آموزش ساخت سایت در گوگل + اموزش ساخت سایت 0 تا 100

آموزش ساخت سایت در گوگل + اموزش ساخت سایت 0 تا 100

در این مقاله اختصاصی از اوج صدا قصد داریم به شما اموزش دهیم که چگونه یک سایت برای خودتان دست پا کنید.

ما میخواهیم اموزش ساخت ساخت در گوگل یا همان سطح اینترنت را برایتان توضیح دهیم.

در این مقاله بصورت خیلی کوتاه و مفید 0 تا 100 اموزش سایت ساختن و اصتلاحات ان گفته شده است و قطعا با خواندن این مقاله با تمامی مفاهیم سایت سازی اشنا خواهید شد.

موارد مورد نیاز برای ساخت سایت:

1- هاست

2- دامین

3-سیستم مدیریت محتوا

موارد بالا قطعا زیاد شنیدید ولی شاید تاکنون که وارد عرصه سایت سازی نشده اید با انها سرکار نداشتید ولی نگران نباشید چون در این مقاله اختصاصی از اوج صدا تمامی اموزش های مورد نیاز برای شما توضیح داده میشود.

خب از گذینه شماره 1 یعنی هاست شروع میکنیم.

هاست چیست : 

خیلی کوتاه و مختصر میگوییم که هاست به فضایی گفته میشود که تمامی اطلاعات سایت نظیر (عکسها مقاله ها و هرچیزی که در داخل یک سایت ببینید) در ان ذخیره میشود. همچنین هاست به نوعی سرور یک سایت است و به تمامی مراجعه کننده های سایت این امکان را میدهد که از جاهای مختلف سایت دیدن کنند. دقیقا عین رباتهای تلگرام که سرور اختصاصی دارند و هربار کاربر در رباتها درخواستی ارسال میکنند ربات انرا به سرور ارسال میکند و بعد از تجزیه و تحیلیل نتیجه را به کاربر ارسال میکند.

کار هاست دقیقا همین شکلی هست.

حالا ما به یک سایت فروشنده هاست وارد میشویم و قصد خرید هاست داریم حالا باید ببینیم چه هاستی مورد نظر ما میباشد که انرا تهیه کنیم.

قیمت هاست از 5 هزارتومان بصورت ماهیانه تا 1 ملیون و بیشتر.. متغیر است و این قیمت بستگی به قدرت هاست دارد.

قدرت هاست یعنی چه؟

بصورت مختصر و مفید باید بگوییم که قدرت هاست یعنی اینکه فضای زیادی را برای ذخیره اطلاعات وب سایت داشته باشد و سرعت تجزیه تحلیل اطلاعاتش بالا باشد.

برای مثال هاستی که ماهیانه 5 هزارتومان باشد شاید حدود 250 الی 500 مگابایت فضا برای ذخیره اطلاعات یک وب سایت داشته باشد و بتواند تا حد محدودی از مراجعه کنندگان را پاسخگو باشد. بعد از اینکه کسب کار شما در وب سایت خودتان بیشتر شود قطعا شما نیاز دارید تا هاست خود را ارتقا دهید چون اگر تعداد مراجعه کنندگان شما از تعدادی که تعیین شده بیشتر باشد شرکت و یا وب سایتی که شما از انها هاست خریدید هاست شمارا ساسپند(معلق) میکنند و به شما میگویند که باید هاست خود را ارتقا دهید.

حالا بیاید بررسی کنیم ببینیم چند نوع هاست داریم:

به صورت کوتاه 3 نوع هاست داریم که با نام های انها میتوانید حدس بزنید که هرکدام چه ویژگی هایی دارد.

هاست اشتراکی: در این نوع هاست معمولا فروشنده هاست یک سیستم پرقدرت را به قسمت های کوچکتر تبدیل میکند و ان قسمت هارا به شما که خریدار هستید میفروشد. برای مثال یک سیستم اگر ظرفیت 20 نفره داشته باشد این سیستم به 20 قسمت تقسیم میشود که وقتی شما مراجعه میکنید که هاست بخرید یکی از این قسمت ها با قیمت و مشخصات به شما داده میشود.

