آیا تاتو باعث سرطان میشود | عوارض تاتو روی بدن + مضرات تاتو بدن و معایب تاتو

آیا تاتو باعث سرطان میشود | عوارض تاتو روی بدن + مضرات تاتو بدن و معایب تاتو

برای اینکه یک طرح روی پوست شما نقش ببندد، تتوکار حدوداً ۳۰۰۰ بار در دقیقه پوست شما را با سوزنِ رنگی سوراخ می‌کند؛ رنگ مورد نظر به‌وسیله سوزن به لایه درم پوست تزریق می‌شود، این یعنی دقیقاً...

برای اینکه یک طرح روی پوست شما نقش ببندد، تتوکار حدوداً ۳۰۰۰ بار در دقیقه پوست شما را با سوزنِ رنگی سوراخ می‌کند؛ رنگ مورد نظر به‌وسیله سوزن به لایه درم پوست تزریق می‌شود، این یعنی دقیقاً همانجایی که غدد تعریق در آنجا هستند.

بدن شما بلافاصله این تزریقات را به‌عنوان عاملی خارجی و غیرطبیعی خواهد شناخت؛ زیرا پوست شما به کلی تخریب شده و ماده‌ای خارجی یا همان جوهر، داخل پوست باقی خواهد ماند.

در این مرحله، سیستم ایمنی بدن وارد عمل شده و بلافاصله سلول‌هایی را به ناحیه خالکوبی شده می‌فرستد؛ به همین منظور بعضی از سلول‌های ایمنی برای نابود کردن عوامل خارجی شروع به منتقل‌کردن لکه‌هایی از رنگ به سمت لنف‌ها می‌کنند. سلول‌های ایمنی دیگر نیز در محل خالکوبی با جوهر ادغام شده و برای همیشه در آنجا می‌مانند.

دانشمندان فرانسوی از سرطان زا بودن خالکوبی روی بدن خبر می دهند.وقتی کسی برای خالوبی (تاتو) به مکان‌هایی که این کار را انجام می‌دهند مراجعه می‌کند، تصورمی‌کند که سوزن و وسایل به گرفته شده باید استریل باشد و با رعایت این موارد خطر دیگری سلامتی انسان را تهدید نمی‌کند. بسیاری دیگر نیز انجام تاتو را دارای ریشه تاریخی می‌دانند و عنوان می‌کنند که در قرن‌های گذشته و حتی دوران باستان نقوشی روی بدن به‌صورت خالکوبی کشیده می شده‌ که خطری برای سلامتی نداشته است اما دانشمندان فرانسوی با انجام تحقیقات جدید که مقاله آن در مجله معتبرعلمی ساینس به چاپ رسیده است، ثابت کردند انجام تاتو روی بدن خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد.

محققان برای بررسی بیشتر سراغ جوهرهای به‌کار رفته در خالکوبی رفتند و دریافتند که تمامی این جوهرها حاوی ذرات اکسید تیتانیوم و دیگر مواد سمی خطرناک هستند که در مرحله اول ایجاد التهاب در پوست بدن می کند و گاهی بیماری‌های پوستی ناخوشایندی را به وجود می‌آورد. در ادامه با کمک 4 داوطلبی که روی بدن آنها تاتو انجام شده بود، تحقیقات وارد مرحله دقیق‌تری شد.با نمونه‌برداری از پوست محل‌های خالکوبی و به کمک اشعه ایکس مشخص شد که ذرات رنگدانه های تاتو از داخل پوست نفوذ کرده‌اند. این ذرات نانویی به داخل سیستم لنفاوی نفوذ کرده و در میان غدد لنفاوی گسترش یافته‌اند و به تدریج باعث التهاب و تجمیع مولکول‌های شیمیایی فعال در بدن می‌شوند که بطور بالقوه سلامت انسان را به خطر می‌اندازد و او را به سرطان مبتلا می‌کند.محققان پزشکی به علاقه‌مندان به خالکوبی هشدار می‌دهند که انجام این کار به منزله پیروی از یک مد و یا روش سنتی نیست بلکه عملی خطرناک برای ابتلای شخص به سرطان است که باید از آن جلوگیری شود. در یکی از بیانیه‌های آژانس مواد شیمیایی اروپا این‌گونه آمده است؛ «ممکن است جوهرهای تاتو و آرایش دائمی حاوی مواد خطرناکی باشند که می‌توانند باعث سرطان، جهش‌های ژنتیکی، نازایی، آلرژی‌ها و دیگر اثرات مخرب روی سلامتی شوند.

