستید یا خیر.

ساخت پلاک های اینویزیلاین برای شما چگونه است ؟

قبل از اینکه برنامه ی درمانی شما شروع شود ، یک قالب  از دندان های شما گرفته می شود تا بررسی شود که آیا سیستم اینویزیلاین می تواند دندان های شما را اصلاح کند یا خیر.

پس از اینکه استفاده از اینویزیلاین برای شما تایید شد ،یک برنامه ی درمانی دقیق با استفاده از یک نرم افزار  ۳d  برای شما طراحی می شود.

این نرم افزار یک سری از حالت های بهبود داده شده ی دندان های شما را که در طول دوره درمان ایجاد شده است به متخصص ارتودنسی نشان خواهد داد .

owj seda

طول درمان ارتودنسی نامرئی

طول درمان ارتودنسی نامرئی معمولاً کوتاه‌تر از درمان با بریس فلزی است.

ارزیابی: دندانپزشک در نخستین مرحله تعیین می‌کند که آیا ارتودنسی نامرئی درمان مناسبی محسوب می‌شود یا خیر. همچنین جلسه مشاوره فرصت مناسبی است تا بیمار سوالات خود را درباره درمان مطرح کند.

طرح درمانی سفارشی: عکسبرداری از دندان‎ها، قالب‌گیری و گرفتن عکس رادیولوژی از دندان‌ها پس از معاینه و اطمینان از مناسب بودن درمان انجام می‌شود. دندانپزشک با توجه به این اطلاعات طرح دقیقی را برای حرکت تدریجی دندان‌ها تهیه می‌کند.

ساخت پلاک: پلاک‌های متحرک پس از نهایی شدن طرح درمان ساخته می‌شود. در اکثر موارد ارتودنسی نامرئی از 18 تا 30 پلاک استفاده می‌شود.

درمان: اگر بیمار در استفاده از پلاک کوتاهی نکند و روزی 20 تا 22 ساعت پلاک را روی دندان‌ها بگذارد، هر 6 هفته یک بار سه پلاک جدید دریافت خواهد کرد. هر پلاک اندکی با پلاک قبلی تفاوت دارد.
حفظ نتیجه: پس از مرتب شدن دندان‌ها درمان به پایان می‌رسد. اما بیمار باید از پلاک نگهدارنده (ریتینر) مانند نگهدارنده شفاف دندان استفاده کند تا لبخند جدیدش حفظ شود. مسواک زدن و نخ دندان کشیدن روزانه نیز نباید فراموش شود.

مراقبت از ارتودنسی نامرئی

یکی از اصلی ترین مزایای ارتودنسی نامرئی علاوه بر نامحسوس بودن این است که پلاک‌های آن را می‌توان از دهان خارج کرد و به خوبی تمیز کرد. این کار ساده نباید فراموش شود! بیمار باید دندان‌ها را پس از هر وعده غذایی یا خوردن تنقلات مسواک بزند تا پلاک و ذرات غذا لابلای پلاک گیر نکند و باعث پوسیدگی دندان‌ها و بیماری لثه نشود. پلاک را باید به طور مرتب تمیز کرد، برای تمیز کردن پلاک می‌توان آن را مسواک زد و سپس با آب ولرم شستشو داد. همچنین باید یادآوری کنیم که اگرچه درمان ارتودنسی نامرئی و استفاده از بریس فلزی تفاوت‌هایی با هم دارد، اما حفظ نتیجه به دست آمده از هر یک از این دو روش به یک اندازه اهمیت دارد. بیمار باید پلاک متحرک نگهدارنده را دقیقاً طبق تجویز متخصص در دهان بگذارد تا نتیجه ماه‌ها تلاش و صرف هزینه به باد نرود و بتواند سال‌های سال لبخندی زیبا به لب بیاورد.

هزینه

ممکن است تصور کنید هزینه ارتودنسی نامرئی بیشتر از ارتودنسی معمولی است، اما این تصور معمولاً درست نیست! اگرچه مورد هر بیمار و طرح درمانی مختص وی متفاوت با دیگری است، اما هزینه دو روش ارتودنسی معمولی و نامرئی تقریباً یکسان است.

بهروز
مدیر وبسایت مجله اوج صدا - برنامه نویس آزاد هستم که در طراحی وبسایت های و اسکریپت های مختلف برای سیستم مدیریت محتوای وردپرس شروع به فعالیت کرده ام از نمونه کارهای من میتوان به یک افزونه در مخزن وردپرس و پوسته پرشین هیرو اشاره کرد. در صورتی که نیازمند طراحی وبسایت – اسکریپت – ویرایش کد وبسایت یا اسکریپت – ایجاد تغییرات در وبسایت و غیره… هستید میتوانید با من در ارتباط باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© کپی رایت 2019، تمام حقوق برای مجله اوج صدا محفوظ است.