هاست نیمه اختصاصی: دقیقا عین مثال بالا که توضیح دادم عمل میکنند با این تفاوت که اگر ظرفیت یک سیستم 20 نفر باشد انرا بجای اینکه به 20 قسمت تقسیم کنند به 10 قسمت تقسیم میکنند در نتیجه فشاری که روی سرور اصلی هست در واقع خیلی کمتر از هاست اشتراکی است چون در هاست نیمه اختصاصی 10 نفر استفاده میکنند که در نتیجه هم فضا و هم سرعت هاست قطعا بیشتر خواهد بود

هاست اختصاصی: هم که دیگر از اسمش پیداست. این نوع هاست کل فضای سیستم را در اختیار خریدار قرار میدهد در نتیجه نه کس  دیگری از ان استفاده میکند که سرعتش پایین بیاید و نه فضای ان به اشتراک گذاشته میشود.

البته که این نوع تقسیم بندی که برایتان توضیح دادیم فقط برای درک مطلب بود وگرنه هر سایت ارایه دهنده خودش میداند که چگونه یک سیستم پر قدرت را به چند بخش تقسیم کند و با چه قیمیتی ارایه کند.

و حالا بیایم بررسی کنیم که هاست روی چند نوع سیستم قابل اجرا هست.

معمولا هاست روی 2 نوع سیستم معروف و محبوب پشتیبانی میشود.

1- هاستی که روی سیستم سی پنل (cpanel) باشد.

2- هاستی که روی سیستم دایرکت ادمین(directAdmin) باشد.

owj seda

حالا از خودتان میپرسید اینا چی ان دیگه ؟؟؟؟؟؟!

خب خیلی راحت براتون بگم

شما وقتی وارد سیستم کامپیوتر و یا لب تاب خودتون میشید بالاخره سیستم خودتون رو با یه ویندوز بالا میارید

برای مثال هاستی که روی دایرکت ادمین باشه رو ما سیستم ایکس پی در نظر میگیریم و هاستی که روی سیستم سی پنل باشه رو ویندوز 10 در نظر میگیریم.

حالا ما میخایم بیایم داخل کامپیوتر که عکس های داخل فلشمون رو داخل ویندوز و سیستممون بریزیم.

حالا کار با ویندوز 10 یجوره و کار با ویندوز ایکس پی هم یجور دیگس.

حالا فکر کنم تقریبا فهمیدید که معنی هاست سی پنل و هاست دایرکت ادمین چیه!

هرکدوم از این نوع هاست ها به روش خودشون عکسها و یا اطلاعات یک وب سایت رو ذخیره میکند.

البته فرق زیادی باهم ندارن ولی همونطور که گفتم سی پنل یکمی شکیل تر و گرافیکی تر از دایرکت ادمین هستش.

به تصویر زیر که نمونه صفحه اصلی دایرکت ادمین هست نگاه کنید:

owj seda

حالا به تصویر زیر که محیط سی پنل هست نگاهی بیندازید:

owj seda

خب همینطور که میبینید هاستی که روی سی پنل باشه کار باهاش اسون تره

خب بالاخره کدوم رو بخریم؟

اگر نظر اوج صدا رو بخاید باید بگیم که دایرکت ادمین مناسب تر از سی پنل هست چون سی پنل محیط گرافیکی بالاتری داره در نتیجه روی سرعت هاست تاثیر داره. ولی اگر سرعت کار کردن با هاست براتون مهم سی پنل گذینه مناسبتری هست.

حالا ما در اینجا دموی هر 2 سیستم رو براتون میذاریم شما خودتون میتونید وارد بشید و ببینید کار کردن باهاشون چطوریه:

لینک دموی هاست سی پنل (رمز ورود و پسورد ندارد)

لینک دموی هاست دایرکت ادمین (رمز ورود demo_user و پسورد demo میباشد)

توجه کنید که این 2 لینک بالا دمو هستن که سایت ارایه دهنده این نوع سیستم عامل خودشون گذاشتن که کاربر با ورود به این صفحه از روش عملکرد قسمت های مختلف خبردار بشن در واقع شما که بخاید هاست تهیه کنید قطعا هاست شما چیزی شبیه به این دمو ها خواهد بود.

قیمت هاست چطوری محاسبه میشه و چنده؟

خب همونطور که توضیح دادم قیمت هاست از کمه کمش که 5 هزارتومان هست تا برو بالای 5 ملیون که بستگی به قدرت و اختصاصی بودن داره. برای مثال دیجی کالا قطعا هاستی که داره باید جوابگوی روزانه بالای 3 ملیون نفر باشه پس قطعا هاست این سایت یچیزی از اختصاصی هم اونور تره دی: !