باوجوداین، اگرچه اخیراً نگرانی‌هایی در مورداستفاده از جوهر تاتو شکل‌گرفته است، اما شمار افراد تاتو کننده در حال افزایش است. موسسه نظرسنجی Harris Pol- در نظرسنجی‌ای که انجام داد مشخص شد بر اساس نتایج آن تقریباً از هر سه آمریکایی بزرگسال یک نفر آن‌ها تاتو دارد. این در حالی است که چهار سال قبل از هر پنج آمریکایی تنها یک نفر آن‌ها تاتو داشت. دو گروه تجاری صنعت تاتو، یعنی انجمن ملی تاتو و اتحادیه تاتوکارهای حرفه‌ای به درخواست‌های مربوط به ارائه نظر در مورداستفاده از جوهرهای تاتو پاسخی ندادند.

همچنین کاهش توان قدرتی ورزشکاران یکی از ساده‌ترین مشکلات تتو کردن است؛ طبق گزارشات اخیر انجام تتو با احتمال ابتلا به سرطان پوست، اچ آی وی و ایدز ارتباط مستقیم دارد. یکی دیگر از معضلات به وجود آمده این است که تتو، تشخیص سرطان پوست را دشوار‌تر خواهد کرد. نکته بسیار جالب این بود که طی انجام تحقیقات، بیشترین نقاط خالکوبی که دچار سرطان شد، قرمز رنگ بوده است.

owj sedaدر اینجا برخی از مضرات تاتو را برای شما اماده کردیم.

تاتو و رنگ های غیر بهداشتی

در بسیاری از مراکز زیر زمینی تاتو در کشور که هیچ نظارتی بر فعالیت آنها وجود ندارد، کاسبان شبکه های اجتماعی و سلامت عمومی، با رنگ های غیر بهداشتی و بعضا سوزن های تاریخ مصرف گذشته که در شرایط غیر استریل نگهداری شده اند، به انجام این کار مبادرت می کنند که تهدید جدی سلامت افراد است.

تاتوی خانم ها نیز توصیه نمی شود

دکتر نصرت پورسینا، متخصص پوست و مو می گوید که تاتو از نظر پزشکی، به غیر از موارد نادر که برای پوشش یک جوشگاه غیر قابل درمان و نامناسب در صورت، آن هم از سوی پزشک متخصص پوست به کار می رود، در بقیه موارد از جمله دلایل زیبایی به هیچ عنوان توصیه نمی شود و طبق اطلاعیه وزارت بهداشت کشورمان، انجام آن، جرم تلقی می شود.

تغییر رنگ پوست و افزایش آسیب پذیری پوست در خانم ها، از عوارض انجام تاتو است که باید از آن دوری کرد.

تاتو در آرایشگاه های غیر مجاز

برخی از مکان هایی که افراد برای انجام تاتو به آنجا مراجعه می کنند، آرایشگاه های زنانه است که بعضا گزارش شده از تاتو کاران مرد برای تاتو بدن بانوان استفاده می شود. این آرایشگاه ها و مواد مصرفی، غیر استریل و غیر مجاز بوده و گاهی برخی از تاتو ها که رنگ های گوناگون در آن به کار رفته است، درمان بسیار مشکلی داشته و به دفعات، بدن شما باید تحت لیزر درمانی قرار بگیرد که عوارض بسیاری برای پوست و مو دارد.

پوست به شدت آسیب می بیند

انجام تاتو در هر نقطه ای از بدن، آسیب پذیری شدید پوست را در بلند مدت به ارمغان می آورد. پوست، نخستین سد دفاعی بدن در برابر ورود میکروب ها بوده و با تاتو کردن، این سند دفاعی مورد حمله قرار گرفته و با سوزن تاتو، میکروب وارد بدن می شود. هر چند که در میان مدت، تاثیر خاصی احساس نشود.

رنگ های تاتو، خطرناک است

رنگ های به کار رفته در تاتو ممکن است واکنش های ایمنی بدن را تحریک کند و با انجام این کار، سلول ها ملتهب شده و به رنگ بنفش در می آیند که به صورت دانه های تسبیح، برجسته می شود.

اگر سابقه نقص سیستم ایمنی دارید

اگر قبلا به واسطه نقص سیستم ایمنی در بدن با مشکلاتی روبرو بودید، تا آخر عمر باید دور تاتو را خط بکشید.

رنگ قرمز تاتو، حساسیت زا است

افرادی که در تاتو از رنگ قرمز بسیار استفاده می کنند باید بدانند که رنگ قرمز ایجاد حساسیت می کند و در این صورت پوست قرمز و دچار خارش می شود و این حساسیت های پوستی، سال ها پس از انجام تاتو ممکن است ظاهر شوند.

مراقب داروهای هورمونی باشید.

پزشکان بعضا برای از بین بردن عوارض ناشی از انجام خالکوبی روی بدن به خصوص برای از بین بردن حساسیت های پوستی، مجبورند داروهای هورمونی قوی را به بیماران تجویز کنند. این داروها، عوارض بسیاری دارد که کاهش ناباروری و مشکلات گوارشی و پوستی، از جمله چالش های مصرف آن برای گروه های مختلف سنی به شمار می رود.