یه نکته:

هاست ها ممکنه از کشور های متخلفی باشند برای مثال هاست ایرانی هم داریم (یعنی همون دستگاهی که براتون توضیح دادیم قسمت بندی میکنند) داخل ایران هست و به قول معروف هر دستگاهی ممکنه یک یا چند ip مختص به خود داشته باشن در نتیجه ای.پی این هاست ها ایرانی هست.

خب کار ما دیگه با هاست تموم شد!

فکر کنم دیگه از این به بعد مفهوم هاست رو به خوبی درک کرده باشید و بدونید که سیستم و روش کار چگونه است.


owj seda

بریم سراغ دامین:

بصورت خیلی ساده دامین یا دومین یا دامنه پسوند یک سایت هست.

برای مثال owjseda.ir که مشاهده میکنید com. (دات کام) پسوند سایت owjseda هست.

به همین سادگی تموم شد رفت!

حالا دامین هم خودش پسوند های مختلفی داره عین تصویر زیر که براتون گذاشتیم میتونید ببینید چند نوع پسوند داریم.

برای دیدن کل پسوند های موجود در سطح اینترنت به این بخش مراجعه کنید

هزینه خرید پسوند ها چطوریه؟

خب باید بگیم که معمولا پسوند ها هزینه 1 الی 7 ساله میگیرن و کمه کمش 1 ساله هست

مثلا عین هاست نیست که بگید من این پسوند رو برای 1 یا 2 یا 6 ماه میخام. کمترینش از 1 سال شروع میشه تا 7 سال.

و البته هزینه دامین هایی که ir. باشن از قیمت تقریبا 4 الی 6 هزارتومن در وب سایت های مختلف متغیر هست.

البته دامین ir همونطور که ازش مشخصه مختص به ایران هست واگر قصد خرید دامنه ir دارید بدونید محدودیت هایی برای استفاده از این نوع پسوند وجود داره ( برای مثال اگر بخاید سایتتون رو در گوگل توسط خود گوگل تبلیغ کنید دامنه های ir باید هزارتا جنگولک بازی در بیارن تا بشه تبلیغ کرد چون گوگل با ایران مشکل داره قطعا روی دامین ایران هم این مشکلات تاثیر گذار هست) حالا این یه مثال بود و ما نمیگیم دامنه ir. خوب نیست. ما فقط به محدودیت هاش اشاره کردیم که انتخاب درستی کنید.

اتفاقا خیلی از سایتهای محبوب هستن که دامین اونا پسوند ir. داره پس ما اصلا نمیگیم اگر دامنه ir بگیرید ضرر میکنید یا …

ما فقط اشاره میکنیم که محدودیت های گوگل روی دامنه های ir هست و اگر بخاید از خدمات گوگل استفاده کنید یکمی براتون دردسر ساز هست.

روش ثبت یا خرید دامنه چگونه هستش؟

وقتی میرید دامنه بخرید اگر دامنه شما com. یا امثال دامنه هایی که ir نباشه باشه ثبتش رو خود سایتی که ازش دامنه میخرید انجام میده و شما فقط باید 24 الی 48 ساعت منتظر باشید تا دامنه شما ثبت بشه.

ولی دامنه های ir. باید به سایت ایرنیک مراجه کنند و اونجا یک سری اطلاعات رو مانند تصویر زیر پر کنند تا دامنه ir براشون صادر بشه.

روش ارتباط دادن دامنه با هاست چطوری هستش:

وقتی شما میرید هاست میخرید موقع پر کردن فرم از شما نام وب سایتتون رو + پسوند میخاد.

و وقتی شما دامنه رو با پسوندش به سایت مورد نظر دادید سیستم سایت خودش هاست رو براتون به اسم دامنه ای که وارد کردید میسازه و تحویل میده و وقتی وارد هاست میشید میبنید که مشخصات هاست روی دامنه شما ثبت شده.

فکر کنم دامنه رو هم با این توضیحات متوجه شده باشید.

حالا میریم سراغ بخش اخر یعنی سیستم مدیریت متحوا رو توضیح بدیم.


معمولا 2 نوع سیستم مدیریت محتوا داریم

البته بیشتر از 2 نوع هستن ولی ما محبوبترین هارو براتون اموزش میدیم.

سیستم مدیریت محتوا رو میشه بعنوان یجور سایت ساز حساب کرد و اسم سایت ساز رو روش گذاشت

owj seda

1- سیستم مدیریت محتوای وردپرس

2- سیستم مدیریت محتوای جوملا

شاید اسم جوملا یا وردپرس رو بارها شنیده باشید ولی اطلاعات زیادی نداشته باشید خب نگران نباشید چون مجله اوج صدا به خوبی اموزش های لازم رو براتون توضیح میده.

اخیرا دعوایی شده که وردپرس سیستم وبلاگ سازه و سایت ساز نیست و کسانی که تعصب خاصی روی جوملا دارند فقط سیستم مدیریت محتوای جوملا رو سایت ساز حساب میکنند و میگن وردپرس وبلاگ ساز هست در اصل.

خب ما با این مسایل کاری نداریم ما فقط توضیح میدیم و انتخاب با شماست.

اول از وردپرس شروع میکنیم

وردپرس نرم‌افزاری تحت وب است که می‌توانید از آن برای ساختن سرویس وبلاگدهی، وبسایت یا وبلاگی زیبا و قدرتمند استفاده کنید.

هسته‌ی نرم‌افزاری وردپرس توسط هزاران داوطلب نوشته شده و گستردگیافزودنی‌ها، پوسته‌ها، مستندات و پشتیبانی این سامانه مدیریت سایت در آن حد است که آن را برای مدیریت هرگونه وبلاگ یا وبسایت با امکانات متنوع سازگار نموده.

بیش از دویست‌هزار نفر در دنیا از وردپرس فارسی برای برپا کردن خانه‌های اینترنتی خود استفاده می‌کنند.

با این تفاسیر بالا تقریبا فهمیدید وردپرس چه نوع سیستمی هست.

و اما جوملا

جوملا یک سیستم مدیریت محتوای متن باز و رایگان است. قدرت جوملا درعین سادگی و کاربرپسندی موجب محبوبیت آن شده است. کار با جوملا نیاز به دانش برنامه نویسی ندارد، اما فریم ورک جوملا بستر مناسبی را برای توسعه دهندگان نیز فراهم می کند که موجب شده هزاران افزونه برای توسعه امکانات آن ساخته شود. جوملا بومی سازی شده و با زبان فارسی کاملا سازگار است.

شما براحتی می توانید سایت خود را با استفاده از جوملا راه اندازی کنید. جوملا از امکانات کافی برای راه اندازی یک سایت برخوردار است. اما اگر نیاز به امکانات بیشتری داشتید می توانید از قالب‌ها و افزونه‌های جوملا استفاده کنید.

جوملا هم از قدیمی های این عرصه هست و حالی انتخاب اصلی با شماست.

اما الان دارید پیش خودتون میگید اینا که میگی اصلا چی هست؟ سایت ساز چیه ؟ چطوری کار میکنه اصلا؟

خب باید توضیح بدم براتون که شما وقتی هاست رو خریدید ینی در اصل اسکلت و ساختمان سایتتون رو بنا کردید

حالا باید اجر ها و نمای ساختمونتون رو درست کنید و اینجاست که سیستم مدیریت محتوا به کارتون میاد.

سیستم مدیریت محتوا همونطور که از اسم ضایعش مشخصه کارش اینکه یه پنل  و یک پوسته در اختیار شما قرار میده که شما وارد اون پنل میشید و پست های خودتون رو منتشر میکنید.

حالا سیستم مدیریت محتوا وردپرس یجوره و سیستم مدیریت محتوا جوملا هم یه نوع پنل دیگه در اختیار شما قرار میده.

سیستم مدیریت محتوا و پنلی که براتون در اختیار میذاره به شکل زیر هست

owj seda

و جوملا

owj seda

این شما هستید که باید انتخاب کنید بنظر شما کدوم اسونتر و راحتر تر هستش.

نظر وب سایت اوج صدا سیستم مدیریت محتوای وردپرس هست چون هم محبوبتره و هم اسونتر.(طبق عکس زیر میبینید که نزدیک به 140 ملیون نفر از وردپرس استفاده میکنند)

owj seda

پس ما در اینجا وردپرس رو اموزش میدیم.

همونطور که گفتم زیباسازی اجر ها و نمای ساختمونتون وب سایتتون نیاز به سیستم مدیریت محتوا دارید.