مراقب ضایعه های تاتو باشید.

در نقطه ای از بدن که تاتو انجام می شود، ضایعاتی پوستی به نام گرانولوما ایجاد می شود که پر از سلول های ماکروفاژ (گلبول های سفید بیگانه خوار) بوده که تلاش می کنند رنگ تاتو را بلعیده و از پوست پاک کنند، به خصوص اگر رنگ تاتو حاوی جوهر قرمز باشد.

عفونت: نخستین هدیه تاتو

اولین هدیه ای که تاتو برای افراد به ارمغان می آورد، آسیب پذیری بدن در برابر انواع و اقسام عفونت است. تاتو ممکن است موجب عفونت باکتریایی موضعی شده و علایم آن شامل سرخی: گرمی، تورم و چرک است. اگر تاتو کار، به اصول بهداشتی توجه نکند، شاید تا آخر عمر مجبور به استفاده از پماد یا کورتون های تزریقی شوید.

تاتو های کربنی

اگر رنگ تاتو به لایه ماندگار پوست تزریق شود، ماندگاری طولانی خواهد بود و اگر در لایه های سطحی تزریق شود، به تدریج کم رنگ می شود و از بین می رود. اگر ماده تاتو، کربنی باشد، می توان آن را با لیزر برداشت. اما اگر مواد رنگی به خصوص قرمز و قهوه ای و زرد باشد، به دلیل وجود ترکیبات آهن در این رنگ ها، امکان برداشت وجود ندارد.

ایدز و هپاتیت: ارمغان خفته تاتو

وسایل و سوزن های آلوده که در این کار استفاده می شوند می تواند باعث انتقال بیماری های عفونی مانند هپاتیت بی ، هپاتیت سی، ایدز ، عفونت های پوستی ناشی از «استافیلوکوک»، کزاز و تبخال شود. حتی اخیرا” مواردی از انتقال «مایکوباکتریوم» از راه سرسوزن های آلوده گزارش شده است (میکروب بیماری « سل » از خانواده مایکو باکتریوم هاست).

حتی مشخص شده که بعضاً مرکب مورداستفاده در خال کوبی، عامل انتقال بیماری است یعنی مرکب آلوده به میکرب بوده است. قرمزی، درد، تورم و ترشحات چرکی از نشانه های عفونت محسوب می شوند.

تاثیر تاتو بر MRI

گاهی هنگام ام آرآی، در محل خال کوبی یا آرایش های دائمی، تورم یا سوختگی ایجاد می شود. در مواردی هم رنگدانه های آن باعث کاهش کیفیت تصویرحاصله می شوند. برای مثال خط چشم دائمی می تواند کیفیت ام آر آی چشم را کاهش دهد.

تاتو، افیون سرمایه

کسانی که تاتو می کنند، بیش از دیگران، در تیر رس طرح ها و روش های جدید و نو خالکوبی هستند و برای همین، بسیارند افرادی که هر از گاهی علاقمند به انجام تاتو در نقاط دیگر بدن یا پاک کردن تاتو قبلی و جایگزین کردن آن با طرح ها جدیدی که مد می شود ، هستند.

برخی از قربانیان تاتو، سالانه میلیون ها تومان صرف این کار می کنند. در حالی که با همین پول، می توانستند از باشگاه های ورزشی استفاده کرده یا کشورهای مختلف را تماشا کنند و یا برای خرج ازدواج یا تحصیل یکی ازدوستان و آشنایان که بخاطر حتی 1 میلیون تومان، عطای تحصیل را به لقایش بخشیده است، هزینه کنند.

به هر حال، تاتو، افیونی برای سرمایه و چالشی برای سلامت بوده که توصیه می شود افراد از انجام آن خودداری کنند.

نتیجه گیری

تاتو، نه تنها عمل پسندیده ای نیست، بلکه در بسیاری از جوامع، مخاطبان تاتو از طبقه ضعیف جامعه بوده و معمولاً کارآفرینان، چهره های تجاری، علمی، سیاسی و فرهنگی ممتاز، مخاطبان و طرفداران این عمل به شمار نمی روند.

گر چه هر انسانی، مالکیت بدن خود را دارد، اما طبق شرع و عقل و عرف و قانون، آسیب پذیری به اندام های بدن به هر دلیل و ماموریتی، نقض رفتار عقلانی بوده و باید از آن پرهیز کرد.به جای این کار، به فعالیت های خیریه و کمک به بیماران بشتابید.

پیش از تاتو کردن، 10 دقیقه با یک پزشک یا روانپزشک، صحبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمام حقوق برای مجله اوج صدا محفوظ است