وقتی شما هاست رو خریدید باید داخل هاست تمامی کدها و پوشه های ودرپرس رو انتقال بدید برای روش انتقال و بالا اواردن وردرپرس روی سایت بعدا اموزشش رو براتوم میذاریم و یا میتونید از سایتی که هاست رو ازش خریداری کردید بگید تا این کارو برای شما انجام بدن چون شما که تازه کار هستید شاید براتون کمی مشکل باشه ولی اونا خیلی سریع میتونن این کارو بصورت رایگان براتون انجام بدن.

شما میتوانید از اینجا اخرین ورژن وردپرس فارسی رو دانلود کنید و داخل هاستتون بریزید و بعد از اینکه ریختید به وب سایت خودتون مراجعه میکنید و یک سری اطلاعات نظیر نام وب سایت رمز ورود به وب سایت رمز دیتابیس و غیره رو بهش میدید و بعد خود وردپرس این اطلاعات رو ذخیره میکنه و در اخر شما میتونید وارد پنل سایتتون بشید که در تصویر زیر همچی بصورت فارسی هست و میتوانید بفهمید که هر قسمت چطوری عمل میکنند.

شما از داخل همین پنل میتونید پوسته های مختلفی رو برای وب سایتتون نصب کنید و یا از گوگل پوسته های وردپرس رو دانلود و نصب کنید .

همونطور که از اسمش پیداست پوسته یعنی ظاهر وب سایت. مثلا ظاهر وب سایت اوج صدا اینطوریه ولی وقتی وارد سایت دیگه میشید ممکنه چینش مطالب یجور دیگه باشه که شما خودتون میتوانید مطابق سلیقه خودتون پوسته مورد نظرتون رو دانلود و نصب کنید.

حالا روش ارتباط سازی این 3 مورد رو باهم یبار دیگه مرور میکنیم:

1-قدم اول: شما میرید داخل یک سایت ارایه دهنده هاست میشید و از اونجا هاست مورد نظرتون رو خریداری میکنید

2-قدم دوم: اگر دامنه دارید دامنه خودتون به هاستی که خریدید میدید و سایت ارایه دهنده بصورت سیستمی خودش اطلاعات دامنه شمارو روی هاست ثبت میکنه.

3- سیستم مدیریت محتوارو داخل هاست میریزید و سایت رو بالا میارید.

زمان مورد نیاز و هزینه ها :

اگر دامنه ندارید 24 الی 48 ساعت برای ثبت دامنه باید صبرکنید.

اگر هم دارید وب سایت ها اکثرا هاست بصورت خودکار و انی به شما تحویل میدن و برخی از وب سایتها هم نهایت 1 روزه کاری به شما تحویل میدن.

هزینه دامنه ایرانی 5 هزار تومان و دامنه های غیر ایرانی 30 الی 80 هزار متغیر است.

هزینه هاست های ایرانی یا خارجی 5 الی بالای 5 ملیون متغیر است.

با این اوصاف میشه گفت کمترین هزینه برای ایجاد وب سایت 10 هزارتومان خواهد بود و زمانش هم بستگی به خود شما که چقدر طول بکشه سیستم مدیریت متحوارو داخل هاست کپی کنید و سایت رو بالا بیارید و اینکه ایا دامنه ثبت شده یا تازه کار هستید داره.

دیگه حرفی نمیمونه احتمالا تمام اصتلاحات رو یاد گرفتید و با این اموزش ها 0 تا 100 سایت ساختن دستتون اومد.

اگر اموزش دیگه ای در این رابطه میخاید حتما کامنت بذارید تا براتون اماده کنیم.

بهروز
مدیر وبسایت مجله اوج صدا - برنامه نویس آزاد هستم که در طراحی وبسایت های و اسکریپت های مختلف برای سیستم مدیریت محتوای وردپرس شروع به فعالیت کرده ام از نمونه کارهای من میتوان به یک افزونه در مخزن وردپرس و پوسته پرشین هیرو اشاره کرد. در صورتی که نیازمند طراحی وبسایت – اسکریپت – ویرایش کد وبسایت یا اسکریپت – ایجاد تغییرات در وبسایت و غیره… هستید میتوانید با من در ارتباط باشید.

یک دیدگاه برای "آموزش ساخت سایت در گوگل + اموزش ساخت سایت 0 تا 100" ثبت شده است

  1. یاشار زند گفت:

    واقعا عالی بود

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© کپی رایت 2019، تمام حقوق برای مجله اوج صدا محفوظ است.